Λιγο πριν τον υπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408

    Exclamation Λιγο πριν τον υπνο

    Εχω το εξης θεματακι. Μολις πεσω για υπνο που μπαινω σε "λειτουργια χαλαρωσης" δεν μπορω μετα να σηκωθω .(πριν με ποιασει ο υπνος). Δηλαδη σηκωθηκα μετα απο μιση ωρα ενω ξαπλωνα για να κοιμηθω να παρω ενα δευτερο μαξιλαρι απ την ντουλαπα κ κατευθιαν μ επιασε ταχυκαρδια ζαλη ταση λυποθιμιας και λοιπα μεχρις οτου ξαναξαπλωσα. Αλλες φορρς μου ερχετε κατουρημα η ξεχναω κατι και το σκεφτομαι πως θα σηκωθω. Φοβαμαι να σηκωθω. Οταν κοιμηθω αυτο κραταει μεχρι τις 3-4 τα ξημερωματα που συνηθως σηκωνομαι η για νερο η για κατουρημα. Τις πρωινες ωρες ειμαι οκ.. τι μπορει να συμβαινει;; εχει τυχει σε κανεναν;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εγω πιστευω οτι δεν συμβαινει απολυτως τιποτα. λογω αγχους ειναι!
    οταν μπανεις σε αυτο το "παιχνιδι" του αγχους διαφορα μπορουν να σου τυχουν ανα περιοδους και το μυαλο μας τρωει διαφορα κολληματα..


    εγω σε καποια φαση δεν μπορουσα να μπω στο μπανιο και να κλεισω την πορτα. ενιωθα οτι δεν υπηρχε αερας και αγχωνομουν. αυτο για ενα μηνα περιπου μετα μου εφυγε.
    δεν μπορουσα να βγω στο μπαλκονι να απλωσω τα ρουχα γιατι ελεγα κι αν ζαλιστω και πεσω (ακου εδω τωρα) κι αυτο μου εφυγε. (οκ ενταξει το μπαλκονι μου ειναι και στον εβδομο αλλα και παλι ηταν υπερβολικο αυτο που σκεφτομουν)
    επισης περασα περιοδους που οταν ξαπλωνα με επιανε ταχυκαρδια και δεν μπορουσα να κοιμηθω γιατι ενιωθα τους παλμους σε ολο μου το σωμα.
    υπηρχνα περιοδοι που σκαλωνω οταν ετρωγα και φοβομουν μην καταπιω στραβα και πνιγω (Ελεος!)
    υπηρχαν μερες που δεν μπορουσα να μπω στο ανσασερ.

    ολα αυτα βεβαια κρατησαν λιγο διαστημα οποτε δεν μπορεις να πεις οτι υπαρχει καποιο θεμα.
    το αγχος μεταμορφωνεται απλως οταν εισαι ηδη αγχωδης.

    εγω 1μιση χρονο τωρα φοβαμαι το εξω, οποτε δικαιως το ονομαζω αγοροφοβια. συμβαινει για μεγαλο χρονικα διαστημα και μαλιστα συχνα για να μην θεωρηθει προβλημα.

    αλλα τωρα να τυχουν λιγες μερες που να να φοβαμαι να μπω στο ανσασερ δεν μπορω να πω οτι εγω κλειστοφοβια. ειναι πολυ μικρο χρονικο διαστημα για να χαρακτηριστει οντως παθολογικη συμπεριφορα.

    μην κολλαει το μυαλο σου! εχεις αγχος και παιρνει διαφορες μορφες. δεν σημαινει οτι εχεις κατι συγκεκριμενο! ή οτι αποτελει προβλημα αυτο που δεν μπορεις να σηκωθεις αφου ξαπλωσεις το βραδυ!
    τιποτα δεν ειναι!!

    αυτη ειναι η γνωμη μου απο την προσωπικη μου εμπειρια
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Σε ευχαριστώ για όλα όσα έγραψες. Απλά θέλω να βρω ένα τρόπο ώστε να μην παίρνει μορφές το άγχος. Που πιστεύω η μόνη λύση είναι η αποβολή του!

Similar Threads

  1. Φανταστικές αρνητικές σκέψεις πριν τον ύπνο
    By fani78 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 01-07-2015, 02:10
  2. ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΔΙΕΞΕΔΟ.ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By Μερμηγκας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 18-05-2015, 15:28
  3. Λίγο πριν τον χωρισμό
    By penlix in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2014, 14:08
  4. Φοβιες πριν τον υπνο.
    By zxcv in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 8
    Last Post: 30-08-2013, 19:53
  5. Σκέψεις πριν τον ύπνο.
    By amylee in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 10-04-2011, 01:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •