Φοβαμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Φοβαμαι

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    14

    Φοβαμαι

    Καλησπέρα. Τις τελευταίες μέρες με βασανίζει σε βαθμο αηδίας μια σκέψη που έχω. Εδώ και καιρό, η ψυχολογια μου ειναι σακατεμενη. ΟΠοτε αρχισα να το ψαχνω το θεμα, πηγαινοντας στον Ψυχολογο του νοσοκομειο 1-2 φορες τον μηνα. Σε αυτον εχω παει λιγες φορες, και χωρις να μου κανει καποια διαγνωση μου προτεινε να παω σε ψυχιατρο για να μου χορηγησει μια αγωγη χωρις να μου εξηγησει πως, τι για ποσο καιρο κτλ. Οποτε και σταματησα να πηγαινω και αποφασισα να αλλαζω γιατρο παρολο που δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα. Το θεμα ειναι οτι μεχρι να το κανω αυτο αρχισα να ψαχνω μονη μου διαβαζοντας κλπ και εχω τρομαξει παρα πολυ διοτι εχω δει οτι εχω συμπεριφορες-συμπτωματα μιας συγκεκριμενης ασθενειας (παλι δεν εχει σημασια ποιας) πανω μου. Μια φιλη μου ψυχολογος μου ειπε οτι δεν μπορω να κανω διαγνωση μιας και δεν ειμαι ειδικος, και οτι δεν ειναι οτι 1+1=2 οτι ενας ειδικος περνει υπ οψιν κ αλλα πραγματα. Το θεμα ειναι γιατι δεν μπορω ; Εννοω οταν πχ οταν μετα απο πεσιμο εχει πρηστει το ποδι σου, ξερεις οτι το εχεις σπασει. Θελω δηλαδη να μου πειτε λιγο την αποψη σας περι αυτου γιατι φοβαμαι παρα πολυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Βασικα εννοεις οτι το αρχικο προβλημα ειναι η σκεψη που σου ρχεται συνεχεια ή σε βασανιζει η σκεψη του τι εχεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by revithokeftes View Post
    Καλησπέρα. Τις τελευταίες μέρες με βασανίζει σε βαθμο αηδίας μια σκέψη που έχω. Εδώ και καιρό, η ψυχολογια μου ειναι σακατεμενη. ΟΠοτε αρχισα να το ψαχνω το θεμα, πηγαινοντας στον Ψυχολογο του νοσοκομειο 1-2 φορες τον μηνα. Σε αυτον εχω παει λιγες φορες, και χωρις να μου κανει καποια διαγνωση μου προτεινε να παω σε ψυχιατρο για να μου χορηγησει μια αγωγη χωρις να μου εξηγησει πως, τι για ποσο καιρο κτλ. Οποτε και σταματησα να πηγαινω και αποφασισα να αλλαζω γιατρο παρολο που δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα. Το θεμα ειναι οτι μεχρι να το κανω αυτο αρχισα να ψαχνω μονη μου διαβαζοντας κλπ και εχω τρομαξει παρα πολυ διοτι εχω δει οτι εχω συμπεριφορες-συμπτωματα μιας συγκεκριμενης ασθενειας (παλι δεν εχει σημασια ποιας) πανω μου. Μια φιλη μου ψυχολογος μου ειπε οτι δεν μπορω να κανω διαγνωση μιας και δεν ειμαι ειδικος, και οτι δεν ειναι οτι 1+1=2 οτι ενας ειδικος περνει υπ οψιν κ αλλα πραγματα. Το θεμα ειναι γιατι δεν μπορω ; Εννοω οταν πχ οταν μετα απο πεσιμο εχει πρηστει το ποδι σου, ξερεις οτι το εχεις σπασει. Θελω δηλαδη να μου πειτε λιγο την αποψη σας περι αυτου γιατι φοβαμαι παρα πολυ.
    Την απάντηση στην έδωσε πολύ σωστά η φίλη σου, γιατί δεν είσαι ειδικός. Κι αν πρηστεί το πόδι σου μετά από πέσιμο μπορεί να είναι κι ένα απλό στραμπούληγμα, όχι απαραίτητα σπάσιμο. Μόνο γιατρός μπορεί να το κρίνει αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Βασικα εννοεις οτι το αρχικο προβλημα ειναι η σκεψη που σου ρχεται συνεχεια ή σε βασανιζει η σκεψη του τι εχεις?
    Το δευτερο

    Και βασικα, για να πω την αληθεια, ο φοβος μου εχει διογκωθει απο τοτε που αρχισα να διαβαζω γι αυτην (την ασθενεια) σε αυτο το φορουμ. Πολυ μισος ρε παιδι μου γι αυτους τους ανθρωπους, λες και δεν τους αξιζει να αγαπησουν και να αγαπηθουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    σε ποια ασθενεια αναφερεσαι ακριβως??
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    εσυ δε θα λεσ οτι εχεισ αυτη θα λεσ οτι εχεισ καταθλιψη οπωσ κανουν ολοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    αν το χεισ τελικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    αυτοσ που δε σ εξηγει συνηθωσ ειναι ο σωστοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Revithokefte μπορείς να ενεργοποιήσεις τα μηνύματα να σου στείλω;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    14
    Δεν εχει και πολυ σημασια. Aπλα μυ εχει γινει εμμονη διοτι σκεφτομαι πως μπορεις να ζησεις με μια τετοια διαγνωση; Και η αλλη (η ψυχολογος) δεν μου ειπε και τιποτα και εχει οργιασει η σκεψη μου. Απλα θελω να καταλαβω γιατι δεν μπορεις να ξερεις πανω κατω τι σου συμβαινει ετσι ωστε να ηρεμησω καπως

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by elis View Post
    αυτοσ που δε σ εξηγει συνηθωσ ειναι ο σωστοσ
    με μπερδεψες λιγο..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Revithokefte μπορείς να ενεργοποιήσεις τα μηνύματα να σου στείλω;
    Αμε, πως το κανω;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by revithokeftes View Post
    Αμε, πως το κανω;
    Λοιπόν πας πάνω δεξιά "Ρυθμίσεις" - στη μέση αριστερά "Ρυθμίσεις φόρουμ" - στη μέση "Προσωπικά μηνύματα" και πατάς "Private Messaging on".

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Λοιπόν πας πάνω δεξιά "Ρυθμίσεις" - στη μέση αριστερά "Ρυθμίσεις φόρουμ" - στη μέση "Προσωπικά μηνύματα" και πατάς "Private Messaging on".
    νομιζω το εκανα

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Αα, τώρα το θυμήθηκα στους νέους χρήστες δεν επιτρέπει να στέλνουν μηνύματα, κρίμα πάντως, έχεις καμμιά άλλη ιδέα;
    Last edited by Deleted240217a; 21-06-2015 at 23:55.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φοβάμαι...
    By makedreams in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-05-2013, 02:15
  2. φοβάμαι......
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-07-2012, 08:36
  3. Φοβάμαι...
    By Agnosth in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 27-06-2012, 16:55
  4. Φοβάμαι...
    By Dimitra P in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 25-08-2011, 15:40
  5. Φοβάμαι…
    By papg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-03-2009, 14:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •