Δεν ξέρω τι συμβαίνει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
    Junior Member

Δεν ξέρω τι συμβαίνει

Καλησπέρα! Αρχικά θα επισημάνω κάποια πράγματα για μένα! Είμαι 18 χρονών, έχω σχέση 4 χρόνια, περιμένω τα αποτελέσματα των πανελληνίων (έδωσα 2η φορά), με την οικογένεια μου είναι όλα χάλια, δεν έχω φίλους-φίλες που να νιώθω ότι με καλύπτουν και αυτό το διάστημα έχω πέσει σε κατάθλιψη! Λοιπόν, Θα ξεκινήσω από την σχέση μου. Είμαστε μαζί από τα 15 μου μόλις ξεκίνησα το λύκειο. Έχει περάσει πολλές φορές από το μυαλό μου η ιδέα του χωρισμού, δε νιώθω ότι με συμπληρώνει και δεν καταλαβαίνω τον λόγο! Είναι τέλειος σε κάθε τομέα, πολλές θα ζήλευαν τον άνθρωπο που έχω δίπλα μου, αλλά και πάλι νιώθω ότι δεν με καλύπτει ότι πλέον δεν είναι αυτό που θα θελα να χω. Με λες και αχάριστη. Αλλες φορές ομως νιώθω ότι τελικά αυτος είναι ο άνθρωπος μου! Και καταλήγω να βρίσκομαι πάντα αντιμέτωπη με δυο ερωτήματα: να μείνω και να προσπαθήσω ή να τινάξω στον αέρα αυτά τα 4 χρόνια ; Τώρα, όσον αφορά τους φίλους μου, δεν έχω βρει ακόμα κάποιον αληθινό φίλο. Οι φίλες που έχω είναι απλά για παρέα όχι εκεινοι οι άνθρωποι που θα κάτσουν να με ακούσουν, να με συμβουλέψουν κλπ. Πάντα έπιανα δύσκολα φιλίες γιατί πάντα εγώ ήμουν αληθινή και οι γύρω μου ψεύτικοι! Για αυτό νιώθω πάντα μόνη. Όσον αφορά τους γονείς μου, δεν τους αντέχω. Μια ζωή τσακώνονται! Τώρα πάλι δε μιλιούνται εδώ και 3 μήνες, κουβέντα δεν έχουν ανταλλάξει. Η μάνα μου έχει μετακομίσει στο δωμάτιο μου και ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΧΏΡΟ ΜΟΥ, ΜΕ ΠΝΊΓΕΙ! Αλλά δεν μπορώ να της το πω. Τέλος, σχετικά με τις πανελλήνιες, έδωσα δεύτερη φορά γιατί είχα γράψει χάλια και φέτος πάτωσα σε 2 μαθήματα και φοβάμαι πως δεν έχω πιάσει τα μόρια που θέλω για τη σχολή! Και τι σχολή ; Δε μου αρέσει, απλά θέλω να περάσω να σηκωθώ να φύγω από το σπίτι! Νιώθω δυστυχησμένη.Νιώθω ότι κανείς και τίποτα δεν με καλύπτει, δε με συμπληρώνει,δε με καταλαβαίνει Νιώθω απλά ότι περιτριγυρίζομαι από ανθρώπους αδιάφορους για τον συνανθρωπό τους! Νιώθω ότι δεν έχω βρει τι μ'αρέσει να κάνω, τι θέλω να κάνω. Νιώθω απλα χάλια με τον εαυτό μου.

Senior Member
    Οτι και να εγραψες θα υπαρχουν σχολες με τη βαση αυτη, ειναι ευκαιρια να φυγεις απο κει. Αν εχετε κ οικονομικα κριτηρια παιρνεις κ εστια. Εκει ξεχναμε τα ατομα απ το λυκειο κ πας απ το μηδεν, νεα ατομα, νεο περιβαλλον, νεοι φιλοι και γενικως αλλα πραματα.

Junior Member
    Το θέμα είναι ότι αυτό το νέο με κουράζει! Κάθε φορά, κάθε χρόνο είχα νέα άτομα στη ζωή μου, νέες καταστάσεις, νέα προβλήματα που τίποτα δεν άλλαξε τον τρόπο. σκέψης για τη ζωή μου. Δεν καταλαβαίνω τι μου συμβαίνει. Είμαι πρόθυμη να δώσω τα πάντα στους άλλους, είμαι πρόθυμη να παλέψω για μένα αλλά όλα στο τέλος πάνε χάλια

Senior Member
    To νεο στο λεω για τις φιλιες που εχεις παραπονο, οτι σε οποια σχολη κ να πας θα βρεις νεα ατομα, καπως χανεσαι απ τα παιδια του λυκειου. Απ την αλλη μην περιμενεις στη ζωη σου να βρεις πολυαριθμους φιλους πραγματικους γτ εσυ θελεις τετοια ατομα απ οτι καταλαβα, εδω λεμε οτι αμα βρουμε 1-2 φιλους πραγματικους θα ειναι οκ. Και επειδη εισαι κ κοπελα κ σχετικα μικρη να ξερεις οτι μεταξυ γυναικων δεν υπαρχει πραγματικη φιλια γτ μπαινουν κ αλλα θεματα, ανταγωνισμοι ποια ειναι πιο ομορφη κ αλλα τετοια. Για αρχη να υπολογιζεις να βρεις ατομα να τα λετε μεχρι ενα επιπεδο κ σιγα σιγα να μπαινεις σε πιο προσωπικα, να χεις πιο χαμηλες προσδοκιες δηλ κ βλεπεις.

Junior Member
    Δεν ψάχνω πολυάριθμους φίλους! Μου φτάνει ένας και αληθινός. Ναι μεν έχω το αγόρι μου που είναι ταυτόχρονα και ο κολλητός μου, αλλά δεν αρκεί. Θέλω απλά να τα παρατήσω όλα και να φύγω από όλους και από όλα!

Senior Member
    Eνταξει αλλο το αγορι σου αλλο οι φιλιες. Στη σχολη που θα πας θα εχει πολλα ατομα, εστω 1-2 θα βρεις να ταιριαξεις, αν εισαι τυχερη μπορει κ παραπανω. Για το αγορι σου εγω πιστευω μηπως απ τα πολλα χρονια καπου εχει κανει κοιλια η σχεση αλλα αυτο ειναι φυσιολογικο, διορθωνεται.

Junior Member
    Δεν ξέρω τι γίνεται με τη σχέση μας. Νιώθω ότι φταίω εγώ. Είμαι απόμακρη, δεν ξέρω πολλές φορές αν τον θέλω, αν έχω ξενερώσει και χίλια άλλα αν.

Senior Member
    Συνομηλικοι εισαστε?

Junior Member
    Με περνάει 2 χρόνια

Senior Member
    ο αληθινοσ τι χαρακτηριστικα εχει;και πωσ εισαι σιγουρη αν δεν το δεισ στισ δυσκολιεσ;
    και μπορει να βρεθει καποιοσ οπυ θα σε συμβουλεψει αλλα στην πρωτη στραβη μπορει να την κανει
    ενω οι ρηχοι οι φιλοι σου να κατσουν διπλα σου τι προτιμασ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member

Junior Member
    Δεν προτιμώ τίποτα από αυτά που θέτεις! Θέλω απλά έναν άνθρωπο δίπλα μου που να σκέφτεται έστω λίγο όπως εγώ, να δίνει χωρίς να περιμένει να πάρει και πάνω από όλα να είναι ειλικρινής. Διαφορετικά δε νομίζω να μπορέσω να συνυπάρχω φιλικά με κάποιον.

Senior Member
    Liann18 γειά,
    Γενικά είσαι τελειομανής? Νιώθεις πως έστω και αθελά σου κάνεις εξειδανικεύσεις?
    Ζηλεύεις ανθρώπους που βρίσκονται μέσα σε σχέσεις που σου φαίνονται πιο υγιείς απο αυτό που έχεις εσύ?
    Σχέσεις λέγοντας, είτε ερωτικές είτε φιλικές. Γιά πιο λόγο νιώθεις αχάριστη σε σχέση με το φίλο σου?

Λές οτι υπάρχουν και φορές που νιώθεις οτι τελικά αυτός ειναι ο άνθρωπος σου (σε σχέση με το συντροφό σου). Έχεις παρατηρήσει ποτέ, (λογική επεξεργασία με το νου σου),
    τις στιγμές εκείνες ακριβώς, τι σε κάνει να το λές? Ειναι κάποια τρυφερή-συναισθηματική στιγμή ή ειναι καθαρά προιόν λογικής επεξεργασίας?
    Νιώθεις οτι δυσκολεύεσαι να πεις στη μητέρα σου οτι ενοχλείσαι που έχει πάει στο δωμάτιο σου? Λές χαρακτηριστικά οτι σε πνίγει.
    Τι σε κάνει να κολλάς να της πεις το απλό, οτι ενοχλείσαι?

Το "τινάζω στον αέρα" μια σχέση 4 ετών, τι βαρύτητα έχει για σένα? Με τι θα ισοδυναμούσε ένα τέτοιο γεγονός?

Ελπίζω να μη σε κουράζω με τις τόσες ερωτήσεις μου.
    πολύ φιλικά....

Senior Member
    Quote Originally Posted by liann18 View Post
    Δεν προτιμώ τίποτα από αυτά που θέτεις! Θέλω απλά έναν άνθρωπο δίπλα μου που να σκέφτεται έστω λίγο όπως εγώ, να δίνει χωρίς να περιμένει να πάρει και πάνω από όλα να είναι ειλικρινής. Διαφορετικά δε νομίζω να μπορέσω να συνυπάρχω φιλικά με κάποιον.
    οπωσ τα ειδα εγω στη ζωη μου μεχρι τωρα κανενασ δεν δινει εστω και λιγα αν δεν παρει
    και ειναι και πολλοι αχαριστοι που μονο παιρνουν και υπαρχουν και οι εκμεταλευτεσ
    αυτα ειδα εγω στη μεχρι τωρα ζωη μου και σε πληροφορω οτι αμα εχεισ αυτη την πεοιθηση
    και πηγαζει απο μεσα σου δλδ εισαι αυθεντικη και οχι απλα επειδη δε σ δοθηκε η ευκαιρια
    γτ ειναι και πολλοι ιμιτασιον τεσπα κατατασεσαι στουσ ευαισθυτουσ και δε σε βλεπω
    να περνασ και πολυ καλα γενικα στη ζωη σου
    φιλικα

Senior Member
    Μου θυμίζεις πάρα πολύ τον εαυτό μου στην ηλικία σου πραγματικά. Να μην σε παίρνει από κάτω η ζωή είναι στα χέρια σου είσαι πολύ μικρή ακόμη για να απελπίζεσαι. Εγώ δυστυχώς συνέχισα με τα μυαλά που έχεις εσύ τώρα και δεν μου βγήκε σε καλό... Προσπάθησε να βρεις και να κάνεις πράγματα που πραγματικά σου αρέσουν, σκέψου καθαρά με ποια άτομα θες να συναναστρέφεσαι μην καταπιέζεσαι για τίποτα. Οι γονείς σου είναι μεγάλοι άνθρωποι ας κάνουν ότι θέλουν με τη ζωή τους εσύ απλά μη κάνεις διαχωρισμούς και κοίτα το μέλλον σου. Γενικά σηκώνει πολύ σηζήτηση..

Page 1 of 2 12 LastLast