Πως αντέχετε με το στίγμα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 90
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Πως την παλεύετε με το στίγμα;

    Καλησπέρα,
    Γράφω αυτό το κείμενο, γιατί είμαι πλέον στα όριά μου, πραγματικά πως αντέχετε με το στίγμα;;;;; Πως το αντιμετωπίζετε; Εγώ έχω την ασθένεια αυτή για πάνω από 20 χρόνια και έχω κουραστεί!!!!!!!!! Σκέφτομαι να αυτοκτονήσω για να ησυχάσω μια και καλή, αλλά μετά λέω, δεν πεθαίνουν καλύτερα αυτοί που με κάνουν να νιώθω τόσο χάλια; Γιατί εγώ να πληρώνω τις αμαρτίες τους; Τι έφταιξα; Επειδή ο εγκέφαλός μου αρρώστησε κάποια στιγμή όπως αρρωσταίνουν όλα τα όργανα πρέπει μια ζωή να νιώθω χάλια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν έχω αντιμετωπίσει στίγμα μέχρι στιγμής.Το πρόβλημά μου το γνωρίζουν κάποιοι φίλοι μου και η οικογένεια μου.Είναι πολύ δύσκολο και κάτι που σε περιθωριοποιεί.Πιστεύω αυτό που έχουμε ανάγκη είναι να βελτιώσουμε την σχέση με τον εαυτό μας γιατί είναι ο εαυτός κ η αυτοεκτίμηση μας που πλήττεται.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μα αν έχει κάποιος στο πίσω μέρος του μυαλού του, ότι δεν μπορεί να κάνει παρέα όποιον θέλει, και το 50-70% μπορεί να τον απορρίψει για μια ασθένεια, τότε πως μπορεί να είναι καλά και να έχει αυτοεκτίμηση και εαυτό;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Βασικα μενω σε κλειστη κοινωνια και το ξερει ολος ο λαος. πλεον μετα απο 16 χρονια πραγματικα δεν με πειραζει. μονο στις ερωτικες σχεσεις κωλυομαι να το πω, γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να λακισει, και σπανιζουν τα κοριτσια με τοσο μεγαλο βαθμο κατανοησης.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Άστα να πάνε, κι εμένα το ξέρουν πολλοί. Στις ερωτικές σχέσεις καλά κάνεις και δεν το λες, γενικά σε κανέναν δεν πρέπει να το λέμε, αλλά εγώ το κάνω και σαν τεστ για να ξέρω αν αξίζει ο άλλος να με κάνει παρέα ή να έχει σχέση μαζί μου! Γενικά, σπανίζουν οι καλοί άνθρωποι, και πόσο μάλλον να σε κάνουν παρέα αν έχεις ένα τέτοιο πρόβλημα. :mad:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    η καλυτερη απαντηση σε αυτους που μας περιθωριοποιουν ειναι να παιρνουμε τα φαρμακα μας (ή με οποιο αλλο τροπο γινεσαι καλα) ωστε να ειμαστε οσο το δυνατον πιο υγιεις και νορμαλ.

    τοτε θα λενε ..α αυτος δεν εχει τιποτα, το κανει για να παιρνει το επιδομα και τετοια...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Να κάνω μια ερώτηση; Απο τη στιγμή που ειμαστε σε μια κατασταση οπου μπορουμε να επικοινωνούμε, να κανουμε λογικους συλλογισμούς και να συμπεριφερόμαστε ως ανθρωποι, με τα καλα και τα κακα μας, γιατι να μας περιθωριοποιουν; Κι εγω ειχα μια φιλη, η οποία εχει περάσει πολλα δεινά στη ζωη της και οταν έμαθε για την κατασταση μου, σταμάτησε τις επαφές με το σκεπτικό "δεν μπορω να παίρνω μεσα μου τα προβληματα των αλλων". Βεβαια, δικαίωμα της, αλλα αυτο δεν ειναι φιλια τελικα. Δεν της ζητησα κατι, δεν την επιβάρυνα καπου, κι όμως ο καφες που θα βγαιναμε για μια ωρα θα της φαινόταν "επίπονο", μάλλον. Βεβαια, εχω κι αλλες παρέες και δεν κρεμομαι απο τη φιλια ενός ανθρώπου, το ζήτημα ειναι πως ο καθένας ούτως η άλλως κοιτάει την πάρτη του. Πέραν τούτου οι ανθρωποι μπορει να χαθούν και για πολλούς αλλους λογους..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Επίσης ήθελα να ρωτησω, τι είδους συμπεριφορές αντιμετώπισες;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καλημέρα, άνθρωποι είμαστε ούτως ή άλλως, απλά υποφέρουμε εξαιτίας της ασθένειας και των άλλων. Όσο για τη φίλη σου, συμπεριφέρεται όπως πολλοί, στέκεται σε μία λέξη ή κατάσταση και απορρίπτει με το έτσι θέλω. Αυτοί οι "άνθρωποι" δεν αξίζουν να λέγονται άνθρωποι, και όχι εμείς. Έχω περάσει κι εγώ παρόμοια πράγματα άπειρες φορές, γι'αυτό είπα ότι έχω κουραστεί. Πολλές φορές αν βλέπω ότι κάποιος με αποδέχεται, προσπαθώ να τον κάνω να καταλάβει πως νιώθω, για να με βοηθήσει, και παίρνω μεγαλύτερη απόρριψη. Αυτή είναι η ζωή, και αυτοί είναι οι "άνθρωποι". Δεν με ενδιαφέρει πλέον για κανέναν σχεδόν, δεν αξίζει σχεδόν κανένας!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Girl1988, αν θέλεις μπορούμε να μιλάμε με μηνύματα εδώ μέσα, θα χαρώ πολύ. Να είσαι καλά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Girl1988, αν θέλεις μπορούμε να μιλάμε με μηνύματα εδώ μέσα, θα χαρώ πολύ. Να είσαι καλά.
    Ουδέποτε αντιμετώπισα στίγμα για την κατάθλιψη μου! Έκανα άνετα σχέσεις και τους το έλεγα κι αμέσως.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Ουδέποτε αντιμετώπισα στίγμα για την κατάθλιψη μου! Έκανα άνετα σχέσεις και τους το έλεγα κι αμέσως.
    Άλλο η κατάθλιψη άλλο η ψύχωση.......εδώ είμαστε σε υποκατηγορία: "Ψυχώσεις"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Η περιθωριοποίηση γίνεται λόγω άγνοιας. Εκτός αυτού, ο κόσμος αρέσκεται ιδιαίτερα να βάζει ταμπέλες και να εξοστρακίζει ό,τι διαφέρει από το σύνολο.
    Σύνηθες.
    Η άποψη μου είναι πως δεν αξίζει να ασχολείται κάποιος με τέτοιου είδους κόσμο. Μόνο κακό κάνουν.
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έτσι είναι μάλλον!!!
    Ευχαριστώ και όλους όσους άλλους απάντησαν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Τι στίγμα και κουραφέξαλα;;; Χέστηκα στην κυριολεξία! Ας γίνω εγώ καλά και τι με νοιάζει τι πιστεύουνε οι άλλοι.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φοβος ανακοπής κ.α - Εσείς πως αντέχετε;;
    By Carie_ in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 21-08-2014, 02:01
  2. Στιγμα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 11-03-2012, 14:44
  3. Τι ειναι το στιγμα?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 18-08-2011, 14:21
  4. ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΑΝΤΕΧΕΤΕ?
    By seleios in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 134
    Last Post: 30-01-2011, 20:55
  5. Αντέχετε την ειλικρίνεια ???
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 13-11-2007, 10:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •