πόνος στη μέση και αισθημα παλμών στο πόδι....άγχος; ή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    πόνος στη μέση και αισθημα παλμών στο πόδι....άγχος; ή;

    Να'μαι παλι εδω. Χωρις φυσικα να εχω ξεπεράσει όλα τα υπολοιπα που μου δημιουργει η αγχωδης διαταραχή, εδω και περίπου 3 ημέρες κυρίως όταν κάθομαι ή ξαπλώνω νιωθω στο δεξί μου πόδι αίσθημα παλμών ή σα να κυκλοφορει το αίμα πολύ έντονα. Δεν είναι μουδιασμα ακριβως. Είναι όπως όταν κουραζεσαι όλη μέρα και ξεκουραζεσαι μετά...αλλα χωρίς να εχω κουραστεί ιδιαιτερα. χθες βεβαια παρατήρησα και εναν όχι ιδιαιτερο πονο στο ισχύο αλλα κι στον αυχενα σαν πιασιμο. Τι ειναι αυτο ρε παιδια; το εχετε νιωσει; αυτο που με ανησυχει περισσότερο ειναι η περιεργη αισθηση στο ποδι βεβαια..(μόνο στο ένα). να ξεκινησω παλι εξετασεις;
    (Σημ.μαγνητικη εγκεφαλου εκανα αρχες απριλη ολα καλα)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    να προσθέσω ότι υπο καθοδηγηση γιατρού εδω και 3 εβδομαδες εχω σταδιακα ξεκινησει το centrac σταδιακα...μπας και ηρεμησω αλλα δεν..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    κανεις δεν το ειχε βρε παιδια;;; τι στο καλο. ολα τα σπανια σε μενα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Fleur , τα ψυχοσωματικα εχουν ενα ατελειωτο ρεπερτοριο συμπτωματων . Παθολογικο δεν μου φαινεται . Εγω , επι 7 χρονια , οταν κοιμαμαι μονο , ξεραινεται και τσουζει η γλωσσα μου . Τοψαξα απο δω , απο κει , τιποτα . Ε , λεω , ψυχοσωματικο , λογω κτθλψης , και δεν ασχολουμαι πλεον .
    Δεν τοχω ακουσει απο κανεναν να τοχει , αφου και ο στοματολογος απορησε . Δεν με απασχολει , αν και ειναι οδυνηρο .
    Πηρα και αντιμυκητησιακα , τιποτα .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ευχαριστώ για την απαντηση. κουραστηκα και να ψαχνομαι να σου πω, γιατι οσο ψαχνεσαι τοσο αποκλειεις αλλο τοσο αρχιζεις αλλα...δεν ..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    να σ πω κι εγω τη βλακεια μου
    να πηγε η καρδια στο ποδι αποκλειεται οποτε καταλαβαινεισ τι θελω να πω αυτα εγω τα ειχα μικροσ
    πολλα τετοια και ακομα ζω οποτε μαλλον ψυχοσωματικα ειναι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Πιστεψε με φιλε μου εγω εχω πιο περιεργα ωρες ωρες. Θελοντας να σε ενθαρρυνω να ξες η καλη σκεψη βοηθαει πολυ. Δυσκολο ξερω. Ομως αυτο που λες οτι χτυπησες το ειδες;; Μπορει να ειναι κατι ασημαντο και να νομιζεις εσυ οτι ειναι κατι σοβαρο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    το αγχος παιζει παιχνιδακια με το σωμα μας!
    δεν ειναι απολυτως τιποτα!! Οσο το σκεφτεσαι τοσο χειροτερο γινεται!
    εχω προκαλεσει απειρα συμπτωματα στο σωμα μου μονο και μονο επειδη τα σκεφτομουν συνεχεια και στην τελικη μολις ξεκολλουσε λιγο το μυαλο μου σταματουσαν κατευθειαν...

    οποτε στο χερι σου ειναι να μην εντεινεις το προβλημα και με τις μερες θα εξασθενησει!!!!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδια. Φυσικα και δεν φοβηθηκα για καρδια αλλα ξερετε φλεβικη ανεπαρκεια, νευρολογικές ασθενειες κλπ. σήμερα νομιζω καπως καλυτερα αν και αυτή η υγρασια που υπάρχει αυτές τις μέρες με κανει και σηκωνομαι το πρωι σα να με εχουν δειρει. Επισης ξυπναει κανεις με ταχυκαρδίες;; διαβασα οτι το κανει και το centrac και απο προχθες εχω ξεκινησει και το ladose (δεν ηθελα φαρμακα αλλα μεχρι να βρεθουν τα χρηματα για ψυχοθεραπεια δεν γινεται αλλιως) . Για την ακριβεια με το που ξυπναω νιωθω ή ταχυκαρδιες ή σαν κατι "εσωτερικο τρεμουλο", ξερω οσο περισσοτερη σημασια δινω τοσο χειροτερο αλλα τα ξερετε και σεις αυτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Εγω το παθαινα οταν ετρωγα αργα συνηθως δυσπεπτα φαγητα και ξαπλωνα απευθειας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Το άγχος κάνει όλο το σώμα μας ευάλωτο και συγκεκριμένα τις μυικές ομάδες μέσης αυχένα στήθους όπως και τις αρθρώσεις τις προσβάλλει πολύ εύκολα. Καθαρά ιατρική εξήγηση αν θες σου λέω ότι λόγω του ότι είσαι ευάλωτος πιάστηκε κάποιο σημείο της μέσης σου με αποτέλεσμα να πιέζει κανένα νευράκι που αντανακλά στο σημείο του ποδιού που αισθάνεσαι το νευρικό παλμό, αυτό μόνο. Κανονικά νομίζω κάποια στιγμή τεντώσαμε τόσο πολύ τον εαυτό μας που έκανε μπαμ και τώρα παίζει μαζί μας στην κυριολεξία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδια. Φυσικα και δεν φοβηθηκα για καρδια αλλα ξερετε φλεβικη ανεπαρκεια, νευρολογικές ασθενειες κλπ. σήμερα νομιζω καπως καλυτερα αν και αυτή η υγρασια που υπάρχει αυτές τις μέρες με κανει και σηκωνομαι το πρωι σα να με εχουν δειρει. Επισης ξυπναει κανεις με ταχυκαρδίες;; διαβασα οτι το κανει και το centrac και απο προχθες εχω ξεκινησει και το ladose (δεν ηθελα φαρμακα αλλα μεχρι να βρεθουν τα χρηματα για ψυχοθεραπεια δεν γινεται αλλιως) . Για την ακριβεια με το που ξυπναω νιωθω ή ταχυκαρδιες ή σαν κατι "εσωτερικο τρεμουλο", ξερω οσο περισσοτερη σημασια δινω τοσο χειροτερο αλλα τα ξερετε και σεις αυτα.
    Αυτό που περιγράφεις είναι καθαρή εσωτερική ένταση και εγώ ξυπνάω πολλές φορές έτσι μακάρι να είχα μόνο αυτό!

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΑΛΜΩΝ
    By Kentavros3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 81
    Last Post: 21-03-2021, 19:48
  2. αίσθημα παλμων
    By Kentavros3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 30-03-2020, 02:10
  3. αγχος- πονος- κοπωση τι θα κανω?
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2014, 00:51
  4. πονος στο στηθος, αισθημα πως θα πεθανω.
    By pas75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-09-2011, 18:24
  5. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-03-2011, 22:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •