ΨΩΡΙΑΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: ΨΩΡΙΑΣΗ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9

    ΨΩΡΙΑΣΗ

    Καλησπερα !!! Αποφασισα να εγγραφω σε αυτη την ομαδα γιατι πραγματικα νιωθω την αναγκη να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου...Εδω κ εφτα χρονια πασχω απο την ευλογημενη ψωριαση...και λεω ευλογημενη γιατι αν δεν υπηρχε αυτη ποιος ξερει πως θα ξεσπουσε ο οργανισμος το στρες κ την κακη διατροφη...!Επισκευτηκα απειρους γιατρους...εκανα ολα τα γιατροσοφια...ωσπου εφτασα το χειμωνα να γεμισω σε ολο μου το σωμα...πραγματικα δυσκολα εβλεπες καθαρο δερμα πανω μου...φαγουρα,αιμα,πονος,προ σευχες....προσευχες...για εφτα μηνες...!κ το θαυμα εγινε!!!!επισκευτηκα συγκεκριμενο γιατρο(οχι δερματολογο) ο οποιος μου απαγορευσε συγκεκριμενες τροφες κ μου εδωσε βιταμινες που ελειπαν απο τον οργανισμο μου..αυτη τη στιγμη μπορω και φοραω ραντακια μπλουζακια κ ειμαι τρισευτυχισμενη!!! Πραγματικα μπορω να καταλαβω τον πονο ολων των ψωριασικων...Ομως μονο εμεις μπορουμε να βοηθησουμε τον εαυτο μας!!!!Διωχνουμε το αγχος οσο μπορουμε, αγαπαμε τον εαυτο μας , τρωμε σωστα (φρουτα,ψαρια) και υστερα ολο αυτο το καλο επιστρεφει στο δερμα μας!!!!!!!!

  2. #2
    Γειά σου Πέμυ! Ο αδελφός μου έχει ψωρίαση επίσης. Μπορείς να μου γράψεις ποιές τροφές σου απαγόρευσε ο γιατρός; Θα σου ήμουν ευγνώμων. Ο γιατρός αυτός πού είναι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παιδια , εγω ειχα μετρησει 400 εξανθηματα σε ολο μου το σωμα !!! η φρικη της φρικης ! βρισκομουν κατω απο την επηρρεια ισχυροτατου στρες επι 16 μηνες , λογω μιας δουλειας που ειχε στραβωσει ασχημα . Πηρα φαρμακα , ηλιοθεραπειες , κλπ κλπ., τιποτα . Μολις περασε το στρες , το 2004 , εμειναν τα εξανθηματα , αλλα οντας ψυχραιμος , ( δεν ειχα στο προσωπο ) , αδιαφορησα πληρως , και σε ενα μηνα εξαφανιστηκαν ολα . Ουτε ετρωγα κατι ιδαιτερο , απλως δεν ειμαι καθολου αγχωδης , ουτε σκεφτομαι αρνητικα . Εκτοτε δεν ειχα κρουσμα . Το μυστικο για μενα ειναι να εισαι κουλ .

    Ο γιατρος που πηγα λεγεται Παπαδοπουλος , ειναι σπεσιαλιστας στην ψωριαση , Αγιου Μελετιου , στην Πατησιων . Εχω διαβασει οτι εχουν βγει πολυ καλα φαρμακα , οπως το humira , και αλλα συγχρονα .


    Τροφες μου ειπε να μην τρωω σαλτσοειδη , αλλα εγω ετρωγα οτι ηθελα .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    http://www.ingossip.gr/paraxena/6902...timetopise-tes




    Να , εδω διαβασε τα τελευταια νεα για την ψωριαση .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9
    καλημερα!!!Μου απαγορευσε ολες τις τροφες με σιταρι(ψωμι, μακαρονια κλπ).Τρωω πολυ ψαρι,φρουτα...δεν ξερω αν επιτρεπεται στο φορουμ να μιλησω για το γιατρο.αν θελεις επικοινωνησε στο [email protected]

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9
    εχεις πολυ δικιο!!!Ησουν τυχερος που σου εφυγαν αμεσως!!!Παντως οντως το πιο σημαντικο ειναι η ψυχολογια!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9
    Συμβουλευτικα να σας πω οτι επειδη εχω δοκιμασει κορτιζονες αλλα και πολλα χαπια βαρια, δεν συστεινω κατι τετοιο...παρτε βιταμινες ω3, αντιοξειδωτικα, καντε εξεταασεις να δειτε ποιες βιταμινες σας λειπουν...καντε μπανια και ηλιοθεραπεια!!Πραγματικα θελω να βοηθησω!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΠΕΜΥ View Post
    !!Παντως οντως το πιο σημαντικο ειναι η ψυχολογια!!!


    Αυτο ακριβως λεω , εκ πειρας , αν αδιαφορησεις , στ ' αληθεια ομως , θα φυγουν ολα τα εξανθηματα . Εγγυημενα .

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9
    Για να αδιαφορησεις, πρεπει κατα τη γνωμη μου να δεις ενα σημαδι βελτιωσης...συμφωνεις;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΠΕΜΥ View Post
    Για να αδιαφορησεις, πρεπει κατα τη γνωμη μου να δεις ενα σημαδι βελτιωσης...συμφωνεις;


    Οχι , στην περιπτωση μου , αιφνης , μεσα σε 10 μερες φυγαν ολα , ειναι καθαρα θεμα φιλοσοφιας/στασης ζωης . Για να βοηθησω κι αλλο , υπαρχει και συνεχεια . Το 2005 , μετρωγε ακομα το πως εγω ( ειχα εγωισμο ) , καταφερα να χασω σε μια δουλεια αρκετα χρηματα , δεν μπορουσα να το χωνεψω , οποτε επανερχεται ενα 70% της προηγηθεισας ψωριασης . Παθαινω ενα ατυχημα με μηχανη , και ξυπναω σενα θαλαμο του ΚΑΤ με 2 ετιομοθανατους , 1 15χρονο παιδακι , κι αυτο ετοιμοθανατο με ογκο στο εγκεφαλο , και εναν 30αρη , που φωναζε αναρθρα λογια , ειχε χτυπησει ασχημα στο κεφαλι . Καθησα 5 μερες σε αυτο το πρωτογνωρο ακρως σοκαριστικο περιβαλλον , και μια και δεν ειχα κατι σοβαρο , το φιλοσοφησα , και σκεφτηκα , καλα θα καθομαι να σκαω για τα λεφτα ( δεν ειχα χρεωκοπησει δα ) , μπροστα σε αυτα που βλεπω εδω μεσα ? ε , σε μια βδομαδα , φυγαν ολα τα εξανθηματα , οριστικως πλεον .

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9
    Μπραβο σου, σε θαυμαζω ειλικρινα!Μακαρι ολοι μας να ειχαμε τη δικη σου δυναμη ψυχης!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΠΕΜΥ View Post
    Μπραβο σου, σε θαυμαζω ειλικρινα!Μακαρι ολοι μας να ειχαμε τη δικη σου δυναμη ψυχης!!!


    Αγαπητη ΠΕΜΥ , αυτα τα γραφω οχι για να δειξω αν ειμαι δυνατος η οχι , αλλα για να αποδειξω οτι αυτα τα αυτοανοασα νοσηματα , οπως ψωρισση , ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας . Ειχα παει πρωτα σεναν αλλο ηλιθιο γιατρο , και μουλεγε , κοιτα να κανεις παρεα με ανθρωπους με την παθηση σου , και τετοιες αηδιες . Ασε που τα φαρμακα κατα της ψωριασης καταστελλουν το ανοσοποιητικο , με συνεπειες να προσβληθεις απο ασθενειες , ξερεις , απ αυτες τις πολυ κακες , οποτε δεν μπορεις να τα χρησιμοποιεις για πολυ καιρο , 2 μηνες πρπ , τα ποσιμα εννοω . Εχω τον αδελφο φιλης μου , πασχει απο ψωριαση χρονια τωρα , την ρωταω , ειναι αγχωδης ? παρα πολυ , η απαντηση . Τα καλα νεα , οπως μου ειπε ο γιατρος ο Παπαδοπουλος , ο σπεσιαλιστας , ειναι οτι το στρες εσενα ( εμενα ) με χτυπαει στο δερμα , θα μπορουσε να σε χτυπαει καρδια , καρκινο , και ολο το κακο συναπαντημα ! οποτε να και το καλο . !!
    Εχω περασει ξανα στρες , αλλα οχι της ισχυος του 2004 -05 , και δεν εγινε τιποτα .

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    49
    Είχα ένα συνάδελφο παλιά που είχε σοβαρό πρόβλημα. ¨Ηταν γεμάτος πληγές.
    Ήταν αγχώδης, αδύνατος και νευρώδης τύπος.
    Μετά από 5 έτη τον ξαναείδα και ήταν το δέρμα του σαν εφήβου !
    Μου είπε ότι πηγε στο Συγγρού, απέναντι από το ξενοδοχείο Κάραβελ, και του όρισαν διατροφή με ορισμένα τρόφιμα και θεραπεύτηκε.
    Έφτιαξε και η ψυχολογία του βέβαια.
    Καλά ξεμπερδέματα σας εύχομαι !

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9
    Καλημερα!ευχαριστουμε πολυ για το ενδιαφερον! Να πω οτι ο δικος μου γιατρος που με θεραπευσε ειναι νευροφυσιολογος-γενετιστης.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9
    οντως το παν ειναι η ψυχολογια...η ψωριαση ειναι δωρο Θεου πιστευω...ξεσπαει ο οργανισμος και γλιτωνει τα...χειροτερα!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γνωριζεται καποιον με ψωριαση? Βοηθηστε τον..
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 61
    Last Post: 28-02-2019, 14:06
  2. Χάπια για την ψωρίαση έχει χρησιμοποιήσει κανείς?
    By dreamer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 14-10-2014, 02:51
  3. ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΨΩΡΙΑΣΗ
    By xristina1989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2014, 19:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •