καρβουνα αναμμενα....... - Page 21
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 21 of 21 FirstFirst ... 11192021
Results 301 to 305 of 305
  1. #301
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    εσύ πώς πάς? Μαρουλιώ εσύ με τα λαντόζ?

  2. #302
    Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    36
    εγω σπρ1980 συνεχιζω την αγωγη μου κανονικα,οποτε ειναι πιο ελεγξιμα τα πραματα σε σχεση με σενα που καταλαβαινω οτι εισαι σε ενα κικεωνα απο σκεψεις..απο τον οποιο περασα κι εγω για πολλα χρονια...νιωθω να χρειαζομαι συστηματικη ψυχοθεραπεια γιατι εχω πολλες αγιατρευτες πληγες μεσα μου που με ταλαιπωρουν,αλλα δεν υπαρχει ουτε σεντ...δεν εχει κανενα νοημα σου μιλαω εκ πειρας να προσπαθεις χωρις αγωγη....μονο βασανιζεσαι κι διαιωνιζεις το προβλημα παραγωντας ολο και πιοτερες εφιαλτικες σκεψεισ...και μην εισαι πεπεισμενη οτι θα χαπακωνεσαι μια ζωη...αυτο δεν το ξερει κανεις μας...μπορει να σε εκπληξει ο ιδιος ο οργανισμος σου...το ηρεμηστικο νομιζω ειναι χειροτερο...υπαρχει κατι μεσα στη μερα σου που να σου πυροδοτει εντονα τις σκεψεις?

  3. #303
    Συμφωνώ απόλυτα με την magistra. Είναι ανώφελο να το προσπαθείς χωρίς φάρμακα και ψυχοθεραπεία. Και γω αύριο έχω ραντεβού με ψυχολόγο εξειδικευμένη στην ΓΣΘ, κάτι που δεν έχω κάνει ως τώρα. Φάρμακα παίρνω εδώ και 20 χρόνια, αλλά μάλλον λείπει και αυτού του είδους η θεραπεία. Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

  4. #304
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Γνωρίζει μήπως κανείς κάποιον ειδικευμένο στην ιδψ διαταραχή ψυχίατρο ή ψυχολόγο στον Πειραιά? Εγώ έκανα γνωσιακή - συμπεριφορική θεραπεία με μία ψυχολόγο στην Αθήνα για 1 χρόνο. Βέβαια τότε έπαιρνα και φάρμακα. Όταν τα έκοψα και το δράμα επανήλθε, με απογοήτευσε η συμπεριφορά της μ' αποτέλεσμα να χάσω την εμπιστοσύνη μου στο πρόσωπό της και να διακόψω. Πιστεύω όμως ότι οφείλω στον ευατό μου να ολοκληρώσω αυτήν την προσπάθεια και ψάχνω κάποιον γνώστη και ικανό θεραπευτή και άνθρωπο. Έχω βρει κάποιους από το Ίντερνετ, αλλά θα μ' ενδιέφερε πολύ η γνώμη κάποιου που έχει βοηθηθεί. Κι επειδή δουλεύω αρκετά και μετακινούμαι με τα μέσα (σημειωτέον ότι δεν είναι και το καλύτερό μου αυτήν την περίοδο), θα προτιμούσα κάποιον στον Πειραιά. Κατά τα άλλα μίλησα εκ νέου σήμερα με τον ψυχίατρό μου, που είναι πεπεισμένος ότι με την ψυχοθεραπεία και ατομική προσπάθεια, θα μπορώ να το κοντρολάρω, χωρίς να πάρω φάρμακα. Εγώ βέβαια του εξήγησα ότι δεν αντέχω άλλο κλπ κι εκεί μου είπε ότι η επιλογή είναι δική μου...Συνολικά έχω πάρει φάρμακα για περίπου 8 χρόνια. Δεν με πείραζε καθόλου, αφού συνερχόμουν και μπορούσα να ζω. Αυτός ισχυρίζεται ότι όσο δεν θεραπεύω την αιτία, τα φάρμακα θα συγκαλύπτουν το πρόβλημα, οπότε θα επανέρχομαι συνέχεια στην πάθηση. Επίσης μου είπε κάτι που με τρόμαξε λίγο. Όποιος το' χει νιώσει, απαντά. Είναι σύνηθες στην ιδψ διαταραχή, να αντιπαλεύουμε τον ευατό μας? Δηλ. εγώ μπορεί να κάνω μία σκέψη και μετά να την τερματίζω, δηλ. να σκέφτομαι κι άλλα κι άλλα. Μου είπε ότι αυτό δεν είναι της πάθησης (έτσι πίστευα πάντα), αλλά το κάνω με τη βούλησή μου γιατί δε θέλω να δω το πραγματικό πρόβλημα, που συγκαλύπτει η ιδψ....Είναι αλήθεια ότι ώρες και φορές νιώθω σαν να προσπαθώ να μη γίνω καλά, αλλά δεν πιστεύω ότι το κάνω ηθελημένα. Καταλαβαίνει κανείς τί εννοώ? Το έχει νιώσει κάποιος?

  5. #305
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by magistra View Post
    εγω σπρ1980 συνεχιζω την αγωγη μου κανονικα,οποτε ειναι πιο ελεγξιμα τα πραματα σε σχεση με σενα που καταλαβαινω οτι εισαι σε ενα κικεωνα απο σκεψεις..απο τον οποιο περασα κι εγω για πολλα χρονια...νιωθω να χρειαζομαι συστηματικη ψυχοθεραπεια γιατι εχω πολλες αγιατρευτες πληγες μεσα μου που με ταλαιπωρουν,αλλα δεν υπαρχει ουτε σεντ...δεν εχει κανενα νοημα σου μιλαω εκ πειρας να προσπαθεις χωρις αγωγη....μονο βασανιζεσαι κι διαιωνιζεις το προβλημα παραγωντας ολο και πιοτερες εφιαλτικες σκεψεισ...και μην εισαι πεπεισμενη οτι θα χαπακωνεσαι μια ζωη...αυτο δεν το ξερει κανεις μας...μπορει να σε εκπληξει ο ιδιος ο οργανισμος σου...το ηρεμηστικο νομιζω ειναι χειροτερο...υπαρχει κατι μεσα στη μερα σου που να σου πυροδοτει εντονα τις σκεψεις?
    Magistra η μέχρι τώρα πορεία δυστυχώς μου έχει δείξει ότι τα διαστήματα αποχής από τα φάρμακα, δεν είναι μεγάλα. Πραγματικά θα ήθελα να μπορέσω κάποια στιγμή να μην λαμβάνω φάρμακα και να είμαι υγιής για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά στην πράξη δεν το έχω δει να συμβαίνει :( . Δεν μπορώ να καταλάβω τί πυροδοτεί τις σκέψεις. Σίγουρα οι εντάσεις. Κατά τα λοιπά, νιώθω όλη μέρα άρρωστη, δηλ. ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτήν την απαίσια αίσθηση ότι "δεν πάω καλά", οπότε αυτό και μόνο του είναι αρκετό....

Page 21 of 21 FirstFirst ... 11192021

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •