Δημοσκοπηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Αποδειξη αγορας

Voters
10. You may not vote on this poll
  • Οχι , δεν ζηταω αποδειξη , προτιμω να βοηθησω την τσεπη μου , παρα την χωρα μου

    6 60.00%
  • Ναι , ζηταω αποδειξη , προτιμω να βοηθησω την χωρα μου

    4 40.00%
Multiple Choice Poll.
Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    Δημοσκοπηση

    Αν σε μια αγορα προιοντος αξιας 80 ευρω , ο καταστηματαρχης μπορει να σας το πουλησει 70 αλλα χωρις αποδειξη , τι θα προτιμησετε , θυμηθητε οτι με αποδειξη βοηθατε την χωρα σας διοτι αποδιδεται ολος ο ΦΠΑ και συμβαλλετε στην ανακαμψη .
    Πληροφοριακα , στην Γερμανια αν ζητησεις μια τιμη για την αγορα ενος αγαθου ανευ αποδειξεως σε κοιτανε καλα καλα !!



    Η ψηφοφορια ειναι μυστικη , αν δεν ειναι , ας μου το πει καποιος γνωστης , διοτι δεν εχω ιδεα απο τετοια !!!
    Last edited by Macgyver; 20-07-2015 at 09:28.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    μαγκαιβερ, πολλες φορες κοιταμε τη τσεπη μας.
    πχ σε μια γυναικολογο που ειχα παει πριν 2χρ μου ειχε κοψει μεγάλο ποσο κ δεν με ενοιαζε κ η απόδειξη γιατι οι αποδείξεις απο γιατρους κ φαρμακα δε μετρουσαν για την εφορια (ήθελαν αλλου ειδους αποδειξεις).
    Επισης η ερώτηση είναι παραπλανητηκή. το θέμα είναι αν ζητάμε απόδειξη ή αν θέλουμε να βοηθήσουμε τη χώρα μας?
    Γιατι στο θεμα της απόδειξης ειναι μεγαλο θεμα!
    Οι περισσότεροι δε σου κόβουν απόδειξη. θα πω παλι παλιο παραδειγμα γιατι πλεον δε ζηταω αποδειξη (γιατι καταλλήγω να με κοιτανε σαν τρελη που ζηταω αποδειξη κ δεν υπαρχει ελπιδα γενικα), ηταν ενα μινι μαρκετ το οποιο ειχε κολλησει ταμπελα πισω απο το ταμειο κ εγραφε με λιγα λογια οτι ο πελατης ειναι υποχρεωμενος να μη πληρωσει αν δε παρει απόδειξη.
    κ μια μερα του ζηταω αποδειξη κ με κοίταξε λες κ ήμουν πρεζού κ του ζήτησα 1ευρω!
    κ απο τοτε του ζητούσα συνεχεια αποδειξη.
    μια αλλη μερα, ήθελε να μας βοηθησει με τ αγορι μου επειδη μας ελειπαν καποια ψιλα στο να αγορασουμε ενα ψωμι που θελαμε.
    κ μας λεει ε σιγα ποσα σας λειπουν? κ μας ελειπαν 10 λεπτα , κ εννοειται θα του τα διναμε την επομενη φορα.
    κ μας ειπε "ε οχι ρε παιδια να μπουμε κ μεσα"
    οτι κ καλα με 10 λεπτα που θα του τα διναμε next time θα χρεωκοπουσε το μαγαζι!
    τοσες φορες που δε μας εκοβε αποδειξεις εμεις μπηκαμε μεσα.
    κ μετα ποια χωρα να θελουμε να βοηθήσουμε?
    εσυ αλήθεια νιώθεις οτι βοηθήθηκες απο τη χώρα? σε ρωταω γιατι εζησες σε αλλες εποχες αναπτυξης και υποθετω οτι η απαντηση θα ειναι θετικη.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    εσυ αλήθεια νιώθεις οτι βοηθήθηκες απο τη χώρα?
    Αυτό είναι μια πολύ καλή ερώτηση γιατί ζούμε στη χώρα όπου ο επιχειρηματίας κι ο ελεύθερος επαγγελματίας αντιμετωπίζονται εξαρχής ως κακοποιοί και ψεύτες, ενώ ταυτόχρονα δεν υπάρχουν κίνητρα, υπάρχουν παράλογες δυσκολίες στις διαδικασίες και κακή φορολογική πολιτική.

    Από την άλλη, είναι όντως ενοχλητικό κάποιοι να λειτουργούν απόλυτα προκλητικά και με θράσος όταν ζητάς απόδειξη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    απο τις μεχρι τωρα κυβερνησεις, δενε χω πεισθει οτι τα λεφτα μας πανε για κοινωνικες αναγκες, ενω εχει αποδειχθει πολλακις οτι εχουν καταληξει σε πληθος τσεπων.
    οποτε μεχρι να βρεθει το πραγματικο αξιοκρατικο και εντιμο κρατος- προνοιας, θα προτιμω την εκπτωση, εκτος αν ειναι φουκαρας ο πωλητης και ηδη φθηνος, οποτε δεν ζητω ουτε την εκπτωση, η ειναι κουτοπονηρος και ακριβος, οποτε απαιτω αποδειξη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Επισης η ερώτηση είναι παραπλανητηκή.
    κ μετα ποια χωρα να θελουμε να βοηθήσουμε?
    εσυ αλήθεια νιώθεις οτι βοηθήθηκες απο τη χώρα? σε ρωταω γιατι εζησες σε αλλες εποχες αναπτυξης και υποθετω οτι η απαντηση θα ειναι θετικη.

    Gotly , δεν ειναι παραπλανητικη η ερωτηση , δεν ειμαι του ΣΔΟΕ !!
    Ουτε ζητησα απο κανεναν να βοηθησει τη χωρα , ρωταω απλως .
    Περιεργο παντως , εμενα παντα μου δινουν αποδειξη , ισως επειδη ειμαι πιο μεγαλος , εχω ενα σοβαρο υφος ( οντως ) και σου λεει , που ξερουμε ποιος ειναι αυτος ? !!
    Πολυ παλια , τα πραματα ηταν καλυτερα εδω ( μεχρι το 85 ) ισως και να αισθανοσουν οτι τα χρηματα σου πιανουν τοπο , τωρα οχι μονο αποδειξη δεν ζηταω , προκειμενου να γλυτωσω 10-20 ευρω , αλλα αν πω το ποσο που πληρωνουμε σαν οικογενεια στην εφορια ( ανω των 50 χιλ. ) , θα πεσεις ξερη !! και διαγουμε λιτο βιο , δεν εχω σκαφος , δεν εχω πισινα , μονο ενα Μ3 bmw , 13 ετων , και οι γονεις και αδελφη , συμβατικα , συνηθισμενα οχηματα , απλως εχουμε ακινητα , μαλλον ακριβα , αυτο ειναι ολο . Ουτε δουλευει κανεις , ( την εταιρεια μου την εχω σε αδρανεια ) , για να εχουμε φορολογιες εξτρα .
    Ε , μα , τους αλητες , λες και τα κλεψαμε , να πα να γ@μηθουν , δεν τους δινω φραγκο παραπανω, και μολις τελειωσουν τα καπιταλ κοντρολ , δεν θαφησουμε φραγκο εδω , ας παει στο διαολο η κολοχωρα , την συγκρινω με την Ελβετια που μεναμε επι 10 χρ. , πληρωναμε φορους , αλλα ειχαν αντικρυσμα τα λεφτα μας . Ειχαμε παροχες , και πολλες μαλιστα .
    Ουτως η αλλεως , η χρεωκοπια ειναι θεμα ετων , για μενα , αν δεν αλλαξει κατι δραματικο .
    Last edited by Macgyver; 20-07-2015 at 14:35.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Αυτό είναι μια πολύ καλή ερώτηση γιατί ζούμε στη χώρα όπου ο επιχειρηματίας κι ο ελεύθερος επαγγελματίας αντιμετωπίζονται εξαρχής ως κακοποιοί και ψεύτες, ενώ ταυτόχρονα δεν υπάρχουν κίνητρα, υπάρχουν παράλογες δυσκολίες στις διαδικασίες και κακή φορολογική πολιτική.
    η.

    Οχι κακη , Μαρινα , ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ , ολα στον αερα ειναι .
    Και τι τους θελουμε 300 βουλευτες , υπυργους , και ολο το κακο συναπαντημα ? η Ελβετια εχει 7 υπουργους μονον. Εδω , επειδη ειμαστε μπαχαλο , αντε 100 και πολλοι ειναι . Ο καθε αχρηστος , ανεπαγγελτος , γινεται πολιτικος .

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οχι κακη , Μαρινα , ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ , ολα στον αερα ειναι .
    Και τι τους θελουμε 300 βουλευτες , υπυργους , και ολο το κακο συναπαντημα ? η Ελβετια εχει 7 υπουργους μονον. Εδω , επειδη ειμαστε μπαχαλο , αντε 100 και πολλοι ειναι . Ο καθε αχρηστος , ανεπαγγελτος , γινεται πολιτικος .
    Ναι δυστυχώς. Αυτό με στενοχωρεί πολύ, διότι όσο εργαζόμουν στο εξωτερικό, το φορολογικό και το ασφαλιστικό τα τακτοποίησα σε μια μέρα και δεν ξανασχολήθηκα. Εδώ είναι πολλές οι ανούσιες κι ακατανόητες διαδικασίες, πολλές οι αλλαγές, πολλά κορδελάκια και ταλαιπωρία γενικώς. Κι έτσι στο αρχικό σου ερώτημα, είναι λογικό να προτιμάμε σε πολλές περιπτώσεις την έκπτωση από την απόδειξη - ενώ έξω δεν είχα καν τέτοιο δίλημμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αν κρινω απο το αποτελεσμα , εχουμε απογοητευτει , και δεν πιστευουμε οτι αυτη η κατασταση ειναι αναστρεψιμη . Αρκετα συνδραμαμε . Ποσο αλλο πια .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Χωρίς απόδειξη, αβλεπί. Οι επιχειρήσεις που έχουν τέτοια δυνατότητα (δλδ να σου πουν τόσα χωρίς απόδειξη) είναι οι μικρές.. οι περισσότερες εκ των οποίων αγωνίζονται να επιβιώσουν σε πολύ αντίξοο περιβάλλον.
    Κάποιες φορές μπορεί και να πληρώσω ολόκληρο το ποσό, λέγοντας "μην κόψεις απόδειξη".

    Εξάλλου, όπως έγραψε η remedy, τα λεφτά μας από τους φόρους, δυστυχώς, δεν γυρίζουν σε μας...

  10. #10
    Ναι ζητάω απόδειξη, για να μην βοηθάω εμμέσως τον κάθε μαλάκα να φοροδιαφεύγει.
    γιάννης

Similar Threads

  1. δημοσκοπηση. πιστευετε οτι ειστε αρκετα ομηλιτικοι?
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 18-11-2013, 11:44
  2. Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 01:52
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  4. Replies: 28
    Last Post: 14-09-2011, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •