Διάγγελμα Τσίπρα για δημοψήφισμα! - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα του Τσίπρα ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Voters
23. You may not vote on this poll
  • ΝΑΙ

    10 43.48%
  • ΟΧΙ

    13 56.52%
Page 11 of 38 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 556
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω της το ζητησα Αλεξ .
    Last edited by Macgyver; 04-07-2015 at 08:42.

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Προσωπικα ισως να με συμφερει το ΝΑΙ , γιατι θελω παραταση χρονου απλως , για να ειμαι ετοιμος να φυγω απο Ελλαδα (οπως το σκεφτομαι) , και η συνεισφορα μου θα ειναι τα χρηματα που θα στελνω πισω στην οικογενεια εργαζομενος στο εξωτερικο. Αλλα και οι δυο επιλογες ειναι ΓΑΜΑΤΑ και τεινω προς οχι.
    Ναι να ψηφίσεις Κηπάκο, γιατί αν ψηφίσεις ΟΧΙ εσύ και η Ελλάδα όλη φοβάμαι τι θα συμβεί....

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πας καλα , primal ? ειδα μια λιστα με εξωπραγματικα ποσα , οπως το Νο10 , Βαιτσης , εβγαλε εξω 1 δις !!!! εχεις ιδεα τι σημαινει 1 δις ? θα επρεπε ο εν λογω κυριος να φιγουραρει στο forbes 500 . Δεν υποστηριζω κανενα κομμα , κανενα πολιτικο , αλλα αυτα τα ποσα απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ . Ολη η λιστα ειναι πλαστη , εκτος αν εχεις κανει λαθος και εχεις προσθεσει 3 μηδενικα σε καθα ποσον .
    ... καλα ειμαι 1 εκκατ....ειναι και εσυ ξερεις ποσα ειναι ?σου κανει για να μην ειναι πλαστη?τωρα οσον αφορα εσενα μαρι...5 χρονια μαλλον απουσιαζες απο την ελλαδα γιατι τοσες αναλυσεις ολα απο τη φαπα του φλεβαρη και μετα σε πειραξαν....ο βαρουφακης σε πειραξε και εσενα ισος να ξερεις και περισσοτερα .......

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε σου εφτανε το ενα θεμα αρχισες κ τις δημοσκοπησεις? αλι αλι κ τρισαλι...
    ναι γιατί πρέπει να ξέρουμε τι μας γίνεται

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    δεν θα ψηφισω αποχη!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  6. #156
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    9. Δε γουστάρω 1 δημοψήφισμα διχαστικό, 300% αντισυνταγματικό, που διεξάγεται χωρίς καμία απολύτως διαφάνεια (κανένας διάλογος, καμία εξήγηση, κανείς δεν περιέγραψε τί σημαίνει η επιλογή του "όχι") και απολύτως αντιδημοκρατικό. Με κλειστές τις τράπεζες πολλοί ετεροδημότες δεν μπορούν να μεταβούν καν στο τόπο ψηφοφορίας τους. Δεν μας εκβίασαν οι δανειστές με το να κλείσουν τη στρόφιγγα ρευστότητας, ήταν απολύτως γνωστό το πότε λήγει το πρόγραμμα, άμα θέλανε δημοψήφισμα είχανε τόσους μήνες καιρό να το κάνουν. Το μόνο που εξυπηρετεί αυτή τη στιγμή 1 δημοψήφισμα είναι να μετακυλισθεί στο λαό η ευθύνη της καταστροφής. Κ στο κάτω - κάτω, εάν αυτό που θέλει να εκμεταλλευτεί δεν είναι η αντιδραστικότητα κ ο εθισμός των ελλήνων στην άρνηση, γιατί δε ρισκάρει να βάλει σε δημοψήφισμα τις δικές του προτάσεις κ όχι των θεσμών....? Το να προσθέσω εππλέον ότι το δημοψήφισμα στερείται αντικειμένου λόγω απόσυρσης των προτάσεων των θεσμών, είναι περιττό.....
    Σε αυτό συμφωνώ με τα 1000.

    Η κατάσταση πάντως είναι μια σκέτη αηδία… Τα ΜΜΕ, ιδίως η τηλεόραση, έχουν οργιάσει, η προπαγάνδα είναι εξοργιστικά απροκάλυπτη κι ο κόσμος ακόμα προβληματίζεται για το ναι ή το όχι σε κλίμα τρομοκρατίας.

    Ως προς το ναι, ειλικρινά βρίσκω εκνευριστικό κάποιοι να λένε ότι το «ΝΑΙ» το υποστηρίζουν οι βολεμένοι. Οκ βγήκε κι η κάθε κουτσή σελέμπριτι να το υποστηρίξει, αλλά οι φοβισμένοι επαγγελματίες, μικροεπιχειρηματίες, συνταξιούχοι μέσης και μεγάλης ηλικίας το υποστηρίζουν πολύ περισσότερο, γιατί δεν έχουν τα νιάτα, τις αντοχές ή τα οικονομικά αποθέματα να αντέξουν ένα ακόμη βούλιαγμα, κι άλλους παράλογους φόρους χωρίς ευκαιρίες για αύξηση εσόδων, κι άλλη ανατροπή όσων νόμιζαν πως είχαν τακτοποιημένα. Βέβαια είναι αστείο να πιστεύουν ότι το «ναι» είναι ναι στην ευημερία ή σε μια δίκαιη ευκαιρία, εδώ που έχουμε φτάσει. (Η ψήφος btw δεν πρόκειται ποτέ να στερήσει τα πλούτη από τους πλούσιους. Το θέμα είναι να μην στερήσει δραματικά τη δυνατότητα επιβίωσης κι ανάπτυξης στους υπόλοιπους).

    Το «ΟΧΙ» προωθείται (και εδώ που τα λέμε, είναι) σαφέστατα ως η «αξιοπρεπής» απάντηση, ΟΜΩΣ είναι ταυτόχρονα «ΝΑΙ» σε πολλά άλλα. Τα θέλουμε? Ξέρουμε τι σημαίνουν? Πολύ αμφιβάλλω… Η ελευθερία σημαίνει και ευθύνη, την οποία ουδείς έως σήμερα έχει δείξει να αντέχει (λαός και κυβερνήσεις). Οι πατριώτες δεν αρκεί να κουνάνε το λάβαρο, χρειάζονται και κάποια εφόδια κι ένα στοιχειώδες πλάνο σε επίπεδο καθημερινής ύπαρξης. Και μια αίσθηση συνέπειας, όχι αλαλούμ. Ιδού ο Βαρουφάκης σε πρόσφατη εκπομπή (πριν ενάμιση μήνα νομίζω) να δηλώνει πόσο… άδικο είναι να βάλει τους πολίτες σε ένα δίλημμα Ναι-Όχι (χαχα! Ευτυχώς βρε που τα λόγια συμβαδίζουν με όσα έπραξε στην πορεία η κυβέρνηση!... Οποία αξιοπιστία!!). Λέει επίσης ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι το δίλημμα σε πιθανό δημοψήφισμα θα είναι δραχμή ή ευρώ.




    Σε αυτή τη χρονική στιγμή, τι θετικό μπορεί να βγει από μια επιστροφή στη δραχμή? Υπό άλλες συνθήκες δεν θα θεωρούσα καταστροφή, μην πω πως θα υποστήριζα κιόλας μια επιστροφή στη δραχμή – οποιαδήποτε αλλαγή νομίσματος, πολιτικής, οικονομικών συμμαχιών είναι απλά μια αλλαγή. Όχι όμως όταν αυτή συμβαίνει σε συνθήκες απόλυτου χάους, πλήρους ανοργανωσιάς κι αβεβαιότητας, τεράστιων διακρίσεων και εμφανούς ξεπουλήματος των κυβερνήσεων. Πόσο μάλλον όταν η τελευταία απεδείχθη δυστυχώς ένα τεράστιο τσίρκο ως σήμερα. Κι έτσι φτάνουμε στο να εξαναγκάζεται ο λαός να δεχτεί με το πιστόλι στον κρόταφο ένα ακόμα μνημόνιο, χειρότερο από τα προηγούμενα.

    Συμπερασματικά, δεν πιστεύω ότι η συμμετοχή σε αυτό το δημοψήφισμα θα αλλάξει πραγματικά κάτι. Όχι ότι υποστηρίζω τίποτα περίπλοκες θεωρίες συνωμοσίας, αλλά οι κυβερνώντες (κι αυτοί και οι προηγούμενοι) είναι απλά επαγγελματίες πολιτικοί και τίποτα άλλο τελικά. Κι η δουλειά ενός επαγγελματία πολιτικού είναι αν όχι να σκηνοθετήσει, να έχει ήδη δει το έργο, για τουλάχιστον κάποιους μήνες μπροστά. Κι εμείς καθόμαστε και διχαζόμαστε και αγχωνόμαστε για κάτι προδιαγεγραμμένο, που απλώς δεν το έχουμε δει ακόμα και αφελώς πιστεύουμε ότι θα είμαστε πράγματι μέρος μιας σημαντικής απόφασης. Ας έχουμε τουλάχιστον επίγνωση ότι μας χρησιμοποιούν, κάτι είναι κι αυτό!

    ΥΓ Και ξερνάω με τα χρήματα και τα υλικά που κατασπαταλιούνται για να προπαγανδιστεί μια απολύτως ανώφελη απάντηση σε ένα απολύτως ανώφελο δημοψήφισμα….

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Κοίτα κι εγώ έχω πολλά απωθημένα από τους ανθρώπους, όσο δεν πάει αλλά άμα ψηφιστεί ναι και πάνε όλα κατα διαόλου, θα πάμε κι εμείς κατα διαόλου!! Συγγνώμη αν σε έκανα χειρότερα, απλά κι εγώ σπάστηκα όταν τα διάβασα αυτά που έγραψες, γιατί εγώ δεν είμαι σαν και τους άλλους, όπως κι εσύ φαντάζομαι, γιατί να καταστραφούμε κι εμείς μαζί με το σύνολο; Οι άλλοι όπως λες, ίσως πληρώνουν τις αμαρτίες τους, εγώ τις δικές μου τις πλήρωσα και με το παραπάνω!
    δεν καταλαβα τι θες να πεις γιατι μπορει να μην καταλαβες τι ηθελα να πω(δεν ειμαι καλος με τον γραπτο λογο,πολλες φορες δεν αποτιπονετε σωστα αυτο που σκεφτομαι)...αφου τις πληρωσες,καλη τυχη με το ξεπλυρωμα τον αμαρτιων ολων των υπολοιπων

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    δεν θα ψηφισω αποχη!
    κακώς πρέπει να είμαστε πολιτικοποιημένοι να έχουμε άποψη για τα πάντα

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    κακώς πρέπει να είμαστε πολιτικοποιημένοι να έχουμε άποψη για τα πάντα
    δεν ειμαι υποχρεωμενη να παω να ψηφισω, δεν μου αρεσει ουτε η επιλογη του ναι αλλα ουτε του οχι, δεν ψηφιζω για κατι που δεν ειμαι σιγουρη τι αποτελεσμα θα φερει και που θα οδηγησει.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by primal71 View Post
    ... καλα ειμαι 1 εκκατ....ειναι και εσυ ξερεις ποσα ειναι ?σου κανει για να μην ειναι πλαστη?.......


    Αμα τα ποσα ειναι αντι για 1δις ( οπως το Νο10 , βαιτσης , γραφει 1.000.000.000 , δλδ 1δις ) , ειναι 1.000.000 , ναι , δεν μου φαινεται πλαστη , ειναι πολυ πιθανον να ειναι σωστη , εγω τσινησα οταν ειδα ποσα της ταξεως δεκαδων η εκατονταδων εκατομμμ.

  11. #161
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    δεν καταλαβα τι θες να πεις γιατι μπορει να μην καταλαβες τι ηθελα να πω(δεν ειμαι καλος με τον γραπτο λογο,πολλες φορες δεν αποτιπονετε σωστα αυτο που σκεφτομαι)...αφου τις πληρωσες,καλη τυχη με το ξεπλυρωμα τον αμαρτιων ολων των υπολοιπων
    .....................

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    .....................
    τροποποιεσες το μηνημα??δεν ξερω τι θα κανω ακομα.απλος λεω οτι μπορει να γινουν καποια ασχημα πραγματα τις μερες μετα το οχι αμα επικρατησει πανικος,που μπορει να την πλυρωσει κοσμο που δεν φταιει.αυτο λεω

  13. #163
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    τροποποιεσες το μηνημα??δεν ξερω τι θα κανω ακομα.απλος λεω οτι μπορει να γινουν καποια ασχημα πραγματα τις μερες μετα το οχι αμα επικρατησει πανικος,που μπορει να την πλυρωσει κοσμο που δεν φταιει.αυτο λεω
    Και γιατί μου λες "καλη τυχη με το ξεπλυρωμα τον αμαρτιων ολων των υπολοιπων";

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    εγω βλεπω με την νοοτροπια που επικρατει μελλον δεν υπαρχει! ειμαστε αξιοι της μοιρας μας!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  15. #165
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    κακώς πρέπει να είμαστε πολιτικοποιημένοι να έχουμε άποψη για τα πάντα
    οχι αλλο καρβουνο

Page 11 of 38 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 48
    Last Post: 25-06-2011, 02:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •