Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και ψυχολόγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    23

    Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και ψυχολόγος

    Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ.
    Πάνε δύο μήνες τώρα από την πρώτη μου επίσκεψη σε ψυχολόγο για κάποια θέματα διάθεσης που είχα και προβλημάτων στις σχέσεις μου με τους άλλους ανθρώπους. Είχα μια συνεχή μελαγχολία και δυσκολία στην επικοινωνία. Πήγα λοιπόν και η ψυχολόγος βλέποντας τα χέρια μου εξεπλάγει και μου είπε "γιατί είναι έτσι τα χέρια σου;". Της είπα ότι τα πλένω συχνά και κάνω δουλειές στο σπίτι με απορρυπαντικά κλπ. "Α έχεις ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και πρέπει να πάρεις φάρμακα", μου είπε και με παρέπεμψε σε ψυχίατρο, ώστε να μου γράψει τα φάρμακα που χρειάζομαι.
    Πρώτον, είναι ένας μήνας που τα παίρνω και δεν έχω δει διαφορά. Δεύτερον, συνεχίζω ψυχοθεραπεία με αυτήν την ψυχολόγο και θα πηγαίνω μια στο τόσο και στον ψυχίατρο για να βλέπει την εξέλιξή μου. Το θέμα είναι πως δυο μήνες τώρα δεν με έχουν βοηθήσει καθόλου οι επισκέψεις στην ψυχολόγο, ούτε στο ελάχιστο. Σκέφτομαι να σταματήσω και να ψάξω για άλλη/-ο. Λένε πως είναι και θέμα χημείας. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ο τρόπος προσέγγισής της. Αναρωτιέμαι πως θα βρω. Δεν έχω κανέναν γνωστό, δεν μιλάω με κανέναν. Και αυτήν την βρήκα τυχαία από το ιντερνετ. Δεν ξέρω τι να κάνω. Καμία γνώμη;
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΕΔΩ ΞΕΡΕΙΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΙ
    ΑΛΛΑ ΠΕΝΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝΕ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ
    ΕΞΗΓΗΣΕ ΛΙΓΟ ΠΩΣ ΖΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ
    ΔΛΔ ΞΥΠΝΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΛΠ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΙ ΤΡΩΣ
    ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΑ ΚΙ ΕΧΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΤΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ
    ΣΥΖΗΤΑ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Φυλλο στον ανεμο , η διαγνωση μια ψυχικης νοσου δεν γινεται τοσο απλα και συνηθως δεν την κανει ψυχολογος.
    Εγω θα σε συμβουλευα , αφου και εσυ η ιδια λες πως εχεις αμφιβολιες , να ψαξεις για καποιον αλλο ειδικο που ισως να σε καλυψει καλυτερα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    23
    betelgeuse, δεν υπάρχει η δυνατότητα αποστολής προσωπικού μηνύματος; Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Σε ευχαριστώ που μου απάντησες!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αφου νιωθεις οτι δεν καλυπτεσαι σιγουρα πρεπει να δοκιμασεις και αλλου. Αυτο το λεει και η λογικη. Αθηνα μενεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    H δυνατοτητα για προσωπικα μηνυματα ενεργοποιειται στα 50 μηνυματα, δυστυχως.
    Αν θες μπορεις να ρωτησεις εδω.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    23
    kerasi, ναι, Αθήνα μένω.
    betelgeuse, θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν έχεις κάποιον ψυχολόγο/ψυχίατρο υπόψιν σου. Αν υπάρχει κάποιος που ενδεχομένως βοήθησε εσένα. Γι'αυτό ήθελα να σε ρωτήσω μέσω προσωπικού μηνύματος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δυστυχως, μενω εξωτερικο αρα δεν μπορω να σου προτεινω καποιον.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    23
    Σε ευχαριστώ που απάντησες στο θέμα μου παρ' όλα αυτά. :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΦΥΛΛΟ ΑΣΕ ΤΙΣ ΝΤΡΟΠΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ
    ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΜΑΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΛΑΘΟΣ ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΑΚΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Φύλλο η διάγνωση της ιδεοψυχαναγκαστικής έγινε δηλαδή μέσα σε λίγα λεπτά και με μόνο κριτήριο την όψη των χεριών σου?
    Κι η απόφαση να σε παραπέμψει για φαρμακευτική αγωγή έγινε την ίδια στιγμή?
    Εσύ νιώθεις ότι σου ταιριάζει αυτή η διάγνωση? Θέλω να πω, έψαξες κι ενημερώθηκες να δεις περί τίνος πρόκειται?
    Τό ότι νιώθεις πως δεν ωφελείσαι καθόλου από τη θεραπεία, το έχεις συζητήσει με την ψυχολόγο και τον ψυχίατρο?

    Από τη στιγμή πάντως που δεν νιώθεις καθόλου καλά ούτε με την αγωγή, ούτε με τη θεραπευτική σχέση με την ψυχολόγο, τότε θα ήταν καλό ν' αναζητήσεις κάποιον άλλο ειδικό.
    Οσο για το πώς θα ψάξεις, μπορείς να μελετήσεις τα βιογραφικά, την εμπειρία, να διαβάσεις στο διαδίκτυο και άρθρα που λένε πώς να επιλέξεις κατάλληλο θεραπευτή, να πάρεις τηλέφωνα, να δεις στην 1η επίσκεψη τι αίσθηση θα σου αφήσει κλπ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by φύλλο στον άνεμο View Post
    Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ.
    Πάνε δύο μήνες τώρα από την πρώτη μου επίσκεψη σε ψυχολόγο για κάποια θέματα διάθεσης που είχα και προβλημάτων στις σχέσεις μου με τους άλλους ανθρώπους. Είχα μια συνεχή μελαγχολία και δυσκολία στην επικοινωνία. Πήγα λοιπόν και η ψυχολόγος βλέποντας τα χέρια μου εξεπλάγει και μου είπε "γιατί είναι έτσι τα χέρια σου;". Της είπα ότι τα πλένω συχνά και κάνω δουλειές στο σπίτι με απορρυπαντικά κλπ. "Α έχεις ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και πρέπει να πάρεις φάρμακα", μου είπε και με παρέπεμψε σε ψυχίατρο, ώστε να μου γράψει τα φάρμακα που χρειάζομαι.
    Πρώτον, είναι ένας μήνας που τα παίρνω και δεν έχω δει διαφορά. Δεύτερον, συνεχίζω ψυχοθεραπεία με αυτήν την ψυχολόγο και θα πηγαίνω μια στο τόσο και στον ψυχίατρο για να βλέπει την εξέλιξή μου. Το θέμα είναι πως δυο μήνες τώρα δεν με έχουν βοηθήσει καθόλου οι επισκέψεις στην ψυχολόγο, ούτε στο ελάχιστο. Σκέφτομαι να σταματήσω και να ψάξω για άλλη/-ο. Λένε πως είναι και θέμα χημείας. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ο τρόπος προσέγγισής της. Αναρωτιέμαι πως θα βρω. Δεν έχω κανέναν γνωστό, δεν μιλάω με κανέναν. Και αυτήν την βρήκα τυχαία από το ιντερνετ. Δεν ξέρω τι να κάνω. Καμία γνώμη;
    Ευχαριστώ.
    μετα απο ολα αυτα που λες γνωμη μου ειναι να αλλαξεις και μαλιστα αμεσα!
    σπαταλας χρονο (που θα μπορουσες να δουλευεις με τον εαυτο σου υπο την καθοδηγηση ενος καλου θεραπευτη) και χρηματα!

    εγω στην θεση σου θα εψαχνα!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    προτιμησε να επιλεξεις ψυχολογο απο συστασεις ατομων που εκτιμας την γνωμη τους και εχουν οφεληθει.
    δυστυχως στην ελλαδα οι ελεγχοι για οτιδηποτε ισχυριζεται ο καθενας στα βιογραφικα και στις εκπαιδευσεις που ισχυριζεται οτι εχει, ειναι ανυπαρκτοι.
    και το ακομα χειροτερο, ειναι εντελως ανυπαρκτοι οι ελεγχοι για την ψυχικη ισορροπια των "θεραπευτων"...
    οτι κι αν κανεις, μην εμπιστευθεις αγνωστο που σε πλησιαζει το ιδιο στο ιντερνετ να σου πλασαρει συμβουλες και ψυχοθεραπευτικες υπηρεσιες.
    γινεται κατα κορον στο ιντερνετ, απο τα πλεον ακαταλληλα ατομα...

    αν θες συστασεις εδω μεσα, πηγαινε στην σελιδα που διαφημιζονται οι επαγγελματιες, η περιμενε να αποκτησεις σχεσεις εμπιστοσυνης με ατομο που οφεληθηκε να σου πει για τις δικες του εμπειριες.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Φύλλο η διάγνωση της ιδεοψυχαναγκαστικής έγινε δηλαδή μέσα σε λίγα λεπτά και με μόνο κριτήριο την όψη των χεριών σου?
    Κι η απόφαση να σε παραπέμψει για φαρμακευτική αγωγή έγινε την ίδια στιγμή?
    Εσύ νιώθεις ότι σου ταιριάζει αυτή η διάγνωση? Θέλω να πω, έψαξες κι ενημερώθηκες να δεις περί τίνος πρόκειται?
    Τό ότι νιώθεις πως δεν ωφελείσαι καθόλου από τη θεραπεία, το έχεις συζητήσει με την ψυχολόγο και τον ψυχίατρο?

    Από τη στιγμή πάντως που δεν νιώθεις καθόλου καλά ούτε με την αγωγή, ούτε με τη θεραπευτική σχέση με την ψυχολόγο, τότε θα ήταν καλό ν' αναζητήσεις κάποιον άλλο ειδικό.
    Οσο για το πώς θα ψάξεις, μπορείς να μελετήσεις τα βιογραφικά, την εμπειρία, να διαβάσεις στο διαδίκτυο και άρθρα που λένε πώς να επιλέξεις κατάλληλο θεραπευτή, να πάρεις τηλέφωνα, να δεις στην 1η επίσκεψη τι αίσθηση θα σου αφήσει κλπ.
    Η διάγνωση ναι, έγινε μέσα σε λίγα λεπτά στην πρώτη επίσκεψη. Μάλιστα, μπορώ να πω πως ένιωσα λίγο άσχημα, διότι με κοίταζε με γουρλωμένα μάτια λες και έβλεπε κανέναν εξωγήινο!! Της είπα ότι τα φάρμακα δεν είναι το καλύτερό μου, γιατί έχω πάρει αρκετά κατά το παρελθόν, λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας. Μου είπε "δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεις καλά χωρίς φάρμακα". Δεν της είπα ότι δεν ωφελούμαι από την θεραπεία, δεν συνηθίζω να εκφράζω εύκολα όσα νιώθω και είναι και ένα από τα προβλήματά μου γενικώς.
    Φυσικά στις επόμενες επισκέψεις ειπώθηκαν πολλά εκ μέρους της. Δεν ξέρω εάν εγώ είμαι παράξενη, και αν προσβάλλομαι εύκολα, πάντως στο τέλος δεν αισθανόμουν καθόλου καλά μαζί της. Έφευγα από εκεί χειρότερα και ειλικρινά λυπάμαι πολύ τα λεφτάκια που χάλασα ως τώρα, γιατί όχι απλώς δεν μου περισσεύουν, τα έδωσα από το υστέρημά μου.

    Κάπως έτσι την βρήκα την συγκεκριμένη. Έκανα μια έρευνα στο ιντερνετ, όμως όπως αποδείχθηκε η επιλογή μου δεν ήταν και τόσο σωστή! Το κακό είναι πως ενώ η πρώτη επίσκεψη δεν μου άφησε καλή αίσθηση, συνέχισα να πηγαίνω, γιατί το απέδιδα στην δική μου ανασφάλεια και ανικανότητα αξιολόγησης.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 10-05-2020, 00:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 17:55
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 20:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •