Στα όρια κρίσεων πανικού ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗΗΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408

    Unhappy Στα όρια κρίσεων πανικού ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗΗΗ

    Παιδιά καλησπέρα. Δεν νομίζω να σας πρήζω με αυτά που γράφω γιατί οι περισσότεροι λίγο πολύ με καταλαβαίνετε. Έχω μια επιχείρηση μέσω διαδικτύου και τις τελευταίες 2 εβδομάδες εκπληρώνω κάποιες υποχρεώσεις (για την επιχείρηση) οι οποίες με φέρνουν απίστευτο άγχος. Πολύ όμως όπου πρώτη φορά στα χρονικά με πιάνει υπερένταση το βράδυ και δεν μπορώ να κοιμηθώ. Εκτός αυτού όταν νοιώθω κάπως καλά πιστεύω ότι το άγχος ακόμα υποβόσκει μέσα μου. Και αυτό βέβαια με καταστρέφει περισσότερο. Ειδικά τα βράδια φοβάμαι να σηκωθώ να κατουρήσω νομίζωντας πως θα λιποθυμήσω και όταν το κάνω με το ζόρι, με πιάνει ταχυκαρδία. Σαν μια μικρή τάση κρίσεων πανικού. Σκέφτομαι ώρες ώρες να πάρω 1/4 λεξοντανίλ μπας και ηρεμήσω αλλά φοβάμαι πάρα πολύ γιατί έχω ακούσει προκαλούν εθισμό. Έχει κανείς παρόμοιες "κρισεις να το πω;" αν είναι κρίσεις;; Η συμπτώματα, και πως το αντιμετωπιζετε;;; ευχαριστώ δια τον χρόνο σας.:)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    κι εγω τα παθαινω αυτα...

    υπερενταση ή εχω ταχυκαρδιες οταν ξαπλωνω οι οποιες ωστοσο δεν φθανουν και σε επιπεδο πανικου.
    επισης κι εγω αν τυχει να σηκωθω κατευθειαν οι χτυποι της καρδια μου μπορει να εκτοξευθουν (αυτο συμβαινει μερικες φορες οχι παντα).

    επισης αν ακουσω θορυβο π.χ η διπλανη μου βαλει μουσικη ή εξω ακουγονται φωνες απο μια παρεα, θα με πιασει ανησυχια και μπορει να εχω και σωματικα (π.χ ταχυκαρδιες)
    κι εγω ειχα σκεφτει να παρω κανενα λεξοτανιλ αλλα λεω αστο... χααχαχαχ
    το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να σκεφτεσαι αλλα πραγματα καθως ξαπλωνεις....
    εγω δηλαδη δεν εχω βρει τιποτα καλυτερο!
    αν παλι οι ταχυκαρδιες ειναι τοοοοσο εντονες ισως δω κανενα βιντεακι στο υτυβε απο το κινητο μου για να ξεχαστω..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    καλα αυτο που παω να σηκωθω νοιωθω την καρδια μου οτι θα φυγει. για λιγα δευτερολεπτα ομως:) παρεπιπτοντως εκανα skype στα εστειλα σε μηνυμα....
    Και αν θες μια συμβουλή μου εγώ κάθε βράδυ ακούω τον πατηρ ανδρέα κονάνο στο youtube (τα κατεβαζω στο κιν μου) μιλαει για τα παντα.. δεν μπορεις να φανταστεις πως ηρεμώ

  4. #4
    Καλα αυτο με τη λιποθυμια ειναι καθαρο αγχος...το χα κ εγω αλλα το βαρεθηκα τοσο π πλεον συμβαινει σπανια..ρε συ τι ανθρωπος ο Κονανος..εγω γενικα δε πιστευω αλλα ετυχε να μου τον δειξει φιλη π μιλουσε για ψυχολογικα κ αντικαταθλιπτικα..μιλαμε με ηρεμησε παρα πολυ!!φοβερος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Καλα αυτο με τη λιποθυμια ειναι καθαρο αγχος...το χα κ εγω αλλα το βαρεθηκα τοσο π πλεον συμβαινει σπανια..ρε συ τι ανθρωπος ο Κονανος..εγω γενικα δε πιστευω αλλα ετυχε να μου τον δειξει φιλη π μιλουσε για ψυχολογικα κ αντικαταθλιπτικα..μιλαμε με ηρεμησε παρα πολυ!!φοβερος
    Ιδές;; Άστα να πάνε... έχει χάρη ο άνθρωπος. Και αν θες ψαξε στο youtube εχει πολλες ομιλίες για τέτοια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Άστα να πάνε αυτό με την τάση για λιποθυμία το έχω και εγώ τώρα τελευταία.
    Όχι μόνο όταν ξαπλώνω που με αφήνει εννοείται άυπνη αλλά και μέσα στην ημέρα.
    Ότι πεθαίνω πρέπει να πάω νοσοκομείο κτλ.Εμένα με βοηθά να περπατάω αργά-αργά στο σαλόνι γιατί καθιστή νιώθω χειρότερα.
    Συνήθως μετά από 15 λεπτά περνάει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    γιατι πρεπει να πας στο νοσοκομειο? υπαρχει δηλαδη καποιο οργανικο προβλημα?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. Θεραπεια κρισεων πανικου με ασκηση?
    By Boulgzoro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 19-05-2013, 14:45
  2. Στα όρια...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 14-12-2012, 15:46
  3. Αιτίες κρίσεων πανικού
    By anwnimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2008, 10:08
  4. Διατυπωση κρισεων ή επικριση
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2006, 02:31
  5. ΤΑ ΟΡΙΑ
    By Φοίβη in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 03-10-2005, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •