Σωβινισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770

    Σωβινισμός

    Ποια είναι η διαφορά μεταξύ σωβινισμού και ρατσισμού; Σωβινισμός είναι υπερβολική και άκρατη φιλοπατρία που εκδηλώνεται με μισαλλοδοξία και επιθετικότητα προς άλλους λαούς! Νομίζω ότι είμαι σοβινίστρια!! Είναι κακό αυτό; Ρατσίστρια δεν νομίζω ότι είμαι. Απλά το ιδανικό για μένα θα ήτανε να παντρευτώ Έλληνα και όχι κάποιον Γάλλο, Άγγλο, Πορτογάλο και τα λοιπά. Επίσης συμπαθώ πολύ τους μαύρους αλλά δεν θα μπορούσα να παντρευτώ ποτέ μου μαύρο. Τους Αλβανούς τους βλέπω με συμπάθεια καθώς και τους Ρώσους! Πακιστανό και γύφτο με καμιά περίπτωση δεν θα μπορούσα να παντρευτώ!
    Last edited by δελφίνι; 05-07-2015 at 01:41.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Ποια είναι η διαφορά μεταξύ σωβινισμού και ρατσισμού; Σωβινισμός είναι υπερβολική και άκρατη φιλοπατρία που εκδηλώνεται με μισαλλοδοξία και επιθετικότητα προς άλλους λαούς! Νομίζω ότι είμαι σοβινίστρια!! Είναι κακό αυτό; Ρατσίστρια δεν νομίζω ότι είμαι. Απλά το ιδανικό για μένα θα ήτανε να παντρευτώ Έλληνα και όχι κάποιον Γάλλο, Άγγλο, Πορτογάλο και τα λοιπά. Επίσης συμπαθώ πολύ τους μαύρους αλλά δεν θα μπορούσα να παντρευτώ ποτέ μου μαύρο. Τους Αλβανούς τους βλέπω με συμπάθεια καθώς και τους Ρώσους! Πακιστανό και γύφτο με καμιά περίπτωση δεν θα μπορούσα να παντρευτώ!
    το "μαυρος" ειναι το χρώμα του δερματος και δε δηλωνει χωρα ... ενημερωτικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σωβινιστες ειναι οι Γαλλοι . Εχουν καποιου ειδους σνομπισμου , και πχ. μπορει να μιλανε Αγγλικα , αλλα αν δεν τους μιλησεις στην γλωσσα τους , δεν σου απαντανε . Εμεις δεν ειμαστε ετσι . Ρατσισμος ειμαι εγω , προς το Ανατολικο μπλοκ , δεν θα παντρευομουνα μια απο κει , δεν πα ναταν κουκλα , ειμαι καχυποπτος επειδη ειναι πεινασμενοι /καταπιεσμενοι λαοι , και μπορει να βγαλουν ταπωθημενα τους σενα γαμο . Αλλα ευχαριστως θα εξυπηρετουσα εναν Πακιστανο , μαλιστα ειχα τσακωθει σενα φαρμακειο , γιατι δεν τον εξυπηρετουσαν .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Εγώ δεν θέλω να είμαι με τίποτα ρατσίστρια. Αν είμαι πέστε μου να αλλάξω!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η επιλογη της ρατσας που θα παντρευτεις δεν σε κανει ρατσιστρια . Ειναι αποφαση ζωης . Το να φερεσαι υποτιμτικα σε ' τριτοκοσμικους ' σε κανει . Ασε που σε λιγο καιρο , μπορει εμεις οι ιδιοι οι Ελληνες να υφισταμεθα ρατσισμο , εδω και χρονια μας αντιμετωπιζουν καχυποπτα επειδη ειμαστε παγαποντηδες και πονηροι !! τωρα ειμαστε και αφραγκοι , αλλα πολιτισμενοι ομως , ας ειναι καλα οι προγονοι μας , μας ακολουθει η ιστορια μας .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σωβινιστες ειναι οι Γαλλοι . Εχουν καποιου ειδους σνομπισμου , και πχ. μπορει να μιλανε Αγγλικα , αλλα αν δεν τους μιλησεις στην γλωσσα τους , δεν σου απαντανε .
    to ιδιο κανουν κ οι ιταλοι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    to ιδιο κανουν κ οι ιταλοι


    Για να το λες ...............

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Τελικά μήπως είμαι ρατσίστρια;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Τελικά μήπως είμαι ρατσίστρια;
    μηπως?
    ... μηπως?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    μηπως?
    ... μηπως?
    γιατί το λες αυτό; Αφού δεν είμαι εγώ συμπαθώ τους ξένους απλά θεωρώ τους Έλληνες ανώτερη φυλή

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Τάδε έφη Ζαρατούστρα
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Quote Originally Posted by Jackie View Post
    Τάδε έφη Ζαρατούστρα
    Γιατί μιλάς έτσι; Δεν συμφωνείς;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Βιβλίο του Νίτσε είναι, όπου μιλάει για την υπεροχή ορισμένων ανθρώπων ή μάλλον για τον Υπεράνθρωπο (κατά τον Νίτσε βεβαίως).
    Η φιλοσοφία του. Δεν είναι κάτι προσβλητικό.
    Αξίζει να διαβαστεί πιστεύω.
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Τελικά θα μου πει κάποιος για τον σωβινισμό και τον ρατσισμό; Κάποιος που να ξέρει τις διαφορές.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Τελικά θα μου πει κάποιος για τον σωβινισμό και τον ρατσισμό; Κάποιος που να ξέρει τις διαφορές.
    δε νομιζω , πρεπει να το googlareis μονη σου

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. σωβινισμος?
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 68
    Last Post: 02-02-2011, 23:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •