επιχειλιος ερπης?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    επιχειλιος ερπης?

    εδω και λιγο καιρο ειμαι σε ομοφυλοφιλικη σχεση και η συντροφος μου βγαζει συχνα επιχειλιο ερπητα (περιπου 4 φορες το χρονο). Ξερω οτι απαγορευεται το στοματικο σεξ οταν ο ερπης ειναι ενεργος γιατι ειναι δυαντον να μεταδοθει στα γεννητικα οργανα κ να κολλησω εγω ερπητα γεννητικων. Ομως, διαβαζω στο ιντερνετ οτι ακομη και αν δεν ειναι ενεργος ο ερπης, δηλαδη ακομη και αν δεν εχει συμπτωματα η συντροφος μου στα χειλη της, ακομη και τοτε μπορει να μεταδοθει ο ιος με το στοματικο σεξ. Δεν εχω θεμα να μη μου κανει καθολου στοματικο σεξ ποτε για να μαστε σιγουρες, αλλα προβληματιζομαι με το σαλιο γιατι διαβασα οτι μεταδιδεται ερπης γεννητικων και με σαλιο , ακομη και οταν ο ερπης δεν ειναι ενεργος. Απο τοτε που το διαβασα με εχει πιασει τρελο αγχος, πώς θα μπορεσουμε να εχουμε υγιη σεξουαλικη ζωη αν πρεπει συνεχεια να προσεχει αν ηρθε το δαχτυλο της σε επαφη με λιγο σαλιο της και στη συνεχεια στη δικη μου ευαισθητη περιοχη? Κατεληξα να αποφευγω το σεξ με δικαιολογιες μου εχει γινει εμμονη γιατι σκεφτομαι οτι θα πρεπει να προσεχω καθε της κινηση. Τι να κανω? Φοβαμαι!! Της εχω ηδη μιλησει για το στοματικο σεξ και συμφωνησε αλλα αν της πω και για το σαλιο θα με πει περιεργη και φοβαμαι μην ξενερωσει γιατι θα πρπεει να προσεχουμε διαρκως και θα ναι πολυ μηχανικο το ολο θεμα! Help!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    δεν ισχυει αυτο που λες.
    οταν δεν ειναι ενεργος ο επιχειλιος ερπης, δεν κολαει με τπτ και πουθενα.
    ειναι διαφορετικος απο τον σεξουαλικα μεταδιδομενο ερπη των γεννητικων οργανων, αλλα πραγματι θα μπορουσε και να μεταδοθει απο τα χειλη στα γεννητικα οργανα, αν ειναι ενεργος.

    οσο ειναι ενεργος ομως, πρεπει να αποφευγεις και τα απλα φιλια, γιατι και στα χειλη να τον κολλησεις, δεν ειναι λιγο, θα τον κουβαλας μια ζωη...

  3. #3
    αληθεια? εγω διαβαζω γενικα οτι μεταδιδεται αλλοι λενε ναι αλλοι οχι κ εχω μπερδευτει...σκεφτομαι να ρωτησω ενα γιατρο γιατι κ μενα μου φαινεται λιγο υπερβολικο να πρεπει να προσεχει καποιος τοσο πολυ για μια παθηση που ειναι συχνη γενικα...απλως ντρεπομαι να του πω στο στατους της σχεσης γιατι πολλοι παρεξηγουν...εσυ απο πού το ξερεις remedy? κατα πασα πιθανοτητα εχω κολλησει ερπη στα χειλη γιατι τη φιλησα οσο ειχε ( δικη μου βλακεια, δεν το φανταστηκα εκεινη τη στιγμη, μετα το εψαξα).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by stellafire View Post
    αληθεια? εγω διαβαζω γενικα οτι μεταδιδεται αλλοι λενε ναι αλλοι οχι κ εχω μπερδευτει...σκεφτομαι να ρωτησω ενα γιατρο γιατι κ μενα μου φαινεται λιγο υπερβολικο να πρεπει να προσεχει καποιος τοσο πολυ για μια παθηση που ειναι συχνη γενικα...απλως ντρεπομαι να του πω στο στατους της σχεσης γιατι πολλοι παρεξηγουν...εσυ απο πού το ξερεις remedy? κατα πασα πιθανοτητα εχω κολλησει ερπη στα χειλη γιατι τη φιλησα οσο ειχε ( δικη μου βλακεια, δεν το φανταστηκα εκεινη τη στιγμη, μετα το εψαξα).
    ειμαι βεβαιη για τον επιχειλιο κι απ οτι ξερω ουτε ο ζωστηρας, ουτε των γεννητικων οργανων μεταδιδεται αν δεν ειναι ενεργος, γιατι ο ιος δεν βρισκεται στο σαλιο,ουτε σε αλλα υγρα, ουτε στο δερμα.
    βρισκεται στα νευρα οσο "κοιμαται".
    αυτο με το σαλιο πιθανως το ακουσες για ενεργο ερπη. απ τον ερπη μπορει να μεταδοθει στο σαλιο κι απ το σαλιο οπουδηποτε.
    ΣΙΓΟΥΡΑ το καλυτερο ειναι να ρωτησεις γιατρο οπως λες κι εσυ και ειναι πιθανο να κολλησες αφου την φιλησες ,αλλα δεν ειναι σιγουρο ,γι αυτο μην την ξαναφιλησεις πριν περασει ο ερπης. αν περασει ΠΛΗΡΩΣ, δεν υπαρχει κινδυνος. ειναι βεβαιο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλυτερα να ρωτησεις γιατρο ομως απο οτι γνωριζω μεταδιδεται με το φιλι κ το σαλιο κ ειναι ανιατος δηλαδη ολο επενερχεται απο οταν εκδηλωθει δεν μεταδιδεται ευκολα εχω ενα ξαδερφακι με επιχειλιο ερπητα κ ετσι κ μεταδιδονταν θα κολλουσαν ολοι οι δικοι του

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by stellafire View Post
    ...απλως ντρεπομαι να του πω στο στατους της σχεσης γιατι πολλοι παρεξηγουν....
    μα τι σχεση εχει το "στατους της σχεσης σου"??? καμια απολυτως, σε διαβεβαιω!
    τα ιδια ακριβως ισχυουν για ανδρες και γυναικες. αν ο παρτενερ σου ηταν ανδρας, δεν θα ειχε την παραμικρη διαφορα.
    οποτε δεν χρειαζεται να αποκαλυψεις κανενα "στατους", εφοσον αισθανεσαι αβολα.
    μπορεις να πεις "το ατομο που εχω σχεσεις, εχει επιχειλιο ερπη", η κατι αναλογο.

Similar Threads

  1. έρπης γεννητικών οργάνων
    By agnostic in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 16-05-2020, 21:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •