Ημερολογιο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 73
  1. #16
    Φαντάζομαι το ότι η σχεση εχει φυγει για δουλεια και το ότι θα πας ραντεβου για δουλεια (με τις προηγουμενες επ αυτου χαλια εμπειριες που περιγραφεις) είναι που σε κανουν να νιωθεις ακόμη περισσότερο χάλια. Απ τη μια μοναξια κι απ την αλλη φοβος ότι θα τα πας χάλια. Πιστευω αυτα ειναι που οξυνουν τωρα το θεμα σου και τα λες εδω σαν ξεσπασμα.
    Σπουδασες κάτι? Η σχέση σου δεν σε βοηθα στο να ξεπερασεις το πρόβλημα ή μήπως νιωθεις μια χαρα αμα εισαι μαζι του κι οταν απουσιαζει έρχονται στο προσκηνιο της σκεψης σου όλα τα προβληματα κι όλο το αισθημα καταθλιψης?
    Η δραστηριοποίηση (γενικά), η καθημερινη επικοινωνια με ανθρωπους (ιδίως δικούς μας και μαλιστα θετικα ατομα) και το αισθημα ότι δημιουργουμε και απασχολούμαστε με οτιδηποτε μας γεμίζει ειναι από τις καλύτερες θεραπείες επειδή η σκεψη γεμίζει με θετικές εμπειρίες και το προβλημα (καταθλιψη) μπαινει χωρις να το παρουμε ειδηση στο περιθώριο. Η αδρανεια και το κλεισιμο στον εαυτο μας αποδεδειγμενα οξυνει το πρόβλημα.
    γιάννης

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Φαντάζομαι το ότι η σχεση εχει φυγει για δουλεια και το ότι θα πας ραντεβου για δουλεια (με τις προηγουμενες επ αυτου χαλια εμπειριες που περιγραφεις) είναι που σε κανουν να νιωθεις ακόμη περισσότερο χάλια. Απ τη μια μοναξια κι απ την αλλη φοβος ότι θα τα πας χάλια. Πιστευω αυτα ειναι που οξυνουν τωρα το θεμα σου και τα λες εδω σαν ξεσπασμα.
    Σπουδασες κάτι? Η σχέση σου δεν σε βοηθα στο να ξεπερασεις το πρόβλημα ή μήπως νιωθεις μια χαρα αμα εισαι μαζι του κι οταν απουσιαζει έρχονται στο προσκηνιο της σκεψης σου όλα τα προβληματα κι όλο το αισθημα καταθλιψης?
    Η δραστηριοποίηση (γενικά), η καθημερινη επικοινωνια με ανθρωπους (ιδίως δικούς μας και μαλιστα θετικα ατομα) και το αισθημα ότι δημιουργουμε και απασχολούμαστε με οτιδηποτε μας γεμίζει ειναι από τις καλύτερες θεραπείες επειδή η σκεψη γεμίζει με θετικές εμπειρίες και το προβλημα (καταθλιψη) μπαινει χωρις να το παρουμε ειδηση στο περιθώριο. Η αδρανεια και το κλεισιμο στον εαυτο μας αποδεδειγμενα οξυνει το πρόβλημα.
    καλημερα ακριβως οπως τα λες! υποτιθεται οτι σημερα θα παω για μια συνεντευξη με ρουχα σε ενα καταστημα ακριβο ειμαι σιγουρη για το ακυρο που θα φαω απλα σκεφτομαι να παω γτ δεν εχω τι αλλο να κανω και δεν μπορω να καθομαι σπιτι. Το γεγονος οτι η σχεση μου εχει δουλεια ναι με επιρρεαζει στη ψυχολογια μου και με κανει να σκεφτομαι αρνητικα για τον εαυτο μου. Με τη σχεση μου δεν νιωθω και τοσο κοντα, νιωθω σαν να μου χει βαλει ορια σε καποια πραγματα και δεν θελω να τον πρηζω με τα δικα μου. Καποιες φορες του λεω πως νιωθω αλλα μεχρι εκει.
    εχω σπουδασει αλλα η ψυχολογικη μου κατασταση δεν με βοηθα να ασχοληθω με το αντικειμενο.
    το θεμα που ανεβασα ειναι για μενα ενα κινητρο για να κανω κατι να ξεκινησω απο καπου να λεω οτι κανω κατι γτ δεν εχω δικους μου ανθρωπους, γονεις η συγγενεις με τους οποιους να νιωθω κοντα και ανετα μαζι τους.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    δεν εχω καποιο χομπυ που να πω οτι μπορω να περασω την ωρα μου ευχαριστα.
    αυριο αναγκαστικα θα παω για δοκιμαστικο γτ μολις με πηραν τηλεφωνο.
    θα παω απλα και μονο γτ δεν εχω τι αλλο να κανω.
    επισης εχω κι αλλη μια συνεντευξη αυριο αλλα σε αυτη δεν εχω και πολλες ελπιδες γτ ειναι σε καταστημα ρουχων κι εγω με τη μοδα δεν εχω καμμια σχεση.
    Μπορεις να ξεκινησεις ενα χομπι δεν χρειαζεται να εχεις ηδη. Ολοι καποια στιγμη ξεκινανε. Μπορεις να βρεις μαλιστα κατι φθηνο για να μην ξοδευεσαι αν εισαι δυσκολα και οσο για την μοδα αν ειναι για πωλητρια θελει να εχεις λεγειν αλλα μην νομιζεις οτι ξερουν ολες απο μοδα απλα μαθαινουν πως να πλασαρουν ενα ρουχο με το μπλα μπλα. Οπως και να εχει αφου θεωρεις οτι εχεις χαμενη ηδη την δουλεια τουλαχιστον πανε με οση αυτοπεποιθηση μπορεις και δεν εχεις να χασεις κατι μονο κερδος θα εχεις. Καλη σου επιτυχια.

  4. #19
    Γιατί η ψυχολογική σου κατασταση δεν σε βοηθα να ασχοληθεις με αυτο που σπούδασες?
    Κάποτε, όταν μπούμε σε μια ροή εργασίας, στην οποία υπάρχει το υπόβαθρο σπουδών, τα ψυχολογικά, εκει που πριν μας παρουσίαζαν την εργασία αυτή ως βουνό για το άτομο μας και ως εκ τουτου μας απωθούσαν απ αυτή, ως δια μαγείας χάνονται μόλις ξεκινήσουμε την εργασία αυτή ή η αρνητική επίδραση τους, πάλι ως δια μαγείας, είναι περιορισμένη. Μιλάω από προσωπική εμπειρια συναφή με τη δική σου. Επειδή μέσα σου το υπόβαθρο υπάρχει, απλά εμποδίζεται από τα θεματα ψυχολογιας, γι αυτο μόλις πάρει κανεις το "βαπτισμα του πυρός" τα πραγματα φαινονται κατα πολύ πιο εύκολα απ ότι τα υπολογίζαμε!
    γιάννης

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Μπορεις να ξεκινησεις ενα χομπι δεν χρειαζεται να εχεις ηδη. Ολοι καποια στιγμη ξεκινανε. Μπορεις να βρεις μαλιστα κατι φθηνο για να μην ξοδευεσαι αν εισαι δυσκολα και οσο για την μοδα αν ειναι για πωλητρια θελει να εχεις λεγειν αλλα μην νομιζεις οτι ξερουν ολες απο μοδα απλα μαθαινουν πως να πλασαρουν ενα ρουχο με το μπλα μπλα. Οπως και να εχει αφου θεωρεις οτι εχεις χαμενη ηδη την δουλεια τουλαχιστον πανε με οση αυτοπεποιθηση μπορεις και δεν εχεις να χασεις κατι μονο κερδος θα εχεις. Καλη σου επιτυχια.
    Πηγα μου πε οτι θα με παιρνε τηλ μεχρι τις 6 το απογευμα για να κανονισουμε για δοκιμαστικο δεν με πηρε τηλεφωνο. Οποτε δεν εχω ελπιδες.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Πηγα μου πε οτι θα με παιρνε τηλ μεχρι τις 6 το απογευμα για να κανονισουμε για δοκιμαστικο δεν με πηρε τηλεφωνο. Οποτε δεν εχω ελπιδες.
    Ελα μην σε παιρνει απο κατω. Ειδικα στην δουλεια που πηγες γινεται ενας μικρος χαμος απο ατομα που ζητανε οποτε μην το σκεφτεσαι και κυριως μην εισαι ενοχικη οτι κατι δεν εκανες καλα. Μεχρι τις 6 το απογευμα που σου ειπε μπορει να περασαν 10 ατομα απο εκει οποτε κοιτα να χαλαρωσεις οσο μπορεις. Δοκιμασε να κανεις καμια χειροτεχνια η κατι παρεμφερες οπως ενα μεγαλο παζλ π.χ που θα απασχολησει το μυαλο σου και να εισαι δυνατη για την συνεχεια γιατι ειδικα το θεμα εργασιας την εποχη που ζουμε ειναι πολυ δυσκολο δεν φταις εσυ σε κατι. Αλλοι ουτε με μεσον δεν τα καταφερνουν.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Σημερα πηγα σε ενα αλλο ραντεβου για μια περιστασιακη δουλεια για 2 ισως και 3 φορες τη βδομαδα. Αυριο ξεκιναω αλλα θα ναι μονο για τον ιουλιο και μετα απο σεπτεμβρη αν δεν εχω βρει κατι αλλο.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Γιατί η ψυχολογική σου κατασταση δεν σε βοηθα να ασχοληθεις με αυτο που σπούδασες?
    Κάποτε, όταν μπούμε σε μια ροή εργασίας, στην οποία υπάρχει το υπόβαθρο σπουδών, τα ψυχολογικά, εκει που πριν μας παρουσίαζαν την εργασία αυτή ως βουνό για το άτομο μας και ως εκ τουτου μας απωθούσαν απ αυτή, ως δια μαγείας χάνονται μόλις ξεκινήσουμε την εργασία αυτή ή η αρνητική επίδραση τους, πάλι ως δια μαγείας, είναι περιορισμένη. Μιλάω από προσωπική εμπειρια συναφή με τη δική σου. Επειδή μέσα σου το υπόβαθρο υπάρχει, απλά εμποδίζεται από τα θεματα ψυχολογιας, γι αυτο μόλις πάρει κανεις το "βαπτισμα του πυρός" τα πραγματα φαινονται κατα πολύ πιο εύκολα απ ότι τα υπολογίζαμε!
    Εξαρταται το αντικειμενο σπουδων το δικο μου εχει να κανει με ψυχολογια και θεωρω οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω στη φαση που ειμαι.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Σημερα πηγα σε ενα αλλο ραντεβου για μια περιστασιακη δουλεια για 2 ισως και 3 φορες τη βδομαδα. Αυριο ξεκιναω αλλα θα ναι μονο για τον ιουλιο και μετα απο σεπτεμβρη αν δεν εχω βρει κατι αλλο.
    Χαιρομαι Ftatl. Οπως και να εχει κανεις μια αρχη. Χανεις βεβαια στον οικονομικο τομεα αλλα μαλλον ειναι καλο που δεν θα πιεστεις αμεσα με πολυ δουλεια αποτομα πιστευω. Καλη σου αρχη λοιπον.
    Ασχετο αλλα απο που βγαινει το Ftatl? Αν θες απαντας φυσικα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    ναι κατι ειναι κι αυτο! τουλαχιστον θα χω κατι προσωρινο μεχρι να βρω κατι αλλο.
    το ftatl ειναι αρχικα απο ενα τραγουδι των prodigy fuck (th)em and their law.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    ναι κατι ειναι κι αυτο! τουλαχιστον θα χω κατι προσωρινο μεχρι να βρω κατι αλλο.
    το ftatl ειναι αρχικα απο ενα τραγουδι των prodigy fuck (th)em and their law.
    Κατι παραπανω ξεραν απο εμας οταν το βγαλαν. Οτι πρεπει τιτλος για τους Ελληνες αλλα αν δεν απαγορευτει ο φραπες ο Ελληνας απο τον καναπε δεν το κουναει.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    επισης σκεφτομαι οτι ειχα παρει τηλεφωνο για να ξεκινησω καποια στιγμη να πηγαινω στις ομαδες αυτοβοηθειας δεν με εχουν παρει τηλ ακομα ευελπιστω δευτερα τριτη να χω καποια νεα.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Κανε εναν κοπο και ξαναπαρε. Μπορει να χασανε τηλεφωνο να εγινε παραλειψη η οτιδηποτε. Επικοινωνησε ξανα εσυ καλου κακου και κοιτα τα θετικα. Προσπαθεις Φτατλ και αυτο λεει πολλα. Ειδικα εκει πιστευω θα βοηθηθεις πολυ.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Κανε εναν κοπο και ξαναπαρε. Μπορει να χασανε τηλεφωνο να εγινε παραλειψη η οτιδηποτε. Επικοινωνησε ξανα εσυ καλου κακου και κοιτα τα θετικα. Προσπαθεις Φτατλ και αυτο λεει πολλα. Ειδικα εκει πιστευω θα βοηθηθεις πολυ.
    μαλλον αυτο θα κανω. ευχαριστω.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Τιποτα κοριτσι. Να'σαι καλα.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αγαπημενο μου ημερολογιο,
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 25-03-2013, 03:52
  2. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 13-04-2011, 16:20
  3. To ημερολογιο του φόβου
    By margo44 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 121
    Last Post: 23-01-2008, 15:51
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By giota73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 23-07-2007, 22:10
  5. Ημερολόγιο
    By frouto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 254
    Last Post: 11-07-2007, 13:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •