Αντιμετώπιση χωρισμού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    3

    Αντιμετώπιση χωρισμού

    Είμαι σε μια σχέση χωρίς μέλλον 8 μήνες τώρα (εγώ 19 αυτός 35, διαφορετικές πόλεις, θέλουμε άλλα πράγματα). Αποφασίσαμε από κοινού να χωρίσουμε κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον, αφότου εγώ έθιξα το γεγονός ότι ασχέτως πως νιώθουμε, βασανίζουμε ο ένας τον άλλο γιατί δεν ταιριάζουμε. Ωστόσο, με κατακλύζουν διάφορες άσχημες σκέψεις. Επειδή π.χ. το σεξουαλικό κομμάτι δε λειτούργησε (στην αρχή εγώ παρθένα και χωρίς να καυλώνω μαζι του, μετά απο 4 μήνες εγω καύλωνα αλλά αυτός όχι μεχρι και τώρα, πιθανότατα λόγω της αρρώστειας και του θανάτου του πατέρα του) νιώθω ότι με χωρίζει γιατί φταίω εγώ ως γυναίκα ή γιατί προτιμά να πάει με άλλες. 'Η ότι εγώ ως άνθρωπος δεν ήμουν αρκετά ενδιαφέρουσα για να τον κρατήσω και βαρέθηκε. Ή ότι το γεγονός ότι κάθε φορά που εξέφραζα κάποιο προβληματισμό ή δυσαρέσκεια γινόταν μεγάλος καυγάς άρα φταίω έγω και πάλι. Ή, εντέλει, ότι ήμουν γι αυτόν η κρίση μέσης ηλικίας του, ο ενθουσιασμός για το φρέσκο αίμα ή ένα ενδιαφέρον πείραμα. Είτε ισχύουν αυτά είτε όχι νιώθω ανεπαρκής γιατί εγώ τον νοιάζομαι, τον θέλω και με καυλώνει ενώ αυτός πιστεύω με απορρίπτει. Πώς μπορώ να τα διαχειριστώ όλα αυτά χωρίς να ξανακλειστώ στο καβούκι μου τέρμα στην αυτολύπηση; Σημειωτέον, αυτή ήταν η πρώτη μου σχέση και μου πήρε πολύ καιρό να νιώσω άνετα με το όλο θέμα συναναστροφής των δυο φύλων, σχέση, σεξουαλικότητα κλπ επειδή προέρχομαι απο συντηρητικό περιβάλλον.
    Επίσης, αφού δεν χωρίσαμε ακόμα, απλά λέμε ότι είναι κάτι που θα γίνει σύντομα, εγώ ξαφνικά δυσκολεύομαι να διαχειριστώ το τέλος. Δηλαδή, ναι μεν πρότεινα το χωρισμό και ήμουν σίγουρη ότι είναι το καλύτερο για μένα και ότι δεν πάει άλλο, αλλά ξαφνικά σκέφτομαι ότι δεν ξέρω πόσο ακόμα θα είμαστε μαζί. Ξαφνικά τα έχω εξιδανικεύσει όλα. Δεν μπορώ να δεχτώ το γεγονός ότι δεν θα κάνουμε ποτέ σεξ της προκοπής γιατι σε καμια χρονικη στιγμη δεν το θέλαμε και οι δυο, δεν θα ξαναεχουμε σωματική επαφη, δε θα ξαναβγουμε, δεν θα ξανακατσουμε παρεα στον καναπε να περασουμε ησυχα το βραδυ. Ισως κρατήσουμε φιλική σχέση, αλλά εγώ πως να τα καταφέρω όταν ξέρω ότι η σχέση τελειώσε πριν εμενα μου τελειώσει ο έρωτας? Πριν φυγουν τα συναισθηματα? Πως να κρατησω επαφη με καποιον που ισως με ξεπερασε αλλα εγω οχι ακομα? Απο την μια θελω τη φιλια του, απο την άλλη φαντάζομαι να μου λέει ότι γνώρισε κάποια κι εγώ να γίνομαι χώμα. Θέλω πραγματικά να φύγει όλη αυτή η ανασφάλεια και η αισθηματικότητα από πάνω μου αλλά δεν ξέρω πως.

  2. #2
    Γιατί πρότεινες χωρισμό?
    Η διαφορά ηλικίας παίζει κάποιο ρόλο στην απόφαση σου να χωρίσεις?
    Τι σε ήλκυσε σ αυτον τον άντρα?
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    η φιλικη σχεση δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα.ειναι ο πρωτος σου και σε καταλαβαινω.αλλα πως θα ζεις στην ανασφαλεια?με εναν αντρα που σε αποριπτει και ειναι θεμα χρονου να επελθει ο χωρισμος?ειναι πολυ σκληρο να τραβας κατι που εχει τελειωσει ηδη οπως το περιγραφεις.φαντασου να ειστε μαζι και να ξερεις οτι ειναι με αλλη..σε καταλαβαινω πως νιωθεις αλλα δεν περνας καλα μαυτον τον ανθρωπο.μηπως σου αξιζει ενα ατομο που να σου δινει περισσοτερα και να νιωθεις ομορφα και ασφαλεια μαζι του?εγω λεω να κοψεις επαφη οσο σκληρο κι αν ειναι,γιατι αν κρατησεις φιλικη σχεση θα σου πει καμια φορα γνωρισα την ταδε και περναμε καλα..τοτε θα σαι χωμα.ειναι και η αποσταση..κλαφτα χαραλαμπε..αφου δεν υπαρχει απο αυτον νομιζω διαθεση προσπαθειας,παρτο καπελακι σου και φυγε..και πες του οτι αν σε αποριπτει σεξουαλικα αυτος,τον αποριπτεις συναισθηματικα εσυ!
    και εισαι 19 ετων..μονο η ηλικια σου δεν ειναι για αυτολυπηση.η ζωη ειναι μπροστα σου..ποσους ακομα θα γνωρισεις..τωρα αρχιζεις..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γώ τον νοιάζομαι, τον θέλω και με καυλώνει ενώ αυτός πιστεύω με απορρίπτει.
    εγω δε το βλεπω ως σοβαρο αυτο για να μπορεσει κανεις να παραμινει με ενα ανθρωπο... με το να σκεφτεσαι ετσι ειναι σα να κανεις σχεσεις με προκαθορισμενη ημερομινια ληξης
    αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις σοβαρα με το θεμα καπιος θα ειναι πρωτα φιλος κ μετα εραστης αν σε ενδιαφερει να κρατησει η σχεση αν οχι συνεχιζεις ετσι τη ζωη σου σημερα με τον ενα αυριο με τον αλλο κ παει λεγοντας...
    η σεξουαλικοτητα ειναι κατι που θελει να παρουσιασει τη ζωη ως κατι αστειο
    ομως η ικανοτητα να ξεχωριζεις το σοβαρο απο το αστειο ειναι πρωταρχικος στοχος για να μπορεσεις να χαρεις τα σοβαρα κ τα αστεια της ζωης αλλιως ειναι σα να παιζεις μια χαμενη παρτιδα που δε ξερεις που θα σε βγαλει.
    .δε μπορεις να εισαι αστειος με σοβαρα θεματα
    κ δε μπορεις να σαι σοβαρος με αστεια θεματα
    καθαρος ορθολογισμος.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    3
    Η διαφορά ηλικίας δεν έπαιξε ρόλο, όχι. Πρότεινα χωρισμό γιατί πλέον μου είναι ξεκάθαρο ότι δεν ταιριάζουμε σαν ζευγάρι. Θέλω μια πιο στενή σχέση. Η απόσταση και ο χαρακτήρας του δε βοηθάνε σ' αυτό.

    Τώρα τι του βρήκα. Στην αρχή, ένιωθα μοναξιά και ήθελα παρέα. Αυτός ήταν μεγαλύτερος και νομίζω ότι προσέφερε την ψευδαίσθηση της ασφάλειας και της ωριμότητας. Μετά άρχισα να τον γνωρίζω και έμεινα για τον χαρακτήρα και για το γεγονός ότι ασχέτως των προβλημάτων κάναμε καλή παρέα, και φυσικά άρχισα να νιώθω πράγματα γι' αυτόν.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    3
    kaity, δεν μου έχει πει ότι με απορρίπτει, και δεν ξέρω αν συμβαίνει. Απλά είμαι ανασφαλής και ενώ έχουμε μιλήσει ξεκάθαρα επί του θέματος έχω αυτόν τον φόβο, ότι δεν είμαι αρκετή. Αυτό είναι που δεν ξέρω πως να διαχειριστώ, τον φόβο, την ανασφάλεια.
    Όσο για τη φιλική σχέση, ο μόνος λόγος που θα την ήθελα είναι γιατί βλέπω πως σαν ζευγάρι δεν ταιριάζουμε μεν, αλλά κατα τ'άλλα κάνουμε πολύ καλή παρέα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    εσυ αυτο που λεσ ειναι να κοψετε απο ζευγαρι και να μεινετε φιλοι λογικο ειναι
    αυτο που λεσ ενασ εμπειροσ 35αρησ με μια απειρη 19αρα πολυ λογικα κανουν μονο για παρεα
    γτ νομιζεισ οτι αυτο ειναι παραλογο;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    εκτοσ αν γουσταριζονται πραγματικα πραγμα που οπωσ τα λεσ σε σασ μπορει και να συμβαινει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    καποιεσ στιγμεσ εκατερωθεν και εναλαξ αλλα ασυγχρονιστα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    και ερχομαι να σε βαλω σε ποιο βαθεια νερα ειναι εμπειροσ ο δικοσ σου;
    εισαι απειρη εσυ;
    δε μετραει το σεξ ειναι υπερεκτιμημενο
    εγω λεω γνωμη μου ειναι να συνεχισετε να κανετε παρεα σιγουρα αρεσει ο ενασ τον αλλον ετσι πωσ τα λεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    εσυ θεσ φιλο η αντρα;
    βρεσ τι θεσ πρωτα και μετα βγαινουν ολα μονα τουσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    αρκετα με τισ μπαρουφεσ μου ηρθε η ωρα να βαλω κανα τραγουδακι νομιζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Επαναληψη χωρισμου
    By alfapark2001 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-05-2014, 00:38
  2. ΤΡΟΠΟΙ ΧΩΡΙΣΜΟΥ
    By thanos31 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 17-08-2012, 21:39
  3. ΛΟΓΟΙ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ( Πραγματικοί Λόγοι Χωρισμού από μια Σχέση)
    By kapetan_s in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 87
    Last Post: 20-03-2009, 17:02
  4. Λόγος χωρισμού?
    By mandyav in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 09-03-2009, 13:08
  5. Γράμμα Χωρισμού..
    By mstrouf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 09-09-2008, 14:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •