λαθος διάγνωση? πάλι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56

    λαθος διάγνωση? πάλι?

    είμαι 28 ετών, εδώ και 8 μήνες πήγαινα σε έναν ψυχίατρο. ο λόγος ήταν η κατάθλιψη και η αγοραφοβία που απέκτησα μετά από 8 μήνες καθημερινής διάρροιας. είναι η τρίτη φορά που με διέγνωσαν με κατάθλιψη. και η 4η που με διέγνωσαν με αγχωτική διαταραχή. η συχνότητα των συμπτωμάτων μου είναι από μόνη της περίεργη αλλά τέσπα.
    φέτος ήμουν πολύ απέλπισμένη, αγχωμένη, με νεύρα και κλείστηκα σπίτι. ο γιατρός λοιπόν αυτός μου είπε πως είμαι..κυκλοθυμική, οριακή, ψυχαναγκαστική. εγώ δεν βλέπω καμία ομοιότητα με τις 2 πρώτες..αλλα υποτίθεται οι γιατροί ξέρουν καλύτερα. τώρα που ηρέμησα δεν έχω κανένα σύμπτωμα. και μάλιστα αντί για ευερέθιστο έντερο είχα απλά σκουλίκια.....άλλο ανέκδοτο και αυτά.
    τέσπα. ο ψυχίατρός μου αποφάσισε ξαφνικά να εξαφανιστεί. οπότε πρέπει ΠΑΛΙ να βρώ καινούργιο γιατρό. αλλά είμαι πολύ εκνευρισμένη.....μου πέταξε όλες αυτές τις διαγνώσεις, που ειλικρινά νομίζω πως δεν έχω καμία, και πιστεύω πως έχω απλά διάσπαση προσοχής. είμαι και λίγο ευαισθητουλι, αλλά τί να κάνουμε. πώς θα ξεκινήσω πάλι απτην αρχή με καινούργιο γιατρό? βαρέθηκα να μη βρίσκουν τί με ταλαντεύει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    169
    Απο αυτα που λες δεν νομιζω πως χρειαζεσαι γιατρο.Οσο για το αν πρεπει να εμπιστευομαστε τους γιατρους απολυτως ενα θα σου πω:Εχω ocd και μεγαλογιατρος μου βγαλε με μια συνεδρια πως εχω οριακη διαταραχη προσωπικοτητας.Γενικα τις διαταραχες προσωπικοτητας τις πετανε σαν καραμελες απο οτι εχω καταλαβει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by sparklyshark View Post
    ....
    τέσπα. ο ψυχίατρός μου αποφάσισε ξαφνικά να εξαφανιστεί. οπότε πρέπει ΠΑΛΙ να βρώ καινούργιο γιατρό. αλλά είμαι πολύ εκνευρισμένη.....μου πέταξε όλες αυτές τις διαγνώσεις, που ειλικρινά νομίζω πως δεν έχω καμία, και πιστεύω πως έχω απλά διάσπαση προσοχής. είμαι και λίγο ευαισθητουλι, αλλά τί να κάνουμε. πώς θα ξεκινήσω πάλι απτην αρχή με καινούργιο γιατρό? βαρέθηκα να μη βρίσκουν τί με ταλαντεύει
    πως 'εξαφανιστηκε" δηλαδη? τον καταπιε η γη? εκλεισε το γραφειο και εφυγε σε αγνωστη κατευθυνση, η απλα δεν σηκωνει το τηλεφωνο σε σενα?
    εφοσον ηδη διαφωνουσες με την διαγνωση, ισως η εξαφανιση ειναι μια ευκαιρια να πας σε καποιον αλλον γιατρο να την τσεκαρεις για να νοιωσεις κι εσυ πιο σιγουρη.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πως 'εξαφανιστηκε" δηλαδη? τον καταπιε η γη? εκλεισε το γραφειο και εφυγε σε αγνωστη κατευθυνση, η απλα δεν σηκωνει το τηλεφωνο σε σενα?
    εφοσον ηδη διαφωνουσες με την διαγνωση, ισως η εξαφανιση ειναι μια ευκαιρια να πας σε καποιον αλλον γιατρο να την τσεκαρεις για να νοιωσεις κι εσυ πιο σιγουρη.
    Δεν απανταει στα email μου και στο skype ενω ειναι μεσα. Το θεωρω ακρως αντιεπαγγελματικο!τσαμπα λεφτα και μηνες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by sparklyshark View Post
    Δεν απανταει στα email μου και στο skype ενω ειναι μεσα. Το θεωρω ακρως αντιεπαγγελματικο!τσαμπα λεφτα και μηνες
    λιγο περιεργη σταση..
    εγω λεω να μην επιμεινεις αλλο. βρες εναν καινουριο ψυχιατρο να τσεκαρεις και τις αμφιβολιες σου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    λιγο περιεργη σταση..
    εγω λεω να μην επιμεινεις αλλο. βρες εναν καινουριο ψυχιατρο να τσεκαρεις και τις αμφιβολιες σου.
    πολυ περιεργη. και μακαρι να μπορουσα να γραψω το ονομα του εδω να τον ξεμπροστιασω για τον αντιεπαγγελματισμο του.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    28
    Απο ότι λες θεωρώ οτι δεν χρειάζεσαι γιατρό, απλά να βάλεις την ζωή σου σε μια νορμάλ ροή όπως πριν το πρόβλημα. Παρόλα αυτά αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία πήγαινε σε κάποιον άλλον να πάρεις μια γνώμη να ηρεμήσεις. Την έχω πατήσει με κακή ψυχολόγο ενω είχα κρίσεις πανικού και όχι μόνο δεν με βοήθησε να της ξεπεράσω αλλά με είχε κάνει χειρότερα, με έκανε να πιστεύω οτι θα εξαρτώμαι μια ζωή απο αυτήν και τις κρίσεις, ευτυχώς το πήρα είδηση και άλλαξα στον ένα μήνα, με την επόμενη το θέμα λύθηκε και συνήλθα σε 3 συνεδρίες!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by ΜΙΚα View Post
    Απο ότι λες θεωρώ οτι δεν χρειάζεσαι γιατρό, απλά να βάλεις την ζωή σου σε μια νορμάλ ροή όπως πριν το πρόβλημα. Παρόλα αυτά αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία πήγαινε σε κάποιον άλλον να πάρεις μια γνώμη να ηρεμήσεις. Την έχω πατήσει με κακή ψυχολόγο ενω είχα κρίσεις πανικού και όχι μόνο δεν με βοήθησε να της ξεπεράσω αλλά με είχε κάνει χειρότερα, με έκανε να πιστεύω οτι θα εξαρτώμαι μια ζωή απο αυτήν και τις κρίσεις, ευτυχώς το πήρα είδηση και άλλαξα στον ένα μήνα, με την επόμενη το θέμα λύθηκε και συνήλθα σε 3 συνεδρίες!
    ναι αυτή τη βδομάδα θα πάω σε άλλη. τσάμπα σπατάλησα χρήματα σε αυτόν τον γελοίο. άμα τον πετύχω στο δρόμο θα τον ξεφτυλίσω.

Similar Threads

  1. Μήνυση σε ψυχίατρο για λάθος διάγνωση - διαγωγή
    By aliento in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 19
    Last Post: 24-03-2019, 14:46
  2. Διπολικη διαταραχη η μηπως λαθος διαγνωση ;
    By Sofia523 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-2015, 18:34
  3. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 22:35
  4. Υποτροπιασα παλι φαρμακο παλι
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 12-06-2011, 21:23
  5. Τί συνέβη;;;τί λάθος πάλι έκανα;;;;
    By stella78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 12-03-2008, 16:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •