Τι σημαίνει όταν κάποιος ζητάει λίγο χρόνο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    12

    Τι σημαίνει όταν κάποιος ζητάει λίγο χρόνο;

    Πρόσφατα η κοπέλα μου μου ζήτησε λίγο χρόνο να σκεφτεί κάποια πράγματα. Προσπαθούσα να μάθω τον λόγο που μου τον ζήτησε εκεί που όλα ήταν καλά. Ως απάντηση πήρα ένα δεν ξέρω. Εν τέλη καταλήξαμε στο ότι δεν έχουμε σχέση πλέον χωρίς να ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να της περάσει και να ξαναγυρίσει. Δεν μου έχει ξανά τύχει αυτό. Δεν ήξερα πως να το διαχειριστώ. Δύσκολο. Στην τελευταία κουβέντα που κάναμε μου είπε ξεκάθαρα μάλλον χωρίσαμε. Το μάλλον μου φάνηκε αστείο και σαν παρηγοριά. Τέλος πάντων λόγος δεν υπάρχει απ'ότι μου είπε. Ούτε κάποιο τρίτο πρόσωπο, ούτε της είπε κάτι κάποιος άλλος για εμένα ούτε έκανα κάτι λάθος. Απλά "μαζεύτηκαν πολλά". Έδινε πανελλήνιες, έπιασε σχετικά δύσκολη καλοκαιρινή δουλειά. Απ'την μία σκέφτομαι ίσως να είναι απλά μία φάση που θα της περάσει με όλη την πίεση που έχει τελευταία αλλά απ'την άλλη μου φαίνεται σαν μία φτηνή δικαιολογία. Τι κάνουμε φίλοι μου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    τις περισσοτερες φορες σημαινει "εχω βρει αλλον και διακριτικα την κανω απο σενα"
    μπορει η περιπτωση σου ομως να ανηκει στις εξαιρεσεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Την ατάκα αυτή την έχω χρησιμοποιήσει πολύ στο παρελθόν και όλες τις φορές σήμαινε "μου τελείωσε το αίσθημα, θέλω να χωρίσουμε και στο φέρνω μαλακά- μαλακά". Είναι πιο ήπιος τρόπος χωρισμού, δια της πλαγίας οδού, ώστε να μην ειπωθούν κουβέντες τύπου " δε σε γουστάρω πια" ή κάτι ανάλογο που πληγώνει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Την ατάκα αυτή την έχω χρησιμοποιήσει πολύ στο παρελθόν και όλες τις φορές σήμαινε "μου τελείωσε το αίσθημα, θέλω να χωρίσουμε και στο φέρνω μαλακά- μαλακά". Είναι πιο ήπιος τρόπος χωρισμού, δια της πλαγίας οδού, ώστε να μην ειπωθούν κουβέντες τύπου " δε σε γουστάρω πια" ή κάτι ανάλογο που πληγώνει.
    Δεν αντιλέγω απλά και από προηγούμενες σχέσεις της ξέρω πως δεν είναι ο τύπος κοπέλας που χαϊδεύει αυτιά. Αν νοιώθει κάτι θα το πει στα ίσια, καλό ή κακό. Απ'όσο την ξέρω έτσι είναι ο τύπος της. Μου έχει εξηγήσει πως δεν υπάρχει κάτι άλλο, απλά ήρθαν όλα μαζεμένα. Βέβαια θα μου πεις, η εμπιστοσύνη θα μας φάει. Αλλά κάποιες φορές που γινόμουν πιεστικός να μάθω τον λόγο και κυρίως μου περνούσε απ'το μυαλό πως υπάρχει άλλος έπαιρνα την απάντηση "δεν είναι όλοι ίδιοι".

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Συνήθως σημαίνει ότι θέλω λίγο χρόνο για να βάλω τα πράγματα σε τάξη και να δω αν μπορώ να συνεχίσω σε αυτή την σχέση. Αυτό βέβαια διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by toplel View Post
    ........ Τι κάνουμε φίλοι μου;
    Quote Originally Posted by deus View Post
    τις περισσοτερες φορες σημαινει "εχω βρει αλλον και διακριτικα την κανω απο σενα"
    μπορει η περιπτωση σου ομως να ανηκει στις εξαιρεσεις
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Την ατάκα αυτή την έχω χρησιμοποιήσει πολύ στο παρελθόν και όλες τις φορές σήμαινε "μου τελείωσε το αίσθημα, θέλω να χωρίσουμε και στο φέρνω μαλακά- μαλακά". Είναι πιο ήπιος τρόπος χωρισμού, δια της πλαγίας οδού, ώστε να μην ειπωθούν κουβέντες τύπου " δε σε γουστάρω πια" ή κάτι ανάλογο που πληγώνει.
    κατι απο τα παραπανω πιστευω κι εγω.
    εφοσον δεν εξαρταται κατι απο σενα, ουτε προεκυψε διενεξη ή οποιοδηποτε θεμα, εχεις το θετικο, οτι δεν εχεις να λυσεις κατι εσυ, δεν βρισκεσαι σε καποιο διλλημα, εκεινη το αποφασισε.
    απλα φευγεις,
    δεν υπαρχει κατι να κανεις.

    αν ηταν μονο πιεση λογω συνθηκων, θα φανει πολυ συντομα. μπορω να πω στον πρωτο μηνα.και θα γυρισει μονη της.
    αν πραγματι της τελειωσε, τι να την κανεις? πας παρακατω. ;)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σημαινει , κατσε να βρουμε κατι καλυτερο , αν δεν εχει βρει ηδη .

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κατι απο τα παραπανω πιστευω κι εγω.
    εφοσον δεν εξαρταται κατι απο σενα, ουτε προεκυψε διενεξη ή οποιοδηποτε θεμα, εχεις το θετικο, οτι δεν εχεις να λυσεις κατι εσυ, δεν βρισκεσαι σε καποιο διλλημα, εκεινη το αποφασισε.
    απλα φευγεις,
    δεν υπαρχει κατι να κανεις.

    αν ηταν μονο πιεση λογω συνθηκων, θα φανει πολυ συντομα. μπορω να πω στον πρωτο μηνα.και θα γυρισει μονη της.
    αν πραγματι της τελειωσε, τι να την κανεις? πας παρακατω. ;)

    Πολύ σωστά τα λες. Αλλά ο κάθε άνθρωπος το αντιμετωπίζει διαφορετικά. Μακάρι να μπορούσα να φύγω τόσο εύκολα. Είναι κάτι που με τρώει, όχι ότι κολλάω και έχω εξάρτηση από την κοπέλα. Αυτό που με τρώει είναι πως πριν φύγω θέλω ξεκάθαρες απαντήσεις. Δηλαδή, ναι όντως μιλάω με ένα άλλο παιδί και μου αρέσει. Έχασα το ενδιαφέρον μου και τα αισθήματα μου. Έκανα κάτι με άλλον. Αλλά όσο και αν της λέω πως προτιμώ την αλήθεια κι ας πονέσει, τουλάχιστον να ξέρω τι θα κάνω εγώ το μόνο που μου λέει είναι δεν έγινε τίποτα από όλα αυτά που μου λες. Πως είναι δυνατόν κάποιος απλά να θέλει χρόνο και ο λόγος που τον θέλει να είναι "δεν ξέρω". Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Μήπως είμαι χαζός και όντως γίνεται αυτό ή μήπως προσπαθεί να με πείσει γι αυτό και να μην μου πει κάτι άσχημο;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σημαινει , κατσε να βρουμε κατι καλυτερο , αν δεν εχει βρει ηδη .
    Ρε παιδιά γιατί είστε τόσο απόλυτοι; Ή μήπως εγώ δεν θέλω να το ακούω αυτό και το βλέπω έτσι; Θέλω να πω. Παίζουν πολλά ενδεχόμενα δεν είναι μόνο αυτό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by toplel View Post
    Πολύ σωστά τα λες. Αλλά ο κάθε άνθρωπος το αντιμετωπίζει διαφορετικά. Μακάρι να μπορούσα να φύγω τόσο εύκολα. Είναι κάτι που με τρώει, όχι ότι κολλάω και έχω εξάρτηση από την κοπέλα. Αυτό που με τρώει είναι πως πριν φύγω θέλω ξεκάθαρες απαντήσεις. Δηλαδή, ναι όντως μιλάω με ένα άλλο παιδί και μου αρέσει. Έχασα το ενδιαφέρον μου και τα αισθήματα μου. Έκανα κάτι με άλλον. Αλλά όσο και αν της λέω πως προτιμώ την αλήθεια κι ας πονέσει, τουλάχιστον να ξέρω τι θα κάνω εγώ το μόνο που μου λέει είναι δεν έγινε τίποτα από όλα αυτά που μου λες. Πως είναι δυνατόν κάποιος απλά να θέλει χρόνο και ο λόγος που τον θέλει να είναι "δεν ξέρω". Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Μήπως είμαι χαζός και όντως γίνεται αυτό ή μήπως προσπαθεί να με πείσει γι αυτό και να μην μου πει κάτι άσχημο;
    σε καταλαβαινω, αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορουμε να εχουμε παντα οτι θελουμε απο τους αλλους.
    εσυ θελεις και καλα κανεις. καθενας στην θεση σου, το ιδιο θα ηθελε.
    εκεινη δεν θελει , ομως.
    επελεξε τον τροπο της μουγγης απομακρυνσης.
    δεν μπορει να γινει κατι γι αυτο.

    προσωπικη γνωμη, χωρις να παιρνω και ορκο.
    φυσικα και ξερει γιατι απομακρυνεται.
    απλα δεν θελει να στο πει, ειτε γιατι θεωρει οτι ο΄τι κι αν λες, η αληθεια θα σε θιξει περισσοτερο απ οσο παραδεχεσαι, ειτε γιατι θιγει και την ιδια (π.χ. να σε κερατωσε οσο εισασταν μαζι). ειτε γιατι εκτιμαει οτι θα μπειτε σε ατερμονες συζητησεις μετα τις εξηγησεις αυτες και δεν ειναι διατεθιμενη να τις κανει.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σε καταλαβαινω, αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορουμε να εχουμε οτι θελουμε.
    εσυ θελεις και καλα κανεις. καθενας στην θεση σου, το ιδιο θα ηθελε.
    εκεινη δεν θελει , ομως.
    επελεξε τον τροπο της μουγγης απομακρυνσης.
    δεν μπορει να γινει κατι γι αυτο.

    προσωπικη γνωμη, χωρις να παιρνω και ορκο.
    φυσικα και ξερει γιατι απομακρυνεται.
    απλα δεν θελει να στο πει, ειτε γιατι θεωρει οτι ο΄τι κι αν λες, η αληθεια θα σε θιξει περισσοτερο απ οσο παραδεχεσαι, ειτε γιατι θιγει και την ιδια (π.χ. να σε κερατωσε οσο εισασταν μαζι). ειτε γιατι εκτιμαει οτι θα μπειτε σε ατερμονες συζητησεις μετα τις εξηγησεις αυτες και δεν ειναι διατεθιμενη να τις κανει.
    Σ'ευχαριστώ. Με βοήθησε η απάντηση σου, ειλικρινά.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σημαινει δεν εχω κ πολυ ορεξη τα λεμε αλλη ωρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by toplel View Post
    Σ'ευχαριστώ. Με βοήθησε η απάντηση σου, ειλικρινά.
    μακαρι :)
    παρακαλω. καλη τυχη!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    12
    Τόσες διαφορετικές απαντήσεις που έχω αρχίσει και μπερδεύομαι και εγώ ο ίδιος. Μάλλον απ'ότι καταλαβαίνω στην πλειοψηφία σημαίνει πως κάποιος θέλει να φύγει και απλά αυτή η φράση είναι ένας ευγενικός τρόπος να το πεις. Και παίζουν και άλλα.

Similar Threads

  1. Τι σημαινει οταν....
    By Eva1995 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 30-11-2012, 02:08
  2. Ζηταει χρονο μετα απο σχεση
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 29-08-2012, 13:46
  3. Αν έχετε λίγο χρόνο θα ήθελα την συμβουλή σας....
    By ΕΡΗ_1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2012, 16:37
  4. Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας! παρακαλώ διαθέσετε λίγο χρόνο για 'μενα...
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2012, 00:21
  5. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •