Να παρω τηλεφωνο στον ψυχολογο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115

    Να παρω τηλεφωνο στον ψυχολογο?

    Γεια σας παιδια..ενας γνωστος μου μου συστησε εναν ψυχολογο για να παω...Εγω δεν ειχα λεφτα για πολλες συνεδριες και το αρχικο μου σχεδιο ηταν να παω για 2-3 συνεδριες να πω τα προβληματα μου και να μην συνεχισω..τουλαχιστον να πω αυτα που νιωθω χωρις να βρεθει λυση....Πριν 5 μερες τον επισκεφθηκα του ειπα για την χαλια οικονομικη κατασταση μου εκανε μια μειωση στην τιμη αλλα και παλι δεν μπορουσα να ανταπεξελθω(ειμαι φοιτητης)..Συζητησαμε μια ωρα περιπου μου εθεσε καποιες προυποθεσεις και καποιους ''κανονες'' με τους οποιους δουλευει και μου ειπε να τα σκεφτω καλα... στο τελος ειπε οτι εαν το οικονομικο ειναι το μονο προβλημα απο αυτα που συζητησαμε να του στειλω μηνυμα στο κινητο ή να τον παρω τηλεφωνο οπως και να εχει γιατι θα εβρισκε καποια λυση σχετικα με αυτο...

    ΥΓ1 Του εστειλα μηνυμα στο email πριν 3 μερες και δεν μου απαντησε
    ΥΓ2 Ντρεπομαι να τον πιεσω γιατι δεν εχω λεφτα και ας μου ειπε οτι μπορει να κανει κατι για αυτο
    ΥΓ3 Θα ηθελα την δικη σας γνωμη πανω στο θεμα γιατι εχω κολλησει αυτη την στιγμη..δεν θελω να με περασει για τζαμπατζη γιατι δεν ειμαι..αλλα ταυτοχρονως χρειαζομαι την βοηθεια του...

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Να τον πάρεις τηλέφωνο ΝΑΙ, αλλά αν θέλεις απάντησε μου και σε 2-3 πραγματάκια.
    1. Πάνω στη συζήτηση περι προυποθέσεων και κανόνων με τους οποίους δουλεύει, θυμάσαι να σου είπε τη λέξη "κανόνες" ο ίδιος ή ειναι μια λέξη δική σου που
    αναφέρεις σε μας εδώ προκειμένου να κατανοήσουμε καλύτερα τι μας περιγράφεις?

    2. Πώς κρίνεις ο ίδιος τη στάση σου σε σχέση με το ΥΓ2, απο τη στιγμή που ο ίδιος ο ψυχολόγος στο πρότεινε ως έσχατη λύση?

    ΥΓ. Το ΥΓ1 βγάλε το τελείως απο το μυαλό σου!!! Ειναι ανώφελο αλλά και άκυρο να προσπαθείς να μπεις στο μυαλό του. Θα σε οδηγήσει σε κακά μονοπάτια και μόνο.
    Έχεις κάποιο είδος συγκεκριμένης αγχώδους διαταραχής ή απλά νιώθεις πως είσαι αγχώδης και αυτό σε ξενερώνει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    1 δικια μου λεξη ειναι για να καταλαβετε καλυτερα
    2 Τωρα με ολα αυτα που γινονται με τις τραπεζες σκεφτηκα μηπως αλλαξε γνωμη
    3 Εχω αγχωδης διαταραχη ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Quote Originally Posted by Vasilis19 View Post
    2 Τωρα με ολα αυτα που γινονται με τις τραπεζες σκεφτηκα μηπως αλλαξε γνωμη
    Σ ευχαριστώ. Σε σχέση με το ΥΓ2, αυτό που λέω-συμβουλευω ειναι να εμβαθύνεις ώς προς αυτό. Να ψάξεις τις αιτίες.
    Λές χαρακτηριστικά 2 λέξεις. "Ντρέπομαι" και "πιέζω".
    Αυτές οι λέξεις πιστεύω προηγούνται του όποιου υποτιθέμενου σεναρίου στο μυαλό σου περι αλλαγών στο τραπεζικό.

    Σκέφτηκα πολλά σενάρια να σε 'κινητοποιήσω' να σκεφτείς αλλά τελικά θα τα ματαιώσω όλα και θα σου πω την αυθαιρετη και μάλλον λανθασμένη εικασία μου.
    Δεν ειναι οι αλλαγές στο τραπεζικό που σκέφτεται ο ψυχολόγος. Ειναι οτι μετάνιωσε που σου πρότεινε να επικοινωνήσεις με αυτό τον τρόπο έστω και ως έσχατη λύση.
    Πάρε τον τηλέφωνο. Αν δεν το σηκώσει ξαναπάρε τον. και μετά ξανα και ξανά. Αυτός άλλωστε σου έδωσε το ελεύθερο....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    με το μετανιωσε τι ακριβως εννοεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Ίσως να σου πρότεινε αυτή τη λύση για δικούς του επαγγελματικούς λόγους. Να μη σου αρνηθεί έτσι χύμα "εγω χωρίς χρήματα δεν κάνω τίποτα".
    Μια μεσοβεζική λύση αντί της σαφούς άρνησης. Αν και όλο αυτό, το ξαναλέω, ειναι μια αυθαίρετη εικασία. Μια άλλη εικασία θα ήταν το "ειπε ξείπε... χέστηκε η παρόλα του"
    Το είπε έτσι για να ολοκληρωθεί ο συγκεκριμένος διάλογος. Εσυ πώς θα έβλεπες αυτά τα σενάρια? Θα μπορούσαν να ισχύουν?
    Αν τον πάρεις τηλ. και μέσα σε όλα τον ρωτούσες και για αυτά? Πώς θα ένιωθες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    εγω θα στο λεγα για να το αντιμετωπισεισ να μπεισ σε μια διαδικασια σκεψησ και να δρασεισ
    οπωσ μπορεισ για να γνωριστειτε καλυτερα ειναι απαραιτητο νομιζω αυτο να το αξιολογησει
    αν ειναι σοβαροσ ανθρωποσ και οχι οτι να ναι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    Μου ειπε να σκεφτω αυτα που συζητησαμε και να τον παρω τηλεφωνο..δεν νομιζω να μου εδινε το κινητο του και να μου ελεγε να τον τηλεφωνησω ενω ηθελα να με αποφυγει...μου ειπε οτι σε 3μηνες θα το εχω ξεπερασει για παντα το προβλημα μου...και οτι το 1ο πραγμα που πρεπει να κανουμε ειναι να βρω δουλεια..απο κοντα μου φανηκε σωστος μου εδωσε ελπιδα οτι υπαρχουν ανθρωποι που θελουν να βοηθησουν καποιον αλλο οταν εχει προβλημα...δεν λεω δωρεαν αλλα με καθυστερηση στην πληρωμη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    κανε αυτο που σ ειπε δλδ σκεψου αυτα που σ ειπε και πραξε αναλογωσ
    εσυ θα σκεφτεισ τι θελεισ και θα του το προτεινεισ να δεισ αν θελει κι αυτοσ
    μετα αυτοσ θα σ πει τι προτεινει και καπωσ θα τα συμβιβασετε
    ειναι μια απλη διαδικασια που αμα τη φερεισ σε περασ επιτυχωσ μοπρεισ και να δουλεψεισ
    στη δουλεια τι νομιζεισ οτι γινεται σε καθε δουλεια αυτο γινεται λεει ο ενασ λεει ο αλλοσ και στο τελοσ καου καταληγουν
    και γινεται αυτο που συμβιβαστηκαν και οι δυο
    σορρυ αλλα μπορει να λεω και βλακειεσ απλα εγω ετσι το αντιλαμβανομαι το θεμα σου να ξερεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    οχι σωστα καταλαβαινεις..θα του στειλω μηνυμα και βλεπουμε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ποση ηταν η εκπτωση που σου εκανε ? συζητησατε για χωρις αποδειξη ? ( εγω ετσι εχω συμφωνησει ) και ποση ωρα ?
    Δεν υπαρχει λογος ντροπης , business is business , και αυτοι απο εμας ζουν , δεν τον εχεις αναγκη μονο εσυ , και αυτος σε εχει .
    Ολα ειναι διαπραγματευσιμα τετοιες εποχες .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    απο 40 το εκανε 30...αλλα ηθελε να με βλεπει 2 φορες την εβδομαδα για 3 μηνες..δηλαδη 720 για 3 μηνες
    Last edited by Vasilis19; 29-06-2015 at 18:35.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    εδω εγραφα κατι μπαρουφεσ αλλα προτιμαω αυτο
    που ο τυποσ που τ λεει ηταν χρονια μπροσταhttps://www.youtube.com/watch?v=nQh0JMaVtxg
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    Βασιλη το πήρα το email αλλά έλειπα σε ταξίδι. Λοιπόν! Πάρε με Τετάρτη ένα τηλέφωνο σε παρακαλώ στο κινητό. Για να κλείσουμε ραντεβου για Πέμπτη. Άσε το οικονομικό θα δούμε..

    Αυτο μου απαντησε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ποσο συχνα μιλάτε με τους γονείς σας στο τηλέφωνο?
    By abyss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 22-02-2014, 14:39
  2. την παίρνω τηλέφωνο και κάθε φορά μου λέει "δεν έχω τι να πω" και τσαντίζομαι...
    By Ares in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 08-05-2011, 17:02
  3. πανω απο το τηλεφωνο!
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2011, 23:27
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 21:45
  5. Πήγα στον Ψυχολόγο
    By kallia13 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 42
    Last Post: 04-12-2007, 01:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •