ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ,ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ Κ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΣΚΕΨΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1

    ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ,ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ Κ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΣΚΕΨΗ

    ΛΕΝΕ ο ναπολεον εκανε 3-4 πραγματα μαζι.εγω γτ δεν μπορω να κανω εστω 2 ταυτοχρονα καλα απο τοτε που επαθα ψυχωση?ισως γτ αν το καλοσκεφτεις πολυ, οι συμβολισμοι στον ψυχωτικο δεν συναβουν με τους κανονες.να εξηγησω τι εννοω με 1 παραδειγμα: o φυσιολογικος'' απο τοτε που θα ενστερνιστει κ θα πιστεψει στην αυτοπειθαρχεια φεριπυν, αρκει η πιστη του ως ενα βαθμο για να κανει την αυτοπειθαρχια πραξη αυθορμητως.κ απο ενα σημειο και περα πρεπει κ αυτος να καταβαλει εντονη προσπαθεια.σε μενα ομως οταν πιστεψω στην αυτοπειθαρχια(στον συμβολισμο δλδ) δεν αρκει αυθορμητα να την καταστησω κ πραξη παρα μονο αν καταβαλω εντονη προσπαθεια.αυτο γτ?πιστευω οτι δεν εναρμονιζεται πληρως το δεξι με το αριστερο ημισφαιριο του εγκεφαλου(ισως η ντοπαμινη σε μας να μην εχει υπερεκριση αλλα διαφορα ποσοτητας απο ημισφαιριο σε ημισφαιριο...κατι που πρεπει να ψαξουν οι επιστημονες κατα την γνωμη μου...).επειδη ομως συμβολικα η δυναμη της ταυτοχρονης σκεψης αν υπαρχουν τλκ παραλληλα συμπαντα(η και αν δεν υπαρχουν αρκει η ιδεα...) σε μας δεν υφισταται σε αρκετο βαθμο δεν πληγεται κ ο αλλος μας εαυτος?αυτος δλδ που βρισκεται στο παραλληλο συμπαν η πιο λαικα ο εαυτος μας σε περιοδο της ζωης του που αντιμετοπιζει κατι διαφορετικο η πιο δυσκολο απο τα συνηθισμενα. ΥΓ οποιος καταλαβε καταλαβε....και αν δεν καταλαβες για τον αλφα η βητα λογο μπορεις απλα να γραψεις τις ιδεες σου για την ισως αδυναμια να κανει ο ψυχωτικος η να σκεφτει 2 πραματα ταυτοχρονα σε ικανοποιητικο βαθμο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    αριστερος και δεξιος εγκεφαλος μαλιστα ας πουμε οτι εχεις δικιο και για την ντοπαμινη και για την σεροτονινη την κορτιζλη και για πολλα αλλα που ενας ειδικος θα μπορουσε να μιλαει ωρες ολοκληρες και λιγοι θα μπορουσαν να τον κατανοησουν απολυτα .....εχει σημασια να βρεις τον τροπο να αλλαξεις αυτην την λειτουργια η απλα να μεινεις στην επιγνωση? .... η ενωση αυτη σημαινει συνειδητοτητα και οχι απλα επιγνωση ο τροπος παντα κατεμε ειναι η πρωτογενης θεραπεια ειναι απλα ο δρομος η τεχνικη για να αναβιωσεις και να φθασεις εκει που αρχισε ο διχασμος και τωρα μπορουν μεσα σε ολους μας να κυριαρχουν οι ιδεες οι παρορμησεις στη λογικη μας και στο φυσικο γνησιο συναισθημα στις αισθησεις μας ......www.primaltherapy.com διαβασε και μιλαμε οποτε θες ......το φυσιολογικο και το μη φυσιολογικο θα το ανακαλυψει ο καθενας για τον εαυτο του φιλε κανενας αλλος.
    οταν μεσα σου λειτουργεις και δρας με ενα ακατανοητο τροπο για τους αλλους παντα αυτο για εμας μπορει να εχει καποιο νοημα με βαση την ιστορικοτητα μας και οτι εχουμε ζησει ....η κριτικη ειναι για τους αφελης η ζωη δεν ειναι ιδεες και ταμπελες ειναι βιωμα και καθαρση οταν χρειαζετε για να μπορεις να αισθανεσε και μετα μπορεις να κανεις οτι ποθει η καρδια σου να κανεις αληθινες σταθερες σχεσεις ....πως να κανεις ενα πραγμα σωστα οταν ο εγκεφαλο σου δεν μπορει να λειτουργησει σωστα ειναι υπερφορτωμενος με τα παλια και αγωνιζεται να τα κρατησει μακρια κι ολο αυτο για την καθημερινη επιβιωση σου? αυτο ειναι το τιμημ της καθε νευρωσης χειροτερα ψυχωσης ......εισε εδω αλλα ασχολεισε με το παρελθον ειτε το εχεις επιγνωση λιγο η καθολου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    ο ναπολεων μπορουσε να υπαγορευει ως 4 γραμματα σε ισαριθμους γραμματεις που τα εγραφαν γιατι ηταν εξυπνος οχι γιατι δεν ηταν ψυχωτικος. ο συνηθησμενος ανθρωπος 1 δουλεια κανει η σκεφτετε και οταν την τελειωσει κανει την επομενη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτη νομιζω ειναι μια ιδιαιτερη ικανοτητα των ανθρωπων , να κανουν δλδ πολλα πραγματα μαζι. Δεν υποδηλωνει ισως καν εξυπναδα , απλως ειναι μια ικανοτητα. Εγω προσωπικα προτιμω να μην κανω πολλα πραγματα μαζι , αλλα να επικεντρωνομαι και να συγκεντρωνομαι σε ενα την φορα. Εαν τυχον βεβαια χρειαστει , οπως μπορει να το φερουν για παραδειγμα εργασιακες συνθηκες ή κατι αλλο , τοτε προσπαθεις να κανεις πολλα μαζι , αλλα προσωπικαδεν μου ειναι ευχαριστο συνηθως, με φερνει σε υπερενταση.

    Σπανια ειναι ευχαριστο , με την εκρηξη της αδρεναλινης που φερνει ολο αυτο το σκηνικο. Ισως καποιοι ανθρωποι να αρεσκονται σε αυτο ή απλως να τους εφεραν οι συνθηκες ετσι και να πρεπει να προσαρμοστουν ( δεν μου εχει τυχει να εχω γραμματεις και να μιλαω σε ολους μαζι ταυτοχρονα ... δεν ειμαι ο πρωθυπουργος , ουτε ειμαι τοσο πολυασχολος:P).

    Και σιγουρα με την προσαρμογη στις εκαστοτε συνθηκες , βελτιωνεις και την ικανοτητα σου αυτη μεχρι να σου γινει δευτερη φυση. Μπορει μαλιστα να την καταβρεις ισως , τοσο πολυ για παραδειγμα με ενα τετοιο περιβαλλον ...για παραδειγμα εργασιακο (workalcoholic) , που αν βρεθεις καποια στιγμη χωρις αυτο , να αισθανεσαι εξω απο τα νερα σου εντελως.

    Εχει σημασια ποσες ωρες πτησης εχεις στο καθετις , τι ταιριαζει με σενα , και σιγουρα δεν μπορεις να εξασκησεις ολων των ειδων τις ικανοτητες στο περιορισμενο χρονικο διαστημα που ειμαστε εν ζωη ... καποιες κι ολας ειναι αντιφατικες μεταξυ τους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Θα συμφωνήσω με τον keep walking στο ερώτημά σου Δημήτρη και δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με την ψύχωση, αλλά γενικότερα με τον κάθε άνθρωπο, την ιδιοσυγκρασία του και με τι ασχολείται επίσης. Είμαι και εγώ οπαδός του ένα πράγμα τη φορά να κάνει ο άνθρωπος, για να το κάνει καλά, να είναι πιο συγκεντρωμένος, υπάρχουν βέβαια και δουλειές, όπου αναγκαστικά προσαρμόζεσαι να ΄σαι πιο ευέλικτος και στο τέλος μπορεί να συνηθίσεις να κάνεις δυο τρία πράγματα μαζί. Εγώ συνήθως μπερδεύομαι όταν έχω να κάνω ταυτόχρονα πράγματα μαζί, δεν μου αρέσει καθόλου. Βέβαια είναι και κάποιες δραστηριότητες όπως τραγούδι/παίζω μουσικό όργανο πχ όπου λειτουργεί έτσι ο εγκέφαλος, κάνει δυο πράγματα ταυτόχρονα, πολλά τα παραδείγματα, βασικά τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει και δεν το συνειδητοποιούμε καν.
    Αλλά επειδή ίσως δεν έχω καταλάβει καλά το ερώτημα τι είναι η πράξη/πράξεις που θα ήθελες να κάνεις ταυτόχρονα καλά και δεν μπορείς? Έχει να κάνει κυρίως με τη σκέψη?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by primal71 View Post
    αριστερος και δεξιος εγκεφαλος μαλιστα ας πουμε οτι εχεις δικιο και για την ντοπαμινη και για την σεροτονινη την κορτιζλη και για πολλα αλλα που ενας ειδικος θα μπορουσε να μιλαει ωρες ολοκληρες και λιγοι θα μπορουσαν να τον κατανοησουν απολυτα .....εχει σημασια να βρεις τον τροπο να αλλαξεις αυτην την λειτουργια η απλα να μεινεις στην επιγνωση? .... η ενωση αυτη σημαινει συνειδητοτητα και οχι απλα επιγνωση ο τροπος παντα κατεμε ειναι η πρωτογενης θεραπεια ειναι απλα ο δρομος η τεχνικη για να αναβιωσεις και να φθασεις εκει που αρχισε ο διχασμος και τωρα μπορουν μεσα σε ολους μας να κυριαρχουν οι ιδεες οι παρορμησεις στη λογικη μας και στο φυσικο γνησιο συναισθημα στις αισθησεις μας ......www.primaltherapy.com διαβασε και μιλαμε οποτε θες ......το φυσιολογικο και το μη φυσιολογικο θα το ανακαλυψει ο καθενας για τον εαυτο του φιλε κανενας αλλος.
    οταν μεσα σου λειτουργεις και δρας με ενα ακατανοητο τροπο για τους αλλους παντα αυτο για εμας μπορει να εχει καποιο νοημα με βαση την ιστορικοτητα μας και οτι εχουμε ζησει ....η κριτικη ειναι για τους αφελης η ζωη δεν ειναι ιδεες και ταμπελες ειναι βιωμα και καθαρση οταν χρειαζετε για να μπορεις να αισθανεσε και μετα μπορεις να κανεις οτι ποθει η καρδια σου να κανεις αληθινες σταθερες σχεσεις ....πως να κανεις ενα πραγμα σωστα οταν ο εγκεφαλο σου δεν μπορει να λειτουργησει σωστα ειναι υπερφορτωμενος με τα παλια και αγωνιζεται να τα κρατησει μακρια κι ολο αυτο για την καθημερινη επιβιωση σου? αυτο ειναι το τιμημ της καθε νευρωσης χειροτερα ψυχωσης ......εισε εδω αλλα ασχολεισε με το παρελθον ειτε το εχεις επιγνωση λιγο η καθολου

    Primal71, γεια σου, ήθελα να σε ρωτήσω κάτι επειδή συχνά αναφέρεις την primal therapy σε πολλά θέματα, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θεραπεύει όλα τα ψυχικά προβλήματα?... Βλέπω που την προτείνεις συχνά, αν θέλεις αναπτυξέ την σε ένα θέμα, εγώ προσωπικά δεν θα σου πω ότι την αμφισβητώ ή όχι, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί να λύσει όλες τις παθήσεις, πχ σχίζο που είναι οργανική κατά βάση ασθένεια, ή διπολική κλπ. Επίσης πως είναι δυνατόν να αναβιώσει κανείς όλα τα δυσάρεστα, που έχει ας πούμε απωθήσει, της πρώϊμης ηλικίας, και με επιτυχία να λυτρωθεί από όλα, μου φαίνεται και λίγο σαν ελεύθερη κατάδυση σε πολύ βαθιά και σκοτεινά νερά.
    Τα λέω όλα αυτά σαν απορίες περισσότερο, και να σου πω είμαι από τους ανθρώπους που ερευνά τις εναλλακτικές μεθόδους, οπότε δεν θέλω να κατακρίνω κάτι, αλλά κρατώ και τις επιφυλάξεις μου. Αυτό απλά ήθελα να πω.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Θα συμφωνήσω με τον keep walking στο ερώτημά σου Δημήτρη και δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με την ψύχωση, αλλά γενικότερα με τον κάθε άνθρωπο, την ιδιοσυγκρασία του και με τι ασχολείται επίσης. Είμαι και εγώ οπαδός του ένα πράγμα τη φορά να κάνει ο άνθρωπος, για να το κάνει καλά, να είναι πιο συγκεντρωμένος, υπάρχουν βέβαια και δουλειές, όπου αναγκαστικά προσαρμόζεσαι να ΄σαι πιο ευέλικτος και στο τέλος μπορεί να συνηθίσεις να κάνεις δυο τρία πράγματα μαζί. Εγώ συνήθως μπερδεύομαι όταν έχω να κάνω ταυτόχρονα πράγματα μαζί, δεν μου αρέσει καθόλου. Βέβαια είναι και κάποιες δραστηριότητες όπως τραγούδι/παίζω μουσικό όργανο πχ όπου λειτουργεί έτσι ο εγκέφαλος, κάνει δυο πράγματα ταυτόχρονα, πολλά τα παραδείγματα, βασικά τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει και δεν το συνειδητοποιούμε καν.
    Αλλά επειδή ίσως δεν έχω καταλάβει καλά το ερώτημα τι είναι η πράξη/πράξεις που θα ήθελες να κάνεις ταυτόχρονα καλά και δεν μπορείς? Έχει να κάνει κυρίως με τη σκέψη?
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΑΤΩΣΩ βασικα καπνισμα κ να χασω κιλα ταυτοχρονα...ΥΓ ο καλος ο στρατηγος ομως λεει η παροιμια βαζει 1 στοχο την φορα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ο καλος ο στρατηγος ομως λεει η παροιμια βαζει 1 στοχο την φορα
    Σωστή η παροιμία, αν ανοίγει πολλά μέτωπα ο στρατηγός είναι πιο δύσκολο!
    Τώρα για τα συγκεκριμένα που λες θα μπορούσε να είναι ένας ενιαίος στόχος που θα ονομαζόταν βελτίωση σωματικής υγείας και από κει και πέρα να καταστρώσεις σχέδια πως θα φτάσεις στο στόχο. Το πρώτο πιστεύω είναι περισσότερο θέληση, χρειάζεται μια αποφασιστικότητα και επιμονή στην απόφαση αυτή. Το δεύτερο κυρίως χρειάζεται σταθερά βήματα που περιλαμβάνουν ισορροπία στη διατροφή χωρίς υπερβολικές δίαιτες, όσο το δυνατό υγιεινές τροφές που να είναι νόστιμες όμως. (εγώ γι' αυτό έχω ανακαλύψει τη δύναμη των μπαχαρικών! και γενικά κάτι απλό, υγειινό πως θα γίνει πιο ενδιαφέρον γευστικά) Λήψη τροφής μέσα στη μέρα σε τακτά χρονικά διαστήματα πχ κάθε 4-5 ώρες, αλλά μικρές ποσότητες. Αυτό πιστεύω βοηθάει πολύ στο μεταβολισμό όταν το συνδυάσεις με καλές υγειινές τροφές. Να πίνεις και αρκετό νερό.
    Και σίγουρα περπάτημα πολύ συχνά, και όποια άλλη άσκηση μπορείς. Που να γίνει ευχάριστη συνήθεια, το περπάτημα πχ μπορεί να είναι καθημερινό και με έναν κάπως γρήγορο ρυθμό για λίγη ώρα.
    Εν πάσει περιπτώσει βέβαια ο κάθε στρατηγός βρίσκει τις δικές του στρατηγικές και μεθόδους και προχωρά, μην πτοείσαι και συνέχισε την προσπάθεια!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Θα συμφωνήσω με τον keep walking στο ερώτημά σου Δημήτρη και δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με την ψύχωση, αλλά γενικότερα με τον κάθε άνθρωπο, την ιδιοσυγκρασία του και με τι ασχολείται επίσης. Είμαι και εγώ οπαδός του ένα πράγμα τη φορά να κάνει ο άνθρωπος, για να το κάνει καλά, να είναι πιο συγκεντρωμένος, υπάρχουν βέβαια και δουλειές, όπου αναγκαστικά προσαρμόζεσαι να ΄σαι πιο ευέλικτος και στο τέλος μπορεί να συνηθίσεις να κάνεις δυο τρία πράγματα μαζί. . Βέβαια είναι και κάποιες δραστηριότητες όπως τραγούδι/παίζω μουσικό όργανο πχ όπου λειτουργεί έτσι ο εγκέφαλος, κάνει δυο πράγματα ταυτόχρονα, πολλά τα παραδείγματα, βασικά τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει και δεν το συνειδητοποιούμε καν.η?

    Πιστευω οτι ενα ισχυρο μυαλο , δεν ειναι απαραιτητο να κανει 3-4 δουλειες συγχρονως , αλλα μπορει να κανει μια , που απαιτει να επεξεργαζεσαι πολλα δεδομενα συγχρονως , και λιγοι μπορουν να το κανουν αυτο .
    Αγαπητη Βreath , καλα σε ειχα ψυχολογησει για ευαισθητη/καλλιτεχνικη φυση . Η ενασχοληση σου με οργανο μουσικης ( ποιο ? ) το επιβεβαιωνει .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    να σε ρωτησω Δημητρη.

    Εισαι αριστεροχειρας ή δεξιοχειρας.

    Νομιζω το δεξι χερι μας κανει περισσοτερο δυνατους ενω με το αριστερο γινομαστε ευαισθητοι και πιο δεκτικοι σε "σκουπιδια" με αποτελεσμα να γινομαστε ευαισθητοι κατι που δυσκολευει να κανουμε τη σκεψη μας εντολη και πραξη.

    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΛΕΝΕ ο ναπολεον εκανε 3-4 πραγματα μαζι.εγω γτ δεν μπορω να κανω εστω 2 ταυτοχρονα καλα απο τοτε που επαθα ψυχωση?ισως γτ αν το καλοσκεφτεις πολυ, οι συμβολισμοι στον ψυχωτικο δεν συναβουν με τους κανονες.να εξηγησω τι εννοω με 1 παραδειγμα: o φυσιολογικος'' απο τοτε που θα ενστερνιστει κ θα πιστεψει στην αυτοπειθαρχεια φεριπυν, αρκει η πιστη του ως ενα βαθμο για να κανει την αυτοπειθαρχια πραξη αυθορμητως.κ απο ενα σημειο και περα πρεπει κ αυτος να καταβαλει εντονη προσπαθεια.σε μενα ομως οταν πιστεψω στην αυτοπειθαρχια(στον συμβολισμο δλδ) δεν αρκει αυθορμητα να την καταστησω κ πραξη παρα μονο αν καταβαλω εντονη προσπαθεια.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    ΕΙΜΑΙ δεξιοχειρας

  12. #12
    να ξεκουραζουμε πιστευω πρεπει τον εγκεφαλο μας γτ μετα παιρνουμε καλυτερες αποφασεις.μην τον εχουμε συνεχεια στην τσιτα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Primal71, γεια σου, ήθελα να σε ρωτήσω κάτι επειδή συχνά αναφέρεις την primal therapy σε πολλά θέματα, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θεραπεύει όλα τα ψυχικά προβλήματα?... Βλέπω που την προτείνεις συχνά, αν θέλεις αναπτυξέ την σε ένα θέμα, εγώ προσωπικά δεν θα σου πω ότι την αμφισβητώ ή όχι, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί να λύσει όλες τις παθήσεις, πχ σχίζο που είναι οργανική κατά βάση ασθένεια, ή διπολική κλπ. Επίσης πως είναι δυνατόν να αναβιώσει κανείς όλα τα δυσάρεστα, που έχει ας πούμε απωθήσει, της πρώϊμης ηλικίας, και με επιτυχία να λυτρωθεί από όλα, μου φαίνεται και λίγο σαν ελεύθερη κατάδυση σε πολύ βαθιά και σκοτεινά νερά.
    Τα λέω όλα αυτά σαν απορίες περισσότερο, και να σου πω είμαι από τους ανθρώπους που ερευνά τις εναλλακτικές μεθόδους, οπότε δεν θέλω να κατακρίνω κάτι, αλλά κρατώ και τις επιφυλάξεις μου. Αυτό απλά ήθελα να πω.
    Ειναι μια τεχνικη μια μεθοδος αναδυσης ολων αυτων των παλιων πονων ολης αυτης της αβιωτης μνημης που πολλες επιστημονικες μελετες ανεξαρτητα απο τη πρωτογενη εχουν αποδειξη κατα καιρους οτι συσχετιζονται με τραυματα επι και προγεννητικης φυσεως .. τα φαρμακα δεν ειναι θεραπεια ειναι ενισχυση βοηθεια ...δεν μπορουν να ειναι θεραπεια ομως διοτι δεν μπορουν να εχουν μνημη εμεις το σωμα μας τα κυταρα μας ομως εχουν μνημη θυμουντε ποτε ξεκινησε η οποιαδηποτε διαστροφη διαταραχη μεσα μας σε καθε επιπεδο....αυτη η τεχικη ασχολειτε με αυτο αυτες τις μνημες .... αν υπηρχαν εκπαιδευμενοι εδω καταλληλα ατομα θα ειχε πολυ ενδιαφερον να παραθετουμε οσοι ξεκινουσαν κατι τετοιο τις εμπειριες τους ... προτεινα να διαβασουν ατομα για τη πρωτογενη ο καθενας ας κρινει και ας αποφασισει αν εχει τη δυνατοτητα για ΑΜΕΡΙΚΗ αν θα το κανει ..... διανοητικα μπορω να αμφισβητησω οτοιδηποτε αλλα προσωπικα δεν εχω χρονο πια να ασχοληθω με αυτο μπορει ο καθενας να ενημερωθει οποτε και οσο θελει
    Painful things happen to nearly all of us early in life that get imprinted in all our systems which carry the memory forward making our lives miserable. It is the cause of depression, phobias, panic and anxiety attacks and a whole host of symptoms that add to the misery. We have found a way into those early emotional archives and have learned to have access to those memories, to dredge them up from the unconscious, allowing us to re-experience them in the present, integrate them and no longer be driven by the unconscious. For the first time in the history of psychology there is a way to access feelings, hidden away, in a safe way and thus to reduce human suffering. It is, in essence, the first science of psychotherapy.
    - Dr. Arthur Janov


  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by primal71 View Post
    Ειναι μια τεχνικη μια μεθοδος αναδυσης ολων αυτων των παλιων πονων ολης αυτης της αβιωτης μνημης που πολλες επιστημονικες μελετες ανεξαρτητα απο τη πρωτογενη εχουν αποδειξη κατα καιρους οτι συσχετιζονται με τραυματα επι και προγεννητικης φυσεως .. τα φαρμακα δεν ειναι θεραπεια ειναι ενισχυση βοηθεια ...δεν μπορουν να ειναι θεραπεια ομως διοτι δεν μπορουν να εχουν μνημη εμεις το σωμα μας τα κυταρα μας ομως εχουν μνημη θυμουντε ποτε ξεκινησε η οποιαδηποτε διαστροφη διαταραχη μεσα μας σε καθε επιπεδο....αυτη η τεχικη ασχολειτε με αυτο αυτες τις μνημες .... αν υπηρχαν εκπαιδευμενοι εδω καταλληλα ατομα θα ειχε πολυ ενδιαφερον να παραθετουμε οσοι ξεκινουσαν κατι τετοιο τις εμπειριες τους ... προτεινα να διαβασουν ατομα για τη πρωτογενη ο καθενας ας κρινει και ας αποφασισει αν εχει τη δυνατοτητα για ΑΜΕΡΙΚΗ αν θα το κανει ..... διανοητικα μπορω να αμφισβητησω οτοιδηποτε αλλα προσωπικα δεν εχω χρονο πια να ασχοληθω με αυτο μπορει ο καθενας να ενημερωθει οποτε και οσο θελει
    Painful things happen to nearly all of us early in life that get imprinted in all our systems which carry the memory forward making our lives miserable. It is the cause of depression, phobias, panic and anxiety attacks and a whole host of symptoms that add to the misery. We have found a way into those early emotional archives and have learned to have access to those memories, to dredge them up from the unconscious, allowing us to re-experience them in the present, integrate them and no longer be driven by the unconscious. For the first time in the history of psychology there is a way to access feelings, hidden away, in a safe way and thus to reduce human suffering. It is, in essence, the first science of psychotherapy.
    - Dr. Arthur Janov

    Ευχαριστώ για την επεξήγηση primal, ακούγεται ενδιαφέρον, αν και δύσκολο στην εφαρμογή του και μακρινή για τους περισσότερους η χώρα όπου εφαρμόζεται... Κατάλαβα αυτό που λες για τις μνήμες, αυτό μόνο που σκέφτομαι είναι αν έχει γίνει η "ζημιά" ας το πούμε στα κύτταρα, στις μνήμες τους, άραγε πόσο αποτελεσματικά μπορεί να την επανορθώσει αυτή τη βλάβη, άραγε δηλαδή πόσο σίγουρο είναι ότι θα δοθεί οριστική θεραπεία.
    Εγώ πάντως έχω διαβάσει και για κάτι άλλο που ονομάζεται neuroplasticity of the brain, τη δυνατότητα που μπορεί να έχει ο εγκέφαλος, οι νευρώνες του, να αλλάξουν, να δημιουργούνται συνάψεις καινούριες, ότι δηλαδή ο εγκέφαλος μπορεί να δείξει βελτίωση όσον αφορά την εκδήλωση κάποιων συμπτωμάτων και μπορεί να ωφεληθεί ως προς αυτό από πολλές δραστηριότητες, όπως άσκηση σωματική, πνευματική κλπ Είναι πιο εύπλαστο όργανο απ' ότι νομίζουμε και σίγουρα δεν πρέπει να το έχουμε συνέχεια στην τσίτα που λέει και ο Δημήτρης.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Ευχαριστώ για την επεξήγηση primal, ακούγεται ενδιαφέρον, αν και δύσκολο στην εφαρμογή του και μακρινή για τους περισσότερους η χώρα όπου εφαρμόζεται... Κατάλαβα αυτό που λες για τις μνήμες, αυτό μόνο που σκέφτομαι είναι αν έχει γίνει η "ζημιά" ας το πούμε στα κύτταρα, στις μνήμες τους, άραγε πόσο αποτελεσματικά μπορεί να την επανορθώσει αυτή τη βλάβη, άραγε δηλαδή πόσο σίγουρο είναι ότι θα δοθεί οριστική θεραπεία.
    Εγώ πάντως έχω διαβάσει και για κάτι άλλο που ονομάζεται neuroplasticity of the brain, τη δυνατότητα που μπορεί να έχει ο εγκέφαλος, οι νευρώνες του, να αλλάξουν, να δημιουργούνται συνάψεις καινούριες, ότι δηλαδή ο εγκέφαλος μπορεί να δείξει βελτίωση όσον αφορά την εκδήλωση κάποιων συμπτωμάτων και μπορεί να ωφεληθεί ως προς αυτό από πολλές δραστηριότητες, όπως άσκηση σωματική, πνευματική κλπ Είναι πιο εύπλαστο όργανο απ' ότι νομίζουμε και σίγουρα δεν πρέπει να το έχουμε συνέχεια στην τσίτα που λέει και ο Δημήτρης.
    τιποτε δεν ειναι δυσκολο ...φυσικα ο καθενας μπορει αναλογα με αυτα που εχει ζησει να φοβαται λιγοτερο η περισσοτερο να εξερευνησει ολο αυτο ομως απο μια μικρη εμπειρια που εχω θα ελεγα οτι το δυσκολο ειναι πως καταφερνουμε και αντεχουμε με ολο αυτο το βαρος τον εσωτερικο πονο πολλοι μεσα μας και βρισκουμε συνεχως τροπους για να ξεγελαμε και εμας τους ιδιους οτι η ζωη ειναι εκει εξω και οχι μεσα μας σε αυτη την πλαστικοτητα του εγκεφαλου (το εκει εξω δεν μπορει ποτε να διαμορφωσει αυτο το εσωτερικο αλλα το αντιθετο).....ενδιαφερον οτι διαβαζεις οσο για το τσιτα.... κανε τα ποιο χαλαρωτικα πραγματα για σενα ο καθενας ε κατι θα εχει να τον κραταει λιγο να ξεχνιεται ...αλλα οταν μιλαμε για πραγματικη χαλαρωση απο ολη αυτη την ενταση τα ανχη ειναι αλλο πραγμα....το ποσο αποτελεσματικη θεραπεια ειναι και παλι εξαρτατε απο το τι θεωρουμε θεραπεια γιατι ανα εδω εγραφα πραγματα που εχουν βοιωσει ατομα που εχουν κανει την θεραπεια πολλοι και πολλες θα ελεγαν καλα και τωρα τι αυτος ειναι καλα ????δημητρη με λενε και μενα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βοηθεια για στρατειωτικη θητεια και παραλληλα σπουδες
    By christos_00 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-08-2014, 18:01
  2. Εχετε αλλα προβλήματα παραλληλα με την ψύχωση?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-04-2013, 17:47
  3. αρνητικη σκεψη
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-02-2012, 08:35
  4. Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη?
    By katerinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-11-2009, 17:42
  5. Ψυχιατρικά Φάρμακα με Ταυτόχρονη Χρήση Ναρκωτικών Ουσιών
    By Georgz in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 10
    Last Post: 03-09-2008, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •