Κόμπος στο στομάχι.... ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    7

    Κόμπος στο στομάχι.... ???

    Καλησπέρα σε όλους. Βρήκα αυτό το φόρουμ και θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημά μου μαζί σας. Εδώ και κάτι μέρες νοιώθω έντονο κόμπο στο στο στομάχι ένα σφίξιμο δηλαδή όταν είμαι νηστικός και ειδικά όταν φάω. Όλο αυτό μου φέρνει μια δυσφορία με αποτέλεσμα να νοιώθω την αναπνοή μου βαριά. Ώρες ώρες νοιώθω ότι μου λείπει ο αέρας αλλά για δευτερόλεπτα και τις περισσότερες ώρες της μέρας βαριά αναπνοή. Είμαι 23 χρονών και δεν ξέρω αν οφείλετε σε άγχος, κάτι που δεν έχω γενικά δεν είμαι πολύ αγχώδης τύπος. Μόνο σε κάτι έκτακτο αγχώνομαι όπως όλοι οι άνθρωποι. Ευχαριστώ για το χρόνο σας...!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Μπορεί να είναι συσσωρευμένο άγχος... σα νεύρωση στομάχου ακούγεται παρ'όλα αύτα θα μπορούσε να είναι κάποια γαστρίτιδα και να σε ενοχλέι μπορείς να πάρεις μετά 1-2ώρες από το γευμα κάποιο σκεύασμα τύπου μαλοξ για κάποιες μέρες, αλλά αν σου είναι εύκολο πήγαινε σε κάποιον γαστρεντερολόγο να δεις τι θα σου πει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    7
    Νευρωση στομαχου απο το αγχος μπορει να εγινε;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Ναι, ή μπορεί να αγχώθηκές με κάτι πρόσφατα ή να στεναχωρήθηκες ή μπορει να είναι και συσσωρευμένο από παλιά και να βγήκε τώρα έτσι για κάποιο λόγο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    7
    Και μονο αν αποβαλω το αγχος θα φυγει;;; αν και δεν πιστευω να χω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Αν είναι νεύρωση που αυτό δείχνει και δεν είναι σοβαρή περίπτωση ναι, όχι αμέσως φυσικά.. δοκίμασε να πάρεις κανένα μαλόξ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Σε γαστρεντερολόγο δε θέλεις να πας?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    7
    φυσικά και θέλω, έχω σκοπό αύριο να κλείσω σε Νοσοκομείο γιατί έξω μου είναι οικονομικά δύσκολο, και θα μου κλείσουν το 3015
    Να προσθέσω πως έχω που και που καούρες που μάλλον είναι απο παλινδρόμηση που την κατάλαβε ένας ωριλάς που πήγα για τις χορδές μου. Όλα αυτά μπορεί να επηρεάζουν δηλαδή να έχω ένα σύνολο συμπτωμάτων;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    αν ρεύεσαι συχνά έχεις παλινδρόμηση και σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται κάπως χειρότερη γιατί το στομάχι παράγει περισσότερα οξέα. Σε κάποιον που είναι με τον εοππυ θα μπορούσες να πας. ¨Ολα όσα μου λες δικαιολογούνται από το άγχος είναι κλασσικά σημάδια, πάντως δοκίμασε κανένα μαλόξ όπως σου προείπα σαν καραμέλα είναι χωρίς συνταγη το παίρνεις αν δεν είναι κάτι σοβαρό θα σε βοηθήσει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    πρωτα πρεπει να αποκλεισεις οργανικους λογους και μετα -αφου δλδ επισκεφθεις τον γαστρερολογο- να επικεντρωθεις στο ψυχολογικο κομματι.
    τα ψυχοσωματικα οπως αυτα που οφειλονται σε ενοχλησεις του στομαχιου ειναι συνηθες φαινομενο, αλλα αυτο δεν υπονοει αυτοματα οτι μονο το αγχος φταει. οπως ειπα το πρωτο κομματι ειναι να αποκλεισεις οργανικους παραγοντες ή μολυνσεις γιατι αλλιως τζαμπα λογια και τζαμπα σκεψεις

    και μετα βλεπεις!...........
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    7
    Ευχαριστω πολυ για τη στηριξη σας. Να πω πως δεν εχω συνεχεια ρεψιματα. Ισως εφταιξε το φενομενο οτι μεχρι πριν λιγο καιρο και για χρονια ετρωγα και απευθειας ξαπλωνα. Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος: Εκλεισα μεσο εοπυυ ευτυχως συντομα. Σε περιπτωση που μου ζητηθει γαστροσκοπηση επειδη οπως ανεφερα οικονομικα δεν μπορω να την κανω και στα νοσοκομεια της θεσσαλονικης θα μου κλεισουν σε ενα χρονο ,υπαρχει κανενας αλλος τροπος να κανω;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    [QUOTE=querto;541040]Ευχαριστω πολυ για τη στηριξη σας. Να πω πως δεν εχω συνεχεια ρεψιματα. Ισως εφταιξε το φενομενο οτι μεχρι πριν λιγο καιρο και για χρονια ετρωγα και απευθειας ξαπλωνα. Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος: Εκλεισα μεσο εοπυυ ευτυχως συντομα. Σε περιπτωση που μου ζητηθει γαστροσκοπηση επειδη οπως ανεφερα οικονομικα δεν μπορω να την κανω και στα νοσοκομεια της θεσσαλονικης θα μου κλεισουν σε ενα χρονο ,υπαρχει κανενας αλλος τροπος να κανω;;

    Η κατάκληση μετά το φαγητό δεν είναι και το ιδανικό η αλήθεια είναι αλλά θα σου τα εξηγήσει ο γιατρός αυτά. Εκεί που έκλεισες με τον εοππυ όταν πας ρώτα για τη γαστροσκόπηση, συνήθως την χρεώνουν ξεχωριστά αλλά αυτό έχει να κάνει με τον εκάστοτε γιατρό. Ούτως ή άλλως δε θα σου πουν εκείνη την ώρα να κάνεις επιτόπου, θέλει κάποια προετοιμασία, αν κρίνει ο γιατρός μετά την εξέταση που θα σου κάνει ότι χρειάζεται θα σου πει να πας ξανά.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    7
    [QUOTE=dcat;541062]
    Quote Originally Posted by querto View Post
    Ευχαριστω πολυ για τη στηριξη σας. Να πω πως δεν εχω συνεχεια ρεψιματα. Ισως εφταιξε το φενομενο οτι μεχρι πριν λιγο καιρο και για χρονια ετρωγα και απευθειας ξαπλωνα. Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος: Εκλεισα μεσο εοπυυ ευτυχως συντομα. Σε περιπτωση που μου ζητηθει γαστροσκοπηση επειδη οπως ανεφερα οικονομικα δεν μπορω να την κανω και στα νοσοκομεια της θεσσαλονικης θα μου κλεισουν σε ενα χρονο ,υπαρχει κανενας αλλος τροπος να κανω;;

    Η κατάκληση μετά το φαγητό δεν είναι και το ιδανικό η αλήθεια είναι αλλά θα σου τα εξηγήσει ο γιατρός αυτά. Εκεί που έκλεισες με τον εοππυ όταν πας ρώτα για τη γαστροσκόπηση, συνήθως την χρεώνουν ξεχωριστά αλλά αυτό έχει να κάνει με τον εκάστοτε γιατρό. Ούτως ή άλλως δε θα σου πουν εκείνη την ώρα να κάνεις επιτόπου, θέλει κάποια προετοιμασία, αν κρίνει ο γιατρός μετά την εξέταση που θα σου κάνει ότι χρειάζεται θα σου πει να πας ξανά.
    Ναι το ξέρω ότι δεν γίνεται απευθείας απλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος φορέας που με 10 - 20 ευρώ το πολύ να την κάνει...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Ρώτα εκεί που θα πας ή ψάξε στο ίντερνετ αν και μπορεί να μη χρειαστεί μην αγχώνεσαι γι'αυτό

Similar Threads

  1. κομπος στον λαιμοο!
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-03-2017, 11:47
  2. ψυχωσωματικα αιτια η δυσκολια στην καταποση και ο κομπος στο λαιμο
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-11-2015, 08:09
  3. ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By sikelos69 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-10-2012, 16:13
  4. ΚΡΑΜΠΕΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 24-10-2011, 22:45
  5. κομπος στο λαιμο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2010, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •