Άπειρες θερμίδες, πόνος φούσκωμα και πρήξιμο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    1

    Άπειρες θερμίδες, πόνος φούσκωμα και πρήξιμο!

    Χαιρετώ τη μεγάλη παρέα. Από πού να αρχίσω; Από μικρή που λέτε έτρωγα τεράστιες ποσότητες φαγητού. Το φαγητό το λατρεύω. Μπορώ να μιλώ όλη μέρα γι?αυτό και να το σκέφτομαι ακόμα παραπάνω. Ήμουν πάντα αδύνατη αλλά είχα από το γυμνάσιο και μετά πάντα τεράστια κοιλιά για τα κιλά μου. Ήταν πάντα φουσκωμένη και με πονούσε πολύ συχνά. Φυσικά έχω σπαστική, μα πολύ σπαστική όμως! κολλήτιδα. Μου έγραψαν χάπια. Δεν τα πήρα ποτέ. Μια μέρα μια φίλη μου μου είπε ότι τρώω πάρα πολύ. Για παράδειγμα μια ζωή έτρωγα τα εξής: Πρωινό 3 πιάτα corn flakes με γάλα, μετά πήγαινα σχολείο, έτρωγα εκεί κάτι από το κυλικείο μέχρι μα σχολάσουμε πάλι πράγματα από το κυλικείο μετά σπίτι τρία πιάτα μεσημεριανο γεμάτα πάντα με δυο και τρία ψωμιά, μισό κιλό τυρί ή κασέρια γραβιέρες κτλ και βράδυ το ίδιο. Γλυκά μπόλικα πάλι μεγάλες ποσότητες. Γενικά ποτέ δεν είχα μέτρο σε τίποτα. Ας πούμε έτρωγα 6-7 γεμιστά για μεσημέρι και το ίδιο για βράδυ πάλι με άπειρο ψωμί και τυρί. Βούτες σε όλα με ψωμί. Σούπες. Πατάτες, μακαρόνια μέχρι και ρύζι με ψωμί. Σε κάποια φάση πήγα εξωτερικό
    Σε τρεις μήνες πήρα 20 κιλά. έφτασα τα 70 αν και δεν μου φαίνονταν. Η μαμά μου είδε πόσο έτρωγα και τρόμαξε! Η μαμά μου που μια ζωή μας έβαζε να φάμε τόσο μεγάλες μερίδες και νομίζαμε πως ήταν νορμάλ. Ξέρω ότι το νούμερο θα ακουστεί τρελό αλλά έπαιρνα γύρω στις 30 με 40 χιλιάδες θερμίδες τη μέρα. Μην με βγάλετε τρελή. Ξέρω καλά να μετρώ θερμίδες και δεν κάνω λάθος. Με πονούσε συνέχεια η κοιλιά. Φυσιολογικότατο. Ποιο στομάχι θα άντεχε όλα αυτά; Τρία πακέτα corn flakes κάθε πρωί 40 φέτες ψωμί του τοστ με άπειρο βούτυρο χαλούμι μέλι μαρμελάδα, τεράστιες πίτσες, γλυκά το ένα πίσω από το άλλο- δούλευα και σε ζαχαροπλαστείο και κυριολεκτικά κάθε φορά που σέρβιρα πελάτη μπουκωνόμουν και με κάποιο γλυκό. όπως καταλαβαίνετε το μαγαζί είχε πολλούς πελάτες. Μετά δούλευα σε εστιατόρια. Το ίδιο έκανα και εκεί. Επίσης έτρωγα πάνω από δύο κιλά ταραμά τη μέρα με άπειρο ψωμί, φυστικοβούτυρο και όλα τα συναφή. Πήγαινα και σε μπουφέδες και τσάκιζα πόσα πιάτα. όσοι βγαίναν μαζί μου τρόμαζαν με το πόσο έτρωγα. Οι φίλες μου μου λέγαν πως αν συνεχίσω θα πάθω καρδιά. Μετά γύρισα Ελλάδα και τα έχασα μέχρι το καλοκαίρι, ούτε θυμάμαι πώς. Πάντως δίαιτα δν έκανα. άρχισα απλά να τρώω όσο έτρωγα μια ζωή και όχι τόσο αρρωστημένα. Να τονίσω πως ποτέ μου δεν είχα αντοχή ούτε καν για περπάτημα. άρχισα να γυμνάζομαι μόνη μου. Με τα χρόνια η αντοχή μου αυξήθηκε. Επίσης έχω αναιμία. Πάντα είχα και άρχισα να παίρνω σίδηρο κτλ γιατί πάντα ζαλιζόμουν. Απορώ γιατί αφού πάντα έτρωγα σαν βόδι. Τεσπά φέτος τον χειμώνα έφτασα τα 57 κιλά ενώ έκανα σχεδόν κάθε μέρα γυμναστική σπίτι. Αερόμπικ και ποδήλατο. Και λέω τι φάση; Χάλασε ο υπερτέλειος μεταβολισμός μου; Και πλησίαζε το φετινό καλοκαίρι και λέω δν πάει άλλο. Κάνω τόση γυμναστική άδικα; ας φτιάξω και λίγο τη διατροφή μου. Και λέω θα κάνω για πρώτη φορά δίαιτα στη ζωή μου. Ξεκίνησα πριν ενάμιση μήνα; κάπου εκεί. Από τις 6 και 7 θερμίδες που παιρνα παντα έπεσα στις 2.500 και έπειτα έπεσα και άλλο και άλλλ και άλλο. Υπήρξαν μέρες που πήρα μόλις 800. Εγώ μόνο 800; Αν μου το λεγε κάποιος αυτό θα τον έλεγα τρελό. έχασα τα κιλά που ήθελα αλλά άρχισαν άλλα προβλήματα. Ζαλίζομαι συνέχεια μα συνέχεια. Η πίεση μου είναι συνέχεια στο 8 και η μικρή στο 4.8 και οι παλμοί μου - άλλο πάλι τούτο είναι 32. Ο καρδιολόγος μου πε ότι η διατροφή δεν έχει σχέση με παλμούς. Η κοιλιά μου είναι μονίμως πρησμένη. Με πονά χειρότερα από παλιά. Εγώ τόσα χρόνια νόμιζα πως είχα κοιλιά γιατί έτρωγα σαν ελέφαντας, αλλά ακόμα και τώρα που τρώω τόσο λίγο για τα δικά μου δεδομένα μένει εκεί ακλόνητη. Μόνο το πρωί που ξυπνώ είναι νορμάλ. Με το που πίνω έστω νερό ή που τρώω ξαναγίνομαι έγγυος. Ο γαστρεντερολόγος με έχει στείλει να κάνω εκατό εξετάσεις. Τώρα έκανα για να δω αν έχω κοιλιοκάκη. Αν το έχω την έκατσα τη βάρκα. Μετά μου πε για κολονοσκόπηση. Απαπαπα και μόνο που το σκέφτομαι... Φυσικά και έχω κατάθλιψη και κλείνομαι σπίτι τελευταία γιατί δεν έχω δυνάμεις και για πολλά. Πέραν του ότι με πονά η κοιλιά συνέχεια, ζαλίζομαι και συνέχεια. Παρ? όλα αυτά κάνω καμιά ώρα αερόβια κάθε πρωί, μετά μπορεί να πάμε για μπάνιο. Κολυμπάω καμιά ώρα. Δηλαδή καίω πολλές θερμίδες και μετά γυρνάω σπίτι ακόμα πιο ζαλισμένη και πτώμα. Σε όσους δείχνω πόσο τρώω τώρα μου λένε αα μια χαρά. Τι μια χαρά καλέ; Αν μου έλεγες παλιά ότι θα έτρωγα τόσο λίγο θα έλεγα ότι χάνεις λάδια.Τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να τρώω ανά τρεις με τέσσερις ώρες. Το στομάχι μ φυσικά δεν κλείνει. Πεινάω συνέχεια. Κάποιες μέρες από τότε που άρχισα δίαιτα φυσικά και αφηνιάζω. Η μεγάλη μου αδυναμία είναι οι ξηροί καρποί. όλο τον χειμώνα έτρωγα κάθε μα κάθε μέρα ένα κιλό- μετρημένο φυστίκια. Και όμως δεν πάχυνα παραπάνω. έτσι και τώρα κάποιες μέρες τρώω και πάλι αυτό το κιλό. Πχ 2 ή 3 φορές τη βδομάδα. Αλλιώς τρώω σπόρια, καρύδια, σταφίδε; στραγάλια κτλ σε μεγάλες ποσότητες. Επίσης όλο τον χειμώνα πηγαίναμε σε έναν μπουφέ και εκεί του έδινα και καταλάβαινε. έτρωγα 4 κσι 5 πιάτα γεμάτα με γλυκά πίτες κτλ. Κιλά δεν χάνω πια μάλλον έχει κοιμηθεί όρθιος ο μεταβολισμός μου. Τι να κάνω για να μην ζαλίζομαι και να φύγει επιτέλους αυτή η τεράστια κοιλιά που φουσκώνει με τον αέρα; νερό πίνω πάρα πολύ ενώ παλιά δεν έπινα καθόλου. Εντωμεταξύ οι φίλες μου τρώνε πολύ λιγότερο και δεν ζαλίζονται. Ε αυτό είναι αδικία! Από εξετάσεις ανώδυνες τι άλλο υπάρχει; Εξέταση με βάριο; Για τον φυτικό άνθρακα τι γνώμη έχετε; έχω δοκιμάσει δυόσμο και μηλόξυδο αλλά πάλι τίποτα. Λέτε να πάρω κανά προβιοτικό για ευερέθιστο έντερο; είχα πάρει παλιότερα αλλά δεν είχε γίνει κάτι. Ααα να προσθέσω ότι είμαι 1.60 και ότι έχω συνεχώς άγχος. Καταστρεπτικός παράγοντας. Αυτάαα. Εντάξει αν κάποιος έκατσε και το διάβασε όλο θα πω ότι είναι ήρωας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    το κειμενο σου ειναι ωραιο προσπαθησε να τρωσ οταν πεινασ και μονο τοτε και λιγο οχι 47 μπριζολεσ και 22 μοσχαρακια στην καθισια
    να σε φωναζω οβελιξ μπορω;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    οικονομικα πως βγαινεις?
    κ εκτος απο αυτο ενας ανθρωπος δε μπορει να τρωει 40.000 θερμιδες την ημερα
    ειναι απλα μη εφικτο, θα ειχες ηδη κανει 'μπαμ' :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Να πας να κάνεις μια κολονοσκόπηση γιατί είναι η μόνη εξέταση που δείχνει με κάθε λεπτομέρεια την κατάσταση των εντέρων.
    Την αιτία δηλαδή που η κοιλιά σου είναι φουσκωμένη.
    Μην ανησυχείς, δεν ειναι καν επώδυνη, μιας και όλοι οι γιατροί κάνουν "ζάλη" πριν την εξέταση. Δηλαδή μια ελαφρύτατη νάρκωση. Δεν καταλαβαίνεις πολλά.
    Η προετοιμασία είναι λίγο ενοχλητική, τα υγρά δηλαδή που πρέπει να πιεις μια μέρα πριν την εξέταση και η τροφή που πρέπει να αποφύγεις, αλλά δεν είναι καλυτερο αυτό από το να αναρωτιέσαι τι έχεις και τι όχι;
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    δε ξερω τι λεει το τραγουδι αλλα μ φαινεται πολυ αστειο να τρωσ ολα αυτα και να μην παχαινεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Τρολλάρεις έτσι;
    Last edited by Deleted240217a; 06-07-2015 at 15:58.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    pillow σίγουρα. Και ούτε που το σκέφτηκα χαχχ
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Χαχαχαχα τι να πεις!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Συγγνωμη φιλη μου δεν το λεω με κακια αλλα καλυτερα να σε ντυνουν παρα να σε ταιζουν. Ισως οφειλεται ο πονος κλπ στο οτι εριξες αποτομα τις θερμιδες. Δηλαδη απο τις 40.000 στις 800. Ισως δεν ξερω. Και στο λεω αυτο γιατι ενας γνωστος μου ηταν 180 κιλα. Και μια μερα επαθε μια δυνατη παλινδρομηση και κοντεψε να πεθανει. Μελανιασε. Απο τοτε δεν ξανα εβαλε μπουκια στο στομα του λογο το οτι φοβηθηκε πολυ. Και επι τρεις μηνες επινε μονι νερο και καφε. Τιποτα αλλο. Εχασε 90 κιλα σε τρεις μηνες. Μετα ξαναεφαγε βεβαια. Ομως οταν το ειπε στο γαστρενερολογο του ειπε οοοχχιιι πρεπει να τρως (για το διαστημα 3ων μηνων π φεν ετρωγε τιποτα) χειροτερα θα κανεις. Ρωτα το γιατρο σου ισως ειναι και αυτο...
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    πρεπει να εχεισ πολυ αγχοσ για να τρωσ 40000 θερμιδεσ δεν ειναι ευκολο
    εγω που ειμαι 150 τρωω 27283,14 την ημερα και ειμαι μια χαρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    τωρα χωρισ πλακα πανε σε κανενα γιατρο να ρωτησεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Εντονο φουσκωμα,ατονια μετα το φαγητο ..αγχος?
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-02-2015, 21:59
  2. Πρηξιμο -φουσκωμα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2012, 14:02
  3. ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΕΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 43
    Last Post: 03-11-2010, 10:55
  4. Συνταγες με λιγεσ θερμιδεσ!!
    By Adzik in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 07-06-2010, 22:51
  5. ΠΡΗΞΙΜΟ ΜΑΤΙΟΥ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2008, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •