2ος Γαμος και 2η οικογενεια - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 121
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Ελεεινος απλα.. Δεν θα επεκταθω! Μην χασεις το κελεπουρι προσεχε!

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by katherina View Post
    kerasi δεν εβριζε ουτε φωναζε παρα πολυ. Μαλωνε αυστηρα λεγοντας οτι εκεινος ειναι που πληρωνει τους λογαριασμους του σπιτιου καιδεν ανεχεται κανεναν να σπαταλαει νερο ρευμα η τελοσπαντων οποιασδηποτε μορφης ενεργεια. Τα παιδια μου οντως δεν θεωρω οτι καταλαβαιναν γιατι επρεπε να κανουν οικονομια,Αντιθετως τα δικα του παιδια συμμορφωνονταν πιο γρηγορα στις παρατηρησεις του. Θεωρουσε οτι παντα τα δικα μου παιδια ειναι αυτα που απειθαρχουν στους κανονες που εβαλε εκεινος και με πειραζε πολυ οταν τους την ελεγε. Δεν γινεται ομως να ξοδευεις λεφτα σε ρουχα παπουτσια ταξιδια για τα παιδια σου και μετα να παραπονιεται για την καταναλωση του ρευματος στο σπιτι και να μην εχεις να πληρωσεις τους λογαριασμους των ΔΕΚΟ. Ελεγε μπροστα μας οτι τον χρεωνουμε!!!
    Ε πως δεν γίνεται ? Η τσιγκουνιά είναι όπου στην βαρέσει, άλλος κόβει το φαΐ του για ρούχα , τι να πεις......πάντως για το ρεύμα εντάξει όντως είναι χαμένα χρήματα δεν είχε άδικο ο άνθρωπος...τώρα για τα υπόλοιπα που σε κράζουν , ε έχεις και συ προσωπική ζωή , πως να το κάνουμε........και τώρα τι σκέφτεσαι να κάνεις? να μείνεις εκεί που είσαι? ο σύντροφος δεν μπορεί να έρθει σε σένα?

  3. #63
    Quote Originally Posted by mnimonio is back View Post
    Ελεεινος απλα.. Δεν θα επεκταθω! Μην χασεις το κελεπουρι προσεχε!
    Ωραιο το σχολιο σου! Αγανακτησες ε? Κι εγω. Αυτη ειναι μια ασχημη πτυχη, κακη πτυχη του. Ειναι απο του Ελληνες που ζουσε μεσα στη χλιδη και καποια στιγμη οταν ο καιρος των 'παχιων αγελαδων' περασε δεν ηξερε απο που να το μαζεψει. Δεν ξερει να κανει οικονομια!!

  4. #64
    Κατερίνα μου γειά σου! Εγώ θα σταθώ στο θέμα των παιδιών. Έγραψες χθες οτι δεν τους έχεις κάνει ποτέ παρατήρηση και αυτό μου φαίνεται μεγάλο λάθος. Πώς θα γνωρίζουν τα παιδιά τα όριά τους αν δεν τους κάνεις ποτέ έστω και παρατήρηση;
    Γράφεις οτι υπάρχουν πολλά προβλήματα με τα παιδιά και στην συγκατοίκηση με τους γονείς σου και αυτό είναι πολύ φυσικό αφού έχουν μάθει να μην υπακούουν και κάνουν αυτό που θέλουν. Το ίδιο και στην συγκατοίκηση με τον σύντροφό σου. Όντως, ήταν λίγο υπερβολικός στα θέματα οικονομίας, αλλά γιατί σου κακοφάνηκε που τα μάλωνε και τα συμβούλευε; Όταν συγκατοικείς με άλλους ανθρώπους (οποιουσδήπε ανθρώπους) δεν θα πρέπει να σέβεσαι κάποια πράγματα, κάποιους κανόνες; Πώς θα λειτουργήσει η συγκατοίκηση;
    Π.χ. η καθαριότητα της λεκάνης είναι στοιχείο όχι μόνο υγιεινής αλλά και κοινωνικότητας. Δεν γίνεται να πηγαίνεις στην τουαλέτα και να κάθεσαι στα ούρα του άλλου.
    Για μένα το πρόβλημα βρίσκεται στην διαπαιδαγώγηση των παιδιών, θα πρέπει να τους βάζεις όρια. Αυτό θα τα βοηθήσει και μετέπειτα στην ζωή τους, στην εργασία τους, στην σχέση τους με τους άλλους, σε όλα! Κάνε το όσο είναι καιρός.

  5. #65
    Οπως εγιναν τα πραγματα δεν εχω και πολλες επιλογες! Αυτες οι ασχημες πτυχες του συντροφου επηρρεαζουν πολυ την κριση μου. Για να ξαναγυρισω πισω σε κεινον ξανα με τα παιδια μας ολοι μαζι θεωρω οτι ειναι απαγορευτικο. Σκεφτηκα να διατηρησω την σχεση οσο μπορω περισσοτερο εξ αποστασεως οπως μου προτειναν και αλλα μελη εδω. Και οσο παει... Ο συντροφος μου δεν μπορει να ερθει σε μενα διοτι ειναι διορισμενος εκπαιδευτικος με μεγαλο κυκλο ιδιαιτερων και αρκετα μεγαλο εισοδημα (για σημερα). Αν ερθει σε μενα θα ερθει μαζι με τα παιδια του και θα πρεπει να παρει καποια αποσπαση ποιος ξερει που. Επισης θα χασει το εισοδημα απο τα ιδιαιτερα. Εγω δεν μπορω να βοηθησω οικονομικα. Εδω καλα καλα δεν εχω δουλεια, ειμαι κι εγω καθηγητρια αγγλικων κ κανω ιδιαιτερα. Τα παιδια μας ειναι σε ηλικιες που χρειαζονται βοηθεια με τα διαβασματα τους με τα σπορ τους με τα διαφορα τους. Ποιος θα τα φροντισει αν εφω κι εκεινος τρεχουμε σε ιδιαιτερα εκτος σπιτιου. Ο συντροφος κανει τα μαθηματα στο σπιτι του οποτε ειναι πιο ευελικτος.. οποιαδηποτε γνωμη θα ειναι και μια μικρη βοηθεια.. νιωθω να πνιγομαι..

  6. #66
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Κατερίνα μου γειά σου! Εγώ θα σταθώ στο θέμα των παιδιών. Έγραψες χθες οτι δεν τους έχεις κάνει ποτέ παρατήρηση και αυτό μου φαίνεται μεγάλο λάθος. Πώς θα γνωρίζουν τα παιδιά τα όριά τους αν δεν τους κάνεις ποτέ έστω και παρατήρηση;
    Γράφεις οτι υπάρχουν πολλά προβλήματα με τα παιδιά και στην συγκατοίκηση με τους γονείς σου και αυτό είναι πολύ φυσικό αφού έχουν μάθει να μην υπακούουν και κάνουν αυτό που θέλουν. Το ίδιο και στην συγκατοίκηση με τον σύντροφό σου. Όντως, ήταν λίγο υπερβολικός στα θέματα οικονομίας, αλλά γιατί σου κακοφάνηκε που τα μάλωνε και τα συμβούλευε; Όταν συγκατοικείς με άλλους ανθρώπους (οποιουσδήπε ανθρώπους) δεν θα πρέπει να σέβεσαι κάποια πράγματα, κάποιους κανόνες; Πώς θα λειτουργήσει η συγκατοίκηση;
    Π.χ. η καθαριότητα της λεκάνης είναι στοιχείο όχι μόνο υγιεινής αλλά και κοινωνικότητας. Δεν γίνεται να πηγαίνεις στην τουαλέτα και να κάθεσαι στα ούρα του άλλου.
    Για μένα το πρόβλημα βρίσκεται στην διαπαιδαγώγηση των παιδιών, θα πρέπει να τους βάζεις όρια. Αυτό θα τα βοηθήσει και μετέπειτα στην ζωή τους, στην εργασία τους, στην σχέση τους με τους άλλους, σε όλα! Κάνε το όσο είναι καιρός.
    Αγαπητη ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ το καταλαβα αυτο και μετανιωσα που πηρα το μερος των παιδιων μου και μαλωνα με τον συντροφο μου αντι να τον στηριξω. Οι συγκρουσεις με τους γονεις μου γινονται γιατι τωρα εγω προσπαθω να βαλω ορια στα παιδια μου με αποτελεσμα να μαλωνω καθε ωρα και στιγμη μαζι τους, κανω λαθη πολλα ως προς τα ορια, αλλη φορα ειμαι πολυ αυστηρη αλλη φορα πιο χαλαρη και εκει ειναι που οι γονεις μου επεμβαινουν βλεποντας την αδυναμια μου να επιβληθω. Επειτα κι εμενα με πληγωνει το γεγονος να μου χτυπανε οι γονεις μου τις αδυναμιες μου και δεν μπορω να κρατηθω. Θεωρω οτι πρεπει να απευθυνθω σε καποιον ειδικο. Ειλικρινα δεν ξερω να βαζω ορια και ορια σωστα , δεν ξερω τι ειναι καλο και τι ειναι κακο πια, με λιγα λογια δεν ξερω να εχω τα παιδια μου με το μαστιγιο και με το καροτο.. Και να φανταστεις εγω σαν παιδι ημουν πολυ προσεκτικη και τυπικη και αργοτερα στη ενηλικη ζωη μου οταν συγκατοικουσα ημουν παρα πολυ ενταξει με ολες τις υποχρεωσεις μου και οι συγκατοικοι χαιρονταν που μεναμε μαζι...δεν καταφερα να τα περασω αυτα στα παιδια μου. Μη νομιζεις οτι κι εμενα μου εκαναν κατηχηση οι δικοι μου γονεις στο θεμα αυτο. Απο μονη μου διεκρινα τι ειναι σωστο κα τι οχι. Τωρα ουτε αυτο δεν μπορω να ξεχωρισω

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by katherina View Post
    Ωραιο το σχολιο σου! Αγανακτησες ε? Κι εγω. Αυτη ειναι μια ασχημη πτυχη, κακη πτυχη του. Ειναι απο του Ελληνες που ζουσε μεσα στη χλιδη και καποια στιγμη οταν ο καιρος των 'παχιων αγελαδων' περασε δεν ηξερε απο που να το μαζεψει. Δεν ξερει να κανει οικονομια!!
    Aν θεωρεις οτι θα ευτυχησεις εσυ και τα παιδια σου διπλα σε εναν ανθρωπο που σου χρονομετραει τον θερμοσιφωνα , που παρακολουθει ποια λαμπα ειναι αναμμενη και ποσο ειναι αναμμενη , που σου δηλωνει οτι "εγω πληρωνω" κτλ εισαι γελασμενη πραγματικα.
    Απορω τι αγαπησες απο αυτον , εγω τους τσιγκουνηδες τους εχω μονο για τον Καιαδα .
    Δεν ειπαμε να εχεις το σπιτι σαν το Λας Βεγκας απο φωτισμο αλλα οχι και ετσι .
    Τελος για την διαπαιδαγωγηση των παιδιων σου υπευθυνη εισαι μονο εσυ , οχι αυτος . Αυτος για τα παιδια σου ειναι ενας ξενος οχι ο πατερας τους.

  8. #68
    Γεια σου katherina! Διάβασα τα μηνύματά σου και συμφωνώ με τα σχόλια ορισμένων πως υπεύθυνη για το θέμα της διαπαιδαγώγησης των παιδιών σου είσαι εσύ, αποκλειστικά και μόνο εσύ. Συμφωνώ πως τα παιδιά σου θα πρέπει σιγά-σιγά να αποκτούν αίσθηση του τι σημαίνει "κάνω οικονομία". Ωστόσο, η αντίδραση του συντρόφου περί χρονομετρήσεως είναι υπερβολική κατ' εμέ. Μικρά παιδιά είναι στο κάτω-κάτω της γραφής... Είναι διαφορετικό να κάνει ο σύντροφός σου απλώς μια παρατήρηση στα παιδιά σου, και διαφορετικό να ακολουθεί συνεχώς το ίδιο, επικριτικό μοτίβο. Λυπάμαι, αλλά κι εγώ στη θέση των παιδιών σου θα αποκτούσα μια στάση αντιδραστική, τόσο προς των ίδιο, όσο και προς εσένα ενδεχομένως. Νομίζω πως προτεραιότητα αυτή τη στιγμή πρέπει να δοθεί στα παιδιά σας, στον ψυχισμό τους, στο πως θα αισθάνονται καλά αυτά. Καλό κουράγιο. Διανύεις μια δύσκολη περίοδο και πρέπει να παραμείνεις δυνατή!

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Ο σύντροφος σου προσέγγισε πολυ λαθος το ολο θέμα. Δηλαδή αν το προβλημα του ηταν τα χρήματα που ξοδεύονταν θα ηταν πολυ πιο υγιές να τους κανει μια κουβέντα για τα οφέλη του να κλείνουμε τα φώτα, να μην ξοδεύουμε νερό και πως αυτο μπορει να βοηθήσει το περιβάλλον παρα να λεει εγω πληρώνω. Μα πως να μην γίνουν μετα τα παιδιά αντιδραστικά σε αυτη τη δήλωση που προέρχεται απο έναν ξένο; Ο σύντροφος σου αν και εκπαιδευτικός δεν ειχε ιδέα πως να προσεγγίσει τα παιδιά σου. Προτίμησε να γίνει μπαμπούλας απο το να γίνει φίλος τους ή ενα είδος μέντορα. Το να ειναι τα παιδιά σου ανταγωνιστικά ως προς το σύντροφο σου ειναι λογικό, αλλα μήπως και ο σύντροφος σου έβλεπε τα παιδιά σου λιγο ανταγωνιστικά εξου και η προσπάθεια να επιβληθεί σε αυτα μέσα απο γελοίες δηλώσεις (εγω πληρώνω αρα εγω ειμαι ο άρχοντας του σπιτιού);

  10. #70
    Quote Originally Posted by katherina View Post
    Αγαπητη ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ το καταλαβα αυτο και μετανιωσα που πηρα το μερος των παιδιων μου και μαλωνα με τον συντροφο μου αντι να τον στηριξω. Οι συγκρουσεις με τους γονεις μου γινονται γιατι τωρα εγω προσπαθω να βαλω ορια στα παιδια μου με αποτελεσμα να μαλωνω καθε ωρα και στιγμη μαζι τους, κανω λαθη πολλα ως προς τα ορια, αλλη φορα ειμαι πολυ αυστηρη αλλη φορα πιο χαλαρη και εκει ειναι που οι γονεις μου επεμβαινουν βλεποντας την αδυναμια μου να επιβληθω. Επειτα κι εμενα με πληγωνει το γεγονος να μου χτυπανε οι γονεις μου τις αδυναμιες μου και δεν μπορω να κρατηθω. Θεωρω οτι πρεπει να απευθυνθω σε καποιον ειδικο. Ειλικρινα δεν ξερω να βαζω ορια και ορια σωστα , δεν ξερω τι ειναι καλο και τι ειναι κακο πια, με λιγα λογια δεν ξερω να εχω τα παιδια μου με το μαστιγιο και με το καροτο.. Και να φανταστεις εγω σαν παιδι ημουν πολυ προσεκτικη και τυπικη και αργοτερα στη ενηλικη ζωη μου οταν συγκατοικουσα ημουν παρα πολυ ενταξει με ολες τις υποχρεωσεις μου και οι συγκατοικοι χαιρονταν που μεναμε μαζι...δεν καταφερα να τα περασω αυτα στα παιδια μου. Μη νομιζεις οτι κι εμενα μου εκαναν κατηχηση οι δικοι μου γονεις στο θεμα αυτο. Απο μονη μου διεκρινα τι ειναι σωστο κα τι οχι. Τωρα ουτε αυτο δεν μπορω να ξεχωρισω
    Κατερίνα μου εγώ δεν έχω παιδιά, όταν έχω όμως τα ανήψια μου στο σπίτι μου τους κάνω όλα τα χατήρια και τις ιδιοτροπίες και σε καταλαβαίνω γιατί πιστεύω οτι αν ήμουν κι εγώ μητέρα μάλλον δεν θα τα κατάφερνα να διαπαιδαγωγήσω σωστά τα παιδιά μου ούτε να τους βάλω τα όρια που προανέφερα. Απλώς, επειδή βλέπω διάφορες οικογένειες, την διαπαιδαγώγηση και τα αποτελέσματα, βγάζω τα συμπεράσματά μου και κάνω τις σκέψεις μου.
    Τώρα, με τους γονείς σου είναι λίγο δύσκολο γιατί τα παιδιά ίσως δέχονται αντιφατικά μηνύματα όταν ο ένας λέει "κάνε αυτό", ο άλλος "μην το κάνεις", πολλές φορές θα σε ακυρώνουν κιόλας. Ακόμα και οι γονείς μεταξύ τους όταν δεν έχουν συνεννόηση τα παιδιά ακολουθούν τις εντολές που τους είναι πιο ευχάριστες ή μπερδεύονται. Ισως θα έπρεπε ήρεμα να αποφασίζατε από κοινού αυτά τα θέματα για τους γονείς σου. Να λέτε π.χ. όταν δεν διαβάζουν θα κάνουμε αυτό ή εκείνο.Να έχετε την ίδια συμπεριφορά όλοι προς τα παιδιά σε θέματα ανυπακοής. Και να πεις στους γονείς σου να μην σε επιπλήττουν και σε μαλώνουν μπροστά στα παιδιά και να μην τσακώνεστε μπροστά τους γιατί μετά δεν θα σε σέβονται, θα νομίζουν οτι όλα τα κάνεις λάθος και θα νιώθουν ανασφάλεια. Είναι σημαντικό τα παιδιά να νιώθουν οτι ο γονιός τους τα φροντίζει όπως πρέπει.

  11. #71
    Quote Originally Posted by mnimonio is back View Post
    Aν θεωρεις οτι θα ευτυχησεις εσυ και τα παιδια σου διπλα σε εναν ανθρωπο που σου χρονομετραει τον θερμοσιφωνα , που παρακολουθει ποια λαμπα ειναι αναμμενη και ποσο ειναι αναμμενη , που σου δηλωνει οτι "εγω πληρωνω" κτλ εισαι γελασμενη πραγματικα.
    Απορω τι αγαπησες απο αυτον , εγω τους τσιγκουνηδες τους εχω μονο για τον Καιαδα .
    Δεν ειπαμε να εχεις το σπιτι σαν το Λας Βεγκας απο φωτισμο αλλα οχι και ετσι .
    Τελος για την διαπαιδαγωγηση των παιδιων σου υπευθυνη εισαι μονο εσυ , οχι αυτος . Αυτος για τα παιδια σου ειναι ενας ξενος οχι ο πατερας τους.
    Mnimonio is back οι ευθεις αποψεις σου με αφυπνιζουν σε πολυ μεγαλο βαθμο οπως και των αλλων μελων εδω περα. Παρολα αυτα δεν θεωρω οτι ειναι τσιγκουνης . Θα σου πω πως περνουσαμε προ συγκατοικησης μαζι χωρις τα παιδια μας και μετα εσυ βγαλε τα συμπερασματα σου. Τα εισιτηρια μου, το φαγητο μου, διαμονες στα ξενοδοχεια,διακοπες, δωρα ηταν ολα απλοχερα πριν την συγκατοικηση. Αφοτου μειναμε ολοι μαζι αρχισε σιγα σιγα να γινεται μανιακος με τους λογαριασμους. Ακομα και τοτε ομως οταν βγαιναμε εξω και οι 6 μας πληρωνε για ολους μας με χαρα.

  12. #72
    Quote Originally Posted by Hope89 View Post
    Γεια σου katherina! Διάβασα τα μηνύματά σου και συμφωνώ με τα σχόλια ορισμένων πως υπεύθυνη για το θέμα της διαπαιδαγώγησης των παιδιών σου είσαι εσύ, αποκλειστικά και μόνο εσύ. Συμφωνώ πως τα παιδιά σου θα πρέπει σιγά-σιγά να αποκτούν αίσθηση του τι σημαίνει "κάνω οικονομία". Ωστόσο, η αντίδραση του συντρόφου περί χρονομετρήσεως είναι υπερβολική κατ' εμέ. Μικρά παιδιά είναι στο κάτω-κάτω της γραφής... Είναι διαφορετικό να κάνει ο σύντροφός σου απλώς μια παρατήρηση στα παιδιά σου, και διαφορετικό να ακολουθεί συνεχώς το ίδιο, επικριτικό μοτίβο. Λυπάμαι, αλλά κι εγώ στη θέση των παιδιών σου θα αποκτούσα μια στάση αντιδραστική, τόσο προς των ίδιο, όσο και προς εσένα ενδεχομένως. Νομίζω πως προτεραιότητα αυτή τη στιγμή πρέπει να δοθεί στα παιδιά σας, στον ψυχισμό τους, στο πως θα αισθάνονται καλά αυτά. Καλό κουράγιο. Διανύεις μια δύσκολη περίοδο και πρέπει να παραμείνεις δυνατή!
    Αγαπητη/ε Hope89 ετσι ακριβως συνεβη με τα παιδια μου και τον συντροφο μου. Υπηρχε πολυ καλυτερος τροπος προσεγγισης να περασει τα μηνυματα του περι οικονομιας, σεβασμου προς τον αλλο μεσα στο σπιτι και ενα σωρο αλλα πραγματα. Σε ευχαριστω για τις ενθαρρυντικες ευχες σου..οντως παλευω να σταθω δυνατη. Μεγαλο σχολειο γαι μενα ολο αυτο παντως!

  13. #73
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Ο σύντροφος σου προσέγγισε πολυ λαθος το ολο θέμα. Δηλαδή αν το προβλημα του ηταν τα χρήματα που ξοδεύονταν θα ηταν πολυ πιο υγιές να τους κανει μια κουβέντα για τα οφέλη του να κλείνουμε τα φώτα, να μην ξοδεύουμε νερό και πως αυτο μπορει να βοηθήσει το περιβάλλον παρα να λεει εγω πληρώνω. Μα πως να μην γίνουν μετα τα παιδιά αντιδραστικά σε αυτη τη δήλωση που προέρχεται απο έναν ξένο; Ο σύντροφος σου αν και εκπαιδευτικός δεν ειχε ιδέα πως να προσεγγίσει τα παιδιά σου. Προτίμησε να γίνει μπαμπούλας απο το να γίνει φίλος τους ή ενα είδος μέντορα. Το να ειναι τα παιδιά σου ανταγωνιστικά ως προς το σύντροφο σου ειναι λογικό, αλλα μήπως και ο σύντροφος σου έβλεπε τα παιδιά σου λιγο ανταγωνιστικά εξου και η προσπάθεια να επιβληθεί σε αυτα μέσα απο γελοίες δηλώσεις (εγω πληρώνω αρα εγω ειμαι ο άρχοντας του σπιτιού);
    Melissa αυτο ελεγα στον συντροφο μου να γινει μεντορας τους,ο ανθρωπος ο οποιος θα τον εμπιστευονταν τα παιδια μου να τα βοηθησει σε δυσκολιες των μαθηματων τους εφοσον ηταν και εκπαιδευτικος. Ακομα να τον εμπιστευτουν και με πιο προσωπικα ζητηματα. Δεν τα κερδισε τα παιδια μου δυστυχως. Πιστευω ακραδαντα οτι του εβγαινε ανταγωνιστικοτητα απεναντι τους διοτι εξαιτιας τους η σχεση μας δεν πηγαινε καλα και προσπαθουσε να επιβληθει με τον τροπο που ειπες...

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by katherina View Post
    Mnimonio is back οι ευθεις αποψεις σου με αφυπνιζουν σε πολυ μεγαλο βαθμο οπως και των αλλων μελων εδω περα. Παρολα αυτα δεν θεωρω οτι ειναι τσιγκουνης . Θα σου πω πως περνουσαμε προ συγκατοικησης μαζι χωρις τα παιδια μας και μετα εσυ βγαλε τα συμπερασματα σου. Τα εισιτηρια μου, το φαγητο μου, διαμονες στα ξενοδοχεια,διακοπες, δωρα ηταν ολα απλοχερα πριν την συγκατοικηση. Αφοτου μειναμε ολοι μαζι αρχισε σιγα σιγα να γινεται μανιακος με τους λογαριασμους. Ακομα και τοτε ομως οταν βγαιναμε εξω και οι 6 μας πληρωνε για ολους μας με χαρα.
    Katherina συμβαινει σε πολλους ανθρωπους να διατηρουν μια σχεση εξ αποστασεως ή τελος παντων χωρις συμβιωση και να μυθοποιουν καταστασεις οι οποιες ειναι εξατομικευμενες σε αυτο το μοτιβο . Οταν αποφασιζουν να συγκατοικησουν βλεπουν κατι αλλο , στοιχεια που δεν τα εβλεπαν και δεν ηταν ορατα .
    Το προ συγκατοικησης δεν νομιζω οτι θα πρεπει να σε επηρεαζει οσο θα πρεπει το μετα . Το οτι οταν βγαινατε και οι 6 και σας πληρωνε δεν το θεωρω κατι φοβερο , απεναντιας θα ηταν και το ακρον αωτον της ξεφτιλας αν σου ζητουσε να βαλεις και τα μισα.
    Ενταξει σαφως απαιτειται οικονομια οι εποχες ειναι πολυ δυσκολες αλλα οχι και ετσι . Ο τροπος του , αυτο που εσυ περιγραφεις τουλαχιστον μου βγαζει μια μιζερια για το ατομο του. Συν και η συμπεριφορα του προς τα παιδια σου .
    Εσυ ξερεις καλυτερα παντως .

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απ' οτι φαίνεται δεν είναι τα χρήματα το θέμα και η οικονομία, είναι οτι κατι δεν πάει καλά στη σχέση με τα παιδιά σου. Είναι μια αφορμή τα χρήματα.

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γάμος!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 26-03-2014, 12:09
  2. Οικογενεια και πάλι οικογένεια...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 12-10-2012, 12:26
  3. Γάμος
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2011, 21:11
  4. Αγοραφοβια και γαμος
    By *Hristina* in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 34
    Last Post: 25-07-2010, 22:47
  5. ΓΑΜΟΣ - ΣΕΞ : 1-0
    By Human in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 07-01-2009, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •