καρβουνα αναμμενα....... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 21 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 305
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    παιδια εγω εχω παθει το εξης......γελαω πολλες φορες με τον εαυτο μου.... : αρχικα οι ιδεοληψιες αφορουσαν ενα πραγμα.....μην ειμαι παιδοφιλη....και καθε φορα που εβλεπα παιδακια ελεγα παναγια μου....μετα μια μερα καθαριζα το σπιτι και ειχα πολλες δουλειες να τελειωσω και λεω λες να χασω την υπομονη μου? και με επιασε τρελο αγχος, σφοξιμο στο στηθος και ανυπομονησια.....μετα ηταν να μεινω μονη σε μια γκαρσονιερα και ειπα παλι στον εαυτο μου....λες να μην μαρεσει το σπιτι μου? παλι το ιδιο συναισθημα.....μετα λεω ' λες να τρελλαθω? παλι το ιδιο σκατοσυναισθημα.....και συνεχιζα να δω τι αλλο μπορουσα να σκεφτω οποτε εκανα και αλλες χιλιαδες σκεψεις οπως: ' μηπως δεν υπαρχει θεος?', μηπως με κρουβουν τα σπιτια? ( και ετσι ουτε στο ιδιο μου το σπιτι δεν μπορουσα να χαλαρωσω και σε αλλα σπιτια που πηγαινα παλι το ιδιο συναισθημα ), μετα ειχα να κοιμηθω πολλα βραδια και ειχα ευαισθησια στους ηχους και ειπα ' λες να μην μπορω να ακουω ηχους?' και τελος το χειροτερο απολα ' λες να μην μαρεσει να ζω και να με ενοχλουν τα παντα? ' ( εκει τα ειδα ολα μα ολα )..............απλα ειναι ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΖΙ και καθημερινα κανω χιλιαδεςςςςς και εχω απελπιστει.....

    Ηθελα να ρωτησω αυτα ειναι ιδεοληψιες? η κατι αλλο?

    Επισης ολα ξεκινησαν απο στρες...αυτο το ξερω.....

    Υπαρχει επισης περιπτωση να τρελλαθω απο το πολυ αγχος των ιδεοληψιων και να μην αντεχω τιποτα?

    Κσι τελος σας εχει τυχει κατι τετοιο ( και σε περιεχομενο και σε ποσοτητα ) ή ειμαι η μονη ?????

  2. #17
    Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by marouliw View Post
    παιδια εγω εχω παθει το εξης......γελαω πολλες φορες με τον εαυτο μου.... : αρχικα οι ιδεοληψιες αφορουσαν ενα πραγμα.....μην ειμαι παιδοφιλη....και καθε φορα που εβλεπα παιδακια ελεγα παναγια μου....μετα μια μερα καθαριζα το σπιτι και ειχα πολλες δουλειες να τελειωσω και λεω λες να χασω την υπομονη μου? και με επιασε τρελο αγχος, σφοξιμο στο στηθος και ανυπομονησια.....μετα ηταν να μεινω μονη σε μια γκαρσονιερα και ειπα παλι στον εαυτο μου....λες να μην μαρεσει το σπιτι μου? παλι το ιδιο συναισθημα.....μετα λεω ' λες να τρελλαθω? παλι το ιδιο σκατοσυναισθημα.....και συνεχιζα να δω τι αλλο μπορουσα να σκεφτω οποτε εκανα και αλλες χιλιαδες σκεψεις οπως: ' μηπως δεν υπαρχει θεος?', μηπως με κρουβουν τα σπιτια? ( και ετσι ουτε στο ιδιο μου το σπιτι δεν μπορουσα να χαλαρωσω και σε αλλα σπιτια που πηγαινα παλι το ιδιο συναισθημα ), μετα ειχα να κοιμηθω πολλα βραδια και ειχα ευαισθησια στους ηχους και ειπα ' λες να μην μπορω να ακουω ηχους?' και τελος το χειροτερο απολα ' λες να μην μαρεσει να ζω και να με ενοχλουν τα παντα? ' ( εκει τα ειδα ολα μα ολα )..............απλα ειναι ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΖΙ και καθημερινα κανω χιλιαδεςςςςς και εχω απελπιστει.....

    Ηθελα να ρωτησω αυτα ειναι ιδεοληψιες? η κατι αλλο?

    Επισης ολα ξεκινησαν απο στρες...αυτο το ξερω.....

    Υπαρχει επισης περιπτωση να τρελλαθω απο το πολυ αγχος των ιδεοληψιων και να μην αντεχω τιποτα?

    Κσι τελος σας εχει τυχει κατι τετοιο ( και σε περιεχομενο και σε ποσοτητα ) ή ειμαι η μονη ?????
    γεια σου μαρουλιω...και εγω ειχα απειρες ιδεοληψιες που δεν με αφηναν να ηρεμησω ουτε λεπτο..απο πειρα σου λεω οτι προκειται περι ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχης...δεν ξερω αν την εχεισ ακουστα..εχω διαγνωση απο ψυχιατρο...να τρελαθεις δεν υπαρχει περιπτωση...θα βασανιζεσαι ομως διαρκως...ρωτα με ο,τι θελεις..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Ναι και εγώ αυτη τη διάγνωση έχω αποτι μου ειπε η ψυχολόγος απλά δεν είναι ακόμη σίγουρη γτ είμαστε στην αρχή.....θα πάω και σε ψυχίατρο απο για διάγνωση και λογικα θα πάρω και τα φάρμακα που θα μου γραψει γτ δεν την παλεύω....απλα πιστεύω δεν θα κάνουν την τρελλη δουλειά......σευχαροστω πολύ για την απαντηση καλό μου!!!!! Απο υπάρχουν μέρες που ειμαι συνεχώς σε άγχος διότι κάθε λεπτό μη σου πω έχω και ιδεοληψία και πολλές φορές λέω θα σπάσει το κεφάλι μου και θα χάσω την αίσθηση της πραγματικότητας....τοσο πολύ....αυτο θέλω να μου πεις εάν σου έχει τύχει.....

  4. #19
    Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    36
    αν μου εχει τυχει λεειιιιι...απειρες σκεψεις να με κατακλυζουν και μαλιστα με παρανοικο περιεχομενο...σε καταλαβαινω απολυτα εχεις την αισθηση οτι τρελενεσαι....μη το λες,εμενα με βοηθησαν τα φαρμακα...ειναι απαραιτητα στην προκειμενη περιπτωση...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Αχ θεε μου αυτο το μυαλό....εσυ τι διάγνωση έχεις? Εκτός απο ιψδ.....εγω έχω πχ και γενικευμένη αγχωδη διαταραχη

  6. #21
    Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    36
    εχω απλα ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη αλλα η γενικευμενη αγχωδης διαταραχη εμπεριεχεται σ αυτην διοτι οι ιδεοληψιες μου προκαλουσαν απιστευτο αγχος κ πανικο...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Υπάρχουν μέρες πάντως που έχω πει σας βαρέθηκα σιγά τι θα μου κάνετε.....και περνάει.....αλλα.....ποιος το κάνει αυτό κάθε μέρα.....μα με τόσο άγχος θα πάθουμε τπτ οργανικό και ειναι κρίμα να είμαστε υγιείς και να δημιουργούμε μόνοι μας θέμα.....αυτο σκέφτομαι κάποιες φορές και καλμαρω.....αλλα τι να σου κάνει και αυτη η σκέψη
    ....λεω έχεις τα πάντα....σπιτι ....ατομα που σαγαπουν.....αλλοι ούτε να φανε δεν έχουν....γιαυτο δεν έχουν τέτοια προβλήματα θεωρώ....τελοσπαντων.....τι να πω.....ολα ειναι στο ******** μυαλό.....αυτο μόνο μπορώ να πω

  8. #23
    Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    36
    εχεις δικιο...αλλα δεν ειναι κατι που το προκαλεις εσυ στον εαυτο σου..υπαρχει θεμα γονιδιακο πισω απο αυτη την πολυ βασανιστικη ασθενεια...εγω πασχω απο τα 16 και τωρα ειμαι 24...εσυ ποσο εισαι και ποσο καιρο υποφερεις?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Ειμαι 23 και το πρόβλημα πιστεύω ξεκίνησε απο βλακεια....δεν είχα τίποτα αντίστοιχο στο παρελθόν....αυτη ειναι η μαλακια....πριν 2 μήνες με έπιασε όταν είδα μια σειρά το κολο χανιμπαλ σε ένα επεισόδιο που ο χανιμπαλ κατεύθυνε το μυαλό του πρωταγωνιστή στην τρέλα....και μετα ο πρωταγωνιστής δεν θυμόταν άμα είχε σκότωσε ο ίδιος μια κοπέλα γτ είχε πολλές παραισθήσεις.....ε απο τοτε είχα τρεις ιδεοληψίες : Της τρέλας, της δολοφονίας χωρίς να το θυμαμαι και των παραισθήσεων.......μετα σκαλιζα και γω η ηλίθια το μυαλό μου και έλεγα τι άλλο μπορει ναρχοσω να φοβάμαι? Και λέω μπορει να γίνεις παιδοφιλη, ομοφυλόφιλη κλπ.....ετσι συνεχιζα να σκαλίζω να σκαλίζω μέχρι που λέω ποια ειναι η χειρότερη ιδεοληψία που μπορείς να πάθεις? Μα να τις έχεις όλες μαζί......και έτσι λοιπό εξελίχθηκε το θεμααα
    ....απλα μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι έχω άπειρες μέσα στη μέρα ενώ νόμιζα ότι συνήθως έχεις μια δυο τη μέρα καιμετα έρχονται κιαλλες αλλά οχι τόσες πολλές σε μια μέρα
    ..

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by marouliw View Post
    Υπάρχουν μέρες πάντως που έχω πει σας βαρέθηκα σιγά τι θα μου κάνετε.....και περνάει.....αλλα.....ποιος το κάνει αυτό κάθε μέρα
    Γεια σας παιδιά, marouliw, εκεί είναι το μυστικό, κάθε μέρα να έχεις αυτή την άποψη για τις ιδεοληψίες σου και δεν θα σε κουράζουν τόσο, δεν θα σε απασχολούν. Αν έχεις ΙΔΨ το μυαλό σου θα παράγει αρκετές, λίγες, πολλές... αναλόγως, έτσι είμαστε εμείς με αυτό, το μυαλό είναι πολύ παραγωγικό, υπερπαραγωγή καμιά φορά ;) οπότε όσο περισσότερο το αποδεχτείς αυτό, θα είσαι πιο κουλ. Και φάρμακα αν πάρεις ίσως σε βοηθήσουν, αλλά βασικά για μένα είναι καλό που πηγαίνεις σε ψυχολόγο για να μάθεις πως να διαχειρίζεσαι το όλο θέμα με τις σκέψεις. Νομίζω θα σε βοηθήσει πολύ και στη γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Καλή δύναμη!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Απλά μεχει πιάσει φόβος και απελπισία.!!! Σκέφτομαι και το μέλλον μου, αν θα βρω άντρα, πως θα κάνω οικογένεια κλπ.......ορισμενες φορές λέω τώρα θα πάθω νευρικό κλονισμό.....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Γεια σας παιδιά, marouliw, εκεί είναι το μυστικό, κάθε μέρα να έχεις αυτή την άποψη για τις ιδεοληψίες σου και δεν θα σε κουράζουν τόσο, δεν θα σε απασχολούν. Αν έχεις ΙΔΨ το μυαλό σου θα παράγει αρκετές, λίγες, πολλές... αναλόγως, έτσι είμαστε εμείς με αυτό, το μυαλό είναι πολύ παραγωγικό, υπερπαραγωγή καμιά φορά ;) οπότε όσο περισσότερο το αποδεχτείς αυτό, θα είσαι πιο κουλ. Και φάρμακα αν πάρεις ίσως σε βοηθήσουν, αλλά βασικά για μένα είναι καλό που πηγαίνεις σε ψυχολόγο για να μάθεις πως να διαχειρίζεσαι το όλο θέμα με τις σκέψεις. Νομίζω θα σε βοηθήσει πολύ και στη γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Καλή δύναμη!
    . Εσυ κορίτσι μου είχες και συ τόσες πολλές? Γτ εγώ έχω απελπιστεί!!!!!!! Με έχει ριμαξει!!!!! Στο τέλος θα νομίζω οτι έχω και διχασμένη προσωπικότητα.......δεν θα μπορω να αναγνωρισω τι θελω και τι δεν θελω......θα πάω την τεταρτη στον ψυχίατρο ένας θεός ξέρει τι φάρμακα θα μου γραψει......αλλα και να τα πάρω μετα πάλι θα βολευτω και μόλις τα κόψω πάλι τα ίδια......πάλι βόδι θα γίνω.......το πιστεύω οτι όλοι οι δαιμονισμένοι πάλια δεν ήταν δαιμονισμένοι αλλά είχαν προχωρημένη ιψδ

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Μαρουλιώ έχει φτάσει σε σημείο που επηρεάζει την καθημερινότητά σου? Δηλ. η κάθε μέρα να σου φαίνεται βουνό, να πιστεύσεις ότι δεν μπορείς να το ξεπεράσεις, ότι τρελένεσαι, να θες να φωνάξεις βοήθεια, όλα να σου φαίνονται περίεργα και μάταια? Τότε είμαστε στο ίδιο σημείο. Κι εμένα μ' έχει κυριεύσει γαμώτο...Ότι θες, πες

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Ναι παρα πολυ....καθε μερα ξυπνάω και προσπαθώ να μην δίνω σημασία στις σκέψεις μου.....λεω ποτε θαρθει η ώρα να κοιμηθώ......απλα εμένα οι σκέψεις μου έχουν ξεφύγει....του στυλ υπαρξιακές σκέψεις όπως λες να μην αντέξω να ειμαι πουθενά ούτε σπίτι μου ούτε έξω ούτε να μπορω να ακούω τους ήχους και τη φασαρία, να μην αντέξω να ειμαι με τόσο κόσμο τόσα σπίτια.....κατι κουλααααα.....αλλα ειναι απο σκέψεις ρε πουστη.....γαμωτο......εσυ παίρνεις φάρμακα? Και αν ναι σου έκαναν δουλειά?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Έχω πάρει στο παρελθόν. Και επανήλθα. Υπάρχει σωτηρία (το λέω σε' σενα, να το ακούω κι εγώ). Δυστυχώς όμως όποτε βρει έδαφος, η διαταραχή επανέρχεται. Έκανα και συμπεριφορική θεραπεία. Με βοήθησε πιο πολύ στο γνωσιακό κομμάτι. Τώρα, εδώ και 1 1/2 μήνα, είμαι πάλι στα πατώματα. Προσπαθώ, αλλά δε βλέπω φως. Όλα αυτά που λες τα έχω σκεφτεί και άλλα, άπειρα. Έντονες σκέψεις, που τις κάνω εικόνες και μου παράγουν τρόμο. Σήμερα θα κλείσω ραντεβού με τον ψυχίατρο. Προσπάθησα μόνη αλλά δεν τα κατάφερα. Όλα όσα αναφέρεις, είναι της διαταραχής. Τα είχα κι εγώ. Τόσο που νόμιζα ότι χάνω επαφή με την πραγματικότητα και θα αρχίσω να κάνω διάφορα τρελά και θα κλείσουν στο ψυχιατρείο. Καμιά φορά σκέφτομαι να παώ οικειοθελώς. Τέτοια ταραχή έχω. Κι εμένα μου φαντάζουν όλα ξένα. Σαν να μην αναγνωρίζω εμένα, τους γύρω, το περιβάλλον, τον κόσμο. Τώρα μου έχει καρφωθεί ότι δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα κι ότι θα μείνω στο σπίτι γιατί οτιδήποτε άλλο (πχ μαγαζιά, βόλτα, κοινωνικές συναναστροφές γενικά) θα μου προκαλεί πανικό. Ότι να' ναι, σου λέω. Με βλέπω για γιατρό γιατί δεν μπορώ να δουλέψω, αλλά πρέπει. Κια υτό με αγχώνει περισσότερο.....Φαύλος κύκλος. Κι εγώ έπαθα την πρώτη χοντρή κρίση στα 23 και τώρα είμαι 35...

Page 2 of 21 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •