Γυναίκες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    9

    Γυναίκες

    Γιατί μερικές γυναίκες ανέχονται τις σφαλιάρες από τους συντρόφους τους; Θεωρείτε ότι μερικές γυναίκες θέλουν τη σφαλιάρα τους ή απλώς θυματοποιούνται;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Προσωπικά δέχτηκα σφαλιάρα από το σύντροφο μία φορά, σε καυγά.
    Δεν μπορώ να περιγράψω πώς ένιωσα.. σχεδόν βγήκα από το σώμα μου. Δεδομένου ότι όλη μου η παιδική ηλικία και εφηβεία ήταν γεμάτη σωματική βία, το πρώτο που έπαθα ήταν τρόμος. Αμέσως πέρασα σε σκιώδη οργή, ικανή να σαρώσει τα πάντα. Ο σύντροφος το κατάλαβε και δεν ξανατόλμησε ούτε για αστείο.

    Κανένας άνθρωπος δεν \"θέλει\" τη σφαλιάρα του.
    Τα επίπεδα ανοχής είναι που διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Η ενοχή, οι μηχανισμοί αυτοκαταστροφής και η σύγχυση τον ανεβάζουν τον πήχη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    9

    απ: Reina

    Συμφωνώ απόλυτα ότι η γυναίκα δεν πρέπει να ανέχεται τη σφαλιάρα. Πρέπει να το ξεκόβει από την αρχή. Ωστόσο, αν μια γυναίκα μείνει σε ένα σύντροφο που για μια στιγμή πάνω σε ένα καυγά της δώσει μια σφαλιάρα, πώς είναι σίγουρη ακόμα και αν ζητήσει συγνώμη ότι η μια σφαλιάρα δεν θα φέρει την άλλη; Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στη δική σου περίπτωση αλλά αναζητώ το αν μια γυναίκα πρέπει να φεύγει στην πρώτη σφαλιάρα ή να δίνει ευκαιρίες. Μήπως οι ευκαιρίες την οδηγούν σε θυματοποίηση;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..έδωσα δεύτερη ευκαιρία σε έναν σύντροφο που ήξερα 10 χρόνια μέχρι τότε. Δεν το δικαιούτο?
    Άν ερχόταν και δεύτερη σφαλιάρα και δεδομένου οτι θα τον γλιτώναν από τα χέρια μου (:P), θα αντιμετώπιζα την κατάσταση.
    Οι περισσότερες γυναίκες σήμερα είναι και ανεξάρτητες (οικονομικά) και μορφωμένες οπότε δύσκολα ανέχονται βία. Αν την ανεχτούν σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι και σε εκείνες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    9

    απ: Reina

    Συμφωνώ μαζί σου αλλά οι περισσότερες δεν έχουν τη δική σου δύναμη και όταν δίνουν ευκαιρίες συνήθως θυματοποιούνται.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ε ας γράψουν και τα κορίτσια..
    νομίζω όμως οτι η θυματοποίηση περιορίστηκε κατά πολύ πλέον..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by igeorgak
    Γιατί μερικές γυναίκες ανέχονται τις σφαλιάρες από τους συντρόφους τους; Θεωρείτε ότι μερικές γυναίκες θέλουν τη σφαλιάρα τους ή απλώς θυματοποιούνται;

    Σου προτείνω εναλλακτικά να ανοίξεις θέμα, η τεχνική της σφαλιάρας και τα παρελκόμενά της.

    :P

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Γυναίκες ηθών ελευθέρων
    Γυναίκες παθών κατωτέρων
    Γυναίκες ανδρών πρεσβυτέρων
    Γυναίκες ημών κι ημετέρων
    Γυναίκες κακόφημων δρόμων
    Γυναίκες ερώτων συντόμων
    Γυναίκες αστών παρανόμων
    Γυναίκες οργίων ανόμων
    Γυναίκες ανήθικων βίων
    Γυναίκες λυγμών υπογείων
    Γυναίκες των καταγωγίων
    Γυναίκες μικρών ναυαγίων
    Γυναίκες στης γης τα λιμάνια
    Στου κόσμου την ένοχη αδράνεια
    Γυναίκα κι εγώ στην αφάνεια
    Με θέλουν δίχως περηφάνια

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    18
    Η σφαλιάρα του άντρα προς τη γυναίκα έχει την ίδια βαρύτητα που έχει και της γυναίκας προς τον άντρα γιατί εκείνο που μετράει εδώ δεν είναι η σωματική δύναμη αλλά η υποτίμηση μέσω μιας απαξιωτικής συμπεριφοράς.
    Οι εποχές που κάθε πρωταγωνίστρια που σεβόταν τον εαυτό της χαστούκιζε 2-3 στη ταινία, έχει περάσει ανεπιστρεπτί.
    Διαφωνώ καθετα λοιπον με την άσκηση σωματικής βίας προς οποιαδήποτε κατευθυνση
    Πάντως αν ο μη γενοιτο συμβεί κάποια φορά, οφείλουμε να δούμε ποιος είναι σε γενικές γραμμές ο ασκών τη βία και να συνεκτιμήσουμε το χρόνο τις περιστάσεις και τη συνολική συμπεριφορα του προς το ατομό μας

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Θεσ/νίκη
    Posts
    20
    Προφανώς η άσκηση βίας είναι κατακριτέα.


    Το θέμα όμως της \"σφαλιάρας\", δεν είναι τόσο απλό. Γνωρίζω γυναίκα, η οποία ήτανε από το σχολείο ακόμα, αυτό που θα αποκαλούσαμε αγοροκόριτσο. Δεν τα πήγαινε καλά με τους άντρες, μάλιστα είχε αρκετές φεμινιστικές, μέχρι και ακραίες απόψεις. Παρ\' όλα αυτά και προς έκπληξή μου, μου είπε πως θα δεχόταν σφαλιάρα από το σύντροφό της, τον οποίο βρήκε γύρω στα 24-25. Συγκεκριμένα, μου έλεγε πως \"αν τρελαθώ πχ και τα λοιπά, θα μου δώσει μια σφαλιάρα να ηρεμήσω\". Από ότι κατάλαβα, θεωρεί πλέον ότι μόνο ο άνθρωπος αυτός έχει τέτοιο \'δικαίωμα\' επάνω της.

    Πως σας φαίνεται το παραπάνω περιστατικό;

    Επίσης, θέλω να ρωτήσω την άποψή σας για το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι κάποιες γυναίκες, επιθυμούνε έναν κάπως σκληρό τρόπο αντιμετώπισής τους από τον άντρα, στη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής. Δηλαδή σφαλιάρες, τράβηγμα μαλλιών και τα λοιπά. Αυτό δεν είναι δική μου εκτίμηση, είναι αδιαμφισβήτηο γεγονός. Περιμένω τις απόψεις σας.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1
    θελω και εγώ να σας μεταφερω την προσωπική μου εμπειρία σχετικά με αυτό. Αποφασίσαμε με τον φίλο μου να παντρευτούμε πριν από 18 μήνες. συζούμε κιόλας εδώ και 4 μήνες. Στους μεγάλους μας τσακωμους σηκώνει χέρι πια. και οταν του ζητησα από την πρώτη κιόλας φορά να φύγει για να χωρίσουμε, δεν το δέχτηκε και μου είπε οτι φερθηκε έτσι γιατί τον ανάγκασα εγώ με την συμπεριφορά μου. Προσπάθησα πάρα πολλές φορές να του εξηγήσω ότι εγώ ποτέ δεν θα σήκωνα χέρι σε κανέναν γιατι δεν θα μου φερόταν σωστά (όπως εκείνος λέει για εμένα) πόσο μάλλον σε κάποιον που δεν έχει την ίδια δύναμη. Επίσης του λέω ότι πάντα είχε και έχει την επιλογή να φύγει αν δεν του κάνω. Λέει και ξαναλέει ότι έχει φερθεί έτσι γιατί εγώ τον αναγκάζω και η συμπεριφορά μου. Οτι δεν είναι έτσι ο χαρακτήρας του και τέτοια. Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί γίνονται όλα αυτά. νομίζω ότι κολλάει το μυαλό του. Στην δική του θέση εγώ θα χώριζα. Εκείνος και δεν φεύγει αλλά και συνεχίζει. Χθες έγινε κάτι παρόμοιο και εχω αποφασίσει οτι δεν θα το συγχωρήσω τέταρτη φορά. Πείτε μου πότε και πόσο φταίει το θύμα?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Ελιζα,


    αν φταιει αυτος που σηκωνει χερι, φταις και εσυ που του γυρνας το μαγουλο.
    Εαν δεν ξεκαθαρισεις το ζητημα (ειτε με ψυχολογο ειτε με δικηγορο, αναλογα τι ειναι καλυτερο) θα τρως ξυλο μεχρι να μουδιασει το χερι του αντρα σου.

    Ηδη εχεις δρομολογησει να το ανεχεσαι οποτε μην παραξενευτεις αν συνεχισεις ετσι για την υπολοιπη ζωη σου.

  13. #13
    krino συμφωνώ. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να δίνουμε ευκαιρίες γιατί συνήθως όταν σηκώσει χέρι 1 φορά θα το ξανακάνει. Κι εγώ έχω δεχθεί σωματική & λεκτική βία επί 6 χρόνια (από τα 19 έως τα 25) κ ακόμα προσπαθώ να βρώ για ποιό λόγο το ανέχτηκα. Ενώ ήμουν οικονομικά ανεξάρτητη κ δε συζούσαμε. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι ήμουν μικρή κ μόλις είχαν χωρίσει οι γονείς μου κ ίσως επειδή δεν ήμουν καλά ψυχολογικά έψαχνα κάπου να πιαστώ να νιώσω ότι έχω \"οικογένεια\" ότι ανήκω κάπου, δε ξέρω δε θα το συγχωρήσω ποτέ στον εαυτό μου. Πάντως το σίγουρο είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις παίζει χαμηλή αυτοεκτίμηση κ η τάση να κατηγορήσουμε τον εαυτό μας για το ξέσπασμα βίας του άλλου

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Estranged
    βεβαιως να το συγχωρησεις και να προχωρησεις, αυτο ελειπε δα....
    Οι αιτιες συνηθως ειναι λογω χαμηλης αυτοεκτιμησης.

    Σε αυτες τις περιπτωσεις αντι να δουμε το ηλιου φαεινοτερο,
    κανουμε περιπλοκες αναλυσεις για να δουμε τι κρυβεται πισω απο ολα αυτα....
    Τελικα βλεπεις αυτο που κρυβεται και στραβωνεσαι σε αυτο που φαινεται.

    Καλο ε?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Elisa,

    Οκ αυτός κάνει ότι κάνει και το αιτιολογεί.
    Απορείς γιατί δεν φεύγει

    Εγώ διερωτώμαι τι κάνεις εσύ...
    Εύχομαι να μην υπάρξει ούτε τέταρτη, ούτε 1000 φορά.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •