Διάγγελμα Τσίπρα για δημοψήφισμα! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα του Τσίπρα ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Voters
23. You may not vote on this poll
  • ΝΑΙ

    10 43.48%
  • ΟΧΙ

    13 56.52%
Page 3 of 38 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 556
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Ούτε εγώ αισθάνομαι καλά, πραγματικά φοβάμαι πολύ οπότε αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ καν τι θα ψηφίσω, αν θα πάω και γενικά τίποτα σχετικό γιατί η λογική μου έχει πάει περίπατο...τρέμω για το τι θα μου συμβεί αν δεν θα μπορώ να παίρνω πια τα φάρμακα μου και να πηγαίνω στην ψυχολόγο, δεν θα ζήσω σίγουρα, δεν θα τα καταφέρω μόνη μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Κύκνε & panagiwtis23 ψυχραιμια!!!! Ψυχραιμία ΡΕ, ακούτε? Χτυπάει κατευθείαν σε νεύρωση και άγχος αυτή η ιστορία. Ολα καλα θα πάνε. Ολοι μαζί θα το περάσουμε αυτο το μονοπάτι (όποιο κι αν ειναι αυτό)! Και σύμβουλοι και ψυχολόγοι και ψυχίατροι και φάρμακα και άνθρωποι που θα θέλουν απο μόνοι τους να βοηθήσουν θα υπάρχουν σε οτι κι αν προκύψει. Αντε γαμω τα κωλο ΜΜΕ και γαμω τους πολιτικούς.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by 1984muzzy View Post
    . Αντε γαμω τα κωλο ΜΜΕ .


    Aυτα κανουν την μεγαλυτερη ζημια . Δεν παρακολουθω ποτε ειδησεις , ειναι ασκοπο και εκνευριστικο , οτι διαβασω στο ιντρνετ , και βγαζω τα συμπερασματα μου . Δεν χρειαζεται νακουω να λεει ο καθενας την μ@λακια του , και ουρλιαζοντας κιολας .

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ΝΑΙ ¨΄ΑΡΓΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΛΠΙΔΑ
    ΟΧΙ ΄' ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΕ ΛΙΓΗ ΕΛΠΙΔΑ


    Αυτη ειναι η πραματικοτητα/λογικη , αγαπητοι συμφορουμιτες..........
    Σωστό! Συμφωνώ απόλυτα!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by 1984muzzy View Post
    Κύκνε & panagiwtis23 ψυχραιμια!!!! Ψυχραιμία ΡΕ, ακούτε? Χτυπάει κατευθείαν σε νεύρωση και άγχος αυτή η ιστορία. Ολα καλα θα πάνε. Ολοι μαζί θα το περάσουμε αυτο το μονοπάτι (όποιο κι αν ειναι αυτό)! Και σύμβουλοι και ψυχολόγοι και ψυχίατροι και φάρμακα και άνθρωποι που θα θέλουν απο μόνοι τους να βοηθήσουν θα υπάρχουν σε οτι κι αν προκύψει. Αντε γαμω τα κωλο ΜΜΕ και γαμω τους πολιτικούς.
    Προσπαθώ να παραμείνω όσο ψύχραιμη γίνεται αλλά το πρωί έκλαιγα και τώρα πάλι μου έρχεται να κλάψω, τρομοκρατούμαι όταν σκέφτομαι τι μπορεί να συμβεί...Μακάρι να υπερβάλλω επειδή είμαι πολύ αγχώδης γενικά κι όπως λες κι εσύ όντως αυτή η ιστορία χτυπάει σε άγχος, νιώθω να τρελαίνομαι! Κι εγώ την έκλεισα την τηλεόραση, δεν αντέχω να ακούω τόσες πληροφορίες μαζεμένες, δεν μπορεί να τις επεξεργαστεί το μυαλό μου από τον πανικό...αν και δεν νομίζω ότι φταίνε τα ΜΜΕ, οι πολιτικοί μάλιστα!

    Πάντως σ' ευχαριστώ πολύ για το "όλοι μαζί θα το περάσουμε" μου δίνει κουράγιο, με κάνει να αισθάνομαι ότι δεν είμαι μόνη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Σωστό! Συμφωνώ απόλυτα!


    Μπραβο Ολγα . Τοξερα οτι εισαι λογικο κοριτσι . Aντε , να σε δω και χαμογελαστη .
    Last edited by Macgyver; 30-06-2015 at 17:03.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    ! Κι εγώ την έκλεισα την τηλεόραση, δεν αντέχω να ακούω τόσες πληροφορίες μαζεμένες, δεν μπορεί να τις επεξεργαστεί το μυαλό μου από τον πανικό...αν και δεν νομίζω ότι φταίνε τα ΜΜΕ, οι πολιτικοί μάλιστα!
    ...
    Κυκνακο , καλα εκανες κι εκλεισες την τηλεοραση , εγω δεν βλεπω καθολου ειδησεις , ολοι ειναι πληρωμενοι , και κατευθυνομενοι απο συμφεροντα , με σκοπο να πανικοβαλλουν/αποπροσανατολισουν τον κοσμακη , και το καταφεραν . Εδω , Αθηνα , τρεχουν ολοι στα σ.μαρκετ και αγοραζουν οτι βρουν ( ωραια ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ εχουμε ως λαος , ο θανατος σου η ζωη μου ) , στα βενζιναδικα ( ? ) , σε λιγο θα μπαιναν και στα σπιτια μας , και δεν κανω πλακα , αφου πηγα και αγορασα αλλες 200 σφαιρες , εκτος απο τις 150 που εχω , για τις καραμπινες . Η κατασταση παει προς εκτονωση , ευτυχως ( ? ) .
    Εγω δεν αγορασα τιποτα απο σ.μαρκετ , ουτε ετρεχα αγελαιως στα βενζιναδικα , αν την βγαλω δυο εβδομαδες λιγοτερο , και τι εγινε .
    Παντως μπραβο στο Τσιπρα , τουλαχιστον θα εξασφαλισει πιο καλους ορους , αν και δεν τον ψηφισα , ψηφισα τον μ@λακα τον Σαμαρα .

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,694
    40 χρόνια φαγοπότι και τώρα ήρθε ο λογαριασμός... Και θα πεις όχι ; τι; όχι; και θα κάτσουν οι άλλοι να σε ταΐζουν και να σε κρατήσουν στο νόμισμα τους; ποιος είσαι ρε φίλε; καμία σχέση δεν έχεις με τους προγόνους σου και τα κατορθώματα τους .. Που άμα ζούσανε θα σε είχανε κρεμάσει από τ'αρχίδια ... Βλάκα νεοέλληνα.
    Και κλασσικά φτάνεις στην κρίσιμη στιγμή και ρίχνεις το φταίξιμο στους άλλους. Ποτέ δεν φταις εσύ. Όχι φιλαράκι φταις.. Γιατί για 40 χρόνια τώρα έτρωγες και έπινες τζάμπα.. Και ήρθε η ώρα να πεινάσεις. Τι; δεν έκλεψες εσύ; και ποιος τα έκλεψε; και γιατί δεν τον κυνήγησες να τα πάρεις πίσω; Να πεινάσεις; θα αντέξεις; και να βαρέσεις χρεοκοπία φίλε μου οι τοκογλύφοι της Ευρώπης δεν πρόκειται να στα χαρίσουν.. Θα σταθείς στα πόδια σου μου λες... Με τι; που τα έχεις γαμήσει όλα για την αρπαχτή.. Άσε που η μισή Ελλάδα μέχρι να ξυπνήσεις έχει ξεπουληθεί. Και θα σε πάρει 30 χρόνια να σταθείς στα πόδια σου και άλλα 100 να ξεχρεώσεις.. Και άμα..
    Ναι ούτε εμένα μ'αρεσει το μνημόνιο. Και εγώ άνεργος είμαι. Και έχω πεινάσει πραγματικά, Και ξέρω ανθρώπους που αυτοκτόνησαν επειδή δεν την πάλευαν άλλο... Αλλά... Το Όχι το θεωρώ πράξη αυτοκτονίας και η αυτοκτονία ποτέ δεν ήταν πράξη δύναμης και ηρωισμού.. Άλλο αν πάρεις τους εχθρούς σου μαζί.
    Ναι... Θα αντέξω άλλο μνημόνιο... 400 χρόνια αντέξαμε τους τούρκους... 5 χρόνια δεν αντέξατε τους Ευρωπαίους; ... Αντί να πεις ναι... Φέρε και άλλη ****** φίλε.. Μέχρι να συμμαζέψω την χώρα μου που κατάντησε μπουρδέλο και να κάνω αυτούς που πραγματικά τα φάγανε να πληρώσουν τα σπασμένα.
    Μέχρι να συμμαζευτώ και να γεμίσω τα ταμεία μου... Μετά.. ΘΑ ΣΑΣ ΓΑΜΗΣΩ ΕΓΩ.
    Περήφανος λαός πάντα ήμασταν. Και ο περήφανος άνθρωπος δεν χρωστάει πουθενά. Και άμα χρωστάει πάντα πληρώνει.Έχεις πρόβλημα; κάτσε και σκέψου λογικά για να βρεις την λύση. Κάνε αυτούς που σε κατακλέψαν να πληρώσουν... Και άμα χρεοκοπήσουμε να είσαι σίγουρος ότι θα είναι οι ίδιοι μαυραγορίτες .. Αυτά είχα να σας πω. Βρίστε με κάντε ότι θέλετε αλλά σκεφτείτε μέχρι την Κυριακή πολύ καλά αυτά που είπα.
    Άποψη μου...
    Αδερφικά πάντα

    https://www.facebook.com/theAravas/p...nf&pnref=story

    Σύμφωνα μάλιστα με την έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου που συνόδευε εκείνο το νομοσχέδιο, το κόστος για τη διεξαγωγή δημοψηφίσματος εκτιμάται στα 110.000.000 ευρώ.
    Last edited by δελφίνι; 30-06-2015 at 22:28.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,694
    Εγώ φοβάμαι αν βγει το "όχι" μην καταργηθεί το πρόγραμμα ΕΣΠΑ που με πήρανε.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,694
    "Εδω και 2 μέρες θέλω να σχολιάσω τα γεγονότα πού συμβαίνουν στην χώρα μας.Η αλήθεια είναι ότι αυτό που με κρατούσε πίσω μέχρι να γράψω αυτό το κείμενο, βρίσκεται στα σχόλια που δέχομαι κατά καιρούς από άγνωστους, που με αποκαλούν , "βολεμενο"κάθε φορά που αναφέρομαι στην πολιτική και οικονομική κατάσταση της χώρας.Επειδή όμως η κατάσταση έχει εκτροχιαστει θέλω πολύ να χρησιμοποιήσω το δικαίωμα που μου δίνει η δημοκρατία και να εκφράσω την άποψή μου. Πριν το κανω όμως, θα γράψω 3 πράγματα που μέχρι σήμερα είχα υποσχεθεί ότι δε θα αναφερθώ ποτέ...Ειμαι 37 χρόνων και είμαι παιδί που με μεγάλωσε μια μάνα και μια γιαγιά, εμένα και την αδερφή μου. Ο πατέρας μου μπαινοβγαινε σε φυλακές με αποτέλεσμα η μητέρα μου να δουλεύει όλη μέρα για να μας μεγαλώσει. Δε θα πω παραπάνω για αυτο τον άνθρωπο γιατί ζει και δε θέλω να τον στεναχωρησω ασχέτως με το τι έκανε στην οικογένεια μας.Ξεκίνησα να δουλεύω σε ηλικία 15 ετών γιατί απλά δεν γινόταν αλλιώς. Δε θα ξεχάσω ποτέ τα χρόνια που πήγαινα στο σχολείο και δεν είχα λεφτά να παρω τυροπιτα και είχα ταράξει στην τρακα όλους τους συμμαθητές μου. Πήγα νυχτερινό για να βγάλω το σχολειο και δούλευα τα πρωινά σε γυραδικο και τα βράδια μετά απο το σχολειο 10-2 σε πιτσαρία πακετας.Μέχρι τα 30 μου έζησα μια ολόκληρη ζωή σε μόνιμη οικονομική κρίση, έκανα ότι δουλειά μπορούσα για να τα φέρνω βόλτα. Ειχα το μαγαζι μου που έφτιαξα με αιμα και συγχρόνως δούλευα νύχτα σε μαγαζιά για να πληρώνω τα ενοίκια μου. Τα τελευταία 5 χρονια και μετα απο πολύ ιδρώτα κατάφερα να ειμαι καλα οικονομικά και να μπορώ να βοηθησω επιτέλους τους δικούς μου ανθρώπους.Τις τελευταίες 24 ώρες πρέπει να πάρω μια απόφαση για το τι θα ψηφίσω στο δημοψήφισμα. Για πρώτη φορά μου δίνεται η ευκαιρία να αποφασίσω εγώ και όχι οι άλλοι.

    Δέχομαι μια απειλή στο ότι αν πω Όχι, θα χάσω ότι έχω κάνει μέχρι τώρα στην ζωη μου με τόσο κόπο.

    Με τρομοκρατουν ότι με περιμένει η καταστροφή αν πω Όχι.

    Θα γίνω φτωχός αν ψηφίσω Όχι...

    Θα γυρίσουμε στην δραχμή και θα τα χάσουμε όλα.

    Θα χρεοκοπησουμε.

    Εεε λοιπόν θα ψηφίσω ΟΧΙ....

    Μακάρι αυτό το ΟΧΙ να είναι η αρχή για να μην υπάρξει ποτέ ξανά κάνενα παιδί πεινασμενο, καμία μάνα να δουλεύει για 400 ευρω και να σκυβει το κεφάλι, καμία γιαγιά να παρακαλαει να πάρει την σύνταξη της.

    ΟΧΙ και ας τα χάσω όλα, ας ξαναρχίσω από την αρχή, θα ξαναδουλεψω από την αρχή, την δουλειά δεν την φοβήθηκα ποτέ.

    Το κεφάλι δε το εσκυψα ΠΟΤΕ σε κανεναν πο@@@η.

    Την Κυριακή θα βάλω στον φάκελο ένα μεγάλο ΟΧΙ μαζί με τα αρ@@@α μου και θα το στείλω στην ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα..."

    Γιώργος Μαυριδης
    http://www.filathlos.gr/component/k2...2-mavridis-oxi

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κυκνακο , καλα εκανες κι εκλεισες την τηλεοραση , εγω δεν βλεπω καθολου ειδησεις , ολοι ειναι πληρωμενοι , και κατευθυνομενοι απο συμφεροντα , με σκοπο να πανικοβαλλουν/αποπροσανατολισουν τον κοσμακη , και το καταφεραν . Εδω , Αθηνα , τρεχουν ολοι στα σ.μαρκετ και αγοραζουν οτι βρουν ( ωραια ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ εχουμε ως λαος , ο θανατος σου η ζωη μου ) , στα βενζιναδικα ( ? ) , σε λιγο θα μπαιναν και στα σπιτια μας , και δεν κανω πλακα , αφου πηγα και αγορασα αλλες 200 σφαιρες , εκτος απο τις 150 που εχω , για τις καραμπινες . Η κατασταση παει προς εκτονωση , ευτυχως ( ? ) .
    Εγω δεν αγορασα τιποτα απο σ.μαρκετ , ουτε ετρεχα αγελαιως στα βενζιναδικα , αν την βγαλω δυο εβδομαδες λιγοτερο , και τι εγινε .
    Παντως μπραβο στο Τσιπρα , τουλαχιστον θα εξασφαλισει πιο καλους ορους , αν και δεν τον ψηφισα , ψηφισα τον μ@λακα τον Σαμαρα .
    Καταρχήν εγώ και τον Τσίπρα μαλάκα τον θεωρώ, κάποιοι δυστυχώς του δώσανε την εξουσία συνεπώς ένα από τα κύρια καθήκοντα του ως πρωθυπουργός είναι να παίρνει αποφάσεις για τη χώρα κι αυτός αποδεικνύεται ανίκανος να το πράξει και ρίχνει το μπαλάκι στο λαό να πάρει την απόφαση. Αυτό για μένα είναι δειλία κι αποποίηση ευθυνών...
    Γιατί λες ότι η κατάσταση πάει προς εκτόνωση, τί εννοείς; Τί νέα έχασα;
    Κι εγώ πήγα σουπερ μαρκετ σήμερα για κάποια βασικά πράγματα που είχαν τελειώσει αλλά δεν συνάντησα αυτό που περιγράφεις ευτυχώς...πάντως επειδή ήμουν έξω πριν λίγο είδα άτομα να περιμένουν σε ΑΤΜ 10 η ώρα το βράδυ...κοίτα πως μας κατάντησε ο (οι) άχρηστος (οι)...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα δεν κατηγορω κανεναν ουτε οσους ψηφισουν ΝΑΙ , ουτε οσους ψηφισουν ΟΧΙ , τα επιχειρηματα που εχουν και οι δυο πλευρες ειναι συντρηπτικα και εχουν και οι δυο πλευρες δικιο. Κατηγορω την κυβερνηση που πεταξε το μπαλακι στο λαο , και αν μας πηδηξουν ειτε με τον ενα ή τον αλλο τροπο αυτη θα ειναι υπευθυνη ... οχι ειπε ο λαος ΝΑΙ ... παρε ενα ****** και εκλογες και δεν ξερω τι .... και ειπες ΟΧΙ τα θελες και τα παθες παρε μια κοσμογονικη καταστροφη.

    Εαν αυτοι που διαθετουν τις πληροφοριες και εχουν τους ειδικους αναλυτες , δεν μπορουν να αποφασισουν ποιο ειναι το καλυτερο για το λαο , σιγουρα δεν μπορω να αποφασισω εγω χωρις πληροφορηση και χωρις τις οικονομικες γνωσεις.

    Μακαρι να πανε ολα καλα. Τεινω προς το ΟΧΙ αναγκαστικα , ως μονοδρομο πλεον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Νομιζω οτι σε θεματα εθνικης σημασιας, καλεις τον λαο σε δημοψηφισμα, να αποφασισει ο ιδιος για την τυχη του. Δεν ξερω ισως να κανω λαθος.

    Με το ναι ειδαμε και βιωσαμε τις καταστασεις τα τελευταια χρονια, δεν υπαρχει γυρισμος μετα, αλλα ουτε και καμια δικαιολογια να αποδωσουμε τις ευθυνες αλλου.

    Με το οχι κανεις δεν ξερει τι γινεται, μπαινεις σε αχαρτογραφητα νερα, που ουτε οι ιδιοι της κυβερνησης δεν ξερουν τι να σου πουνε.

    Αν γινει τελικα δημοψηφισμα και δεν τα βρουνε μεσα στην εβδομαδα, που παιζει δυνατα και αυτο το σεναριο, εγω θα παω στις καλπες και θα ψηφισω οχι, στα ματια μου φανταζει πιο δυσκολος δρομος αλλα και συναμα πιο λυτρωτικος.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,694
    Δεν απάντησε κάποιος στην ερώτηση μου τι θα γίνει με τα προγράμματα εσπα θα καταργηθούν αν βγει όχι????

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Ντρίιιιν Ντριιιιιιν!
    - Ναι? Ποιός ειναι?
    - 'Ελα Γιάννη muzzy εδώ!
    - Έεελα ρε Muzzy που χάθηκες ρε μαν?
    - Να μωρέ... εδώ.. Να σου πώ ρε Γιάννη!
    - Έλα ρε!
    - Εδώ ενα δελφίνι που το πήρανε στο ΕΣΠΑ με ρωτάει αν θα καταργηθούνε τα προγράμματα στο ΟΧΙ του δημοψηφίσματος.
    - Τί? καθορίζεται η ψήφος του απ αυτό?
    - Εεεε.... Ναι, μάλλον, ξέρω γώ?
    - Ελα ρε μαν, παίζω subbuteo με Αλέξη και συ με παίρνεις να μου πείς... πφφφφ Ωρες ώρες ρε muzzy ομως!
    - Έγινε φίλε, ξέχνα το! Θα μιλήσουμε...
    - Έλα ρε, γειά!

    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Δεν απάντησε κάποιος στην ερώτηση μου τι θα γίνει με τα προγράμματα εσπα θα καταργηθούν αν βγει όχι????
    Δελφίνι σου έχω νέα. Επικοινώνησα με τα πιο υψηλά κλιμάκια της κυβέρνησης και με διαβεβαίωσαν οτι με το "ΟΧΙ" δεν καταργούνται τα προγράμματα.
    Παραμένουμε Ευρώπη (στο χάρτη τουλάχιστον), κόβουμε άλλο νόμισμα, αλλά τα ΕΣΠΑ ειναι ΕΚΕΙ για μας!

Page 3 of 38 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 48
    Last Post: 25-06-2011, 03:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •