Απότομο ψυχολογικό/εγκεφαλικό πρόβλημα, τι μπορεί να είναι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    4

    Απότομη ψυχολογική/εγκεφαλική αλλαγή, τι μπορεί να είναι?

    Καλησπέρα πρόσφατα σε κοντινό μου άνρθωπο (23 ετών) έχει αλλάξει επικίνδυνα η συμπεριφορά του, το πρόσωπό του οι εκφράσεις και η αντίληψή του όσο αφορά τις συζητήσεις με άλλους ανρθώπους. Παρακαλώ διαβάστε πρόκειται για κάτι σοβαρό. Το παιδί αυτό ήταν πολύ "φυσιολογικό" μέχρι που ξαφνικά ήταν σαν να έχει κάποια νοητική καθυστέρηση.

    Έχει ξεκόψει από κάθε φίλο, μιλάει μόνο κυριολεκτικά έχει κάποιο χάσει την αίσθηση του humor (δεν το αναγνωρίζει εύκολα), δυσκολεύεται πάρα πολύ να καταλάβει τι τον ρωτάμε, μερικές φορές ζητάει να το επαναλάβουμε, έπειτα αργει να το επεξεργαστεί και απαντάει μετά από κάποια δευτερόλεπτα με δυσκολία στην ομιλία, σαν να τραβλίζει ενώ η φωνή του έχει γίνει "τρομακτικα" βαριά και μιλάει μόνο σε αυτό τον τόνο με κοφτό "ρομποτικό" τρόπο. Δεν μπορεί να απαντήσει σε ερωτήσεις που δεν έχουν άμεσο ενδιαφέρον σε αυτόν, ενώ μπορεί να απαντήσει σε ερωτήσεις με γνώσεις που έχει ήδη. Δεν θα απαντήσει ποτέ αν τον ρωτήσουμε για τον εαυτό του ή το πως νιώθει, κρύβει το πρόσωπό του ή αλλάζει μεριά όταν κάτι τον κάνει να χαμογελάει και γενικά η επικοινωνία και η οπτική επαφή έχει χαθεί εντελώς. Δε θέλω να του πω ακόμη να δεί καποιον ειδικό οπως κι ο πατέρας του φοβάται για να μην νιώσει οτι είναι άρρωστος (ψυχολογικά). Ένα από τα συμπτώματα που είχε αρχίσει να έχει πριν τη μεγάλη αλλαγή ήταν το οτι δεν μπορούσε να αλλάξει το πρόγραμμά του με κανέναν τρόπο όπως έχει και πρόγραμμα στο φαγητό το οποίο δεν αλλάζει με τίποτα με αποτέλεσμα να τρώει κανονικά (σκεφτηκα πως μπορει να ειχε σχέση με καταθληψη κλπ αλλα τα συμπτώματα δεν μοιαζουν όλα). Η συμπεριφορά του δεν μου φαίνεται από επιλογή ή αντίδραση μιας και το πρόσωπό του έχει αλλάξει όψη ενώ κάνει περίεργες εκφράσεις. Από το σπίτι βγαίνει μόνο αν έχει κάποια δουλειά να ψωνίσει ή να πάει σε κάποιο σημαντικό μάθημα. Παρ'ολα αυτά μαγειρεύει, κάνει δουλειές στο σπίτι μελετάει για τη σχολή του κλπ...

    Στο παρελθόν ήτανε γενικά σχετικά αντικοινωνικός με άγνωστα άτομα αλλά δεν θα μπορούσα με τίποτα να πω οτι είχε κάποιο θέμα. Ξαφνικά παρατήρησα όλες αυτές τις περίεργες αλλαγές μέσα σε μια βδομάδα κι έχω ανησυχήσει.

    Χρειάζομαι τη βοήθεια σας στο πως πρεπει να χειριστώ το θέμα. Η να φτάσω σε κάποιο συμπέρασμα για τι μπορεί να του συνέβη. Στο παρελθόν είχε εκφράσει παράπονα σχετικά με το οτι δεν βρίσκει ουσιαστικό λόγο να βγαίνει ή να κάνει πράγματα με άλλους ανρθώπους γιατί δε ταιριαζανε. Αυτο βέβαια απέχει πάρα πολύ από το σημείο που έχει φτάσει τώρα. Κάποια άτομα που μίλησα μου είπαν σχετικά με το σύνδρομο Asperger αλλά είναι δυνατόν να εμφανιστεί κάτι τέτοιο σε μεγαλύτερη ηλικία?
    Last edited by psycho-ray; 04-07-2015 at 20:27.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    AMA EINAI ΑΠΟΤΟΜΗ Η ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΣΕ ΤΟΝ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    ΤΟ ΑΣΠΕΡΓΕΡ δεν το καταλαβαινει ουτε αυτοσ που το χει οχι να το καταλαβεισ εσυ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    νευρολογο οχι ψυχιατρο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    εγω λεω παρεση προσωπικου νευρου
    δεσ εδω http://www.medlook.net/%CE%9D%CE%B5%...E%B1/1744.html
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    γενικα αυτα που λεσ ειναι και ασπεργκερ αλλα θα τα ειχε απο μικροσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    4
    Δεν έχει παραλήσει το πρόσωπό του, απλά ούτε κινήται το μισό ή κάτι τέτοιο, απλά κάνει κάτι σαν τικ στα χείλη σαν να τα μαζεύει προς τα πίσω. Επίσης ξυρίζει συνέχεια το κεφάλι του.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    αντε ρε και με τρομαξεσ τα τικ μπορει να ειναι αγχοσ δε ξερεισ τεσπα καλο ειναι να πατε σε κανενα γιατρο αυτοι καταλαβαινουν αμα δουν κατευθειαν αμα ειναι καλοσ θα σασ πει κοιτα κι εγω κουρευομαι περιεργα γτ μου την εχει δωσει που δε μ φερονται καλα δε λεω κι εγω καλοσ δεν ειμαι μεσ τα σκατα ειμαι αλλα τουλαχιστον δε μιλαω ασχημα αν δε μ μιλησει πρωτα καποιοσ αλλοσ τεσπα μπορει να του την εδωσε κατι που εγινε να σοκαριστηκε απο κατι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ολα αυτα που γραφεις μου θυμιζουν εναν γνωστο που ειχα καποτε που δεν ειμαστεν φιλοι απλα τυχαινε να γνωριζομασταν ναι εγινε αυτο ακριβως ξαφνικα αλαξε οψη συνηθειες κ εγινε απομακρος αλλα κ πριν την αλαγη δε μου φαινοταν οκ μου εδινε συνεχεια την εντυπωση οτι δε πιστευε τιποτα απο οσα ελεγε κ μετα απλως βγηκε στη φορα το πραγματικο του προσωπο οι ανθρωποι δεν αλαζουν εσυ νομιζεις οτι τους ηξερες.ειχε αυτο ακριβως το χαρακτηριστικο δε μιλαγε ποτε για τον εαυτο του. δε ξερω πως εφτασε σε αυτο το σημειο γιατι ειμασταν απλα γνωστοι ηταν φιλος ενος φιλου μου απλα κ καπιες φορες τυχαινε να τον βλεπω αλλα δεν ειχα ασχοληθει πολυ μαζι του...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    εγω παλι δε πιστευω οτι οι ανθρωποι αλλαζουν αποτομα κατι εγινε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    4
    Mε τον αδερφό του που μίλησα με τον οποιο συγκατοικόυσαν ως φοιτητές μου είπε οτι η περίοδος της αλλαγής ήταν περίπου μια βδομάδα κι όχι απο τη μια μερα στην άλλη, δεν του απαντούσε σε ότι τον ρωτούσε, αλλα με πίεση απαντούσε, τώρα πια το έκοψε και αυτό. Το οτι αργεί τόσο να επεξεργαστεί τα δεδομένα αυτό πως εξηγήται? Το οτι η φωνή του είναι μονότονη και βαριά...Πάντως κατάθλιψη δεν μοιάζει έτσι δεν είναι? Ο καταληλότερος άνθρωππος κατα τη γνώμη σας να τον δει?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κατι μου θυμιζει αυτο ενοεις οτι πριν η φωνη του ηταν χρωματιστη κ ψιλη?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    4
    όταν φώναζε γινόταν σχετικά πιο ψιλή όταν μιλούσε χαλαρά πάλι ήταν σχετικά χαμηλών τόνων δηλαδή όχι και τόσο χρωματιστή, αλλα τώρα είναι μονο χαμηλότονος ακόμη πιο βαρύς ήχος σαν να βγαίνει απο βαθιά

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    To μήνυμα τροποποιήθηκε απο την διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης

    Aλεξανδρε να σου υπενθυμισω οτι ΔΕΝ εισαι γιατρος και δεν μπορεις να δινεις συμβουλες , οταν καποιος ζητα ιατρικη συμβουλη
    Last edited by betelgeuse; 04-07-2015 at 22:12.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    εγω ψηφιζω νευρολογοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πιστευετε οτι η πνευματικοτητα μπορει να ειναι λυση στο προβλημα μας?
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 27-11-2014, 09:00
  2. Ψυχολογικο προβλημα
    By john.bl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-10-2014, 23:18
  3. Προβλημα στυσης, μαλλον ψυχολογικο..βοηθηστε με λιγο
    By psuxodrama07 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 05-10-2014, 10:16
  4. Έχει συγκεκριμένο Ψυχολογικο/Ψυχιατρικό Πρόβλημα η κοπελα? Please Read it all! (1/2)
    By Berdema in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-2011, 11:35
  5. Replies: 154
    Last Post: 17-10-2008, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •