Εκούσιος Εγκλεισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    11

    Εκούσιος Εγκλεισμός

    Ο κύριος λόγος εκούσιου εγκλεισμού σε ψυχιατρείο είναι , είτε φαίνεται είτε όχι , είναι η εκδίκηση των συγγενών γιατί δεν υπηρετεί τα δικά τους κοινωνικά πρότυπα ο 'ασθενής'.

    Ποτέ στην ιστορία της ανθρωπότητας δεν βασανιζόντουσαν οι άνθρωποι από τους συγγενείς τους με τη βοήθεια των αρχών.

    Ο βίαιος εγκλεισμός με τη βοήθεια του κράτους ενάντια σε κάποιον δικό του άνθρωπο είναι η μεγαλύτερη προδοσία που μπορεί να γίνει, το αμέσως επόμενο στάδιο είναι η δολοφονία. Η εμπειρία αλλάζει για πάντα αυτόν που 'φυλακίζετε' ΠΟΤΕ δεν επανέρχεται, σε όλη του τη ζωή θα παίρνει ουσίες που καταστέλλουν το νευρικό σύστημα και θα μπαινοβγαίνει σε ψυχιατρεία.

    Οι ουσίες που δίνουν στα ψυχιατρεία είναι τόσο βαριές που ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά του 'ασθενή' αλλάζουν σε λίγες ώρες μετά τη χορήγησή τους. Ο ασθενής δεν είναι φυσιολογικός πλέων έχει χαλάσει η χημεία του εγκεφάλου του για πάντα με συνέπεια να έχει την σωματική εξάρτηση από αυτές. Έτσι όταν βγει νιώθει απέραντα άσχημα τα κόβει αλλά λόγο του ότι εξαρτάτε μόνο από αυτά για να λειτουργήσει γίνετε επιθετικός. Άλλοι λόγοι για την υποτροπή είναι η προδοσία, είναι η έλλειψη δικαιοσύνης.

    Ο ασθενείς γίνετε καλά όταν μπαινοβγεί πολλές φορές και συνηθίσει την αδικία τα χημικά τον ακραίο ρατσισμό την προδοσία τη βίαιη καταστολή. Αλλά αυτό είναι πολύ σπάνιο.

    Όταν κλείσεις κάποιον με τη βία για να τον θεραπεύεις είσαι ακραίος φασίστας. Γουστάρεις να συνεργάζεσαι με το κράτος και την αστυνομία και να δίνεις εντολές. Γουστάρεις να λες στο υποκείμενο ότι το αγαπάς, ότι θες το καλό του αλλά τα βράδια κοιμάσαι ήσυχος ;

    Οι δυνατοί μπλέκουν με τα ψυχιατρεία , κάποιος που δεν είναι δυνατός λυγίζει και υποτάσσεται στα κοινωνικά πρότυπα που του υποβάλουν χωρίς αντίσταση. Αυτός που μπήκε ξέρει ότι τα πάντα είναι ρευστά και επιβιώνει σε ακραίες συνθήκες.

    Ο Εκούσιος εγκλεισμός είναι βασανιστήριο και δεν είναι θεραπεία. Αν θες να κάνεις καλά κάποιον θα μιλήσεις μαζί του, θα του συμπεριφέρεται με καλοσύνη να σε εμπιστευτεί. Όταν τον κλίσεις με χειροπέδες σε ψυχιατρείο είσαι ήδη στη κόλαση. Και κανένας δε θα σε συγχωρέσει πέρα από τον θεό σου δηλαδή τον ψυχίατρο.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Έχεις δίκιο iraklis1, από συναισθηματική άποψη. Επίσης να προσθέσω ότι πάααααρα πολλοί κλείνουν μέσα τους συγγενείς τους για περιουσίες, υπάρχουν πολλοί που είναι πάρα πολύ καλοί άνθρωποι και μπαινοβγαίνουν στα ψυχιατρεία ή είναι ακόμα και μόνιμοι επειδή έχουν περιουσίες και θέλουν να τους τις πάρουνε με το έτσι θέλω οι καλοί οι "συγγενείς". Μιλάμε για την απόλυτη δυστυχία, έχουν τον πόνο τους και έχουν και τους άλλους να τους εκμεταλλεύονται με το χειρότερο τρόπο. Απάνθρωπο!
    Αλλά υπάρχει και η λογική άποψη, που λέει πως αν κάποιος άνθρωπος είναι επιθετικός, έστω και δικαιολογημένα σε τέτοια κοινωνία "αγγέλων" που ζούμε, αλλά αυτός απλά δεν έχει το μυαλό να σκεφτεί ότι οι άσχημες πράξεις δεν είναι λύση, τότε τι κάνει; Να σκοτώσει και να πάει σε ψυχιατρικές φυλακές για πάντα; Δε λέω ότι οι άνθρωποι με κάποιου είδους πρόβλημα σαν κι αυτό είναι πιο βίαιοι από το σύνολο, απλώς δεν έχουν πάντα την κρίση - λόγω της ασθένειας - να προφυλάξουν τους εαυτούς τους και τους άλλους.........

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    11
    Συμφωνώ μαζί σου, πολλά γίνονται για τα λεφτά.

    Για τα υπόλοιπα πέρι βιαιότητας :
    Σίγουρα κάποιοι είναι επιθετικοί αλλά δε μπορεί να κρίνει ο συγγενείς αν είναι επιθετικός ή όχι και να κινεί τους μηχανισμούς του κράτους. Έτσι όλοι είμαστε επιθετικοί και αν μας βάλουν μια φορά μέσα όλοι θα είμαστε πολύ περισσότερο επιθετικοί μετά.

    Ο εισαγγελέας πρέπει να ακούει για τον ασθενή που επιτέθηκε για να του κάνει εισαγγελική. Όμως ξέρω πολλούς γονείς που λένε ψέμματα.

    Σε αυτό δεν υπάρχει λύση με τέτοιους νόμους. Το μόνο που πρέπει να σημειώσω είναι η ηλικία. Άλλο να βάζουν μέσα έναν 50χρονο άλλο έναν 25χρονο και άλλο έναν στα 17 του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Μαλλον θες να πεις ακουσιο εγκλεισμο
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    11
    ... ναι όντως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,771
    Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά αν κάποιος παίρνει ένα αντιψυχωτικό , όπως στην προκειμένη περίπτωση εγώ γιατί να εξαρτώμαι από αυτό όλη μου την ζωή. Εγώ υπάρχει περίπτωση να είμαι και καλά και να κάνανε λάθος οι γιατροί για αυτό μου δίνουν σολιάν άδικα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by iraklis1 View Post
    Συμφωνώ μαζί σου, πολλά γίνονται για τα λεφτά.

    Για τα υπόλοιπα πέρι βιαιότητας :
    Σίγουρα κάποιοι είναι επιθετικοί αλλά δε μπορεί να κρίνει ο συγγενείς αν είναι επιθετικός ή όχι και να κινεί τους μηχανισμούς του κράτους. Έτσι όλοι είμαστε επιθετικοί και αν μας βάλουν μια φορά μέσα όλοι θα είμαστε πολύ περισσότερο επιθετικοί μετά.

    Ο εισαγγελέας πρέπει να ακούει για τον ασθενή που επιτέθηκε για να του κάνει εισαγγελική. Όμως ξέρω πολλούς γονείς που λένε ψέμματα.

    Σε αυτό δεν υπάρχει λύση με τέτοιους νόμους. Το μόνο που πρέπει να σημειώσω είναι η ηλικία. Άλλο να βάζουν μέσα έναν 50χρονο άλλο έναν 25χρονο και άλλο έναν στα 17 του.
    Έχεις απόλυτο δίκιο, τα είπες όλα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ο ασθενείς γίνετε καλά όταν μπαινοβγεί πολλές φορές και συνηθίσει την αδικία τα χημικά τον ακραίο ρατσισμό την προδοσία τη βίαιη καταστολή. Αλλά αυτό είναι πολύ σπάνιο.
    εδω για μενα τα ειπεσ ολα γι αυτο χαιρομαι να σε διαβαζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Εγκλεισμός σε μοναστήρι
    By nikiii in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 121
    Last Post: 27-03-2015, 22:49
  2. Εκούσιος εγκλεισμός σε ψυχιατρείο;
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 04-08-2014, 14:18
  3. εγκλεισμος σε ψυχιατρειο
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2010, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •