feels like we only go backwards.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1

    feels like we only go backwards.

    Γεια σας παιδια. Χρειαζομαι πραγματικα βοηθεια. Ειμαι χαμενη. Και μου την δινει που ξαναχαθηκα μετα απο εναν χρονο χωρις ψυχιατρους,φαρμακα και λοιπες ιστοριες. Ειμαι 19 χρονων,φοιτητρια ψυχολογιας - και πολυ χαρουμενη για αυτην την επιλογη,ασχετως που ειμαι και η καλυτερη <ασθενης > - Ξαναρχισαν οι κρισεις πανικου και οι ιδεοληψιες.Lets get loud,ολα μαζι. Και με κεινα και με τουτα,60ευρα για ψυχιατρους δεν διαθετουμεν. Χαπια διαθετουμεν - αν και δεν ξερουμε για ποσο ακομα-. Η ιδεοληψια μου ειναι μια κ μοναδικη και ερχεται ως επιπροσθετο συμπτωμα αγχους. Ειναι η κλασσικη ιδεοληψια < θα σκοτωσω> που σαν εκφραση επαναλαμβανεται στο μυαλο μου. Φυσικα ξερω οτι δεν ειναι αληθεια και ποτε δεν με εχει πεισει οτι αγγιζει τα ορια της πραγματικοτητας οπως μια ιδεοληψια που ειχα παλιοτερα σχετικα με τον προσανατολισμο της σεξουαλικης ταυτοτητας μου.Προφανως και η ιδεοληψια δεν θα με ενοχλουσε τοσο,αν δεν ειχα αγχος πανικου και φοβο να βγω εξω. Τι να λεμε τωρα,τα γνωστα αγνωστα σε ολους μας,αποπραγματοποιηση,αστα θεια,φοβο -ποτε θα επιστρεψω σπιτι μου,-,δεν θελω πολυ κοσμο τριγυρω μου,φοβο οτι χανω τον ελεγχο του μυαλου μου,πολλες σκεψεις κλπ κλπ.Το θεμα ομως ειναι οτι οσες φορες και αν κατρακυλησα στους πανικους,ποτε δεν ειχα την αγοραφοβια οπως τωρα. Δεν γινεται να με πιεζω να βγω εξω γιατι ειμαι ειτε λες και θα λιποθυμησω ειτε εχω ενα τρελο αγχος για το ποτε θα επιστρεψω στο σπιτι. Ξεκινησα τσιπραλεξ ( σιπραλεξ,απλα κινουμαι στο πνευμα των ημερων) που εχουμε σκοπο να τα φθασουμε στα 20 μγ. Μεχρι τωρα ειμαι στα 10 και νιωθω τα συμπτωματα να ειναι σε εξαρση. Κλαιω ολη μερα ,ευτυχως παω γυμναστηριο και ξεχνιεμαι -καμια φορα βεβαια δεν εχω το κουραγιο ουτε καν να παρω την αποφαση-,ερχεται η παρεα μου απο το σπιτι . Απλα να,νιωθω οτι βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση. Περασα μια δυσκολη φαση ( φοιτητρια,ξαφνικη ανεξαρτησια,ξαφνικες 24 ωρες ελευθερες με μοναδικο υπευθυνο εσενα για την αξιοποιηση τους, δεν ειμαι του νταμπα ντουμπα και γενικοτερα ποτε μου δεν στερηθηκα πραγματα ετσι ωστε να ξεσπασω στην φοιτητικη ζωη-. Φυσικα και δεν ειμαι ευχαριστημενη με τον εαυτο μου,γεγονος που συμβαλλει στην οξυνση του αγχους μου. Γενικοτερα η ανασφαλεια ειναι καλο εδαφος για να ριζωσει και να αυξηθει ο πανικος ή οποιαδηποτε διαταραχη. Δεν ξερω τι ακριβως θελω να ρωτησω. Θα ηθελα τοσο την επιβεβαιωση του < Μην ανησυχεις καλο μου κοριτσι,οπως το ξεπερασες την προηγουμενη φορα,ετσι και τωρα >. Ωστοσο ολοι ξερουμε πως απαξ και μπεις στον χορο,τα ξεχνας ολα αυτα και καταστροφολογεις. Αυτην την στιγμη κλαιω ( ΟΥΑΟΥ) και σκεφτομαι οτι θα ειμαι ετσι ,οτι δεν θα ευχαριστηθω το καλοκαιρι μου,οτι θα εχω παντα τους γλυκους μου <δαιμονες > μεσα μου και γενικα θα τρωγομαι με τον εαυτο μου. Ξερω οτι πρεπει να επικεντρωθω στον τελευταιο . Και δεν ειναι θεμα εγωισμου. Αλλα οπως εχουν πει πολλοι σοφοι,αν δεν μπορεις να περασεις μονος σου χρονο με τον εαυτο σου, ειναι ολιγον τι ανησυχητικο. Ειμαι ενας ειρμος σκεψεων και δεν ξερω καν αν βγαζει κανεις ακρη. Και καθως ο καθεις βλεπει τα προβληματα του με τον δικο του προσωπικο μεγεθυντικο φακο,μπορειτε να φανταστειτε τι διαστασεις τους εχω δωσει. Θελω τις αποψεις σας σχετικα με το αντικαταθλιπτικο ( ειχα ξανακανει θεραπεια με σιπραλεξ) και γενικοτερα τι θα μπορουσα να κανω -να σημειωθει πως καθε μερα για μενα ειναι ενας <αγωνας> επιβιωσης για να αποφυγω εξοδους,καβγαδες με γονεις σχετικα με το ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΣΙ ΚΟΡΗ ΜΟΥ? και γενικοτερα για να την παλεψω μεχρι να ξανακοιμηθω το βραδυ. Μιζερια,μιζερια,μιζερια.Meanw hile μεσα σε ολα , παρακολουθω ειδησεις με ζαναξ Τα φιλια μου και ευχαριστω !!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Location
    Κάπου κεντρικά και παραθαλάσσια
    Posts
    22
    Καλησπέρα!Όταν το 2011 έπαθα την σούπερ ντούπερ κρισάρα μου,που με οδήγησε σε 6μήνη ψυχοθεραπεία είχα πάθει το εξής,λες κ δεν μου έφταναν όλα τ'άλλα....είχα ακούσει για έναν τύπο που είχε μαχαιρώσει την γυναίκα του και μου κόλλησε ότι θα κάνω κ γώ κακό.Πανικοβλήθηκα,εγώ δεν αγγίζω ούτε μυρμήγκι,βέβαια κατσαρίδες σκοτώνω άνετα.Πήγα στον ψυχολόγο σαν τρεμάμενο ψάρι και ντρεπόμουν να του πώ τις σκέψεις μου.Πήρα την απόφαση λοιπόν και τότε μου διέγνωσε ΓΑΔ με κρίσεις πανικού.Όταν λέμε κρίσεις πανικού όμως,εννοούμε κρισάρες έτσι,να πηγαίνει η πίεση από 11,5 που είχα πάντα στο 17.Ο γιατρός μου εξήγησε ότι αυτές τις σκέψεις μου τις προκαλεί το άγχος και ουδέποτε θα γίνουν πράξεις.Εγώ όμως φοβόμουν,πέρασε ο καιρός,τελείωσε η θεραπεία,οι σκέψεις όμως εκεί,παρόλο που είχαν σταματήσει οι έντονες κρίσεις,σε αυτή την φάση θεωρώ ότι αυτές οι σκέψεις με άγχωναν πάρα πολύ!Σήμερα,έχω ένα σωρό ψυχοσωματικά,οι σκέψεις σαν να έβαλαν λίγο δαχτυλάκι στο μυαλό μου,ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΠΕΤΡΕΨΑ να με περιπαίξουν ξανά και ΕΙΠΑ ΟΧΙ,σαν αυτό το βροντερό που ψήφισα στις 5 Ιουλίου αλλά ω! έγινε ΝΑΙ!Μην μου αγχώνεσαι,στο λέω ειλικρινά,το έχω περάσει,είμαι 32 και δεν αξίζει να κολλάς.Αγοραφοβία ευτυχώς δεν είχα ποτέ,αλλά πρόσφατα παρακολούθησα ένα live σεμινάριο που λέγεται shadow work και έχει ως σκοπό να περνάμε μέσα από τους φόβους μας και όχι παραπλεύρως.Τόλμησε το και αντιμετώπισε το!Χάπια δεν πήρα ποτέ.

    Καλή δύναμη,Γιάννα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    φιλσ λαικ τα λεσ ωραια ρε συ να πουμε κι εχεισ το χαβαλε σου πραγμα που ειναι το πιο σημαντικο
    ναουμ και δειχνει ποιοτητα ρε συ δικια μου καλα θα κανεισ να ανοιξεισ τα στραβα σου και να καταλαβεισ
    ποσο εσωτερικα ομορφη εισαι και να κοψεισ τα χαζα κι ετσι που λεσ η φαση δλδ δικια μου και θα σε βαλω
    κι ενα τραγουδακι για παρτυ σου αφιερωμενο να δεισ πωσ οι κοριτσαρινεσ οταν χαμογελανε ειναι οι πιο ομορφεσ
    τ κοσμου αντε να μην τα παρω
    φιλικα χαβαλετζιδικα σβουρηχτα και αναποδογυριστα καλημεροσπαρταριστα και καλησπερομπαγιατικα
    δικο σου τωρα στα φμ προσπαθησε να καταλαβεισ το νοημα
    https://www.youtube.com/watch?v=GXoZLPSw8U8
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Location
    Κάπου κεντρικά και παραθαλάσσια
    Posts
    22
    Ωραίο τραγούδι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ευχαριστω που εκτιμασ την επιλογη ηχητικου ασματοσ που σκοπο εχει να υποκινησει ενα συναισθημα
    και να το κανει να συμβολισει μια επιλογη σε ενα κοσμο ασταθη που σκοπο εχει να δευτερολογησει
    και να δημιουργησει μια ασταθησ αξια σε ενα σαθρω περιβαλλον που διηνεκιζει εισ το απειρον
    δλδ μη γινεσαι ειδημων
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Location
    Κάπου κεντρικά και παραθαλάσσια
    Posts
    22
    Αγαπητέ,νομίζω ότι αυτό ζήτησε η κοπέλα παραπάνω.Όμως αν θέλεις να την πείς σε κάποιον βρίσκεις άπειρους λόγους,μια που σε έχω διαβάσει σε πολλά σχόλια και νιώθω την εριστικότητα σου!Αν λοιπόν εγώ γίνομαι ειδήμων που είπα πως το βίωσα όλο αυτό,εσύ τι ακριβώς είσαι?Επίσης το ''διηνεκίζει'' σημαίνει επ'άπειρον οπότε το ''εις το άπειρον'' δεν κολλάει,καταλάβαμε τι θες να πεις!Σε χαιρετώ και δεν το συνεχίζω,αν σκοπός του φόρουμ είναι να μιλάς μόνο εσύ και δυό-τρείς ακόμα................ας μου γίνει μια διευκρίνηση γι'αυτό,παρακαλώ τους διαχειριστές!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ουτε ηξερα οτι η δευτερη απαντηση ειναι δικια σου εγω απλα ειμαι ερειστικοσ
    γτ μου πανε οτι ολα αυτα που περναω τα περναω επειδη κοροιδευω
    και λεω ετσι ειστε κουφαλεσ θα κοροιδευω μεχρι να με σκοτωσετε
    φιλικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    επισησ επειδη με εχουνε γαμισει μεχρι τα κοκκαλα θα κοροιδευω
    κι επιτελουσ ειναι τετοια η κατασταση μου οπυ δε ξερω αν θα ζω αυριο
    και μου παν οτι φταιει το κοροιδεμα γι αυτο λοιπον οχι θα κοριδευω
    θα το γαμησω τη μανα
    μεχρι να ψοφησω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    και επειδη ειμαι απο τουσ καλουσ προσπαθω σε μερικα σοβαρα θεματα να μην κοροιδευω αλλα και παλι δεν κρατιεμαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Ελις μπορεις να με κοροιδεψεις οσο θελεις αλλα τουλαχιστον καντο σε ενα ποστ αν εχεις την καλοσυνη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    κι εχω και την αλλη την καριολιτσα γαμω τα χρηστοκαντηλα τησ με κανει κανταδεσ και καλα
    οχι κανταδεσ θα κανω θα κανω σε ολεσ σασ κανταδεσ κι αμα σασ αρεσει
    https://www.youtube.com/watch?v=CTTjLxXFg0k
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Quote Originally Posted by Have_Faith View Post
    Καλησπέρα!Όταν το 2011 έπαθα την σούπερ ντούπερ κρισάρα μου,που με οδήγησε σε 6μήνη ψυχοθεραπεία είχα πάθει το εξής,λες κ δεν μου έφταναν όλα τ'άλλα....είχα ακούσει για έναν τύπο που είχε μαχαιρώσει την γυναίκα του και μου κόλλησε ότι θα κάνω κ γώ κακό.Πανικοβλήθηκα,εγώ δεν αγγίζω ούτε μυρμήγκι,βέβαια κατσαρίδες σκοτώνω άνετα.Πήγα στον ψυχολόγο σαν τρεμάμενο ψάρι και ντρεπόμουν να του πώ τις σκέψεις μου.Πήρα την απόφαση λοιπόν και τότε μου διέγνωσε ΓΑΔ με κρίσεις πανικού.Όταν λέμε κρίσεις πανικού όμως,εννοούμε κρισάρες έτσι,να πηγαίνει η πίεση από 11,5 που είχα πάντα στο 17.Ο γιατρός μου εξήγησε ότι αυτές τις σκέψεις μου τις προκαλεί το άγχος και ουδέποτε θα γίνουν πράξεις.Εγώ όμως φοβόμουν,πέρασε ο καιρός,τελείωσε η θεραπεία,οι σκέψεις όμως εκεί,παρόλο που είχαν σταματήσει οι έντονες κρίσεις,σε αυτή την φάση θεωρώ ότι αυτές οι σκέψεις με άγχωναν πάρα πολύ!Σήμερα,έχω ένα σωρό ψυχοσωματικά,οι σκέψεις σαν να έβαλαν λίγο δαχτυλάκι στο μυαλό μου,ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΠΕΤΡΕΨΑ να με περιπαίξουν ξανά και ΕΙΠΑ ΟΧΙ,σαν αυτό το βροντερό που ψήφισα στις 5 Ιουλίου αλλά ω! έγινε ΝΑΙ!Μην μου αγχώνεσαι,στο λέω ειλικρινά,το έχω περάσει,είμαι 32 και δεν αξίζει να κολλάς.Αγοραφοβία ευτυχώς δεν είχα ποτέ,αλλά πρόσφατα παρακολούθησα ένα live σεμινάριο που λέγεται shadow work και έχει ως σκοπό να περνάμε μέσα από τους φόβους μας και όχι παραπλεύρως.Τόλμησε το και αντιμετώπισε το!Χάπια δεν πήρα ποτέ.

    Καλή δύναμη,Γιάννα!
    Γιαννα δεν τις φοβαμαι τις σκεψεις και τις εχω πει χαλαρα και ωραια στον ψυχιατρο. Το ειχα ξαναπερασει και εφυγαν. Εσενα σου εχουν φυγει καθολου? Αν οχι τι φοβασαι ακριβως οταν σου ερχονται στο μυαλο?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Quote Originally Posted by το αγχος προσωποποιημενο! View Post
    Ελις μπορεις να με κοροιδεψεις οσο θελεις αλλα τουλαχιστον καντο σε ενα ποστ αν εχεις την καλοσυνη.
    δε κοροιδευω εσενα κουκλα μου κοροιδευω το μπερδεμα που εχεισ μεσα στο κεφαλι σου ενα μπερδεμα ειναι τιποτα παραπανω
    μια χαρα εισαι και να ξερεισ οτι η γυναικα με χιουμορ ειναι πολυ πιο ομορφη απο μια ξυνη κουκλαρα γι αυτο στα γραψα ετσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Quote Originally Posted by elis View Post
    δε κοροιδευω εσενα κουκλα μου κοροιδευω το μπερδεμα που εχεισ μεσα στο κεφαλι σου ενα μπερδεμα ειναι τιποτα παραπανω
    μια χαρα εισαι και να ξερεισ οτι η γυναικα με χιουμορ ειναι πολυ πιο ομορφη απο μια ξυνη κουκλαρα γι αυτο στα γραψα ετσι
    Το μπερδεμα στο κεφαλι μου ειναι ενα μερος του ευατου μου και οσο πιο γρηγορα το λυσω,τοσο το καλυτερο . Δεν σε κατηγορησα για κατι και ουτε εχω σκοπο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •