Ηλεκτροσπασμοθεραπεια ECT για δυσκολες περιπτωσεις σχιζοφρενειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Ηλεκτροσπασμοθεραπεια ECT για δυσκολες περιπτωσεις σχιζοφρενειας

    http://www.webmd.com/schizophrenia/g...ulsive-therapy

    Εσωτερικη δες το μηπως σε βοηθησει..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μαους αν σου πω οτι η γιατρος που με εβλεπε το '12-'13 αστειευτικε οτι αν δε μου ταιριαξει το ρισπερνταλ θα παρω το λεπονεξ αλλιως ηλεκτροσπασμοθεραπεια και τις λεω ΤΙ??? και μου λεει αστειευομουν... αισχος και ο αρχιγιατρος μου ειπε οτι το λεπονεξ ειναι το τελευταιο χαρτι..

  3. #3
    OXI BEBAIA HLEKTROΚΑΘΗΛΩΣΗ

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Καλησπέρα. ήθελα να ρωτήσω σου επαναφέρει τα συναισθήματα η ηλεκτροσπασμοθεραπεία; Δεν νιώθω καθόλου συναισθήματα και επίσης έχω κατι περίεργους πόνους στους κροτάφους και στην κορυφή της κεφαλής.. Αν ναι να πάω να την κάνω κ γω...

  5. #5
    davidh
    Guest
    Εχω κανει ECT

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    σου επαναφερει τα συναισθηματα; γενικα πως ηταν η εμπειρια;

  7. #7
    davidh
    Guest
    Κοιτα, εγω απο εκεινη την εποχη λιγα θυμαμαι παντος απο αυτα που μου ειπαν οι δικοι μου ημουν αγριο θηριο ανημερο.. πχ. δεν μας δεχωντουσαν στα ξενοδοχεια εξαιτιας μου. Μετα απο εκει (το ECT) και με φαρμακα αρχισα "καπως" να συναιρχομαι. Ο γιατρος ειχε πει θα γινω καλα αλλα θα ειναι σαν την αρχη ενος μικρου μωρου, δλδ οτι θα αρχισω απο την αρχη να μαθαινω να δενω τα κορδονια μου. Αισθηματα.. δεν ξερω να σου πω αλλα απο οτι εχω καταλαβει μιλαω σαν ρομποτακι χωρις εκφραστικοτητα ουτε κινηση των χεριων για εκφραση. 100% δεν επανερχεσε νομιζω. Εγω περνω 350μγ Λεπονεξ τωρα, 100μγ λαμικταλ και 1μγ ζαναξ.
    Το ECT το κανουν με ναρκωση, εγω νομιζω εκανα κανα 10 φορες, αλλα σε μια ναρκωση δεν ναρκωθηκα τελειως και θυμαμαι που ενιωσα το ηλεκτροσοκ, να μου τρανταζει το μυαλο το ρευμα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    μαλιστα αρα δεν ξερεις αν σου επαναφερει τα συναισθηματα...τουλαχιστον αρχισες να συνερχεσαι..

  9. #9
    davidh
    Guest
    Κοιτα, αν ειμαι ειλικρινεις, δεν ειμαι ευτυχισμενος. Εχω να χαρω χρονια, μαλλον απο τοτε που βγηκα απο τις κλινηκες. Εχω κατι σκαμπανεβασματα ψυχολογιας και ψυχοπλακωματα, αλλα οχι, ειμαι ενας δυστυχισμένος ανθρωπος. Εχω να γελασω 17 χρονια.

    Λεω ολη την ωρα μαλακιες για να γελασω και μονο εγω γελαω..

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Τουλαχιστον εσυ νιωθεις συναισθηματα εγω δεν νιωθω απολυτος τιποτα και δεν ξερω τι να κανω δεν ειναι επιλογη μου το οτι δεν νιωθω.. θελω να νιωσω να χαρω την ζωη μου! Δεν γελαω με ενα αστειο οπως συνηθιζα και νομιζω οτι η συνειδηση μου δεν λειτουργει.. Γι αυτο ρωταω για την ηλεκτροσπασμοθεραπεια μπας και μου επαναφερθουν τα συναισθηματα...

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    να σημειωσω.. και η ενσυναισθηση μου εχει φτασει στο 0

  12. #12
    davidh
    Guest
    Πόσο χρονών εισαι και τι παίρνεις;

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Ειμαι 27 και παιρνω ladose 20mg και zyprexa 5mg

  14. #14
    davidh
    Guest
    μαλλον εχεις ανηδονια. ποσο καιρο περνεις;Εγω περνω φαρμακα απο τα 23 μου 17 χρονια τωρα, εχω αλλαξει παρα πολλα φαρμακα αλλα δεν με επιανε τιποτα και τωρα περνω λεπονεξ, μπορω να πω οτι ειναι καλυτερα με αυτο, ανηδονια ειχα κι εγω με την ρισπερνταλ, αλλα αυτοπεποίθηση μηδεν.. με σκυμενο το κεφαλι τοσα χρονια,...

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Το επαιρνα και γω το Rispelen και μαλλον απο κει προεκυψε η ανηδονια οπως λες.. και εγω αυτοπεποιθηση 0 μετα απ αυτο.. Τουλαχιστον το ηλεκτροσοκ σε βοηθησε; το σκεφτομαι πολυ να παω να κανω μπας και μου ξαναξυπνησουν τα συναισθηματα και να ερθει σε μια ισσοροπια το μυαλο μου γιατι ουτε γελαω ουτε λαλαω ειμαι ενα αβουλο κενο πλασμα... Πωπω ταλαιπωρησε πολλα χρονια.. Εγω επαθα ψυχοτικο συνδρομο και ηθελα να σκοτωσω ανθρωπο γι αυτο και τα ξεκινησα τα χαπια.. Το επαθα μετα απο εναν βαρυ χωρισμο που ειχα με καποια.. Εσυ;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΣΠΑΣΜΟΘΕΡΑΠΕΙΑ?
    By holfork in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 4
    Last Post: 12-07-2020, 18:55
  2. Ηλεκτροσπασμοθεραπεία
    By Paolo_1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 12-07-2020, 18:25
  3. Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?
    By Chisora in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 40
    Last Post: 25-04-2012, 18:29
  4. δύσκολες μέρες
    By pinkshoe in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 31-03-2012, 19:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •