Πώς αλλάζουν τόσο οι άνθρωποι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 143
  1. #1

    Πώς αλλάζουν τόσο οι άνθρωποι;

    Διαπιστώνω, με πολύ λύπη, πως ορισμένοι άνθρωποι όσο καλά κι αν τους φερθείς στο τέλος δε θα διστάσουν να σε τσαλαπατήσουν... Πονάει η καρδιά μου όταν σκέφτομαι πως προσπαθούν να με πληγώσουν με κάθε τρόπο χωρίς να του έχω κάνει το παραμικρό κακό. Πώς είναι δυνατόν να αλλάζει ένας άνθρωπος τόσο πολύ; Προφανώς, πάντοτε ετσι ήταν, αλλά ο έρωτας σε εμπόδιζε να το δεις... Ακόμα όμως και όταν περνά ο έρωτας, ακόμα και όταν δεν είσαι μαζί με τον άλλον, πώς σταματάς να σέβεσαι τις στιγμές που έζησες μαζί του; Πώς σταματάς να θυμάσαι πως κάποτε είχες αισθήματα για αυτόν τον άνθρωπο; Το ερωτικό στοιχείο είναι πολύ πιθανό να χαθεί, αλλά τι γίνεται με το ανθρώπινο; Εξαφανίζεται κι αυτό; Τις τελευταίες μέρες, έχοντας απορριφθεί με πολύ άσχημο τρόπο από έναν άνθρωπο που θεωρούσα "άνθρωπο" μου, μαθαινω καθημερινά πως μιλάει πολύ άσχημα για μένα και αυτο με επηρεάζει πολύ αρνητικά. Το κακό είναι πως συναναστρέφομαι, λόγω δουλειάς με φίλους του και όλο και κάτι θα πετάξουν, ενώ παράλληλα τα κοινωνικά μέσα δικτύωσης δυσχεραίνουν ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Ξέρω πως αναφέρει προσωπικές μας στιγμές και γελάει μαζί με τα φιλαράκια του, που με τη σειρά τους τα μεταφέρουν στις γυναίκες τους και με κάποιον τρόπο φτάνουν τελικά και στα αυτιά μου... Πραγματικά, οσο είμασταν μαζί του φέρθηκα άψογα, όπως κι αυτός. Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα είναι χρήστης ουσιών, αλλά πραγματικά, όσο κι αν έχω πειστεί πως η συμπεριφορά του έχει άμεση σχέση με την εξάρτηση του, δεν μπορώ να το αποδεχτώ ολοκληρωτικά αυτό, διότι παρατηρώ πως κι άλλοι άνθρωποι, που δεν είναι χρήστες, έχουν ανάλογη συμπεριφορά... Στη δική μου περίπτωση κιόλας, αυτός ήταν που με χώρισε, οπότε το όλο θέμα γίνεται ακόμα πιο αλλόκοτο. Αισθάνομαι πως μπήκα σε μονοπάτια που δεν έπρεπε καν να γυρίσω να κοιτάξω... Πέρα από αυτό όμως, μόνο εγώ έχω παρατηρήσει πως όσο πιο καλά φέρεσαι σε έναν άνθρωπο, τόσο αχάριστα θα σου φερθει; Πώς γίνεται να ζητάς από τον άλλον αγάπη, να του δίνεις υποσχέσεις, να κάνεις όνειρα μαζί του και στο τέλος να του φέρεσαι σαν σκουπίδι; Και η ειρωνία είναι πως θα προσπαθήσουν να βγουν και λάδι, γιατί σε κάποια στιγμή εσύ θα αγανακτήσεις με όλη αυτήν τη συμπεριφορά και θα φερθείς ανάλογα! Και τότε θα εισαι φυσικά εσύ ο "κακός"! Δε με θέλεις... καλώς... Ποιος ο λόγος να μου φερεσαι με τόση κακία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Λεει πραγματα που ειναι ψευτικα? σε συκοφαντει? λεει ας πουμε η κατερινα μου κανε αυτο ενω δεν εχει γινει? ή απλα λεει αληθειες αλλα δε θα θελες καποιοι φιλοι να τα ξερουνε?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Δεν είναι πάντα ανάλογο του τι κάνεις με το πως θα σου φερθούν. υπαρχουν πολλές πιθανότητες.
    η να φερθεις καλά κ να σ φερθούν καλά
    η να φερθεις καλά κ ν μη σου φερθούν καλά
    η να μη φερθεις καλα κ ν σ φερθούν καλά
    η να φερθειτε κ οι δυο άσχημα.
    Τι σημασία έχει ; μένουμε υποτίθεται μακρια απο ανθρώπους π μας πληγωνουν.
    Διαφορετικά το εκλαμβανω ως κυνηγω την κακή μ τύχη.

    Εκτός από αυτό. ο άνθρωπος που αναφέρεις είναι τιποτενιος κ κατινα.
    Έτσι το εκλαμβανω εγώ. οποτε γιατί ασχολεισαι ; θέλεις να σε τρελάνει ένας σαν αυτόν ; ξέχασε οτι υπάρχει μη νοιαζεσαι για το τι λέει. ας παει να λέει σε φιλους. αν οι φίλοι είναι καλοί άνθρωποι κ όχι επιφανειακοι σαν αυτον δε θα σε κρίνουν. αρκεί να κάνουν σωστη κριτική κ εποικοδομητική κ να μην ακούν μονο τη μια πλευρά. αλλά καο παλι! Δεν πάνε ν λένε ο,τιθελουν;; ΕΣΥ μη δίνεις σημασία. κ Σβήσε το Facebook. έχει κάψει άπειρο κόσμο.
    τι κατινια υπάρχει στν κοσμο τελικά.

  4. #4
    Και τα δύο... Για παράδειγμα έμαθα πως είπε πως τον πίεσα να μου πει σ αγαπώ. Κάτι που δεν ισχυει... Αυτός μου λεγε και όχι εγώ... Και μου παραπονιόταν κιόλας γιατι δεν του το λέω... Ή μπορεί να φωνάζει "δεν τη θέλω, δε τη θέλω", χωρίς εγώ να έχω κάνει την παραμικρή κίνηση να τον πλησιάσω... Κεράσι, δεν είναι τοσο το θέμα ο αυτός καθεαυτός... Απογοητέυομαι που υπάρχουν άνθρωποι που θα μπουν στη διαδικασία να σου προκαλέσουν συναισθήματα που δεν είναι ικανοί να υποστηρίξουν και μόλις τα καταφέρουν, παυουν να δινουν την παραμικρη σημασία και να φέρονται άσχημα... Κορόιδο; Ναι, μάλλον... Θα ζήσω με αυτήν την σκέψη... Πάμε παρακάτω... Όλα οκ! Αλλά πως να φερθείς μετά στο παρακάτω; Δεν ξέρω.. εμένα η ζωή μου έχει δείξει πως οι άνθρωποι μπορούν και κρυβουν πολύ καλά τον πραγματικό τους εαυτό κι αυτο με τρομάζει....

  5. #5
    Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    Δεν είναι πάντα ανάλογο του τι κάνεις με το πως θα σου φερθούν. υπαρχουν πολλές πιθανότητες.
    η να φερθεις καλά κ να σ φερθούν καλά
    η να φερθεις καλά κ ν μη σου φερθούν καλά
    η να μη φερθεις καλα κ ν σ φερθούν καλά
    η να φερθειτε κ οι δυο άσχημα.
    Τι σημασία έχει ; μένουμε υποτίθεται μακρια απο ανθρώπους π μας πληγωνουν.
    Διαφορετικά το εκλαμβανω ως κυνηγω την κακή μ τύχη.

    Εκτός από αυτό. ο άνθρωπος που αναφέρεις είναι τιποτενιος κ κατινα.
    Έτσι το εκλαμβανω εγώ. οποτε γιατί ασχολεισαι ; θέλεις να σε τρελάνει ένας σαν αυτόν ; ξέχασε οτι υπάρχει μη νοιαζεσαι για το τι λέει. ας παει να λέει σε φιλους. αν οι φίλοι είναι καλοί άνθρωποι κ όχι επιφανειακοι σαν αυτον δε θα σε κρίνουν. αρκεί να κάνουν σωστη κριτική κ εποικοδομητική κ να μην ακούν μονο τη μια πλευρά. αλλά καο παλι! Δεν πάνε ν λένε ο,τιθελουν;; ΕΣΥ μη δίνεις σημασία. κ Σβήσε το Facebook. έχει κάψει άπειρο κόσμο.
    τι κατινια υπάρχει στν κοσμο τελικά.
    Δεν έχω σκόπο να αφήσω κανέναν να με τρελάνει... Πιο πολύ θέλω να εκφράσω κάποιες σκέψεις που εχω... Αλλά είναι απογοητευτικό ρε γμτ!!!! Δείξε από την αρχή τι είσαι... Είμαστε τόσοι άνθρωποι στον πλανήτη, θα βρεθεί αυτός που θα ζητάς τα ίδια... Και όλοι θα είμαστε μια χαρα! Μη μου το παίζεις ευαίσθητος και αγαπησιάρης ενώ δεν είσαι... Τι πρέπει δλδ να γίνουμε όλες και όλοι σκατάνθρωποι για να πάψουμε να πληγωνόμαστε;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by katerinaki123 View Post
    Δεν έχω σκόπο να αφήσω κανέναν να με τρελάνει... Πιο πολύ θέλω να εκφράσω κάποιες σκέψεις που εχω... Αλλά είναι απογοητευτικό ρε γμτ!!!! Δείξε από την αρχή τι είσαι... Είμαστε τόσοι άνθρωποι στον πλανήτη, θα βρεθεί αυτός που θα ζητάς τα ίδια... Και όλοι θα είμαστε μια χαρα! Μη μου το παίζεις ευαίσθητος και αγαπησιάρης ενώ δεν είσαι... Τι πρέπει δλδ να γίνουμε όλες και όλοι σκατάνθρωποι για να πάψουμε να πληγωνόμαστε;
    μπορεί να ηταν αγαπησιαρης κ μετα να έγινε κάτι κ να άλλαξε κ να έγινε ενα μάτσο σκατά. Αυτό σε κανει να νιώθεις καλυτερα η χειρότερα ; νομίζω Χειρότερα. Απο την αλλη αν ηταν παντα σκατά αυτό σε παρηγορεί γιατί τουλαχιστον θα δυστυχησει κ έτσι νιώθεις καλυτερα.
    Ο,τι κ να παιζει απο τα δυο, δεν έχει να κανει με σένα. εσθ απλα παρατηρούσες.
    Όλες οι επιλογές π έχει κανει στη ζωή του θα επιδράσουν η θετικά η αρνητικά στον ίδιο ανάλογα με τις πράξεις του.
    Εσένα τίποτα απο αυτά δεν σε επηρεάζει άμεσα. αν βέβαια το κυνηγησεις κ το αφήσεις ν σ Φάει τη ζωή ασχολούμενη με αυτό τοτε δική σ ευθύνη.
    Πρόσεξε οι επιλογές που κάνουμε τώρα διαμορφώνουν το μέλλον μας.
    αν μπλεκεσαι με τα τέρατα στ τέλος γίνεσαι κ ΕΣΥ τέρας.
    Μην ψαχνεις απαντήσεις.
    Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι καλοί γεννήθηκαν κ οι μ@λακες για να μπορούμε ν εκτιμαμε τς καλούς.
    Ξεφορτωσου τον απο τη σκέψη σου. σου τρώει τη ζωή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω νομιζω οτι αυτα ειναι πεισματα και απο πεισμα χωρισατε. Οταν ακους αντρα να κατηγοραει μετα το χωρισμο, του την εχει δωσει. Δεν αποκλειω συντομα να σε πλησιασει να τα βρειτε. Απ τα νευρα του το κανει πιστευω. Διαφορετικα αμα δε νιωθεις τιποτα δεν ασχολεισαι καν, δεν αναφερεσαι καθολου ειτε για καλο ειτε για κακο. Γιατι δε το κανε και πριν που εισαστε μαζι? παντως ειναι καλο γτ δειχνει οτι υπαρχει συναισθημα, ας φαινεται περιεργο αυτο που σου λεω. Παω στοιχημα οτι θα χεις συντομα νεα προσεγγιση. Δεν εχεις ακουσει που λενε οι αμερικανοι ας λενε οτι θελουνε αρκει να λενε σωστα τ ονομα μου? δεν υπαρχει κακη διαφημιση δηλαδη. Παμε στοιχημα οτι εχει συνεχεια η ιστορια...εδω θα μαστε κ μας λες.

  8. #8
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εγω νομιζω οτι αυτα ειναι πεισματα και απο πεισμα χωρισατε. Οταν ακους αντρα να κατηγοραει μετα το χωρισμο, του την εχει δωσει. Δεν αποκλειω συντομα να σε πλησιασει να τα βρειτε. Απ τα νευρα του το κανει πιστευω. Διαφορετικα αμα δε νιωθεις τιποτα δεν ασχολεισαι καν, δεν αναφερεσαι καθολου ειτε για καλο ειτε για κακο. Γιατι δε το κανε και πριν που εισαστε μαζι? παντως ειναι καλο γτ δειχνει οτι υπαρχει συναισθημα, ας φαινεται περιεργο αυτο που σου λεω. Παω στοιχημα οτι θα χεις συντομα νεα προσεγγιση. Δεν εχεις ακουσει που λενε οι αμερικανοι ας λενε οτι θελουνε αρκει να λενε σωστα τ ονομα μου? δεν υπαρχει κακη διαφημιση δηλαδη. Παμε στοιχημα οτι εχει συνεχεια η ιστορια...εδω θα μαστε κ μας λες.
    Ελπίζω να μην εχει καμια συνεχεια αυτο το θεμα... Θεωρω πως ειναι υποκριτης και ψευτης κι εγω δεν ειχα παρει χαμπαρι... Απλως αναρωτιεμαι... Την επομενη φορα θα καταλαβω; Μπορεις αραγε να καταλαβεις ποτε ενας ανθρωπος ειναι αληθινος μαζι σου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eγω πιστευω οτι αν δε χωριζατε δε θα γινοταν τιποτα απ αυτα κ το χεις παρει λαθος. Δεν ειναι οτι τοσο καιρο ηταν υποκριτης. Και μ εχει διδαξει η ζωη οπου βλεπω κατηγοριες μετα απο χωρισμους, κρυβεται πισω συναισθημα. Κατι σαν τους 2 ξενους το σηριαλ αν θυμασαι. Εγω περιμενω μια κρουση παντως, αμα γινει γραψε.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    11
    Συγνώμη οταν λες ειναι χρήστης ουσιών τι εννοείς;

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Προσπάθησε να μην τρεφεις ελπίδες.
    Δεν κανει για σένα.
    Την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτική με τιε επιλογές σ κ με τις σχέσεις σ.
    Λίγο πιο επιφυλακτική κ καχύποπτη. κακό δε μας έκανε ποτέ αρκεί ν μην είναι σε υπερβολικό βαθμό.
    Συνέχισε τη ζωή σ χωρίς να ασχολεισαι. θα ηρεμησεις.

  12. #12
    Πως σε καταφερε? δλδ πως τα καταφερε να σε δελεάσει και να σε κερδίσει?
    Μαλλο άβγαλτη εισαι, σε πλησίασε και σε εντυπωσίασε με τον αυθόρμητο, εξωστρεφη υποτιθεται δυναμικο του χαρακτηρα, σου κόλλησε, ήταν όλο ωραια λόγια για το πως παρουσιαζε το ατομο του αλλά και για σενα κι εσυ τον πίστεψες και προχωρησες μαζι του.
    Ωραια λόγια κι αγαπες όλοι ξερουν να λενε οταν εχουν κοπελα στο πλάι τους, επειδη ξερουν ότι αυτές γοητεύονται με τετοια, δεν σημαίνει όμως ότι τα εννοούν. Ειναι απ αυτους που επιδιδονται σε περιστασιακες σχεσεις αμα καποια τους κανει εντυπωση μέχρι να τους φυγει ο ενθουσιασμος και μετα την παρατανε. Το μάθημα ειναι πως ότι λάμπει δεν ειναι πάντα χρυσος.
    γιάννης

  13. #13
    ....κατερίνα, το ότι σε διαβάλλει και μιλάει άσχημα για σένα, σημαίνει πως δεν μπορεί να χωνέψει την απόριψη.
    Το έχουμε δει άπειρες φορές στη ζωή μας, όταν προσπαθούμε να απομακρύνουμε έναν άνθρωπο και δεν λέει να το πάρει απόφαση, περισσότερο από εγωισμό παρά από πραγματικό ενδιαφέρον.
    Είναι οι τύποι που αντί να κάνουν την αυτοκριτική τους, κοιτανε να το ρίξουν πάνω σου, με απώτερο σκοπό φυσικά να τραβήξουν την προσοχή σου.
    Μη μασάς, κλείσε τα αυτιά σου και συνέχισε τη ζωή σου, γιατί μετά από αυτό έρχεται το σχέδιο βου που λεει ότι θα αρχίσει να σου κλαίγεται για να τον λυπηθείς και να γυρίσεις πίσω.
    Μακιρά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by katerinaki123 View Post
    Ελπίζω να μην εχει καμια συνεχεια αυτο το θεμα... Θεωρω πως ειναι υποκριτης και ψευτης κι εγω δεν ειχα παρει χαμπαρι... Απλως αναρωτιεμαι... Την επομενη φορα θα καταλαβω; Μπορεις αραγε να καταλαβεις ποτε ενας ανθρωπος ειναι αληθινος μαζι σου;
    Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    Προσπάθησε να μην τρεφεις ελπίδες.
    Δεν κανει για σένα.
    Την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτική με τιε επιλογές σ κ με τις σχέσεις σ.
    Λίγο πιο επιφυλακτική κ καχύποπτη. κακό δε μας έκανε ποτέ αρκεί ν μην είναι σε υπερβολικό βαθμό.
    Συνέχισε τη ζωή σ χωρίς να ασχολεισαι. θα ηρεμησεις.
    συμφωνω με την κοπελα και εχω την αισθηση οτι ΣΙΓΟΥΡΑ οι αντιδρασεις του εχουν σχεση με την χρηση που κανει, αλλα ισως και η αρχικη σας γνωριμια να εχει σχεση (απο μεριας του) με την χρηση, με καποιον τροπο...
    μεινε μακρια και τους κοινους γνωστους ξεκοψε τους ολους. μην μπαινεις σε περιεργειες για το τι μπορει να λενε για σενα.

    ποσο καιρο τον γνωριζες πριν κανεις κατι μαζι του και ποσο καιρο εισασταν μαζι?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πολλα ζευγαρια τα εχουνε χωρισει και μετα ο ενας μπορει να λεει κατι εναντιον του αλλο. Δε σημαινει οτι οταν τα χανε ηταν υποκριτης. Απλα του τη δινει μετα απ τα νευρα του. Αυτος ενα λογο παραπανο. Αλλα και περα απ τα γκομενικα μιας και το διατυπωσες πιο γενικα το ερωτημα. Αλλωστε οι ανθρωποι αλλαζουν στην πορεια της ζωης καποιες φορες, δε σημαινει οτι πριν ηταν υποκριτες. Εγω επαναλαμβανω σε γουσταρει ακομα αλλα ειναι κομματακι εγωιστης. Νευρα, θυμος, κατηγοριες κλπ υπαρχουν μετα απο ενα χωρισμο μονο οταν υπαρχει ακομα συναισθημα...αλλο αν δε το παραδεχεται ευκολα ή προβαλλει το αναποδο. Εδω θα μαστε και θα δειξει.

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ανθρωποι
    By Kortha in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-2012, 15:30
  2. ΖΩΑ-ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2012, 16:02
  3. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  4. oι εποχές αλλάζουν δυστυχώς
    By manic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 23-04-2010, 19:27
  5. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ...ΜΕ ΠΟΝΟΥΝΕ....
    By LOGOPSYXOS in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 26-01-2006, 03:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •