Δυσκολία στην αναπνοή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408

    Question Δυσκολία στην αναπνοή

    Καλημέρα στους συμπάχοντες. Εχθές πήγα για μπάνιο σε πισίνα και ξαφνικά μόλις βγήκα να πάω στην ξαπλώστρα ένιωσα σαν να πάει να κοπεί η αναπνοή μου. Και μέχρι τώρα δεν έχει φύγει αυτή η αίσθηση...
    Να πω πως παρατήρησα κάτι παράξενο. Συνήθως απο τον μήνα Μάιο μέχρι Νοέμβριο που και που τις βραδινές ώρες βγαίνουν κάτι κοκκινίλες με ενα μπιμπικακι σαν σπυράκι που γυρω γυρω κοκκινιζει αλλα βγαινει μονο στην κοιλια και στους πλαγιους κοιλιακους και καμια φορα στα χερια οπου το πολυ σε 3ωρες εξαφανίζονται. αλλα αυτά βγαίνουν όποτε θελουν. Εν τω μεταξύ χθες μόλις βγήκα απο το νερό τις πισίνας βγήκαν πάρα πολλά τέτοια. Μερικά με φαγουρίζουν μερικά όχι... Μπορει να είναι κάτι αλλεργικό;;;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    11
    καλησπερα φιλε μου.Το παθαινω και εγω αυτο με τα σπυρακια και τισ κοκκινιλες αλλα εγω το παθαινω απο την τριβη η απο στενα ρουχα.Εχω ενα μηνα που αρχισε αυτο.εμφανιζονται ανα τακτα διαστηματα και μετα απο μιση ωρα εκξαφανιζονται απο τα χερια κυριως τον λαιμο και λιγο στην κοιλια.Επισης εχω 5 μηνες που παθαινω κρισεις πανικου στις οι 2 πρωτες πηγα στο νοσοκομειο γιατι νομιζα οτι παθαινω εμφραγμα.τωρα παθαινω κρισεις πανικου αλλα δεν δινω σημασια και ειναι πολυ ιπιες μονο ταχυκαρδια εχω και καπιες φορες σαν να μην μου φτανει η ανασα αλλα ειναι απο το ανχος.πηρα πριν 2 μερες σε αλεργιολογο και μου διεγνωσε κνιδωση εκ πιεσεως δηλαδη απο πιεση απο τα στενα ρουχα αν σηκωνω βαρος και μου χωρηγησε αντισταμινικα kestin.Απο παρενεργειες εχω μονο υπνιλια και λιγο κοπωση αλλα αυτο με βολευει γιατι με ηρεμει κιολας.Επισης υπαρχει και η κνιδωση εκ ψυχους(απο το κρυο) και η κνιδωση απ το νερο δηλαδη η περιπτωση σου μαλλον.Μου εγραψε και αιματολογικες ορμονολογικες εξετασεις για αντισωματα και για θηρεοιδη.εχει και ο πατερας μου υποθηρεοιδισμο και μπορει να οφειλεται και απο αυτο οι κρισεις πανικου και η αλεργεια.Μεχρι στιγμης δεν υπαρχει θεραπεια για την κνιδωση με αντισταμινικα και κορτιζονοειδης κρεμες ανακουφιζεσαι απο τισ κοκκινιλες.Να πας φιλε μου σε ενας αλεργιολογο να σε δει αλλα βγαλε καμια φωτο απο το κιν εκεινη την ωρα που εχεις τισ κοκκινιλες για να τισ δει ο γιατρος μπορει να ειναι και απλη δερματιτιδα η απο το χλωριο της πισινας πολυ πιθανο.Ελπιζω να βοηθησα φιλε μου και μην ανχωνεσαι δεν εχεις κατι σοβαρο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος συμβουλευσου δερματολογο ειναι πιθανον ειτε μορφη αλλεργιας ειτε προκυπτει απο ελλιπη υγειινη στην πισινα προσεχε που κολυμπας καθως απο οτι γνωριζω το χλωριο ειναι φοβερα ανθυγειινο καλυτερα σε καθαρη παραλια να εισαι κ επισης απο οτι γνωριζω απο πισινα μπορεις να παθεις κ διαφορες μορφες μυκητιασης σε διαφορα σημεια του σωματος οσον αφορα την αναπνοη ισως ενιωσες ετσι απο την εντονη ασκηση μεσα στην πισινα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by Andreaslar27 View Post
    καλησπερα φιλε μου.Το παθαινω και εγω αυτο με τα σπυρακια και τισ κοκκινιλες αλλα εγω το παθαινω απο την τριβη η απο στενα ρουχα.Εχω ενα μηνα που αρχισε αυτο.εμφανιζονται ανα τακτα διαστηματα και μετα απο μιση ωρα εκξαφανιζονται απο τα χερια κυριως τον λαιμο και λιγο στην κοιλια.Επισης εχω 5 μηνες που παθαινω κρισεις πανικου στις οι 2 πρωτες πηγα στο νοσοκομειο γιατι νομιζα οτι παθαινω εμφραγμα.τωρα παθαινω κρισεις πανικου αλλα δεν δινω σημασια και ειναι πολυ ιπιες μονο ταχυκαρδια εχω και καπιες φορες σαν να μην μου φτανει η ανασα αλλα ειναι απο το ανχος.πηρα πριν 2 μερες σε αλεργιολογο και μου διεγνωσε κνιδωση εκ πιεσεως δηλαδη απο πιεση απο τα στενα ρουχα αν σηκωνω βαρος και μου χωρηγησε αντισταμινικα kestin.Απο παρενεργειες εχω μονο υπνιλια και λιγο κοπωση αλλα αυτο με βολευει γιατι με ηρεμει κιολας.Επισης υπαρχει και η κνιδωση εκ ψυχους(απο το κρυο) και η κνιδωση απ το νερο δηλαδη η περιπτωση σου μαλλον.Μου εγραψε και αιματολογικες ορμονολογικες εξετασεις για αντισωματα και για θηρεοιδη.εχει και ο πατερας μου υποθηρεοιδισμο και μπορει να οφειλεται και απο αυτο οι κρισεις πανικου και η αλεργεια.Μεχρι στιγμης δεν υπαρχει θεραπεια για την κνιδωση με αντισταμινικα και κορτιζονοειδης κρεμες ανακουφιζεσαι απο τισ κοκκινιλες.Να πας φιλε μου σε ενας αλεργιολογο να σε δει αλλα βγαλε καμια φωτο απο το κιν εκεινη την ωρα που εχεις τισ κοκκινιλες για να τισ δει ο γιατρος μπορει να ειναι και απλη δερματιτιδα η απο το χλωριο της πισινας πολυ πιθανο.Ελπιζω να βοηθησα φιλε μου και μην ανχωνεσαι δεν εχεις κατι σοβαρο
    Παρατηρησα φιλε μου οτι οταν τρωω σοκολατα μετα απο 1ωριτσα το πολυ τσουπ να τα σπυρακια. Και παρεπιπτωντος θυμηθηκα πως στην πισινα επινα ροφημα σοκολατα. Ισως και απο την τριβη γιατι τα περισσοτερα βγαινουν στο λαστιχο απο το μπξερακι. Τωρα βγαζω και στα ποδια λιγα. Επισης εβγαλα λιγα και οταν δεν εφαγα σοκολατα. Οσο για το θυροειδη ειχα και εγω παλια απο το 2009 μεχρι το 2012 οπου σταματησα τη θεραπεια με εντολη του γιατρου φυσικα. Πριν τρεις μηνες εκανα εξετασεις και ειχα 4.58 την tsh με οριο 5. Παθαινω και καπιες κρισεις αγχους και πανικου που και που πλεον. Συχνοτερα ηταν πριν τρεις μηνες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σου μελος συμβουλευσου δερματολογο ειναι πιθανον ειτε μορφη αλλεργιας ειτε προκυπτει απο ελλιπη υγειινη στην πισινα προσεχε που κολυμπας καθως απο οτι γνωριζω το χλωριο ειναι φοβερα ανθυγειινο καλυτερα σε καθαρη παραλια να εισαι κ επισης απο οτι γνωριζω απο πισινα μπορεις να παθεις κ διαφορες μορφες μυκητιασης σε διαφορα σημεια του σωματος οσον αφορα την αναπνοη ισως ενιωσες ετσι απο την εντονη ασκηση μεσα στην πισινα
    Ηταν και η εντονη ασκηση γιατι ειμαι αγυμναστος αλλα περισσοτερο δυσανεξια στη σοκολατα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    11
    Τοτε φιλε μου κοψε για λιγο την σοκολατα η φτιαξε σοκολατα μονο με κακαο με νερο χωρις γαλα μπορει να σε πειραζει το γαλα επισης μπορει να ειναι και απο το ανχος και ξεσπαει ο οργανισμος σου ειναι και καλοκαιρι οπου υπαρχουν αλεργειες δοκιμασε για αρχη να κοβεις ενα ενα πραγματα που πιστευεις οτι σε ενοχλουνε για να βρεις τι σου προκαλει την αλεργεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Ηταν και η εντονη ασκηση γιατι ειμαι αγυμναστος αλλα περισσοτερο δυσανεξια στη σοκολατα
    Μαλιστα τοτε ειναι λογικο κ δεν πρεπει να αγωνιας για την αναπνοη τωρα για την πισινα καλυτερα να προτιμας καθαρες ακτες το χλωριο ειναι φοβερα ανθυγειινο

Similar Threads

  1. Ζώντας στο περιθώριο- φόβος για δυσκολία στην επικοινωνία
    By NeurobiologicallyImpaired in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 03-06-2015, 10:20
  2. πονος στον λαιμο και δυσκολια στην καταποση
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-04-2013, 21:04
  3. Δυσκολια στην καταποση.
    By alexandros29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-12-2012, 05:48
  4. φοβία δυσκολία στην προσέγγιση
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 30-12-2009, 10:28
  5. Δυσκολία στην κατάποση
    By aggelikh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 22-09-2009, 00:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •