Eιναι δυνατον να υπαρχει εποχιακη ΑγοροΦΟΒΙΑ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255

    Eιναι δυνατον να υπαρχει εποχιακη ΑγοροΦΟΒΙΑ??

    εχω ακουσει για εποχιακη καταθλιψη, αλλα για εποχιακη αγοροφοβια ποτε και εχω μπερδευτει!!!

    συμβαινει αραγε μονο σε εμενα?
    και εκτος αυτου συμβαινει οντως ή ετσι απλως ετυχε και το θεωρησα οτι ετσι ειναι και πραγματι? (καλα αυτο θεωρηστε το περισσοτερο φιλοσοφικο ερωτημα γιατι προφανως αν δεν ξερετε την ιστορια μου δεν μπορειτε και να απαντησετε)!

    εχει 3 μηνες περιπου -δεν θυμαμαι και ακριβως- που ειμαι πολυ χαλαρη ως προς τα συμπτωματα και το εξω..
    απο τοτε που αρχισε να ανοιγει ο καιρος δηλαδη...

    το εχει παθει κανεις αυτο ή ειμαι η μονη παλαβη εδω μεσα ?:P

    παιδια δεν σας κανω πλακα.
    εχει ποσες μερες που εβγαινα για να παω να δωσω μαθημα. υπο τις παλιες συνθηκες θα ημουν μεσα στην τσιτα για το πως θα φτασω στην σχολη και μονο οταν συναντιομουν εκει με τα κοριτσια θα ηρεμουσα.. τωρα ομως αγχος μηδεν. εβγαινα ....... κι αυτο! εβγαινα! ουτε ανασφαλειες, ουτε πως θα μπω στο λεωφ, ουτε "τι θα γινει εαν"..

    σημερα λοιπον ο καιρος στην θεσσαλονικη ηταν μουντος και βροχερος. το πιστευετε οτι σημερα με επιασε αγχος πριν βγω -οχι σε μεγαλο βαθμο βεβαια, αλλα εβαλα τον εαυτο μου παλι σε αυτο το τριπακι να σκεφτεται "τι θα γινει εαν"...

    :confused:
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ε εντάξει αν αυτό συνέβη μία και μοναδική μέρα που έβρεχε, δεν το λες κι «εποχιακό» :)

    Η αλήθεια είναι πως συνήθως τέτοιες αγχώδεις διαταραχές φουντώνουν την άνοιξη και το καλοκαίρι, ή με τη ζέστη και τον ήλιο, παρά με τη βροχή, το αντίθετο δηλαδή από αυτό που λες.

    Αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός! Μπορεί εσύ να έχεις συνδυάσει στο μυαλό σου το καλοκαίρι με χαλαρά κι ευχάριστα πράγματα, μπορεί οι άνθρωποι που συναναστρέφεσαι να είναι πιο χαλαροί, γενικά για διάφορους λόγους μπορεί εσύ να λειτουργείς καλύτερα όταν ανοίγει ο καιρός.

    Ενώ μια βροχερή μέρα, να νιώθεις στο σπίτι μεγαλύτερη ασφάλεια και θαλπωρή.

    Σε πολλούς πάντως χαλάει η διάθεση και έχουν αρνητικές σκέψεις μια βροχερή μέρα. Σε πολλούς «φυσιολογικούς». :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    εχω ακουσει για εποχιακη καταθλιψη, αλλα για εποχιακη αγοροφοβια ποτε και εχω μπερδευτει!!!

    συμβαινει αραγε μονο σε εμενα?
    και εκτος αυτου συμβαινει οντως ή ετσι απλως ετυχε και το θεωρησα οτι ετσι ειναι και πραγματι? (καλα αυτο θεωρηστε το περισσοτερο φιλοσοφικο ερωτημα γιατι προφανως αν δεν ξερετε την ιστορια μου δεν μπορειτε και να απαντησετε)!

    εχει 3 μηνες περιπου -δεν θυμαμαι και ακριβως- που ειμαι πολυ χαλαρη ως προς τα συμπτωματα και το εξω..
    απο τοτε που αρχισε να ανοιγει ο καιρος δηλαδη...

    το εχει παθει κανεις αυτο ή ειμαι η μονη παλαβη εδω μεσα ?:P

    παιδια δεν σας κανω πλακα.
    εχει ποσες μερες που εβγαινα για να παω να δωσω μαθημα. υπο τις παλιες συνθηκες θα ημουν μεσα στην τσιτα για το πως θα φτασω στην σχολη και μονο οταν συναντιομουν εκει με τα κοριτσια θα ηρεμουσα.. τωρα ομως αγχος μηδεν. εβγαινα ....... κι αυτο! εβγαινα! ουτε ανασφαλειες, ουτε πως θα μπω στο λεωφ, ουτε "τι θα γινει εαν"..

    σημερα λοιπον ο καιρος στην θεσσαλονικη ηταν μουντος και βροχερος. το πιστευετε οτι σημερα με επιασε αγχος πριν βγω -οχι σε μεγαλο βαθμο βεβαια, αλλα εβαλα τον εαυτο μου παλι σε αυτο το τριπακι να σκεφτεται "τι θα γινει εαν"...

    :confused:
    ειναι πολυ λογικο αυτο που σου συμβαινει γιατι τα ιδια παθαινω κ γω οταν εχει ηλιο και καλο καιρο νομιζω πτι μπορω να αντιμετωπισω τα παντα ανχος αγοραφοβια κλπ οταν βρεχει η αρχιζει κ χειμωνιαζει ολα αλλαζουν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δεν μου αρεσει αυτη η φαση ρε παιδια καθολου! την προκειμενη στιγμη οκ ειναι μια χαρα, αλλα δεν γινεται να λειτουργουν ετσι τα πραγματα. το καλοκαιρι ζω και το χειμωνα τρελαινομαι......
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμ στο πα εγω οτι δε μπορω να το πιασω καλα το θεμα σε μενα συμβαινει το αντιθετο δε μπορω τη ζεστη ουτε τα κουνουπια νεροφιδες
    απο οτι φαινετε σε σ αρεσει ο χειμωνας...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    χααχαχαχαχ
    δεν ειναι ο χειμωνας αυτος καθαυτος. δηλαδη ας εχει και κρυο ας εχει και χιονι αρκει να εχει ηλιο.

    καλα δεν εννοω οτι καθε φορα που βρεχει εμενα με πιανει πανικος. μην παρεξηγηθω κιολας :P

    απλως να τωρα που εχει ανοιξει ο καιρος εδω και 2-3 μηνες ειμαι πολυ καλα...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δηλαδη αυτο σημενει οτι στο εξωτερικο που σε καπια σημεια βλεπεις ηλιο μονο με το τηλεσκοπιο σιγουρα δε θα ζουσες εκει εδω μαλιστα μας ελεγε ο ξεναγος τοτε δε θυμαμαι που οτι επειδη εχουμε μεγαλη ηλιοφανεια στην Ελλαδα τα αμαξια εχουν σβηστα τα μπροστα φωτα τη μερα..
    ποση ηλιοφανεια θες ακομα (?)...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    δεν μου αρεσει αυτη η φαση ρε παιδια καθολου! την προκειμενη στιγμη οκ ειναι μια χαρα, αλλα δεν γινεται να λειτουργουν ετσι τα πραγματα. το καλοκαιρι ζω και το χειμωνα τρελαινομαι......
    έχει να κάνει μήπως με τη διαθεσή σου;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by venom View Post
    έχει να κάνει μήπως με τη διαθεσή σου;;;
    δεν καταλαβαινω ακριβως τι ρωτας.......
    κοιτα η διαθεση μου ειναι γενικως ολο τον χρονο καλη...
    δηλαδη μπορει να αγχωνομαι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στεναχωριεμαι, η οτι με παιρνει απο κατω (οκ μερικες φορες μπορει να συμβει κι αυτο αλλα οχι σε επιπεδο παθολογικου)..

    απλως για παραδειγμα η πιθανοτητες να μην κολλησω καθολου στο να βγω απο το σπιτι ειναι 80% και πανω μια ηλιολουστη μερα
    ενω μια βροχερη (ή αν ειναι βραδυ) ειναι στο 40% (τα νουμερα ειναι τα δινω για καλυτερη αναπαρασταση του θεματος)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    66psy το ίδιο ένιωθα και εγώ.Το καλοκαίρι όλα οκ. Ούτε στην αρχή της άνοιξης που πολύ νιώθουν χάλια ψυχολογικά με
    έπιανε κάτι.
    Μόνο όταν δεν είχε ήλιο.Όλα αυτά όταν ήμουν Ελλάδα.Τώρα που ζω στο εξωτερικό λοιπόν και για 5 σχεδόν μήνες δεν είδα ήλιο,δεν μου έκανε εντύπωση πέρα από την πρώτη εβδομάδα.Πιστεύω πώς οι απότομες αλλαγές από καλό καιρό σε κακό επηρεάζουν περισσότερο.Αλλά τελικά πιστεύω πως ο καιρός συνηθίζεται.Δεν πιστεύω να έχει σχέση τόσο πολύ η διάθεση με τον καιρό.Εκτός αν εξαρχής σκεφτόμαστε ότι θα μας επηρεάσει αρνητικά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ο ψυχοθεραπευτης μου μου ειπε οτι αυτο μου συμβαινει επειδη οι πρωτες μου κρισεις συνεβησαν χειμωνα. και επειδη τοτε η περιοδος ηταν πολυ ασχημη (γενικα βρισκομουν σε τεραστια ενταση και φοβομουν επειδη δεν ηξερα τι ακριβως ειναι αυτο το πραγμα που μου συμβαινει) συνεδεσα κατα καποιον τροπο μεσα στο μυαλο μου τον χειμωνα με κατι αρνητικο.

    απορω. προσβολες πανικου και φοβος για το εξω με εχουν πιασει σαφως και το καλοκαιρι (απλως σε μικροτερη ενταση και συχνοτητα) γιατι ντε και καλα να κολλησω στον ασχημο καιρο?
    και ο ιουνιος θεωρειται για μενα στρεσογονα ας πουμε περιοδος λογω της εξεταστασης. δεν εννοω καλοκαιρι απο την αποψη οτι λιαζομαι στην παραλια για να πεις ε ενταξει χαλαρωσα γι αυτο δεν πανικους.. :p
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. Eίναι φυσιολογικό ή όχι;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-10-2014, 20:08
  2. Αν είναι δυνατόν...
    By STORM LORD in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 30-06-2012, 23:16
  3. εποχιακη κριση
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 15-12-2011, 21:19
  4. τοσο αγοροφοβια?
    By natassa86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 22-09-2010, 17:10
  5. Ειναι δυνατον?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 06-03-2009, 12:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •