Διάγγελμα Τσίπρα για δημοψήφισμα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα του Τσίπρα ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Voters
23. You may not vote on this poll
  • ΝΑΙ

    10 43.48%
  • ΟΧΙ

    13 56.52%
Page 1 of 38 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 556
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687

    Διάγγελμα Τσίπρα για δημοψήφισμα!



    Διάγγελμα Τσίπρα για δημοψήφισμα! Ποια η γνώμη σας; Τι θα ψηφίσετε εσείς; Ναι για συμφωνία με την Ευρώπη ή όχι για ρήξη;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    49
    Δε θα πάω. Υπάρχει πρωθυπουργός. Να πάρει αποφάσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Eγω πιστευω πως εχουν ηδη παρει αποφαση , αλλα θελουν το δημοψηφισμα για να φαινεται οτι σεβονται τις αποφασεις του λαου...
    Εσυ Ολγα, που απο οτι βλεπω σου λειπει το Μνημονιο τι θα ψηφισεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Εγώ δεν αποφάσισα τι θα ψηφίσω ακόμη! Δεν ψήφισα ούτε ΝΔ ούτε ΣΥΡΙΖΑ ούτε ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ασφαλώς. Πιστεύω ότι είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Τα μνημόνια ποτέ δεν μου άρεσαν!
    Last edited by δελφίνι; 30-06-2015 at 23:06.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Quote Originally Posted by victimoffate View Post
    Δε θα πάω. Υπάρχει πρωθυπουργός. Να πάρει αποφάσεις.

    Όχι να πας! πρέπει να είμαστε πολιτικοποιημένοι

  6. #6
    favvel
    Guest
    αυτό που είπε ο victimoffate και ο betelgeuse..σε συνδυασμό με εκφράζουν απόλυτα..
    θα μπορούσε και ο πρωθυπουργός να δώσει μια απάντηση αλλά ζητάει και τη γνώμη του λαού σαν μια ύστατη προσπάθεια η κυβέρνηση να μας αποδείξει ότι ακόμα ζούμε σε μια χώρα δημοκρατική!κάτι που δεν ισχύει βέβαια γιατί αν ίσχυε για κάθε απόφαση που θα ήταν να πάρει η κυβέρνηση θα διεξήγαγε δημοψήφισμα!

    άλλος λόγος που δεν ισχύει η δημοκρατία στην Ελλάδα είναι ότι ξέρουμε πόσο αξιόπιστο θα είναι το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος?ή όλα γίνονται για τα μάτια του κόσμου?

    Προσωπικά θα ψηφίσω λευκό ή δεν θα ψηφίσω καθόλου αν γίνεται,γιατί ό,τι και να ψηφίσεις η μία ή η άλλη σου έρχεται..
    οι συνθήκες στην Ελλάδα θα είναι το ίδιο υπονομέξ(υπόνομος-υπονομευτικές) είτε ψηφίσεις ναι είτε όχι..

    αν δεν πήγαινε κανένας να ψηφίσει σε εκλογές ή τώρα στο δημοψήφισμα τι μήνυμα θα έπαιρνε η κυβέρνηση?η εκάστοτε κυβέρνηση?
    ότι είναι σαν να μην υπάρχουν..θα έχαναν την αξία τους και θα έπεφταν από μόνοι τους..
    θέλω να πω τους δίνουμε πολλή σημασία!
    όλοι λένε μα πώς?αφού αυτοί αποφασίζουν για σένα..από αυτούς κρίνεται η ζωή σου..μπλα μπλα..
    και ποιοι είναι αυτοί που θα μου καθορίσουν το πώς θα ζω?είναι ανώτερα όντα?αν είναι τότε πάω πάσο..

    Γνώμη μου είναι να μην συμμετέχουμε σε πολιτικές διαδικασίες,όχι μόνο εμείς αλλά και οι άλλες χώρες ώστε να πέσουν όλες οι κυβερνήσεις και οι άνθρωποι να οργανωθούνε τοπικά..όσο πιο πολύ απομακρύνεται η εξουσία από τον πολίτη τόσο αυξάνεται η εκμετάλλευση του!
    μα πώς δεν τον χουνε καταλάβει αυτό ακόμα οι άνθρωποι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eγω θα ψηφιζα ενα μεγαλοπρεπεστατο ΟΧΙ . Οχι στο γερμανικο αληταριο , που νομιζει οτι μπορει να κανει κουμαντο στην Ευρωπη . Οχι σε ολλους αυτους που νομιζουν οτι η Ελλαδα ειναι αποικια τους . Ενα ευγε στον Τσιπρα , που τολμα . Ετσι καναν οι Γερμαναραδες και στους 2 παγκοσμιους πολεμους , υποτιμησαν τον αντιπαλο και εχασαν . Αυτο κανουν και τωρα .
    Για το ΔΝΤ , τι να πω ? ο μεγαλυτερος νομιμος τοκογλυφος του πλανητη .
    ΟΧΙ και στα γραβατωμενα υποκειμενα που μας υποτιμουν , οποιο και ναναι τονομα τους , και η εθνικοτητα τους .

    Και μετα σου λεει , Ευρωπαικη αλληλεγγυη .
    Θα τα καταφερουμε μονοι μας , οσο καιρο και αν μας παρει . Αρκετα μας καταδυναστευσανε .

    Αν μη τι αλλο , αιφνιδιασαμε ολους αυτους που μας ειχαν για υποτελεις . Και τωρα αυτοι παραμιλανε .

    Οι Ευρωπαιοι , οι Βορειοι , μας ζηλευουν , και το εννοω , το ειχα συναντησει στην δουλεια μου , δεν το πιστευα οταν την αρχισα , αλλα τελικα το ειδα στην πραματικοτητα .



    Και οποιος διαφωνει μαζι μου , δεν του αξιζει να λεγεται Ελληνας .

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    49
    Για να μη παρεξηγηθώ,
    Το όχι, είναι αυτονόητη επιλογή για όλους τους Έλληνες.
    Πρέπει να βγάλει 100%.
    Είναι δουλειά του πρωθυπουργού να το πει όμως.
    Όχι δική μου.
    Για αυτό τον ψήφισαν οι Έλληνες στις εκλογές.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    θα γινουν εκλογες παλι χαχαχαχαχα! το βλεπω απο δω και περα να μαστε με ενα ψηφοδελτιο στο χερι!! καπου διαβασα οτι για το δημοψηφισμα θα σπαταληθουν 110.000.000 ευρω!! σαν πολλα δεν ειναι??

    οχι ρε δεν παω να ψηφισω! σιγα μην παιζω το παιχνιδακι τους!! λεφτα απο δω λεφτα απο κει ας τα βαλουν στο κωλο τους να ησυχασουμε! ειδαμε και στη κυπρο τι εγινε ειπανε οχι και τους κοψανε τις καταθεσεις! ειτε ναι πουμε ειτε οχι αυτο που θελουν θα το παρουν!!

    εμεις ειμαστε παρατρεχαμενοι που κανουμε οτι μας λενε.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  10. #10
    favvel
    Guest
    θύμα της μοίρας δλδ πιστεύεις ότι ο πρωθυπουργός αποφασίζει σύμφωνα με αυτό που θέλει ο λαός?
    στην καλύτερη περίπτωση η γνώμη του θα συμπίπτει με αυτούς που τον ψήφισαν στις εκλογές και έβγαλαν το κόμμα του για κυβέρνηση..
    ας πούμε ότι αυτοί αποτελούν την πλειοψηφία στις εκλογές με την προϋπόθεση ότι τα αποτελέσματα δεν είναι νοθευμένα..
    και για ποιο λόγο η πλειοψηφία του λαού να βγάζει κυβέρνηση?
    έχει η πλειοψηφία πάντα δίκιο?
    δεν είναι ότι έχει δίκιο είναι ότι απλά η πλειοψηφία του λαού κοιτάει να βολευτεί ψηφίζοντας κυβερνήσεις που θα τον βολέψουνε,αδιαφορώντας για τις συνέπειες όσων δεν είναι σε κλίκα κομματική..αυτό συμφέρει και τον κόσμο που ψηφίζει την κυβέρνηση και την ίδια την κυβέρνηση..
    πάντα αυτό δε γινότανε?δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι..
    δε λέω άλλα γιατί γενικά με τα πολιτικά δεν τα πάω καλά γιατί δεν τα πολυκαταλαβαίνω κιόλας..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Τι να πω και ο λαός σταύρωσε τον Χριστό κάποτε με τον Πόντιο Πιλάτο να λέει: Νίπτω τας χείρας μου! Η απόφαση του λαού νομίζετε ότι θα είναι και η σωστή;

    Ο Τσίπρας θέλει να ρίξει το βάρος της ευθύνης αλλού..αλλά πόσο ανεύθυνα συμπεριφέρεται πόσο ανώριμα κατάλαβε άραγε ο λαός ποιον επέλεξε να τον αντιπροσωπεύσει;;;

    αν κρίνω από αυτά που διαβάζω σήμερα , ο κόσμος Δ Ε Ν κατάλαβε ..... όπως και δεν καταλάβαινε το πόσο μεγάλη απάτη ήταν όλες οι προεκλογικές εξαγγελίες .... αλλά δυστυχώς ο Έλληνας ξέρει να είναι επαναστάτης στα λόγια και το ΦΒ .... και λέγοντας "οχι" , πιστεύει οτι έτσι κάνει την επανάσταση του ενάντια στο κατεστημένο , στην Ευρώπη , στην ..... δεν ξέρω και γω που ......

  12. #12
    Ο Τσίπρας νόμιζε ότι με αμοιβαία επωφελείς και λογικές προτάσεις θα έκλεινε συμφωνία με τους δανειστές. Αυτό που δεν υπολόγισε είναι ότι οι δανειστές τοκογλύφοι δεν ενδιαφέρονται να πάρουν τα λεφτά τους πίσω αλλά θέλουν δική τους την Ελλάδα, θέλουν "το οικόπεδο".
    Όπως έναν τοκογλύφο τον συμφέρει να μην μπορείς να του αποπληρώσεις τα χρέη και να σου πάρει το σπίτι και τα υπάρχοντα. Γι αυτό και επιμένουν σε αυξήσεις ΦΠΑ ενώ αποδείχθηκε ότι αποφέρουν λιγότερα έσοδα στο κράτος, όπως και η φόρολόγηση του πετρελαίου θέρμανσης, όπως και πολλά άλλα. Ρίξετε μια ματιά στο τί έκανε το ΔΝΤ στη Σομαλία που στο τέλος έπεσε λιμός και ο κόσμος πέθαινε από την πείνα. Πληκτρολογείστε: "ΣΟΜΑΛΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΛΙΜΟΥ" και δείτε μέχρι πού μπορούν να φτάσουν αυτοί οι οικονομικοί δολοφόνοι. Μέσα σε 8 χρόνια έκλεισαν τα σχολεία, τα νοσοκομεία, ιδιωτικοποίησαν το νερό και δεν μπορούσαν να ποτίσουν οι νομάδες τα κοπάδια τους και πέθαιναν από τη δίψα. Αυτή τη στιγμή αμερικάνικες εταιρίες κατέχουν και εκμεταλλευόνται με μισθούς πείνας το 70% του εδάφους της Σομαλίας. Και στο τέλος χρεωκόπησαν βέβαια και ακόμα χρωστάνε τις δόσεις στο ΔΝΤ.
    Για αυτό, αν και δεν ψήφισα τον Τσίπρα και διαφωνώ με τους χειρισμούς του στα οικονομικά, θα ψηφίσω ΟΧΙ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ο Τσίπρας νόμιζε ότι με αμοιβαία επωφελείς και λογικές προτάσεις θα έκλεινε συμφωνία με τους δανειστές. Αυτό που δεν υπολόγισε είναι ότι οι δανειστές τοκογλύφοι δεν ενδιαφέρονται να πάρουν τα λεφτά τους πίσω αλλά θέλουν δική τους την Ελλάδα, θέλουν "το οικόπεδο".
    Όπως έναν τοκογλύφο τον συμφέρει να μην μπορείς να του αποπληρώσεις τα χρέη και να σου πάρει το σπίτι και τα υπάρχοντα. Γι αυτό και επιμένουν σε αυξήσεις ΦΠΑ ενώ αποδείχθηκε ότι αποφέρουν λιγότερα έσοδα στο κράτος, όπως και η φόρολόγηση του πετρελαίου θέρμανσης, όπως και πολλά άλλα..
    Για αυτό, αν και δεν ψήφισα τον Τσίπρα και διαφωνώ με τους χειρισμούς του στα οικονομικά, θα ψηφίσω ΟΧΙ.

    Αγαπητη ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ , ουτε εγω ψηφισα Τσιπρα , αλλα ειμαι υπερ του ΟΧΙ . Λες να μην ηξερε ο Τσιπρας τι εστι ΔΝΤ ? Ως οικονομολογος , μεχρι κι εγω ξερω το ποιον του ΔΝΤ , το γραφω στο κειμενο μου . Δανεισανε χρηματα στην Βραζιλια , γνωριζωντας οτι δεν μπορουν να τα αποπληρωσουν , και αυτη την στιγμη , εδω και πολλα χρονια , αποψιλωνουν τον Αμαζονιο . Αυτος ηταν ο σκοπος τους εξ αρχης .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    και επισης το λεει το συνταγμα οτι δεν εχει δικαιωμα για οικονομικους λογους να κανει δημοψηφισμα ..αν δεν μπορει να παει σε εκλογες..το λεει η νομοθεσια..αμα δεν την ξερει καποιος πρεπει να του μαθει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687

Page 1 of 38 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 48
    Last Post: 25-06-2011, 03:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •