Είμαι στην μέση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    14

    Είμαι στην μέση?

    Λοιποοον, το θεμα εχει ως εξης. Εδω και καιρό ο φίλος μου ο Π. και η φιλη μου η Δ. εχουν σοβαρα προβληματα στην σχεση τους, με αποτελεσμα ο Π. να φερεται πολυ ασχημα, και η Δ. να εχει κλειστει στον εαυτο της.
    Ο Π. λοιπον περα απο αυτο φλερταρει τον τελευταιο χρονο συνεχως με πολλες και διαφορετικες . Δεν εχει γινει τιποτα το σοβαρο βεβαια κανα φιλακι αλλα συναισθηματικα επιρεαζεται πολυ. Εγω λοιπον αποφευγω να μιλαω με την φιλη μου γι αυτο διοτι ειναι δικο τους θεμα και μεχρι τωρα πιστευα οτι κρατουσα ουδετερη σταση (μαλιστα την ειχα ρωτησει κ ολας αν ας πουμε την κερατωνε ποτε αν θα ηθελε να το ξερει και μου ειχε πει καλυτερα οχι) αφου σιγουρευτικα οτι ο φιλος μου ειναι ειλικρινης μαζι της (πραγματι της εχει εξηγησει καποια πραγματα της εχει προτεινει να κανουν και ενα διαλλειμα αλλα εκεινη δεν το θελει και μαλιστα της ειχε προτεινει να χωρισουν αλλα δεν γινεται λογω αλλων θεματων της να το κανουν αυτο τωρα). Αλλα τωρα εχω συνειδητοποιησει οτι ισως η φιλη μου να μην γνωριζει ακριβως τι συμβαινει, οτι ο φιλος μου ειναι επιπολαιος το εχει παρατραβηξει και δεν περνει υπ οψιν του οσο θα επρεπε την φιλη μου, οτι και εγω ισως να μην ειμαι και τοσο ουδετερη αφου καθομαι και ακουω και λεπτρομεριες για τα διαφορα φλερτ του και ισως να τα εχω σπρωξει και αθελα μου αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν γινεται και αυτος να καταπιεζεται σε κατι που δεν τον καλυπτει παρολο που δεν εχει παρει μια αποφαση αλλα και οτι η φιλη μου σιγουρα καταλαβαινει τι συμβαινει πανω κατω αλλα αυτη πιστευει οτι η σχεση τους ειναι κατι αλλο και εγω νιοωθω ανικανη να την βοηθησω οπως μια φιλη θα επρεπε και στεναχωριεμαι απιστευτα.
    Εγω δεν θελω να χασω κανεναν απο τους δυο. Σκεφτομαι να μιλησω στον φιλο μου να του πω οτι ειναι επιπολαιος και οτι αφου εχει αναγκη τοσο πολυ να φλερταρει συνεχως με αλλες μηπως το κανει απο αναγκη για επιβεβαιωη και οτι δεν ειναι οτι του αρεσουν οντως αυτες απλα οτι του αρεσει το ιδιο το φλερτ και οτι θα επρεπε να παρει μια αποφαση επιτελους οσο σκληρη και αν ειναι η να περιμενει λιγο καιρο χωρις ομως φλερτ κτλ για να παρει μονος του αυτη την αποφαση. Και στην φιλη μου να της πω οτι θεωρω οτι δεν ταιριαζουν και οτι μπορει να βρει κατι πολυ καλυτερο γι αυτην γιατι ειναι υπεροχος ανθρωπος και οτι εγω κραταω και δεν μεταφερω οτι μου λεει ο ενας στον αλλο προσπαθοντας να σταθω οσο καλυτερα γινεται και στους 2 θα ηθελα να ειναι ευτυχισμενοι και επειδη δεν της φερεται καλα και εκεινη δεν εχει δοσει οση αξια χρειαζεται στον εαυτο της μαλλον πρεπει να παρουν αποσταση ο ενας απο τον αλλον. Εσεις τι προτεινεται;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Για αρχή προτείνω να βάζεις κ κανένα σημείο στίξης, γιατί από 1 τέτοιο κείμενο απνευστί, χωρίς τελείες ή κόμματα, μάλλον φύλλα δάφνης πρέπει να μασήσει κανείς κ να καταλάβει τί θες να πεις.

    Οπότε, εάν κατάλαβα σωστά εσύ θες κ να μην γίνεις δυσάρεστη κ όλα να πάνε κατ' ευχήν Απίθανο δηλ. Βασικά δεν έχεις δικαίωμα να εμπλακείς στην κατάσταση, γιατί δεν σε αφορά προσωπικά, αλλά δεν έχει κ νόημα. Ούτε στον Π. θα βάλεις μυαλό, με το να του εξηγείς ότι το να βρίσκεται σε 1 σχέση που δεν τον καλύπτει "χαριστικά" κ παράλληλα να την πέφτει όπου βρει, είναι κοροϊδία επιλογή κ για τον ίδιο κ για την κοπέλα, ούτε την Δ. θα την συνεφέρεις εάν της αναλύσεις γιατί υποτιμάει τον εαυτό της μένοντας σε 1 τελειωμένη σχέση.

    Τώρα, για αυτό που λες, ότι μάλλον δεν ξέρει ότι ο λεγάμενος θέλει τόσο να φύγει κ ταυτόχρονα παίζει κ με άλλες, είναι ρίσκο να της το πεις, γιατί πολύ απλά δεν αντέχουν όλοι οι άνθρωποι τον ίδιο βαθμό αλήθειας. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που δεν παίζονται στην άρνηση, δεν θέλουν να δουν το προφανές, άρα θα σε μισήσει, όσο καλοπροαίρετη κ αν είναι η πρόθεσή σου να της ανοίξεις τα μάτια.... Εδώ υπάρχουν σχέσεις της πλάκας, που άλλος βλέπει κάποια 2 φορές το μήνα, την κατακερατώνει (βασικά δεν θεωρεί καν ότι υπάρχει σχέση), ψάχνει τρόπο να απεγκλωβιστεί, η άλλη τον κυνηγάει σαν τρελή, κ από πάνω πλάθει κ πουλάει ολόκληρες ιστορίες για την τέλεια σχέση της κ για γυναίκες που του την πέφτουν, αυτός κάνει 1 αρπαχτή (κ αν την κάνει κ αυτήν....), κ ύστερα γυρνάει στην υπερτέλεια αιώνια αγαπημένη του, άστα να πάνε δηλ, σουρεάλ..... Φυσικά δεν υπονοώ πως η φίλη σου είναι μια τέτοια διαταραγμένη κ απελπισμένη προσωπικότητα, αλλά γενικότερα στη ζωή σου, πρόσεξε πόση αλήθεια αντέχει ο καθένας...... Κάποιοι σηκώνουν μόνο "ναι" ή μόνο κοπλιμέντα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    εισαι εξισου φιλη και των δυο, πραγματικα? τους γνωρισες σαν ζευγαρι, δηλαδη? η εισαι κολλητη φιλη του ενος και γνωρισες τον αλλο λογω της σχεσης τους?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δηλαδη θες να μου πεις οτι αυτος ειναι ο ατακτος κ αυτη η παναγια δε μου κολαει κ τοσο αυτο αν δε μιαζανε δε θα συμπεθεριαζανε
    πολες φορες στις σχεσεις ειναι συχνο φαινομενο ο ενας να μιλα κ για τους δυο κ ο αλλος να κανει το πιανιστα
    το πιο πιθανο ενδεχομενο που προβλεπω ειναι να μη γνωριζεις εσυ τι ακριβως συμβαινει με τη φιλη σου
    μαλιστα την ειχα ρωτησει κ ολας αν ας πουμε την κερατωνε ποτε αν θα ηθελε να το ξερει και μου ειχε πει καλυτερα οχι) αφου
    κ επειδη ηξερα καπια καποτε που ειχε τις ιδιες αποψεις κ μαλιστα μου λεγε κ συνεχεια οτι δε τα παει καλα με τη φιλοσοφια απο αυτο καταλαβα τι ακριβως παιζει οτι πετυχουμε κ οτι γλεντισουμε..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    περιπλοκο το θεμα!
    εγω στην θεση σου θα μιλουσα πρωτα στον φιλο..

    η φιλη σου λογω των θεματων που λες, λογω ανασφαλειας ή λογω εξαρτησης δεν θελει να δει την πραγματικοτητα και πιστεψε με δεν προκειται με συζητηση να της ανοιξεις τα ματια.. εδω λες οτι ηδη ξερει περι τινος προκειται και οτι ηδη της εχει μιλησει το αγορι της γι αυτα που κανει και δεν χωριζει...

    συχνα σε τετοιες περιπτωσης χρειαζεται ενα μπαμ -αλλα αυτα ειναι κατι που σιγουρα δεν θα προκαλεσεις εσυ. αν ειναι να ερθει απο μονο του καλως-.
    οποτε καλο θα ηταν να της μιλας για καινουριες ευκαιριες, να της τονωνεις την αυτοεκτιμηση, να της τονιζεις οτι δεν σταματαει η ζωη σε μια σχεση κλπ κλπ κλπ, αν και οπως σου ειπα δεν νομιζω πως κατι τετοιο θα φερει δραματικα αποτελεσματα..
    επισης περα απο το μπλαμπλα που συνχα αποδεικνυεται ανωφελο, εγω στην θεση σου θα της προτεινα να βγουμε συχνα-οποτε τουλαχιστον εσυ μπορεις να διαθεσεις χρονο-, να γνωριζετε ατομα -π.χ να φερεις και μια αλλη φιλη-ο σου μαζ- και διαφορα αλλα τετοια..

    μετα οπως ειπα και στην αρχη θα σου προτεινα να πιασεις το αγορι και φιλο σου οπως λες και να του μιλησεις.

    προσοχη να μην εμπλακεις υπερβολικα και βγεις μετα εσυ ο μαλακας της υποθεσης "αυτη που μπλεκεται στα ξενα χωραφια" δηλαδη...

    επισης διασφαλισε ,εφοσον ειναι εφικτο, οτι το αγορι δεν θα ριξει σε εσενα την ευθυνη μετα απο μια τετοια κουβεντα .. δηλαδη να μιλησει στην κοπελα του με το σκεπτικο "ε να η φιλη σου μου ειπε το και το "..
    αν ειναι και οι δυο οντως φιλοι σου δεν νομιζω να σε θεωρησουν υπευθυνη -αυτο σιγουρα δεν ειναι λογικο-.
    ωστοσο, οταν ΔΕΝ θελουμε να δουμε τα πραγματα οπως ειναι -κυριως αυτο παει στην κατασταση που λες οτι βρισκεται η κοπελα- ψαχνουμε για "κατασκευαστικες" αιτιες..

    γενικα το θεμα ειναι πολυ ευαισθητο και απαιτει λεπτο χειρισμο κατα την γνωμη μου!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Πέραν του διλήμματος που θέτεις στον εαυτό σου..., γιατί επιλέγεις να θες να συνεχίσεις να κάνεις παρέα με κάποιον που φέρεται τόσο ανέντιμα σε άνθρωπο με τον οποίο έχει ερωτική σχέση; Έχεις κάποια υποχρέωση;
    Εγώ δεν θα έφτανα καν στο δίλημμα σου πιστεύω.. θα έκανα πέρα τον ψεύτη και θα έδινα περισσότερη προσοχή στη σχέση μου με τον άλλο.
    Αν είναι και οι δυο μέσα στην απάτη... μην μπλεχτείς περισσότερο, πολύ πιθανόν να την πληρώσεις και από τους δυο όταν κάνουν μπαμ μεταξύ τους.
    Πραγματικά ουδέτερη στάση δεν νομίζω οτι μπορείς να κρατάς δηλαδή σε τέτοιες περιπτώσεις. Είτε από άποψη πρώτερης φιλίας, είτε από άποψη "δίκιου" που θα δίνεις σε κάποιον έναντι του άλλου..., είναι κάπως απίθανο να μην γέρνεις περισσότερο προς μια πλευρά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    ξεκινα τωρα να συνομιλεις με τον θηλυκο εαυτο σου. φερε και τα 55 νικ της αστερως να τα λετε μεταξυ σας, οι απογοητευμενοι.
    δεν καναμε το γελιο της ημερας, ακομα :rolleyes:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by revithokeftes View Post
    Εγω δεν θελω να χασω κανεναν απο τους δυο. Σκεφτομαι να μιλησω στον φιλο μου να του πω οτι ειναι επιπολαιος και οτι αφου εχει αναγκη τοσο πολυ να φλερταρει συνεχως με αλλες μηπως το κανει απο αναγκη για επιβεβαιωη και οτι δεν ειναι οτι του αρεσουν οντως αυτες απλα οτι του αρεσει το ιδιο το φλερτ και οτι θα επρεπε να παρει μια αποφαση επιτελους οσο σκληρη και αν ειναι η να περιμενει λιγο καιρο χωρις ομως φλερτ κτλ για να παρει μονος του αυτη την αποφαση. Και στην φιλη μου να της πω οτι θεωρω οτι δεν ταιριαζουν και οτι μπορει να βρει κατι πολυ καλυτερο γι αυτην γιατι ειναι υπεροχος ανθρωπος και οτι εγω κραταω και δεν μεταφερω οτι μου λεει ο ενας στον αλλο προσπαθοντας να σταθω οσο καλυτερα γινεται και στους 2 θα ηθελα να ειναι ευτυχισμενοι και επειδη δεν της φερεται καλα και εκεινη δεν εχει δοσει οση αξια χρειαζεται στον εαυτο της μαλλον πρεπει να παρουν αποσταση ο ενας απο τον αλλον. Εσεις τι προτεινεται;
    Δεν ειναι δουλεια σου , πιστευω, νανακατευτεις σε μια σχεση , εστω φιλων . Η γνωμη ενος τριτου , σε μια σχεση ( και οχι μονον ) , πρεπει να δινεται μονο αμα ζητειται . Ουτε θα καταφερεις τιποτα λεγοντας την γνωμη σου , ουτε την χρειαζονται . Αν καταλαβα , ξερει λιγο - πολυ ο ενας τι ρολο παιζει ο αλλος , οποτε με ποιο δικαιωμα θα κρινης εσυ την σχεση των φιλων σου ? ουτε αξιζει να στεναχωριεσαι , διοτι , οπως λεει και ο Αλεξανδρος , αμα δεν ταιριαζανε , δεν θα συμπεθεριαζανε . Ουτε μπορεις ( νομιζω ) να κρινεις ποιος ειναι ο ' κακος ' και ο ' καλος ' της υποθεσης .
    Ο Τσεχωφ , εχει μια αντιπροσωπευτικη ρηση για την περισταση ( και οχι μονον ) , ' οταν δειχνω αλογοκλεφτες , δεν εννοω οτι ειναι κακο να κλεβεις αλογα . Αυτο ειναι δουλεια των δικαστων , και οχι δικη μου ' .

  9. #9
    Quote Originally Posted by revithokeftes View Post
    ........ αφου σιγουρευτικα οτι ο φιλος μου ειναι ειλικρινης μαζι της (πραγματι της εχει εξηγησει καποια πραγματα της εχει προτεινει να κανουν και ενα διαλλειμα αλλα εκεινη δεν το θελει και μαλιστα της ειχε προτεινει να χωρισουν αλλα δεν γινεται λογω αλλων θεματων της να το κανουν αυτο τωρα). Αλλα τωρα εχω συνειδητοποιησει οτι ισως η φιλη μου να μην γνωριζει ακριβως τι συμβαινει, οτι ο φιλος μου ειναι επιπολαιος το εχει παρατραβηξει και δεν περνει υπ οψιν του οσο θα επρεπε την φιλη μου, .............. σκεφτομαι οτι δεν γινεται και αυτος να καταπιεζεται σε κατι που δεν τον καλυπτει παρολο που δεν εχει παρει μια αποφαση αλλα και οτι η φιλη μου σιγουρα καταλαβαινει τι συμβαινει πανω κατω αλλα αυτη πιστευει οτι η σχεση τους ειναι κατι αλλο και εγω νιοωθω ανικανη να την βοηθησω οπως μια φιλη θα επρεπε και στεναχωριεμαι απιστευτα.
    Εγω δεν θελω να χασω κανεναν απο τους δυο. Σκεφτομαι να μιλησω στον φιλο μου να του πω οτι ειναι επιπολαιος και οτι αφου εχει αναγκη τοσο πολυ να φλερταρει συνεχως με αλλες μηπως το κανει απο αναγκη για επιβεβαιωη και οτι δεν ειναι οτι του αρεσουν οντως αυτες απλα οτι του αρεσει το ιδιο το φλερτ και οτι θα επρεπε να παρει μια αποφαση επιτελους οσο σκληρη και αν ειναι η να περιμενει λιγο καιρο χωρις ομως φλερτ κτλ για να παρει μονος του αυτη την αποφαση.... Εσεις τι προτεινεται;
    Ένας άντρας που πραγματικά θέλει κάποιαν δεν φλερτάρει άλλες! Κανόνας!
    Όταν λες "φλερτάρει" εννοείς αυτό που περιήλθε στην αντίληψη σας (εσενα και τη φιλης σου). Θεωρείς δλδ ότι με αυτες που φλερταρει το πράγμα τελειώνει εκει? Που ξέρεις τι γινεται στην συνέχεια και γενικά όταν δεν έχετε οπτική κλπ προσωπική επαφή μαζι του?

    Ο ανθρωπος ειναι γκομενιαρης. Όπως γοήτευσε τη φιλη σου (λόγω χαρίσματος και εμπειριας) φλερταρει κατα τον ιδιο τροπο και με αλλες. Τη φίλη σου θέλει να την κρατησει, δεν θελει να την χωρίσει. Τη θέλει επειδή ειναι καλή κοπέλα, σαν τη σταθερη του βάση, την οποια θα κανει να περναει όμορφα μαζι του αλλά θα τα φτιάχνει έστω περιστασιακα ή/και της μιας νυχτας με άλλες. Επειδή τετοιοι τυποι επιζητούν καλού χαρακτηρα κοπέλες σαν τη φίλη σου, σαν το σταθερό τους δεσμό, κι απ εκει και περα κανουν και με αλλες ότι γουσταρουν. Ισως μέχρι να τους προκύψει κατι καλύτερο απ αυτο το σταθερό, αν και το να την παρατησει το βλέπω πολύ απομακρυσμένο ενεκα του καλού της χαρακτηρα.
    Η φιλη σου θα πρεπει ειτε να τον αποδεχτει ως τετοιον είτε να τον χωρίσει. Ή να ζει με την ψευδαισθηση πως με τον καιρό ο τυπος θα αλλάξει.
    γιάννης

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Η φιλη σου θα πρεπει ειτε να τον αποδεχτει ως τετοιον είτε να τον χωρίσει. Ή να ζει με την ψευδαισθηση πως με τον καιρό ο τυπος θα αλλάξει.
    Σωστός σε όλα, αλλά το ότι ξενοκοιτάει δεν εξασφαλίζει οπωσδήποτε πως είναι κ πολυγαμικός ανεξαρτήτως συνθηκών κ προσώπων. Το ότι "παίζει" κ αλλού (ανεξαρτήτως από ο πόσο μακριά το πάει.......) μπορεί κάλλιστα να οφείλεται κ στο γεγονός ότι για την εν λόγω κοπέλα του "έχει τελειώσει", από τη στιγμή κιόλας που της έχει εκφράσει κ την επιθυμία του να χωρίσουν. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πιστός με κάποια με την οποία είναι ερωτευμένος, δεν το ξέρουμε αυτό. Τώρα αυτό που αναφέρει η θεματοθέτρια, πως ρώτησε τη φίλη της αν θα ήθελε να ήξερε κρούσμα κερατώματος κ εκείνη απάντησε πως όχι, δεν είναι κ πολύ ενθαρρυντικό σημάδι ούτε για την ωριμότητά της, ούτε για το κατά πόσο μπορεί να διαχειριστεί σωστά πληροφορίες κ άρα να μπορεί κάποιος να της μιλάει ειλικρινά. Κοινώς προτιμά να ζει σε 1 ψεύτικο παραμύθι που υπάρχει μόνο στο μυαλό της, παρά να αντικρύσει μια όχι κ τόσο ευχάριστη αλήθεια. Άρα νομίζω πως πρέπει να το σκεφτεί πολύ καλά πριν ρισκάρει να της μιλήσει ανοικτά (εκτός κ αν θέλει να κάνει την Δ. να της κόψει την καλημέρα......).

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by revithokeftes View Post
    Λοιποοον, το θεμα εχει ως εξης. Εδω και καιρό ο φίλος μου ο Π. και η φιλη μου η Δ. εχουν σοβαρα προβληματα στην σχεση τους, με αποτελεσμα ο Π. να φερεται πολυ ασχημα, και η Δ. να εχει κλειστει στον εαυτο της.
    Ο Π. λοιπον περα απο αυτο φλερταρει τον τελευταιο χρονο συνεχως με πολλες και διαφορετικες . Δεν εχει γινει τιποτα το σοβαρο βεβαια κανα φιλακι αλλα συναισθηματικα επιρεαζεται πολυ. Εγω λοιπον αποφευγω να μιλαω με την φιλη μου γι αυτο διοτι ειναι δικο τους θεμα και μεχρι τωρα πιστευα οτι κρατουσα ουδετερη σταση (μαλιστα την ειχα ρωτησει κ ολας αν ας πουμε την κερατωνε ποτε αν θα ηθελε να το ξερει και μου ειχε πει καλυτερα οχι) αφου σιγουρευτικα οτι ο φιλος μου ειναι ειλικρινης μαζι της (πραγματι της εχει εξηγησει καποια πραγματα της εχει προτεινει να κανουν και ενα διαλλειμα αλλα εκεινη δεν το θελει και μαλιστα της ειχε προτεινει να χωρισουν αλλα δεν γινεται λογω αλλων θεματων της να το κανουν αυτο τωρα). Αλλα τωρα εχω συνειδητοποιησει οτι ισως η φιλη μου να μην γνωριζει ακριβως τι συμβαινει, οτι ο φιλος μου ειναι επιπολαιος το εχει παρατραβηξει και δεν περνει υπ οψιν του οσο θα επρεπε την φιλη μου, οτι και εγω ισως να μην ειμαι και τοσο ουδετερη αφου καθομαι και ακουω και λεπτρομεριες για τα διαφορα φλερτ του και ισως να τα εχω σπρωξει και αθελα μου αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν γινεται και αυτος να καταπιεζεται σε κατι που δεν τον καλυπτει παρολο που δεν εχει παρει μια αποφαση αλλα και οτι η φιλη μου σιγουρα καταλαβαινει τι συμβαινει πανω κατω αλλα αυτη πιστευει οτι η σχεση τους ειναι κατι αλλο και εγω νιοωθω ανικανη να την βοηθησω οπως μια φιλη θα επρεπε και στεναχωριεμαι απιστευτα.
    Εγω δεν θελω να χασω κανεναν απο τους δυο. Σκεφτομαι να μιλησω στον φιλο μου να του πω οτι ειναι επιπολαιος ... Εσεις τι προτεινεται;
    πρωτα απ ολα θα πρεπει να ξεκαθαρισεις τις προθεσεις σου και τα κινητρα σου σε αυτην την ιστορια.
    υπαρχει ενα κομματι δικο σου, που ειναι μια σχετικη περιεργεια που μπορει να εχεις για το τι ακριβως συμβαινει συμφωνα με οσα μπορει ειτε να μην ξερεις, ειτε λογω των αντιφασεων που βλεπεις. μας ειπες ας πουμε, οτι ενω γνωριζεις οτι της εχει μιλησει, αλλες στιγμες νομιζεις οτι δεν ξερει αρκετα.
    αυτο ομως (η περιεργεια), ειναι ενα καθαρα δικο σου κομματι, που δεν οφελει τους φιλους σου αν το καλυψεις.
    θα πρεπει λοιπον να το βαλεις στην ακρη και να μην ασχοληθεις μαζι του, αν ενεργεις σαν φιλη κι οχι σαν οτιδηποτε αλλο.

    δηλαδη... ελπιζω να εισαι ξεκαθαρα μια φιλη και οχι μια θαυμαστρια του φιλου σου, γιατι εκει παει μακρια η βαλιτσα κι εχεις προσωπικα οφελη απο τα ξεκαθαρισματα που σκεφτεσαι να κανεις.

    και μονο λογω των υπογραμμισμενων στο κειμενο που μας εγραψες, εσυ βγαινεις εξω απο την ιστορια απο το πρωτο λεπτο του αγωνα και ακου γιατι:
    η φιλη σου πολυ κακως δεν θελει να ξερει τι τρεχει. δεν ξερει ποσο κακο κανει στον εαυτο της, αλλα ειναι δικαιωμα της.
    αν ησουν δικη μου κολλητη και ηξερα οτι του κανεις πλατες (διοτι πλατες του κανεις εφοσον τα συζητας μαζι του, χωρις να της τα λες) θα ειχες κακα ξεμπερδεματα μαζι μου ως φιλη οταν το μαθαινα. γιατι εσυ, οχι απλα δεν την ενημερωνεις, αλλα καθεσαι και τα συζητας με τον αλλον.
    εφοσον ομως στο δηλωσε οτι δεν θελει, ή πραγματικα δεν θελει, ή δεν σε θεωρει δικο της ανθρωπο (οτι κι αν φανταζεσαι εσυ)και με τον τροπο της σε απομακρυνει. και στις δυο περιπτωσεις οφειλεις να σεβαστεις τις επιθυμιες της. πως θα της ανακατευτεις?
    θα της πεις "ξερω οτι σε ρωτησα και ειπες οτι δεν θες να ξερεις, αλλα εγω θα στο πω ετσι κι αλλιως?" δεν κολλαει. καπου μπερδευεσαι, μου φαινεται.

    επιπλεον, ξερεις οτι ο αλλος της εχει ξεκαθαρισει τι τρεχει. και να μην ειπε ολες τις λεπτομερειες, δεν σημαινει οτι την δουλευει. εφοσον της δειχνει οτι δεν πολυγουσταρει, προτεινει και χωρισμους κλπ, εχει ηδη πει ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. οι λεπτομερειες περι φλερτ μονο θιγουν, δεν διαφωτιζουν κανεναν.
    επομενως εισαι περιττη. ποιος σου ειπε οτι εχεις δικαιωμα να ελεγξεις αν της τα ειπε καλα και ποσο καλα της τα ειπε, εφοσον η μια σε διωχνει και ο αλλος υποτιθεται οτι ειναι φιλος σου, επομενως με τις κινησεις σου, θα του κανεις χαλαστρα????

    το ΜΕΓΑΛΟ λαθος που ηδη εχεις κανει, στο ειπα ηδη. εφοσον ειναι φιλοι και οι δυο και οχι μονο εκεινος, δεν εχεις καμια δουλεια να τα συζητας μαζι του, πισω απο την πλατη της και μαλιστα να 'σπρωχνεις καταστασεις" οπως ειπες. μαλλον το θελει κι εσενα ο κωλος σου το ανακατεμα. καμια δουλεια δεν εχεις να ανακατευεσαι και να του κανεις πλατες.
    αν εισαι εντιμος ανθρωπος, θα πρεπει να του πεις, "η ταδε ειναι επισης φιλη μου, μην μου ξαναμιλησεις γι αυτα που κανεις γιατι θα πρεπει να της τα πω", και θα δεις τι ωραια που θα κοψει απο μονος του.


    ο ρολος του υποτιθεμενου καλοβουλου πληροφοριοδοτη ξερεις χρησιμοποιειται και απο συκοφαντες , αν ειναι αρκετα κακοηθεις η απελπισμενοι η διαταραγμενοι για να επιδιωξουν κατι τετοιο.



    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.


    σκεψου λοιπον κεφτε, αν κι εσυ εχεις βλεψεις προς τον φιλο, οτι εισαι το πλεον ακαταλληλο ατομο να επεμβει, παρολο που στην περιπτωση σου, υπαρχει πραγματικη προδοσια.

    αυτη ειναι μια παρενθεση και μονο, γιατι εσυ μας λες οτι εχεις αγαθα κινητρα και ειλικρινη φιλια και με τους δυο
    Last edited by Aeon; 25-06-2015 at 17:06.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    14
    παιδια το παρεξηγησατε.. Δεν θεωρω οτι ειναι η θεση μου να της πω τι ξερω ακριβως ειδικα απο την στιγμη που ο φιλος μου μου ειπε οτι τις εχει μιλησει. η επιθυμια μου δεν ειναι να ανακατευτω απλα επειδη δεν το σκεφτομουν και πολυ εγω παρασυρθικα χωρις να το παρω πρεφα. Δεν ειναι περιεργια, απλα διαφορετικα κρινω εναν ανθρωπο που αναγνωριζει τα λαθη του και ειναι ειλικρινης με τον ανθρωπο του και αλλιως καποιον που κρυβει πραγματα. Η φιλη μου καθολου δεν με διωχνει οπως λες, ισα ισα και σε συζητηση ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΗ (που ξεκινησε απο συζητηση για την σχεση με τον δικο μου) μου το ειπε αυτο "(μαλιστα την ειχα ρωτησει κ ολας αν ας πουμε την κερατωνε ποτε αν θα ηθελε να το ξερει και μου ειχε πει καλυτερα οχι)". Τωρα, οταν λεω οτι το σπρωχνω αθελα μου εννοω οτι για παραδειγμα μπορει να βγω με τον φιλο μου και να καλεσω και μια φιλη μου και επειδη ειμαι γενικα αφελης να καταλαβω αργα οτι κατι παιζει μεταξυ τους. Δεν του κανω πλατες, δεν τον βοηθαω σε αυτα, απλα τον ακουω οταν θελει να μου πει κατι περι αυτου. Ειναι και οι 2 ΜΟΝΟ φιλοι μου (εχω μια υπεροχη πολυετη σχεση ετσι κ αλλιως), τους γνωρισα σαν ζευγαρι, δεν λεω τιποτα διοτι θεωρω οτι ειναι ενα θεμα δικο τους,αλλα και γιατι οπως δεν μεταφερω τιποτα απο αυτα που μου λεει η φιλη μου σε αυτον ετσι δεν μεταφερω τιποτα και σε αυτην. Προσπαθω δηλαδη να κρατησω ξεχωριστη φιλικη σχεση με τον καθεναν. Πιστευω ομως, οτι ειναι χρεος ενος φιλου να συμβουλευει τους φιλους του οταν του το ζητανε και να τους συμβουλευει σωστα. Και οταν πχ ο φιλος μου μου λεει οτι ειναι σε ενα τετοιο αδιεξοδο ε οχι δεν μπορω να τον κατηγορησω απολυτα (αυτο δεν σημαινει οτι του χαϊδέυω τα αυτια) και απο την αλλη στεναχωριεμαι οταν βλεπω την φιλη μου θλιμμενη και φοβαμαι οτι μπορει μια μερα να γυρισει να μου πει "αφου τα ηξερες γιατι δεν μου τα ελεγες". Αυτο που θα ηθελα θα ηταν να μην ξερω τιποτα, αλλα αυτο δεν γινεται. το θεμα ειναι τι κανω απο εδω και περα..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν ησουν δικη μου κολλητη και ηξερα οτι του κανεις πλατες (διοτι πλατες του κανεις εφοσον τα συζητας μαζι του, χωρις να της τα λες) θα ειχες κακα ξεμπερδεματα μαζι μου ως φιλη οταν το μαθαινα. γιατι εσυ, οχι απλα δεν την ενημερωνεις, αλλα καθεσαι και τα συζητας με τον αλλον.
    εσυ δεν λες οτι ειναι λαθος να ανακατευτω;

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by revithokeftes View Post
    Πιστευω ομως, οτι ειναι χρεος ενος φιλου να συμβουλευει τους φιλους του οταν του το ζητανε και να τους συμβουλευει σωστα. Και οταν πχ ο φιλος μου μου λεει οτι ειναι σε ενα τετοιο αδιεξοδο ε οχι δεν μπορω να τον κατηγορησω απολυτα (αυτο δεν σημαινει οτι του χαϊδέυω τα αυτια) και απο την αλλη στεναχωριεμαι οταν βλεπω την φιλη μου θλιμμενη και φοβαμαι οτι μπορει μια μερα να γυρισει να μου πει "αφου τα ηξερες γιατι δεν μου τα ελεγες". Αυτο που θα ηθελα θα ηταν να μην ξερω τιποτα, αλλα αυτο δεν γινεται. το θεμα ειναι τι κανω απο εδω και περα..
    Απλό είναι. Ο 1 θέλει τη συμβουλή σου. Η συμβουλή σου εδώ λογικά θα πρέπει να είναι να χωρίσει κ να σταματήσει αυτή η κοροϊδία. Μιλάμε για μια σχέση που έχει περάσει σε φάση πλήρους παρακμής, φθείρει κ τους 2 κ δεν προσφέρει τίποτα κ σε κανέναν. Η άλλη δεν θέλει να ξέρει τίποτα, επιμένει να ζει στο παραμύθι της. Άρα δεν μπορεί να επικαλεστεί ότι "αφού ήξερες, γιατί δεν μίλαγες......?". . Εκεί κάνε την κινέζα, μόνο έμμεσα μπορείς, όπως ήδη κάνεις, να προσπαθήσεις να της τονώσεις την αυτοπεποίθηση, ότι θα μπορούσε να έχει μια καλύτερη σχέση κλπ κλπ με κάποιον που θα την προσέχει παραπάνω κλπ κλπ. Κ όχι, προσωπικά δεν κατάλαβα να είσαι αντροχωρίστρα ή ότι γουστάρεις τον τύπο (το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση)
    Last edited by Aeon; 22-06-2015 at 14:41.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    14
    Σε ευχαριστω!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πάλι είμαι στη μέση...
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 12-04-2013, 18:53
  2. Είμαι στην υπολληματική φάση της ψύχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-02-2012, 15:22
  3. Στην μεση των λεξεων,των ονειρων .ڿڰۣ❀.ڿڰۣ❀.ڿڰۣ❀
    By Chemistry in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-12-2011, 21:07
  4. ΝΑ\'ΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ :)ΓΥΡΟ ΓΥΡΟ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ
    By ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-09-2005, 17:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •