Διάγγελμα Τσίπρα για δημοψήφισμα! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα του Τσίπρα ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Voters
23. You may not vote on this poll
  • ΝΑΙ

    10 43.48%
  • ΟΧΙ

    13 56.52%
Page 4 of 38 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 556
  1. #46

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    40 χρόνια φαγοπότι και τώρα ήρθε ο λογαριασμός... Και θα πεις όχι ; τι; όχι; και θα κάτσουν οι άλλοι να σε ταΐζουν και να σε κρατήσουν στο νόμισμα τους; ποιος είσαι ρε φίλε; καμία σχέση δεν έχεις με τους προγόνους σου και τα κατορθώματα τους .. Που άμα ζούσανε θα σε είχανε κρεμάσει από τ'αρχίδια ... Βλάκα νεοέλληνα.
    Και κλασσικά φτάνεις στην κρίσιμη στιγμή και ρίχνεις το φταίξιμο στους άλλους. Ποτέ δεν φταις εσύ. Όχι φιλαράκι φταις.. Γιατί για 40 χρόνια τώρα έτρωγες και έπινες τζάμπα.. Και ήρθε η ώρα να πεινάσεις. Τι; δεν έκλεψες εσύ; και ποιος τα έκλεψε; και γιατί δεν τον κυνήγησες να τα πάρεις πίσω; Να πεινάσεις; θα αντέξεις; και να βαρέσεις χρεοκοπία φίλε μου οι τοκογλύφοι της Ευρώπης δεν πρόκειται να στα χαρίσουν.. Θα σταθείς στα πόδια σου μου λες... Με τι; που τα έχεις γαμήσει όλα για την αρπαχτή.. Άσε που η μισή Ελλάδα μέχρι να ξυπνήσεις έχει ξεπουληθεί. Και θα σε πάρει 30 χρόνια να σταθείς στα πόδια σου και άλλα 100 να ξεχρεώσεις.. Και άμα..
    Ναι ούτε εμένα μ'αρεσει το μνημόνιο. Και εγώ άνεργος είμαι. Και έχω πεινάσει πραγματικά, Και ξέρω ανθρώπους που αυτοκτόνησαν επειδή δεν την πάλευαν άλλο... Αλλά... Το Όχι το θεωρώ πράξη αυτοκτονίας και η αυτοκτονία ποτέ δεν ήταν πράξη δύναμης και ηρωισμού.. Άλλο αν πάρεις τους εχθρούς σου μαζί.
    Ναι... Θα αντέξω άλλο μνημόνιο... 400 χρόνια αντέξαμε τους τούρκους... 5 χρόνια δεν αντέξατε τους Ευρωπαίους; ... Αντί να πεις ναι... Φέρε και άλλη ****** φίλε.. Μέχρι να συμμαζέψω την χώρα μου που κατάντησε μπουρδέλο και να κάνω αυτούς που πραγματικά τα φάγανε να πληρώσουν τα σπασμένα.
    Μέχρι να συμμαζευτώ και να γεμίσω τα ταμεία μου... Μετά.. ΘΑ ΣΑΣ ΓΑΜΗΣΩ ΕΓΩ.
    Περήφανος λαός πάντα ήμασταν. Και ο περήφανος άνθρωπος δεν χρωστάει πουθενά. Και άμα χρωστάει πάντα πληρώνει.Έχεις πρόβλημα; κάτσε και σκέψου λογικά για να βρεις την λύση. Κάνε αυτούς που σε κατακλέψαν να πληρώσουν... Και άμα χρεοκοπήσουμε να είσαι σίγουρος ότι θα είναι οι ίδιοι μαυραγορίτες .. Αυτά είχα να σας πω. Βρίστε με κάντε ότι θέλετε αλλά σκεφτείτε μέχρι την Κυριακή πολύ καλά αυτά που είπα.
    Άποψη μου...
    Αδερφικά πάντα

    https://www.facebook.com/theAravas/p...nf&pnref=story

    Σύμφωνα μάλιστα με την έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου που συνόδευε εκείνο το νομοσχέδιο, το κόστος για τη διεξαγωγή δημοψηφίσματος εκτιμάται στα 110.000.000 ευρώ.
    40 χρονια φαγοποτι ...οχι απο ολους και δεν βγαζανε ολοι λεφτα απο χρηματιστηρια απο μιζες και απο χρημα που κατεληγε επειδη ειχαμε τον τροπο και την πλατη σε οφσορ ....αρεσει σε καποιους να τα τσουβαλιαζουν ολα και το βαφτιζουν αυτο σκληρη αληθεια και πραγματικοτητα....το οτι εγεινε τα τελευταια χρονια στην ελλαδα οφειλεται κατα 90 τις εκατο στην ευκολη ζωη και στο ναρκισισμο που διακατεχει παρα πολλους σε αυτο το κρατος αλλα κυριως σε αυτους που ειχαν το πανω χερι να το κανουν αυτο με γενικοτερες καταστροφικες επιπτωσεις .
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΕΣΥ ΝΑ ΛΕΗΛΑΤΗΣΕΙς ΤΙΣ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕς ΕΙΣΦΟΡΕς ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΚΟΓΛΗΦΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΟΡΟΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ?και μην ακουω σας διωρισαμε .....χμμμμ ποιον περειμεναν να κανει το σχεδιασμο του κρατους αυτος που εβλεπε μια προκηρυξη και ετρεχε ναι να βολευτει???ελεος
    ΠΟΣΟΙ μπηκαν μεχρι τωρα φυλακη για ολα αυτα ...τυχαια ολα αυτα που γεινονται αυτες τις ημερες με την εξεταστικη οχιιιι καθολου τυχαια ....ειδαμε φατσες πανικοβλητες να τρεχουν να οργανωσουν ολο αυτο με το κλεισιμο των τραπεζων......οταν συνεχεια καταπιεζεις να περειμενεις αντιδρασεις ολο και χειροτερες και ολο περισσοτερο θα χρειαζεσε την καταστολη ...ειναι η ιδια νευρωτικη λειτουργια παντου .....και παντα ....ποια ειναι η λυση λυτρωση απο τους δικους σου φοβους για να δεις τα τυρακια που σου προσφερουν και να τα αποφυγεις αλλιως η φακα ετοιμαζεται .... οχι μονο τωρα παντα και παντου η μη ηθικη ειναι αποτελεσμα βαθυτερης αναισθησιας ανικανοποιητων αναγκων ..... και οταν το χρημα γεινετε το μεσο για να ψευδοικανοποιουμαστε ......τοτε ειτε πολεμο κανω για να κονομισω ειτε κομπηνες στησω ειτε φαω τα λεφτα των ταμειων ειτε οτι αλλο ...ενα ειναι το θεμα ..... ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΕΣΕΝΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΩ ...ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΩ ..

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο κατεβατό σε αυτό το thread, ίσως το μεγαλύτερο που έχει γραφτεί ποτέ σε αυτό το forum γιατί το θέμα κ έχω ζήσει κ το ζω από την "άλλη πλευρά" (ας υποθέσει όποιος θέλει ό,τι θέλει), αλλά κάτι τέτοιο δεν θα είχε φυσικά νόημα γιατί τα νταηλίκια κ τα συνθήματα πάντα θα πουλάνε πολύ περισσότερο από τους αριθμούς κ τα δεδομένα (έλα μου όμως ντε που η πραγματικότητα είναι αποτέλεσμα στεγνών δεδομένων κ γεγονότων.....).

    Μόνο να σημειώσω ότι από φρικτή ελληνική αλλά κ παγκόσμια εμπειρία, αποδείχτηκε καταστροφική η ανάδειξη κ στήριξη ηγετών που απευθύνονται αποκλειστικά κ μόνο στο συναίσθημα του ακροατηρίου τους κ όχι στη λογική κ έλεγαν ακριβώς αυτό που είχε ανάγκη ο λαός να ακούσει. Κλασσικό παράδειγμα ο Χίτλερ, που ήρθε να πει στους ταπεινωμένους από τη Συνθήκη του Α' Παγκοσμίου στους Γερμανούς ακριβώς αυτό που ήθελαν να ακούσουν: ότι ως Άρεια φυλή είναι πολύ ανώτερη από αυτούς που ανέχεται να την καταδυναστεύουν, ότι "δικαιούται" τα εδάφη (αλυτρωτισμός) όπου κατοικούσαν γερμανοί αλλά ήταν εκτός συνόρων της Γερμανίας, ότι φταίνε οι Εβραίοι που τους έχουν πάρει τον πλούτο κ τους εκμεταλλεύονται κλπ κλπ. Αν μη τί άλλο, οι γερμανοί τουλάχιστον δεν έριξαν ποτέ σε "ξένους" την ευθύνη για τον όλεθρο κ την οδύνη που προκάλεσε ο Β' ΠΠ.

    Όσο αφορά αυτό που ρώτησες δελφίνι, δεν ξέρω αν κάνω καλά που απαντάω, αλλά η απάντηση είναι ότι εκτός ευρώ (κ εν συνεχεία, πολλοί οι λόγοι που θα οδηγήσουν εκεί) εκτός ΕΕ, κόβεται κάθε κονδύλιο που χορηγείται από ΕΣΠΑ, από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο, από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων, από το Ταμείο Αγροτικής Ανάπτυξης, από τα ταμεία Περιφερειακής Ανάπτυξης που στηρίζουν δήμους κ αποκεντρωμένες διοικήσεις κλπ κλπ, αντιθέτως, αναζητούνται πίσω. Κ όχι δεν κάνω προπαγάνδα τρόμου, όποιος θέλει ας διαβάσει τα καταστατικά κ τους όρους χρηματοδότησης, βάσει των οποίων λειτουργούν οι εν λόγω χρηματοδοτικοί οργανισμοί. Άλλο ότι τόσα χρόνια πιστεύαμε ότι τόσος κόσμος βρίσκει δουλειές, από δραστηριότητες που χρηματοδοτούνται από την οικονομία του φραπόγαλου ή από το λεφτόδεντρο.....

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο κατεβατό σε αυτό το thread, ίσως το μεγαλύτερο που έχει γραφτεί ποτέ σε αυτό το forum γιατί το θέμα κ έχω ζήσει κ το ζω από την "άλλη πλευρά" (ας υποθέσει όποιος θέλει ό,τι θέλει), αλλά κάτι τέτοιο δεν θα είχε φυσικά νόημα γιατί τα νταηλίκια κ τα συνθήματα πάντα θα πουλάνε πολύ περισσότερο από τους αριθμούς κ τα δεδομένα (έλα μου όμως ντε που η πραγματικότητα είναι αποτέλεσμα στεγνών δεδομένων κ γεγονότων.....).

    Μόνο να σημειώσω ότι από φρικτή ελληνική αλλά κ παγκόσμια εμπειρία, αποδείχτηκε καταστροφική η ανάδειξη κ στήριξη ηγετών που απευθύνονται αποκλειστικά κ μόνο στο συναίσθημα του ακροατηρίου τους κ όχι στη λογική κ έλεγαν ακριβώς αυτό που είχε ανάγκη ο λαός να ακούσει. Κλασσικό παράδειγμα ο Χίτλερ, που ήρθε να πει στους ταπεινωμένους από τη Συνθήκη του Α' Παγκοσμίου στους Γερμανούς ακριβώς αυτό που ήθελαν να ακούσουν: ότι ως Άρεια φυλή είναι πολύ ανώτερη από αυτούς που ανέχεται να την καταδυναστεύουν, ότι "δικαιούται" τα εδάφη (αλυτρωτισμός) όπου κατοικούσαν γερμανοί αλλά ήταν εκτός συνόρων της Γερμανίας, ότι φταίνε οι Εβραίοι που τους έχουν πάρει τον πλούτο κ τους εκμεταλλεύονται κλπ κλπ. Αν μη τί άλλο, οι γερμανοί τουλάχιστον δεν έριξαν ποτέ σε "ξένους" την ευθύνη για τον όλεθρο κ την οδύνη που προκάλεσε ο Β' ΠΠ.

    Όσο αφορά αυτό που ρώτησες δελφίνι, δεν ξέρω αν κάνω καλά που απαντάω, αλλά η απάντηση είναι ότι εκτός ευρώ (κ εν συνεχεία, πολλοί οι λόγοι που θα οδηγήσουν εκεί) εκτός ΕΕ, κόβεται κάθε κονδύλιο που χορηγείται από ΕΣΠΑ, από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο, από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων, από το Ταμείο Αγροτικής Ανάπτυξης, από τα ταμεία Περιφερειακής Ανάπτυξης που στηρίζουν δήμους κ αποκεντρωμένες διοικήσεις κλπ κλπ, αντιθέτως, αναζητούνται πίσω. Κ όχι δεν κάνω προπαγάνδα τρόμου, όποιος θέλει ας διαβάσει τα καταστατικά κ τους όρους χρηματοδότησης, βάσει των οποίων λειτουργούν οι εν λόγω χρηματοδοτικοί οργανισμοί. Άλλο ότι τόσα χρόνια πιστεύαμε ότι τόσος κόσμος βρίσκει δουλειές, από δραστηριότητες που χρηματοδοτούνται από την οικονομία του φραπόγαλου ή από το λεφτόδεντρο.....
    τι
    αυτος ο ολεθρος ..που δεν πληρωθηκε ποτε που καποιοι τους χαρησανε χρηματα και τους δουλεψανε εκει τα φραπογαλα δεκαετιες σκληρα τουρκοι ελληνες και οι οποιοι τωρα θα βγουνε και αθωοι και θα κουβαλησουμε εμεις την αποτυχια τους οι αχρηστοι και τεμπεληδες .... οι ευθηνες ειναι παντου αλα επιτελους μερικοι και μερικες πρεπει να βλεπουν και λιγο το μεσο ορο εργατωωρων πριν μιλησουν για φραπογαλα ευτηχως που μερικοι ευρωπαιοι μπορεσαν να τα μαζεψουν λιγο αλλα θα αργησουν μερικοι μερικοι εδω μεσα να το παραδεχτουν ...... τωρα τα θυμηθηκαν ολα τα στραβα τοτε που κανανε τις κρουαζιερες ολα αυτα στα αρχι..... τωρα φιλοσοφιες για αγριους

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    Γιατί λες ότι η κατάσταση πάει προς εκτόνωση, τί εννοείς; Τί νέα έχασα;
    (οι)...

    Δεν εχασες κανενα νεο , αυτη ειναι η εκτιμηση μου . Ωραιες οι μαγκιες , βαρεθηκα το ναι , σε ολα , αλλα , μολις τελειωσουν τα χρηματα , τι θα κανουμε ? εμφυλιο ? θα κανουν λιγο πισω οι Ευρωπαιοι , λιγο μπρος εμεις , και θα λυθει το θεμα .
    Δεν συμφερει κανεναν αυτη η κατασταση , εκτος απο τους κερδοσκοπους , οι οποιοι σε τετοιες καταστασεις τριβουν τα χερια τος .
    Φοβαται ο Γιαννης το θεριο και το θεριο τον Γιαννη .
    Ο Βαρουφακης ειναι ενας επικινδυνος ανθρωπος ., δεν εχει καταλαβει οτι δεν διευθυνει μια επιχειρηση , που μπορεις να μπλοφαρεις οσο θελεις , αλλα εναν ολοκληρο λαο , με συνταξιουχους , αφραγκους κλπ.κλπ.
    Εγω τον γουσταρω τον Τσιπρα , εχει πληρη επιγνωση της καταστασης , και θα χειριστει την κατασταση οπως πρεπει , αν και δεν τον ψηφισα .
    Καλη η κινηση του , αλλα λαθος timing , ας την αναβαλλουμε οταν ειμαστε σε καλυτερη οικονομικη κατασταση .
    Αλλιως , αγοραστε οπλα , σφαιρες , και ετοιμαστειτε για πολεμο , εγω ειμαι πανετοιμος !!


    Παντως , οπως ειπε και ο Κρουγκερ ( οικονομολογος νομπελιστας ) το σωστο ειναι το οχι , εχουμε ομως τα κοτσια ( και τα φοντα ) ?
    Ειναι σαν μια παρτιδα ποκερ , στο ποκερ παιζεις τα χαρτια του αλλουνου , οχι τα δικα σου . Και οι Ευρωπαιοι εχουν να χασουν περισσοτερα απο μας σε ενα οχι , ας κουνιουνται και λενε , δεν μας νοιαζει , τους νοιαζει και πολυ μαλιστα .
    Και δημοψηφισμα να γινει , που δεν το βλεπω , το ναι θα επικρατησει . Ειμαστε αρκετα φοβισμενοι για ενα οχι .

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    όταν λέω "φραπόγαλα" δεν εννοώ ότι (όλοι) καθόμαστε ,αλλά το ότι δεν μπορείς να απαιτείς με οικονομία που παράγει κρεμμύδια κ rooms to let μισθούς εργαζομένων χωρών, που παράγουν αυτoκίνητα κ tablet. Κ η συμφωνία που μας δίνουνε απέχει ελάχιστα από τη συμφωνία της Παρασκευής, απλά οι δικοί μας κάνανε πίσω όταν συνειδητοποίησαν ότι η κρεμάλα που τους ετοιμάζεται όταν καταλάβει ο λαός τη διαφορά μεταξύ αυστηρής λιτότητας κ αλά Ζιμπάμπουε απόλυτης εξαθλίωσης, ασχέτως θα το πουλήσουνε επικοινωνιακά. Να δω πως θα πουλήσουνε βέβαια το ότι με τους χειρισμούς που κάνανε στην οικονομία, ο λoγαριασμός από 1 δις μέτρα (mail Χαρδούβελη) έχει φτάσει στα 9 δις...... κ πού είμαστε ακόμα!

    Όσο για τις γερμανικές αποζημιώσεις κακώς- κάκιστα- απαράδεκτα δεν διεκδικήθηκαν όταν έπρεπε κ τελικά διευθετήθηκε όπως διευθετήθηκε το ζήτημα με διεθνή συμφωνία- προσέχουμε τί υπογράφουμε! Από εκεί κ πέρα, αν είναι να αρχίσουμε να διορθώνουμε τις αδικίες, μήπως να ζητήσουμε πίσω κ αποζημιώσεις για την άλωση της Κωσταντινούπολης....? Αλλά βάλε μην έρθει μετά κ η 1/2 Ασία να μας ζητά τα ρέστα για τις κατακτήσεις του Μ. Αλεξάνδρου.....

    Δεν λέω ότι η ιστορία είναι δίκαιη. Το θέμα όμως είναι, σε όσο δυσμενή θέση κ να έχεις περιέλθει, ποιές είναι οι ευθύνες σου για αυτό, τί διαπραγματευτικό χαρτί μπορείς να παίξεις, μέχρι πού σε παίρνει, ποιός έχει ανάγκη ποιόν κ ποιές είναι οι διεθνείς πολιτικοοικονομικές συγκυρίες.

    ΥΓ: Κ όσο για το ποιός έχει να χάσει, σίγουρα κάποιες οικονομίες όπως η Γαλλία κ η Ιταλία είναι πιο ευάλωτες σε 1 Grexit από τις Σκανδιναβικές χώρες , που παρακαλάνε να φύγουμε, αλλά όσο για το λογαριασμό 1 Grexit, η μετριοπαθέστερη εκτίμηση που δεν την έχει αμφισβητήσει κανείς αναγνωρισμένος οικονομολόγος είναι 50 δις για εμάς, ενώ την ίδια στιγμή η ισοτιμία του € κάνει ράλι......... βάσει της νέας πλέον αντίληψης ότι η Ευρωζώνη θα κινηθεί καλύτερα χωρίς την Ελλάδα! Κ ο κύπριος Πισσαρίδης που είναι νομπελίστας κ 2πλά βραβευμένος (αλλά όχι τόσο εμπορικός.....) "ναι" εισηγείται. Αλλά κ ο Κρούγκμαν, που έχει άποψη για το "όχι" τα 50 δις του Grexit δεν τα αμφισβητεί.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    όταν λέω "φραπόγαλα" δεν εννοώ ότι (όλοι) καθόμαστε ,αλλά το ότι δεν μπορείς να απαιτείς με οικονομία που παράγει κρεμμύδια κ rooms to let μισθούς εργαζομένων χωρών, που παράγουν αυτoκίνητα κ tablet. Κ η συμφωνία που μας δίνουνε απέχει ελάχιστα από τη συμφωνία της Παρασκευής, απλά οι δικοί μας κάνανε πίσω όταν συνειδητοποίησαν ότι η κρεμάλα που τους ετοιμάζεται όταν καταλάβει ο λαός τη διαφορά μεταξύ αυστηρής λιτότητας κ αλά Ζιμπάμπουε απόλυτης εξαθλίωσης, ασχέτως θα το πουλήσουνε επικοινωνιακά. Να δω πως θα πουλήσουνε βέβαια το ότι με τους χειρισμούς που κάνανε στην οικονομία, ο λoγαριασμός από 1 δις μέτρα (mail Χαρδούβελη) έχει φτάσει στα 9 δις...... κ πού είμαστε ακόμα!

    Όσο για τις γερμανικές αποζημιώσεις κακώς- κάκιστα- απαράδεκτα δεν διεκδικήθηκαν όταν έπρεπε κ τελικά διευθετήθηκε όπως διευθετήθηκε το ζήτημα με διεθνή συμφωνία- προσέχουμε τί υπογράφουμε! Από εκεί κ πέρα, αν είναι να αρχίσουμε να διορθώνουμε τις αδικίες, μήπως να ζητήσουμε πίσω κ αποζημιώσεις για την άλωση της Κωσταντινούπολης....? Αλλά βάλε μην έρθει μετά κ η 1/2 Ασία να μας ζητά τα ρέστα για τις κατακτήσεις του Μ. Αλεξάνδρου.....

    Δεν λέω ότι η ιστορία είναι δίκαιη. Το θέμα όμως είναι, σε όσο δυσμενή θέση κ να έχεις περιέλθει, ποιές είναι οι ευθύνες σου για αυτό, τί διαπραγματευτικό χαρτί μπορείς να παίξεις, μέχρι πού σε παίρνει, ποιός έχει ανάγκη ποιόν κ ποιές είναι οι διεθνείς πολιτικοοικονομικές συγκυρίες.
    πολυ σωστα τα λες ομως???γιατι εισαι τοσο σιγουρη για τους χειρισμους που λες χωρις να θελω να πω οτι αυτη η κυβερνηση ειναι οτι καλυτερο μπρουσαμε να εχουμε απο που πηγαΖΕΙ Η ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΑΝ ξεραμε ολοι δα απο την αρχη οτι αυτο το ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ξυνησε εσωτερικα και εξωτερικα .... ναι για πολλα πραγματα απο εδω και περα θα πρεπει να προσεχουμε και κυριως να μην ξανααφησουμε κανενα κλεφτη να λεει οτι θα τα εκαε καλητερα οταν αποδεδειγμενα στερει απο εκεινους που φτεξανε λιγοτερο και συνεχιζει α απολαμβανει το ασυλο και ειναι πολλοι .....
    (Το συνολικό χρέος της Ολλανδίας και της Ιρλανδίας είναι περίπου 7 φορές το Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν τους, της Δανίας 5,5 φορές και της Μεγάλης Βρετανίας 4. Πόσο βιώσιμο είναι αυτό το χρέος πραγματικά; Είναι ο εξαιρετικά χαμηλός δείκτης χρέους στον ιδιωτικό τομέα ένα σημάδι ότι έχει μεταμφιεστεί σε κρατικό χρέος; Και πόσο βιώσιμο είναι το χρέος των νοικοκυριώννα τα δουμε και αυτα.....

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν εχασες κανενα νεο , αυτη ειναι η εκτιμηση μου . Ωραιες οι μαγκιες , βαρεθηκα το ναι , σε ολα , αλλα , μολις τελειωσουν τα χρηματα , τι θα κανουμε ? εμφυλιο ? θα κανουν λιγο πισω οι Ευρωπαιοι , λιγο μπρος εμεις , και θα λυθει το θεμα .
    Δεν συμφερει κανεναν αυτη η κατασταση , εκτος απο τους κερδοσκοπους , οι οποιοι σε τετοιες καταστασεις τριβουν τα χερια τος .
    Φοβαται ο Γιαννης το θεριο και το θεριο τον Γιαννη .
    Ο Βαρουφακης ειναι ενας επικινδυνος ανθρωπος ., δεν εχει καταλαβει οτι δεν διευθυνει μια επιχειρηση , που μπορεις να μπλοφαρεις οσο θελεις , αλλα εναν ολοκληρο λαο , με συνταξιουχους , αφραγκους κλπ.κλπ.
    Εγω τον γουσταρω τον Τσιπρα , εχει πληρη επιγνωση της καταστασης , και θα χειριστει την κατασταση οπως πρεπει , αν και δεν τον ψηφισα .
    Καλη η κινηση του , αλλα λαθος timing , ας την αναβαλλουμε οταν ειμαστε σε καλυτερη οικονομικη κατασταση .
    Αλλιως , αγοραστε οπλα , σφαιρες , και ετοιμαστειτε για πολεμο , εγω ειμαι πανετοιμος !!


    Παντως , οπως ειπε και ο Κρουγκερ ( οικονομολογος νομπελιστας ) το σωστο ειναι το οχι , εχουμε ομως τα κοτσια ( και τα φοντα ) ?
    Ειναι σαν μια παρτιδα ποκερ , στο ποκερ παιζεις τα χαρτια του αλλουνου , οχι τα δικα σου . Και οι Ευρωπαιοι εχουν να χασουν περισσοτερα απο μας σε ενα οχι , ας κουνιουνται και λενε , δεν μας νοιαζει , τους νοιαζει και πολυ μαλιστα .
    Και δημοψηφισμα να γινει , που δεν το βλεπω , το ναι θα επικρατησει . Ειμαστε αρκετα φοβισμενοι για ενα οχι .
    Καλά, εγώ από όπλα και πόκα δεν ξέρω και να πω κάτι για το πρώτο που το θεωρώ σημαντικότερο: εμένα θα με φάνε λάχανο, για να κρατήσεις όπλο χρειάζεται πρώτα απ' όλα σταθερό χέρι πιστεύω και τα δικά μου μονίμως ψιλοτρέμουν...αλλά δεν πειράζει, ίσως να μου κάνουν και χάρη...

    Τώρα αν θεωρήσουμε ότι θα τη γλιτώσω μακάρι να έχεις δίκιο και να βρεθεί μια λύση γιατί έχω αρρωστήσει αυτές τις μέρες, σήμερα έριξα γερό κλάμα από το πρωί μιας και δεν αντέχω καθόλου τον φόβο και την ανασφάλεια και τώρα είμαι ράκος, έχω ραντεβού το απόγευμα με την ψυχολόγο μου και πρέπει να λούσω τα μαλλιά μου και μου φαίνεται λες και πρέπει να σκαρφαλώσω κανένα βουναλάκι, τόσο εξαντλημένη νιώθω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by primal71 View Post
    πολυ σωστα τα λες ομως???γιατι εισαι τοσο σιγουρη για τους χειρισμους που λες χωρις να θελω να πω οτι αυτη η κυβερνηση ειναι οτι καλυτερο μπρουσαμε να εχουμε απο που πηγαΖΕΙ Η ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΑΝ ξεραμε ολοι δα απο την αρχη οτι αυτο το ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ξυνησε εσωτερικα και εξωτερικα .... ναι για πολλα πραγματα απο εδω και περα θα πρεπει να προσεχουμε και κυριως να μην ξανααφησουμε κανενα κλεφτη να λεει οτι θα τα εκαε καλητερα οταν αποδεδειγμενα στερει απο εκεινους που φτεξανε λιγοτερο και συνεχιζει α απολαμβανει το ασυλο και ειναι πολλοι .....
    (Το συνολικό χρέος της Ολλανδίας και της Ιρλανδίας είναι περίπου 7 φορές το Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν τους, της Δανίας 5,5 φορές και της Μεγάλης Βρετανίας 4. Πόσο βιώσιμο είναι αυτό το χρέος πραγματικά; Είναι ο εξαιρετικά χαμηλός δείκτης χρέους στον ιδιωτικό τομέα ένα σημάδι ότι έχει μεταμφιεστεί σε κρατικό χρέος; Και πόσο βιώσιμο είναι το χρέος των νοικοκυριώννα τα δουμε και αυτα.....
    Θα μπορούσες κ εσύ να σιγουρευτείς εάν τόσο καιρό παρακολουθούσες ποιός λέει κ ξελέει κ ποιός επαναληθεύεται κ ποιός διαψεύδεται (2 ώρες πριν τα capital cntrols δηλώσεις τύπου πως αποκλείεται αυτό να συμβεί). Τυχαίο παράδειγμα: 3 (!) φορές βγήκε ο Γιούνκερ κ ξεμπρόστιασε την ελληνική κυβέρνηση, κρατώντας στο χέρι τις προτάσεις της ότι πχ η ελληνική πλευρά πρότεινε αυξήσεις στο ρεύμα ή αύξηση του ΦΠΑ στα νησιά στο 23% κ ουδείς κυβερνητικός αντιπρόσωπος βγήκε έστω κ 1 φορά να το διαψεύσει!

    Κ σίγουρα δεν έχουμε την καλύτερη κυβέρνηση, κ οι προηγούμενες για κλωτσιές (επιεικώς) είναι, σκέψου απλά μόνο ότι: 1. Κάναμε εκλογές γιατί 1 δις μέτρα ετησίως το θεωρούσαμε βαρύ. 2. Με τους χειρισμούς της παρούσας κυβέρνησης η οικονομία βούλιαξε μέσα άλλα 8 δις (κάπου 59 επιχειρήσεις κλείνουν ημερησίως κ απολύονται 600 εργαζόμενοι), άρα βάλε σύνολο 9 δις μέτρα το 3ο μνημόνιο. 3.Αν πούμε "όχι" το κόστος του Grexit είναι για εμάς 50 δις μέτρα ετησίως (πώς αλλιώς θα εξισώσεις δαπάνες με φορολογικά έσοδα όταν δεν σε δανείζει κανένας.....?). Δηλ. ούτε επενδύσεις θα έρθουν , ούτε η ανεργία θα μειωθεί, ούτε το χρέος θα εξαφανιστεί γιατί παραμένει σε € (θα αυξηθεί κατά 60% περίπου, ανάλογα της υποτίμησης που θα δεχθεί η δραχμή), ούτε οι τράπεζες θα ξαναπάρουν τα σημερινά δανεικά από την ΕΚΤ. Σουρεάλ.....? Χώρια η γεωπολιτική κ οικονομική απομόνωση (τυχαίο ότι οι τούρκοι μας παροτρύνουν σε "όχι".....?)

    Για αυτό που γράφεις ύστερα, παίζουν πολλές μεταβλητές στο ζήτημα "χρέος". Δεν είναι μόνο ο λόγος χρέος/ΑΕΠ είναι κ η παραγωγικότητα κ ανταγωνιστικότητα 1 οικονομίας. Κ η Αγγλία όπως σωστά λες έχει μεγάλο χρέος, η οικονομία της όμως παράγει φουλ, άρα μπορεί μακροπρόθεσμα να ανταπεξέλθει. Εμείς τί παράγουμε.....? Άλλο σημείο είναι η διάκριση εσωτερικού- εξωτερικού χρέους, ε, κ η Ιαπωνία έχει χρέος 200% του ΑΕΠ της αλλά το χρωστάει στο εσωτερικό της. Επιπλέον αυτό που λες για τη μετατροπή ιδιωτικού σε δημόσιο χρέος δεν παίζει, η μόνη περίπτωση να συμβεί αυτό είναι πχ αυτή της Ιρλανδίας, δηλ. να αναγκαστεί κράτος να διασώσει τράπεζα από χρεοκοπία (οι τράπεζες όμως έχουν τις καταθέσεις των πολιτών κ των επιχειρήσεων........) για να μην καταρρεύσει το χρηματοπιστωτικό σύστημα.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Θα μπορούσες κ εσύ να σιγουρευτείς εάν τόσο καιρό παρακολουθούσες ποιός λέει κ ξελέει κ ποιός επαναληθεύεται κ ποιός διαψεύδεται (2 ώρες πριν τα capital cntrols δηλώσεις τύπου πως αποκλείεται αυτό να συμβεί). Τυχαίο παράδειγμα: 3 (!) φορές βγήκε ο Γιούνκερ κ ξεμπρόστιασε την ελληνική κυβέρνηση, κρατώντας στο χέρι τις προτάσεις της ότι πχ η ελληνική πλευρά πρότεινε αυξήσεις στο ρεύμα ή αύξηση του ΦΠΑ στα νησιά στο 23% κ ουδείς κυβερνητικός αντιπρόσωπος βγήκε έστω κ 1 φορά να το διαψεύσει!

    Κ σίγουρα δεν έχουμε την καλύτερη κυβέρνηση, κ οι προηγούμενες για κλωτσιές (επιεικώς) είναι, σκέψου απλά μόνο ότι: 1. Κάναμε εκλογές γιατί 1 δις μέτρα ετησίως το θεωρούσαμε βαρύ. 2. Με τους χειρισμούς της παρούσας κυβέρνησης η οικονομία βούλιαξε μέσα άλλα 8 δις (κάπου 59 επιχειρήσεις κλείνουν ημερησίως κ απολύονται 600 εργαζόμενοι), άρα βάλε σύνολο 9 δις μέτρα το 3ο μνημόνιο. 3.Αν πούμε "όχι" το κόστος του Grexit είναι για εμάς 50 δις μέτρα ετησίως (πώς αλλιώς θα εξισώσεις δαπάνες με φορολογικά έσοδα όταν δεν σε δανείζει κανένας.....?). Δηλ. ούτε επενδύσεις θα έρθουν , ούτε η ανεργία θα μειωθεί, ούτε το χρέος θα εξαφανιστεί γιατί παραμένει σε € (θα αυξηθεί κατά 60% περίπου, ανάλογα της υποτίμησης που θα δεχθεί η δραχμή), ούτε οι τράπεζες θα ξαναπάρουν τα σημερινά δανεικά από την ΕΚΤ. Σουρεάλ.....? Χώρια η γεωπολιτική κ οικονομική απομόνωση (τυχαίο ότι οι τούρκοι μας παροτρύνουν σε "όχι".....?)

    Για αυτό που γράφεις ύστερα, παίζουν πολλές μεταβλητές στο ζήτημα "χρέος". Δεν είναι μόνο ο λόγος χρέος/ΑΕΠ είναι κ η παραγωγικότητα κ ανταγωνιστικότητα 1 οικονομίας. Κ η Αγγλία όπως σωστά λες έχει μεγάλο χρέος, η οικονομία της όμως παράγει φουλ, άρα μπορεί μακροπρόθεσμα να ανταπεξέλθει. Εμείς τί παράγουμε.....? Άλλο σημείο είναι η διάκριση εσωτερικού- εξωτερικού χρέους, ε, κ η Ιαπωνία έχει χρέος 200% του ΑΕΠ της αλλά το χρωστάει στο εσωτερικό της. Επιπλέον αυτό που λες για τη μετατροπή ιδιωτικού σε δημόσιο χρέος δεν παίζει, η μόνη περίπτωση να συμβεί αυτό είναι πχ αυτή της Ιρλανδίας, δηλ. να αναγκαστεί κράτος να διασώσει τράπεζα από χρεοκοπία (οι τράπεζες όμως έχουν τις καταθέσεις των πολιτών κ των επιχειρήσεων........) για να μην καταρρεύσει το χρηματοπιστωτικό σύστημα.
    ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΑΚΟΥΩ ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΙΝΑ ΚΤΛ .....ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    O λογος που λεω οτι ταλοιπα κρατη εχουν να χασουν περισσοτερα , αν εμεις αρνηθουμε να πληρωσουμε ( ετσι ρε φιλε , δεν σε πληρωνουμε , δεν γουσταρουμε ) , ειναι οτι οντως εχουμε 95 δις θεωρητικως καταθεσεις , ενω στην πραματικοτητα εχουμε 1 δις .
    Ξερει κανεις οτι η παγκοσμια οικονομια κρεμεται απο μια κλωστη ? γιατι ? γιατι απο ολες συνολικα τις καταθεσεις ολων των κρατων , και των μεγαλων , στην πραματικοτητα υπαρχει μονο το 2 % σε διαθεσιμα , το υπολοιπο 98% ειναι αερας κοπανιστος !! οποτε ολοι φοβουνται ενα ντομινο , που θα αποκαλυψει οτι ολοι χρωστανςε σε ολους ( κυριολεκτικα ) χρηματα τα οποια δεν υπαρχουν . Αυτο το βιολι αρχισε απο το 1970τοσο , που αποφασισε η Αμερικη ( και συνεπως και ταλλα κρατη ) , να εγκαταλειψουν το καθεστως , να μην εχουν τυπωμενο χρημα , παραπανω απο τα αποθεματα της εκαστοτε χωρας σε χρυσο , δηλαδηεχουμε πληθωριστικο χρημα πλεον , χωρις αντικρυσμα . Γιατι το δεχομαστε αυτο ( ολοι )? γιατι δεν συμφερει κανεναν να αποκαλυφτει η πραματικοτητα , συμφωνια κυριων , που λενε .
    Σε καθα χαρτονομισμα υπογραφει , πληρωτεο εις τον κομιστην , ο Διοικητης . Ποιος ειναι αυτος ο Διοικητης που μας εγγυαται οτι το χαρτονομισμα μα εχει την αναγραφομενη αξια ? ΚΑΝΕΙΣ . Απλα το δεχομαστε , γιατι ετσι παρατυπα λειτουργει η οικονομια , και κανουμε οτι δεν βλεπουμε .
    Αν ομως σπευσουν το 3% του πληθυσμου ( 2-3 ευρωπαικα κρατη ναποσυρουν τις καταθεσεις τους ) θα βρουν μονο το 2% , δλδ παλι αδιεξοδο .

    Παντως δεν εχει νοημα να μιλαμε για οχι , γιατι 20% ειναι αγροτες =ναι , 30% συνταξιουχοι , και κατι ψιλα = εχουμε ΝΑΙ .
    Οποτε Κυκνακο κουλαρε , πηγαινε στον ψυχολογο , και η τυχη σου δουλευει για σενα !

    Πολυ θα ηθελα ενα οχι , αλλα δεν με συμφερει , εχω να χασω .

    Live for nothing , or die for something , λεει ο φιλτατος Ραμπο

    Αλλα ποια η σχεση μου με τον Ραμπο ? δυστυχως ΚΑΜΜΙΑ !
    Last edited by Macgyver; 01-07-2015 at 15:05.

  12. #57
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by primal71 View Post
    ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΑΚΟΥΩ ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΙΝΑ ΚΤΛ .....ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ
    Από την Αυγή το άκουσες αυτό ή από τη Ζωίτσα.....? Όντως συμφωνία δεν κλείστηκε, αλλά πού κολλάει η ανταγωνιστικότητα κ η Κίνα......? Αν το πας στις αποδοχές πολύ μεγάλο σφάλμα! Η ανταγωνιστικότητα είναι συνάρτηση της παραγωγικότητας του του κατά πόσον παράγεται από 1 οικονομία προϊόν υψηλής προστιθέμενης αξίας, όχι από το ύψος των μισθών. Η πιο μεγάλη απόδειξη.....? Η διεθνής πυραμίδα ανταγωνιστικότητας του ΟΟΣΑ, αν θες τσέκαρε για το 2014!
    1η θέση Ελβετία
    2η θέση Σιγκαπούρη
    3η θέση Φινλανδία

    .... κ συνεχίζοντας έχουμε στην 1η 20αδα ΗΠΑ, Αγγλία, Ολλανδία, Γερμανία, Καναδάς, Ν. Ζηλανδία, λοιπές σκανδιναβικές χώρες, Αυστραλία κλπ κλπ δηλ. χώρες που παρέχουν υψηλότατες αποδοχές! Η Κίνα είναι στο 29 κ η Ινδία στο 60. Η Ελλάδα κάπου 90-95 εάν θυμάμαι καλά κ ακολουθούν οι χώρες της υποσαχάριας Αφρικής. Αν η ανταγωνιστικότητα ήταν θέμα ύψους μισθών, τότε 1η θα ήταν η Σομαλία, η Ινδία κλπ κλπ όχι η Ελβετία, η Σιγκαπούρη κ η Φινλανδία. Αυτά είναι καραμέλες κάποιων ελλήνων αριστερών που έχουν πλήρως διαστρεβλώσει την οικονομική θεωρία.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Από την Αυγή το άκουσες αυτό ή από τη Ζωίτσα.....? Όντως συμφωνία δεν κλείστηκε, αλλά πού κολλάει η ανταγωνιστικότητα κ η Κίνα......? Αν το πας στις αποδοχές πολύ μεγάλο σφάλμα! Η ανταγωνιστικότητα είναι συνάρτηση της παραγωγικότητας του του κατά πόσον παράγεται από 1 οικονομία προϊόν υψηλής προστιθέμενης αξίας, όχι από το ύψος των μισθών. Η πιο μεγάλη απόδειξη.....? Η διεθνής πυραμίδα ανταγωνιστικότητας του ΟΟΣΑ, αν θες τσέκαρε για το 2014!
    1η θέση Ελβετία
    2η θέση Σιγκαπούρη
    3η θέση Φινλανδία

    .... κ συνεχίζοντας έχουμε στην 1η 20αδα ΗΠΑ, Αγγλία, Ολλανδία, Γερμανία, Καναδάς, Ν. Ζηλανδία, λοιπές σκανδιναβικές χώρες, Αυστραλία κλπ κλπ δηλ. χώρες που παρέχουν υψηλότατες αποδοχές! Η Κίνα είναι στο 29 κ η Ινδία στο 60. Η Ελλάδα κάπου 90-95 εάν θυμάμαι καλά κ ακολουθούν οι χώρες της υποσαχάριας Αφρικής. Αν η ανταγωνιστικότητα ήταν θέμα ύψους μισθών, τότε 1η θα ήταν η Σομαλία, η Ινδία κλπ κλπ όχι η Ελβετία, η Σιγκαπούρη κ η Φινλανδία. Αυτά είναι καραμέλες κάποιων ελλήνων αριστερών που έχουν πλήρως διαστρεβλώσει την οικονομική θεωρία.
    Η ΜΕΡΚΕΡ ΤΟ ΕΙΠΕ ......ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ ΑΧ ΟΛΑ ΣΤΗ ΖΩΙΤΣΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ ..ΜΑΘΑΜΕ ΤΗΝ ΕΛΙΤ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΖΕΙ ΟΛΑ ΕΙΠΑΝ ΑΚΟΜΗ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΟΙΤΑΓΑΜΕ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ....ΑΥΤΑΑΑΑ

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    εγω λεω να στειλουμε τον τσιπρα για πραιμαλ μπασ και στανιαρει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Την Ζωιτσα θα την στραγγαλιζα ευχαριστως , και οχι για πολιτικους λογους , γιατι καποιος πρεπει να την κανει να το βουλωσει ...............αυτη η φωνη......

Page 4 of 38 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 48
    Last Post: 25-06-2011, 02:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •