Διάγγελμα Τσίπρα για δημοψήφισμα! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα του Τσίπρα ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Voters
23. You may not vote on this poll
  • ΝΑΙ

    10 43.48%
  • ΟΧΙ

    13 56.52%
Page 2 of 38 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 556
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @δελφίνι δεν νομίζω να είναι το μνημόνιο μια απλή συμφωνία μόνο για το ΦΠΑ.Είναι εθνικής σημασίας και αφορά το μέλλον μας για πολλά χρόνια ακόμα.Δεν είναι ένας νόμος τετραετίας.
    Πιστεύω έχει κάθε δικαίωμα να κάνει δημοψήφισμα και είναι και το σωστό στην προκειμένη φάση.Οι εκλογές δεν θα έλυναν τπτ μιας και η εντολή ήταν πρόσφατη.
    Πάντως το ερώτημα πιστεύω είναι ξεκάθαρο και δεν αφορά την παραμονή μας στην ευρώπη όπως θέλουν να υποστηρίξουν τα κόμματα της αντιπολίτευσης λανθασμένα αλλά καθαρά για την πρόταση των δανειστών που ξεκάθαρα από κάθε άποψη ήταν επαχθής.
    Ένα μεγαλοπρεπέστατο ΟΧΙ κ απο μένα.
    Υ.Γ Οι στιγμές αυτές πιστεύω είναι ιστορικές για έναν πολίτη που καλείται με τον μοναδικό τρόπο άμεσης δημοκρατίας να ψηφίσει για το μέλλον του,γι'αυτό πιστεύω πρέπει όλοι μας να ψηφίσουμε ότι πιστεύουμε.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    serios , κι εγω μαζι σου , αλλα μολις τελειωσουν τα χρηματα , ουδεις ξερει τι μπορει να συμβει , απο εμφυλιο , πανικο ( αμα δεν εχεις να φας ) , επανασταση . Νομιζω , σε δευτερη σκεψη , ολο αυτο ηταν κακοοργανωμενο απο τον Συριζα . Δεν ξερουμε κατα που βαδιζουμε .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Yπάρχουν πιέσεις και απειλές από το εξωτερικό καθώς και από το εσωτερικό και τα ΜΜΕ.Ελπίζω να επικρατήσει η ψυχραιμία!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    49

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    serios , κι εγω μαζι σου , αλλα μολις τελειωσουν τα χρηματα , ουδεις ξερει τι μπορει να συμβει , απο εμφυλιο , πανικο ( αμα δεν εχεις να φας ) , επανασταση . Νομιζω , σε δευτερη σκεψη , ολο αυτο ηταν κακοοργανωμενο απο τον Συριζα . Δεν ξερουμε κατα που βαδιζουμε .
    Εγώ και μόνο στην ιδέα του τι μπορεί να γίνει σε πιθανό όχι και τελείωμα χρημάτων από χθες δε μου φτάνει ο αέρας όποτε το σκέφτομαι...
    Πνίγομαι...
    Είμαι σε κατάσταση πανικού αφού και όποτε πάω να βγω μια βόλτα να ηρεμήσω βλέπω ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ στο ΑΤΜ και μου ξαναπιάνεται η καρδιά.
    Ειλικρινά δηλαδή δόξα το Θεό που παίρνω τα αντικαταθλιπτικά μου γιατί αλλιώς ειλικρινά δε θα χρειαζόταν να φουντάρω θα έμενα από τις πολλές κρίσεις πανικού που το σίπραλεξ δε με αφήνει να μπω...

    Και τώρα που γράφω έχω αγχωθεί (άτιμη αγχώδης διαταραχή) τρώω με το ζόρι στην ιδέα του τι έρχεται γενικά είμαι σε πανικό γαμώτο...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Χθες όλο το βράδυ νόμιζα θα σταματήσει η καρδιά μου.
    Δηλαδή είχαμε που είχαμε το πρόβλημα ΑΝΕΡΓΙΑ που μας έκανε κουρέλι τους νέους τώρα θα φοβόμαστε και τις αναταραχές και τον πιθανό πόλεμο...

    Τι να πω βρε Macgyver δε μας παίρνει ο Θεός μια ώρα αρχύτερα να τελειώνουμε με τα βάσανα εδώ; Ώρες ώρες αυτό λέω...

  7. #22
    Ψυχραιμία βρε παιδιά! Η Ελλάδα ποτέ δεν ήταν μιά "ασφαλής" χώρα. Όλα τα χρόνια είχαμε περιπέτειες, μία με τους σεισμούς, μία με τους Τούρκους, μία με την οικονομία... Είναι το τίμημα να ζεις σε μιά τόσο όμορφη χώρα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Τι να πω και ο λαός σταύρωσε τον Χριστό κάποτε με τον Πόντιο Πιλάτο να λέει: Νίπτω τας χείρας μου! Η απόφαση του λαού νομίζετε ότι θα είναι και η σωστή;

    Ο Τσίπρας θέλει να ρίξει το βάρος της ευθύνης αλλού..αλλά πόσο ανεύθυνα συμπεριφέρεται πόσο ανώριμα κατάλαβε άραγε ο λαός ποιον επέλεξε να τον αντιπροσωπεύσει;;;

    αν κρίνω από αυτά που διαβάζω σήμερα , ο κόσμος Δ Ε Ν κατάλαβε ..... όπως και δεν καταλάβαινε το πόσο μεγάλη απάτη ήταν όλες οι προεκλογικές εξαγγελίες .... αλλά δυστυχώς ο Έλληνας ξέρει να είναι επαναστάτης στα λόγια και το ΦΒ .... και λέγοντας "οχι" , πιστεύει οτι έτσι κάνει την επανάσταση του ενάντια στο κατεστημένο , στην Ευρώπη , στην ..... δεν ξέρω και γω που ......
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ να κουσω μια προταση σου διαφορετικη απεναντι στο κατεστημενο της ευρωπης ...με ποιο τροπο θα επαναστατουσες εσυ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Χθες όλο το βράδυ νόμιζα θα σταματήσει η καρδιά μου.
    Δηλαδή είχαμε που είχαμε το πρόβλημα ΑΝΕΡΓΙΑ που μας έκανε κουρέλι τους νέους τώρα θα φοβόμαστε και τις αναταραχές και τον πιθανό πόλεμο...

    Τι να πω βρε Macgyver δε μας παίρνει ο Θεός μια ώρα αρχύτερα να τελειώνουμε με τα βάσανα εδώ; Ώρες ώρες αυτό λέω...
    Εδω Παναγιωτη , ειδα σημερα για πρωτη φορα εφιαλτη εδω και χρονια , φαντασου εσυ , που εχεις και το αγχος .

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ψυχραιμία βρε παιδιά! Η Ελλάδα ποτέ δεν ήταν μιά "ασφαλής" χώρα. Όλα τα χρόνια είχαμε περιπέτειες, μία με τους σεισμούς, μία με τους Τούρκους, μία με την οικονομία... Είναι το τίμημα να ζεις σε μιά τόσο όμορφη χώρα.

    Εσυ μας ελειπες τωρα , με τους σεισμους και καταποντισμους .Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΟΡΦΗ ΒΙΑΣ .

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ΟΧΙ!!
    για να αναγεννηθει κατι πρεπει πρωτα να καταστραφει
    καθε επιλογη εχει και το κοστος της.
    σε αυτην την κατασταση που φτασαμε δεν μπορουν να μην υπαρξουν απωλειες.

    ολοι ειμαστε φοβισμενοι.
    στην περιοδο που διανυουμε πρεπει να ενωσουμε τους φοβους μας και να προχωρησουμε μαζι.

    αργα ή γρηγορα θα ερχοταν το μπαμ.
    και πολυ αργησε.......
    ο εξεφτυλισμος επρεπε να σταματησει εξαλλου
    ας φτασουμε στο μηδεν κι ας ξεκινησουμε ξανα
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εσυ μας ελειπες τωρα , με τους σεισμους και καταποντισμους .Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΟΡΦΗ ΒΙΑΣ .
    Μια χαρά τα λέει! Macgyver άντε και σε είχα συμπαθήσει!

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε χρειαζετε πανικος παρα μονο ορθολογισμος
    ο ορθολογισμος παντα βγαινει πρωτος τα συναισθηματα τα κραταμε για οσα αγαπαμε για να πιασουμε σε αυτα πατο κ να το ευχαριστηθουμε.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Οντως..
    λογικη!
    δεν χρειαζεται φοβος


    τα παντα δυσλειτουργουσαν και εμεις πισω στο μυαλο μας ειχαμε ενα "μπορει και να φτιαξουν τα πραγματα"
    οριστε η ευκαιρια.
    καλως η κακως ειμαστε σε μια ιστορικη περιοδο που θα απαιτηθει να θυσιαστουν πολλα για να βγουμε ξανα στην επιφανεια.

    πρεπει να μεινουμε ενωμενοι σαν ελληνες κι οχι ο καθενας να κοιταξει την παρτη του.
    "αν δεν σκοτωθουμε ο ενας για τον αλλον ειμαστε ηδη νερκοι" οπως ειχε γραψει και ο Λειβαδιτης
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ΝΑΙ ¨΄ΑΡΓΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΛΠΙΔΑ
    ΟΧΙ ΄' ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΕ ΛΙΓΗ ΕΛΠΙΔΑ


    Αυτη ειναι η πραματικοτητα/λογικη , αγαπητοι συμφορουμιτες..........

Page 2 of 38 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 48
    Last Post: 25-06-2011, 03:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •