εχετε ακομα συμπτωματα ακομα και μετα την ολοκληρωση της θεραπειας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    εχετε ακομα συμπτωματα ακομα και μετα την ολοκληρωση της θεραπειας?

    ta perisotera simptwmata mou exoun figei ala exw afti tin ypopsia oti kapia simptwmata de tha figoun pote thelw kapia gnwmi gia to pws na antimetwpisw tin katastasi

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    φτασε σε δοση συντηρησης και μην προτρεχεις.καποια φευγουν καποια μπορει να μεινουν καθε περιπτωση ειναι εξατομικευμενη.εγω ειμαι σε δοση συντηρησης εδω και 4 μηνες και βουιζουν τα αυτια μου οπως οταν επαθα ψυχωση σε μικροτερο βαθμο ομως με το που ανγχωθω κανω αποπροσωποποιηση και συνεχιζω να εχω οψιμη δυσκινησια(γκριματσες με το στομα)οταν τα κοψω εντελως και περασει ενα ευλογο χρονικο διαστημα τοτε θα ξερω τι κουσουρια θα μου εχει αφησει.απο ψυχολογικα κουσουρια παντως μου αφησε καποια αλλα με τον καιρο τα αποδεχομαι.δεν ειναι κατοσταρι ειναι υπερμαραθωνιος η ψυχωση!φιλικα κωστας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω να σ πω φιλικα οτι κατσε στη δοση συντηρησησ μεχρι να φυγουν ολα και εγω θα προτεινα
    να περιμενεισ να παρουσιασεισ κ βελτιωση οχι δλδ απλα να φτασεισ στο σημειο μηδεν
    και η δικια μ εμπειρια λεει οτι ειναι μαραθωνιοσ αυτο με τα φαρμακα και παντα πρεπει να προσπαθεισ για κατι
    φιλικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Τα θετικα συμπτωματα φευγουν αλλα τα αρνητικα οχι γιατι δεν υπαρχει ακομα φαρμακο γι αυτα.Δεν σου λεω πως θα εχεις ολα τα αρνητικα συμπτωματα που υπαρχουν αλλα θα εχεις μερικα απο αυτα.Επισης και τα γνωστικα δεν φευγουν οπως η μνημη και η συγκεντρωση.Αυτα στα λεω κρινοντας απο τον ευατο μου και απο την εμπειρια της ψυχωσης.Ο καιρος παντως βοηθαει αρκει να εισαι και συνεπης με την φαρμακευτικη σου αγωγη.

  5. #5
    apodextika auta pou grapsate krinontas ap ta dika mou simptwmata. kathe mera ginome kai kalitera tha kratisw auto! katalaba oti den exei simasia ti tha meinei ala ti tha figei. na perasei diladi to oksi problima kai na meinoun kapoia kataloipa opoia kai an einai auta tha ta palepsw monos mou. epeiseis tha kratisw oti i psixwsi einai marathwnas auto mou arese! eyxaristw olous gia tis apantiseis sas

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Kαι εγώ τα πηγαίνω καλά και βελτιώνομαι μέρα με την μέρα.Δεν έχω πλέον θετικά και από αρνητικά μετά και τη μείωση της δοσολογίας δεν διακρίνω.Σίγουρα δεν μιλάω πολύ αλλά δεν είναι αλογία όπου αν υπάρχει απαντάς μονολεκτικά,ποτέ δεν μιλούσα πολύ άλλωστε.Αβουλισία δεν θα έλεγα πως έχω μιας και απόκτησα ξανά τα ενδιαφέροντά μου και απασχολώ τον εαυτό μου με κάποια πράγματα καθημερινά.
    Γνωστικά πιστεύω πως είμαι σε καλό επίπεδο και όσο προχωράει η θεραπεία καθαρίζει το μυαλό και βελτιώνεται η μνήμη και η συγκέντρωση.
    Σίγουρα είναι αγώνας εφ΄όρου ζωής και πρέπει να το παλεύουμε αν θέλουμε να βελτιωνόμαστε.
    Για τα γνωστικά παίζω παιχνίδια μυαλού σε σελίδες όπως οι www.lumosity.com,www.cambridgebrainsciences.com κ.α Θα ήθελα να παίζω πιο εντατικά αλλά τα ψιλοβαριέμαι κιόλας :P
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εγω παντως εχω ακομη συμπτωματα :(

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εσωτερικη να αποφευγεις πραγματα που σε διεγειρουνε.

    π.χ. οθονες, computer, τηλεοραση, κινητα κ.λ.π. αυξανουν την ντοπαμινη.

    να εχεις περισσοτερη εξωστρεφεια και να μην αποροφασαι απο τις ιδεες σου και να μην τις θεωρεις σημαντικες.

    γενικα το εξω κανει πολυ καλο και η επαφη με τη φυση.

    οσο μπορεις περισσοτερο να εισαι εξω.

    επισης να πινεις πορτοκαλαδες εμενα με βοηθαει.

    ο υπνος νωρις πολυ σημαντικος ειναι επισης.

    το κυριοτερο βεβαια ειναι τα σωστα φαρμακα αλλα νομιζω οτι παιζει και πολυ μεγαλο ρολο ο τροπος ζωης σου, οι καθημερινες σου συνηθειες.

    τσεκαρε αυτες και βελτιωσε τις οσο μπορεις.

    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    εγω παντως εχω ακομη συμπτωματα :(
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. Πόσοι από σας έχετε ακόμα συμπτώματα παρά τα φάρμακα;
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 31-03-2017, 18:59
  2. ακόμα ερωτευμένη :/
    By Clementine in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 31-07-2014, 11:29
  3. 2 χρονια μετα και ακομα!
    By jet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 27-10-2012, 02:19
  4. ποσο ακομα?
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-06-2011, 00:10
  5. Αφού ξέρω τι είναι γιατί ακόμα φοβάμαι τα συμπτώματα;
    By *Hristina* in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2010, 12:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •