Ναρκωτικά...!! SOS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    8

    Ναρκωτικά...!! SOS

    Καλησπέρα σε όλους!! Μόλις σήμερα μπήκα στην παρέα σας αν και διαβάζω το forum αρκετό καιρό τωρα..
    Ας μπώ καλύτερα στο θέμα.. Είμαι 15 χρονών και ενας φίλος μ κάνει χρήση ναρκωτικών... Δεν έχω ξαναβρεθεί σε παρόμοια κατάσταση και δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ.. Το κακό είναι πως δεν παραδέχεται ο ιδιος οτι έχει πρόβλημα και μου λέει πως μπορεί να το ελέγξει.. δεν ξέρω κατα πόσο καποιος μπορεί να ελέγξει κάτι τέτοιο.. Τ μίλησα αλλα δεν ακούει τπτ.. Εχει αλλάξει και αύτο πραγματικά με τρομάζει... σκέφτηκα να τ πώ στους γονείς τ αλλά τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα γτ αν τ μάθουν θα τσακωθουν σίγουρα μαζί τ και το παιδί θα φύγει απο το σπίτι.. Ειναι μολις 18 χρονών.. πρεπει καπως να τ αντιμετωπίσει... Ξερω πως δεν γινεται να τον αλλάξω αλλα μπορώ να τον βοηθήσω εστω μιλόντας του...
    Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά τ θέμα ειναι σοβαρο και θα ήθελα την αποψη και τη βοήθεια σας, γτ σας εκτιμώ ολους εδώ μέσα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Με το θέμα των ναρκωτικών δεν έχω ιδιαίτερη πείρα,οπότε δεν ξέρω εάν η γνώμη μου θα βοηθήσει.Καλή η λεκτική συμπαράσταση και νουθέτηση,αλλά είμαι της γνώμης ότι οι γονείς του πρέπει να το μάθουν όπωσδήποτε.Ούτως ή άλλως αυτό θα γίνει κάποια στιγμή και καλό θα ήταν να γίνει πριν να είναι πολύ αργά.Στο κάτω κάτω είναι και οι μοναδικοί που μπορούν να τον βοηθήσουν πιο πολύ απ\'όλους.
    Το θέμα δεν είναι να τον βοηθήσεις κάπως μιλώντας του γιατί μπορεί να παραδέχεται ότι κάνει κάτι άσχημο και ότι κάποια στιγμή θα το σταματήσει,αλλά ουσιαστικά δεν του προσφέρεις κάποια σημαντική βοήθεια.
    Είμαι της γνώμης ότι σε αυτές τις περιπτώσεις το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπίζεται στη ρίζα του και αυτό θα γίνει μόνο με την βοήθεια των γονιών του.
    Ότι θα υπάρξουν τσακωμοί στην αρχή είναι σχεδόν σίγουρο,αλλά γιατί λες ότι το παιδί θα φύγει?Τόσο ανεξάρτητος είναι οικονομικά που μπορεί να συντηρεί και τον εαυτό του και την δόση του?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    8
    Πρώτα απο όλα θέλω να σε ευχαριστήσω που απαντησες...
    Δεν είναι οτι έχει λεφτα για να εξασφαλήσει τη δόση τ αλλά είμαι σίγουρη πως θα πάει στο σπίτι κάποιων παιδιων που ειναι χρήστες ιρωίνηςς και αν γίνει έτσι τα πράγματα θα γίνουν πολύ χειρότερα... Παρόλα αυτα να μιλήσω στουσ γονείσ τ είναι η μονη λύση π έχω σκεφτει.. ελπίζω να μην κάνω λάθος, και τα πράγματα γίνουν ακόμα χειρότερα... :(

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    8
    Mάλλον δεν θεωρείται το θέμα αρκετα σοβαρό ώστε να με βοηθήσετε, έστω με την γνώμη σας.......

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Ζητας γνωμη απο ασχετους ανθρωπους, κατ εμε αυτο ειναι λαθος.

    Πηγαινε σε μια κοινοτητα που βοηθουν χρηστες και ζητα γνωμη απο ατομα που ασχολουνται με το θεμα και οχι απο τον καθε ασχετο (αλλο αν εχει διαθεση να βοηθησει)
    Μια πρωτη προσεγγιση που μπορεις να κανεις ειναι στην κοινοτητα 18 ανω.

    Μην ζητας γνωμες ασχετων ανθρωπων (ακομα και φιλων σου) γιατι μπορει να σε κατευθυνουν σε λαθος δρομο.




    Και ναι αυτη ειναι η γνωμη μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Χριστίνα μου, το θέμα είναι πολύ πολύ σοβαρό και γι\' αυτό εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο να κάνεις.
    Συμφωνώ όμως με τον κρίνο οτι η κοινότητα 18άνω, καθώς και άλλες τέτοιες κοινότητες, μπορούν να σε καθοδηγήσουν. Δεν ξέρω όμως πόσο εύκολο σου είναι να απευθυνθείς σε αυτούς.
    Μάκια...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    23
    σε τι ειδους ναρκωτικα αναφερεσαι;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    24
    christina αν ειναι δυνατον να μας πεις σε τι ειδους ναρκωτικα

    αναφερεσε,παει σε παρτυ και περνει εκει η τα παιρνει συνεχεια?

    μιλα μου εδω και θα βρουμε καποια διαδρομη,ειδικος ειμαι αλλα εχω περασει με εμενα απο τετοια κατασταση,η ιλικια του ειναι μικρη δυστηχως και ειναι δυσκολο να μας ακουσει

    θελει ενα ισχυρο σοκ

    περιεγραπσε την κατασταση του λιγο ακομα αν θες

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    3
    Καλήσπερα κορίτσι μου.Θα πρέπει κατα αρχην να συντηρησεις την Ψυχραιμια σου.Το θέμα είναι το είδος της χρήσης. Σαφώς και θα πρέπει να το γνωρίσουν οι γονεις του. Ακόμη θα πορέπει να αποδεχτεις πως είναι επιλογή του.Τέλος αφου ενημερώσεις τους γονείς θα ήταν να απομακρυνθεις. Είσαι πολύ νέα και θα έχεις΄και άλλες επιλογές. Είμαι Ψυχολόγος.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    23
    για να ενημερωσεις τους γονεις πρεπει να τηρουνται μερικες προυποθεσεις. Για να σου δωσω να καταλαβεις μια φορα καπνιζα χασις με παρεα και ηρθε η μανα μου. Συνεχισα να καπνιζω με το τσιγαρο στο χερι, γιατι δεν ειχε ιδεα. Παρολαυτά χαρακτηριζει μαστουρωμενο ενα παιδι της γειτονιας ή μπορει να μου πει να προσεχω οταν βγαινω εξω το βραδι. Καμια φορα θελω να πω ειναι καλυτερα να μην ξερουν οι γονεις, γιατι μονο χειροτερα γινονται τα πραγματα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    24
    παντως larisa δεν μπορεις να λες αμεσως να το μαθουν οι γονεις,μπορει να γινουν ασχημα πραγματα αναλογα τον τυπο του γονεα

    ποτε δεν ξερεις

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    23
    ετσι ειναι. κι αν ο γονιος ειναι καρδιακος?? Η αν ειναι ακροδεξιος??
    Να σκεφτομαστε λιγακι πριν μιλησουμε

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    24
    και για να το κανουμε ακομα πιο σοβαρο,κι εγω επερνα ναρκωτικα,η μανα μου ισως να το καταλαβε,πιστευω πως ολες κατι καταλαβαινουν δεν ειναι χαζες,αλλα αν καποιος τις ελεγε εχω προβλημα και κανε κατι θα ειχε τρελαθει,συν οτι θα γινοταν χαμος.ο φιλος της χριστινας θελει να μιλησει με καποιον ηρεμα κι ομορφα ,κανεις δεν ξερει ποτε τι εχει σε αυτο το μυαλο του,εγω περασα πολυ δυσκολες στιγμες
    και περιοδους χαμηλης αυτοπεποιθησης,και σε ενα 18 χρονο φανταζομαι οτι αυτο θα ειναι πολυ πιο δυνατο

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    23
    τα ναρκωτικα απο μονα τους δεν ειναι κατι επικινδυνο. οταν γινεται χρηση απο ανθρωπους σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση, απο ανθρωπους που δεν εχουν κατι αλλο να κανουν εκεινο το χρονικο διαστημα, απο υπεραυαισθητα ατομα, τότε γίνονται πραγματικα επικίνδυνα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    24
    ακριβως θα συμφωνισω :)
    πρεπει να ξεκολησουμε και λιγο απο τους μυθους
    που μας εχουν περασει
    νεος εκανε το αεροπλανο και επεσε απο κτηριο κατω απο την επειρια lsd.κραχτε λοιπον ολοι την ουσια επειδη ο αλλος ειχε ψυχολογικα και την ειδε αεροπλανο!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •