Νομίζω ότι μετά από χρόνια μου έχει εμφανιστεί πάλι ένας ψυχαναγκασμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Νομίζω ότι μετά από χρόνια μου έχει εμφανιστεί πάλι ένας ψυχαναγκασμός

    ο οποίος αφορά τον ύπνο και την κατανάλωση καφέ...δεν θέλω να κοιμάμαι όταν δεν είναι απαραίτητο (δηλαδή όταν δεν είναι νύχτα) και γι' αυτό το λόγο πίνω πολλούς καφέδες (σήμερα για παράδειγμα έχω πιει τέσσερις). Κι αυτό το κάνω όπως είπα για να κρατηθώ ξύπνια γιατί φοβάμαι πως αν κοιμηθώ κάτι κακό θα μου συμβεί και θα με πιάσει κυριολεκτικά στον ύπνο οπότε δεν θα μπορέσω να προστατευτώ...όμως και πάλι δεν με πιάνουν αρκετά, δεν διώχνουν την νύστα(πίνω όσους περισσότερους αντέχει το στομάχι μου), δεν ξέρω τι να κάνω, είμαι μπερδεμένη και το μυαλό μου θολό...ακόμα και τώρα νυστάζω και νιώθω αδύναμη κι αυτό μου τη δίνει αφάνταστα, δεν μπορώ να αφεθώ και να ξεκουραστώ/χαλαρώσω! Αλλά εκτός αυτού δεν το θεωρώ και φυσιολογικό να το χρειάζεται αυτό ο οργανισμός μου τη μέρα...η ψυχολόγος μου λέει ότι η κούραση που νιώθω είναι από το άγχος...
    Ελπίζω να έγινα κατανοητή και να μην σας μπέρδεψα κι εσάς...αν μπορεί κάποιος ας βοήθησει...ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Συνήθως επανέρχονται όταν μας συμβεί κάτι που μας τους θυμίζει. Αυτό ειναι κι απόδειξη ότι δεν τους ξεπερασαμε. Απλά τόσο καιρό δεν αντικρίζαμε συνθήκες τετοιες που ευνοούν την επανεμφανιση τους. Λες και ειναι μεσα μας σε λανθανουσα κατασταση. Η εκλογίκευση, η προσπαθεια να δουμε τα πραγματα αντικειμενικα, να καταλαβουμε ότι μας βασανίζει η υπερβολή, ειναι μεθοδοι που βοηθάν.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Συνήθως επανέρχονται όταν μας συμβεί κάτι που μας τους θυμίζει. Αυτό ειναι κι απόδειξη ότι δεν τους ξεπερασαμε. Απλά τόσο καιρό δεν αντικρίζαμε συνθήκες τετοιες που ευνοούν την επανεμφανιση τους. Λες και ειναι μεσα μας σε λανθανουσα κατασταση. Η εκλογίκευση, η προσπαθεια να δουμε τα πραγματα αντικειμενικα, να καταλαβουμε ότι μας βασανίζει η υπερβολή, ειναι μεθοδοι που βοηθάν.
    Χμμ...δεν συνέβη κάτι ασυνήθιστο τελευταία απλά μου την έχει δώσει αυτή η αδυναμία κι η κούραση που νιώθω αδικαιολόγητα...πιστεύω κι εγώ ότι οφείλεται στο άγχος αλλά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω μέσα στην καθημερινότητα μου...αν δεν έχει αλλάξει κάτι σύντομα θα φύγω στο χωριό μου για μερικές μέρες μήπως κι εκεί ηρεμήσω...αλλά πραγματικά εδώ στην πόλη δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω και τι να κάνω...κι αυτή τη στιγμή που γράφω νιώθω αδύναμη και ψυχολογικά και θλιμμένη...
    Αν εσύ ως τρίτος μπορείς να δεις την κατάσταση αντικειμενικά και να μου δώσεις συμβουλή, θα το εκτιμούσα!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Καλησπέρα!

    Λοιπόν...καταρχάς να σε καθησυχάσω ότι οι τρείς-τέσσερις καφέδες την ημέρα -ιδίως το καλοκαίρι- δεν είναι μιά ''κακιά'' υπερβολή όπως και σου φαίνεται!
    Ως λάτρης του καφέ...πίνω δύο με τρείς καφέδες την ημέρα και αυτό είναι κάτι που έχω εντοπίσει σε αρκετούς!

    Δεν είμαι ψυχολόγος....όμωςθα σου πρότεινα να κάνεις κάτι για δύο μέρες και νομίζω πώς θα με θυμηθείς!(ευχάριστα)
    Για δύο μέρες....κάνε υπερβολικά πολλές δραστηριότητες και πιές την μία μέρα τρείς καφέδες και την δεύτερη μέρα δύο...και μόλις νιώσεις ότι νυστάζεις (ΜΗΝ φτιάξεις άλλο καφέ) απλώς διάβασε δύο χαρούμενα ποιήματα,γεμάτα ελπίδα και προσπάθησε να κοιμηθείς!! (μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένα)
    Ένα χαλαρό ντούζ με χλιαρό νερό πρίν τα διαβάσεις θα ήταν ότι καλύτερο-πιστεύω!

    Για δύο μέρες κάνε αυτά που σου πρότεινα -εφόσον θέλεις φυσικά- και πραγματικά πιστεύω ότι θα δείς αλματώδη βελτίωση!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Λεκτικό πυροτέχνασμα View Post
    Καλησπέρα!

    Λοιπόν...καταρχάς να σε καθησυχάσω ότι οι τρείς-τέσσερις καφέδες την ημέρα -ιδίως το καλοκαίρι- δεν είναι μιά ''κακιά'' υπερβολή όπως και σου φαίνεται!
    Ως λάτρης του καφέ...πίνω δύο με τρείς καφέδες την ημέρα και αυτό είναι κάτι που έχω εντοπίσει σε αρκετούς!

    Δεν είμαι ψυχολόγος....όμωςθα σου πρότεινα να κάνεις κάτι για δύο μέρες και νομίζω πώς θα με θυμηθείς!(ευχάριστα)
    Για δύο μέρες....κάνε υπερβολικά πολλές δραστηριότητες και πιές την μία μέρα τρείς καφέδες και την δεύτερη μέρα δύο...και μόλις νιώσεις ότι νυστάζεις (ΜΗΝ φτιάξεις άλλο καφέ) απλώς διάβασε δύο χαρούμενα ποιήματα,γεμάτα ελπίδα και προσπάθησε να κοιμηθείς!! (μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένα)
    Ένα χαλαρό ντούζ με χλιαρό νερό πρίν τα διαβάσεις θα ήταν ότι καλύτερο-πιστεύω!

    Για δύο μέρες κάνε αυτά που σου πρότεινα -εφόσον θέλεις φυσικά- και πραγματικά πιστεύω ότι θα δείς αλματώδη βελτίωση!
    Καλησπέρα!

    Συγγνώμη αλλά τώρα είδα το μήνυμα σου...χαίρομαι που λες ότι δεν είναι υπερβολικά πολλοί οι καφέδες που πίνω...
    Βασικά τώρα ξεκίνησα δουλειά νωρίτερα απ' ότι περίμενα οπότε έχω να απασχολούμαι κάποιες ώρες τη μέρα...υπερβολικά πολλές δραστηριότητες δύσκολα να κάνω γιατί δεν ξέρω τι να κάνω :p Για πες μου όμως προτάσεις για τα ποιήματα γιατί δεν ξέρω πολλά από ποίηση, προτιμώ να διαβάζω λογοτεχνία...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ ΠΟΝΗΡΕΨΕ ΚΙ Η ΚΥΚΝΟΣ ΜΩΡΕ ΜΠΡΑΒΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ ΠΟΝΗΡΕΨΕ ΚΙ Η ΚΥΚΝΟΣ ΜΩΡΕ ΜΠΡΑΒΟ
    Τί εννοείς; Δεν κατάλαβα...εγώ λύση στο πρόβλημα μου ψάχνω να βρω...ακόμα και τώρα που δουλεύω και κουράζομαι δεν καταφέρνω να κοιμηθώ μεσημέρι γιατί δεν νιώθω ασφαλής αν και νιώθω ότι χρειάζομαι ύπνο...μόνο το βράδυ ξεραίνομαι...για παράδειγμα σήμερα είμαι ξύπνια από τις 5 το πρωί αλλά και πάλι δεν κατάφερα να κοιμηθώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΚΑΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΓΩ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΤΟ ΧΩ ΚΟΨΕΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Νομιζω πως η μητερα μου εχει ΙΨΔ.....
    By b.m in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 08-03-2014, 17:04
  2. Τί ψυχή έχει ένας καφές
    By carry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 28-01-2013, 11:35
  3. Replies: 11
    Last Post: 13-06-2012, 15:35
  4. Νομίζω πως η κοπέλα μου έχει κατάθλιψη...
    By JohnPappas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-11-2011, 15:28
  5. Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΓΧΩΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 27-10-2010, 11:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •