Μακαρι ολα να γινοντουσαν οπως παλια,τοτε που ήμασταν παιδια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138

    Μακαρι ολα να γινοντουσαν οπως παλια,τοτε που ήμασταν παιδια..

    Παντως μου φανταζει απιαστο ονειρο..
    Πως μπορει αραγε καποιος να ξεφυγει απο αυτο το υπουλο πραγμα που λεγεται καταθλιψη και που σε κατατροπωνει χωρις να το καταλαβεις και οταν το καταλαβαινεις ειναι πλεον αργα?Το πιστευετε οτι πασχω απο καταθλιψη 7 χρονια και το συνειδητοποιησα μολις πριν 2 χρονια?Παντα προσπαθουσα να πισω τον εαυτο μου οτι δεν εχω κατι και οτι ισως φταιει οτι μεγαλωνουμε και μαλλον χανουμε τον ενθουσιασμο και την ορεξη για τη ζωη..Καποια στιγμη ομως φτανεις σε σημειο να συμπεριφερεσαι σαν ηλικειωμενος και οταν κανεις τη συγκριση με τον εαυτο σου πως ηταν και πως καταντησε,τοτε καταλαβαινεις πως η αισθηση ψυχρων συναισθηματων,αδυναμιας εκτελεσης απλων καθημερινων υποχρεωσεων αλλα και η αποστασιοποιηση απο τον κοινωνικο σου κυκλο,με αποτελεσμα την απομονωση και ισως την αναγκη διεκφυγης προς αλλους παράγοντες που σου προσφερουν την αισθηση μιας ψευτικης ευτυχιας,πχ. υπερκαταναλωτισμος,τοτε σιγουρα εχεις φτασει στον πατο και σκαβεις για να πας πιο κατω...
    Καμμια φορα μου ερχονται καποιες αστραπιεες αναλαμπες απο το παρελθον,δεν ξερω πως να τις περιγραψω..Να οπως σημερα,που καθως επινα ενα ποτηρι νερο,κοιτουσα το χωρο μου αφηρημενα και ξαφνικα ηταν σαν να εβλεπα ενα στιγμιοτυπο απ το ποσο διαφορετικα εβλεπα τα πραγματα παλιοτερα,δηλ απο αλλη οπτικη γωνια,πιο ζεστα και πιο ομορφα,οπως οταν ημασταν παιδια..Ομως καπου μετα απο 10 δευτερολεπτα ξαναγυρισα στον κοσμο μου..Μηπως τελικα οσο μεγαλωνεις,χανεις τη μαγεια της ζωης..Μα ειμαι μονο 26 ακομα..Δηλαδη μετα τα απο 10 χρονια θα ειναι ακομη χειροτερα?Φταιει τελικα η καταθλιψη που τα βλεπουμε ολα μαυρα και χανουμε την ουσια της ζωης?Τι πραγματικα φταιει?
    Μακαρι ολα να γινοντουσαν οπως παλια,τοτε που ήμασταν παιδια..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορεις να δεις οπως οταν ησουν παιδι και ο εγκεφαλος σου εφεγγε σαν πυγολαμπιδα...αλλα μπορω να σου πω οτι τουλαχιστον μεχρι τα σαραντα σου που εχω εμπειρια δεν προκειται να αλλαξουν πολλα πραγματα απο τα 26 σου...απο το πως βλεπεις το κοσμο...και το λεω εχοντας περασει στο ενδιαμεσο μια φρικτη ασθενεια.Ναι απο παιδι η διαφορα ειναι μεγαλη αλλα ως ενηλικας πλεον δεν υπαρχει και η extreme διαφορα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εεεεεεε...δεν ειμαι 40 παρεπιπτοντος πλησιαζω παντως.....μη με μεγαλωνω:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Konmoan μου...

    χμμ.. νομιζω πωσ αυτο που περιγραφεισ λεγεται απομυθοποιηση..

    το συνηδιτοποιησα καποια στιγμη που με πληγωσε ο συντροφοσ μου...

    ενηλικιωση περα απο ολα...σημαινει απομυθοποιηση...γι αυτο και ειναι τοσο δυσκολο, και σκληρο.. ναι ειναι αδικο.. αλλα συμβαινει .. και οταν σιγα σιγα απομυθοποιηται η ζωη ολη...μασ απογοητευει σχεδον συναιχια... ειναι λογικο αυτο οταν εχουμε μια συγκεκριμενη εικονα για πολλα πολλα χρονια ωσ παιδια στο μυαλο μασ...

    και εχει δικιο ο κιπακοσ...

    απλα οταν αυτη η απομυθοποιηση συμβαινει ..πρεπει να βρουμε τροπο να το αποδεχτουμε και να ζησουμε με την καινουρια αποκτημενη γνωση...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by keep_walking
    Εεεεεεε...δεν ειμαι 40 παρεπιπτοντος πλησιαζω παντως.....μη με μεγαλωνω:P
    καλα βρε παιδι μου...39 και μισο..:P
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχιιιι ουτε....μικροτερος ακομα....βασικα ειμαι ακομα πιπινος:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και να σου πω και κατι...δεν θα ηθελα να ειμαι παιδι...θα ηθελα μια νεανικη ηλικια και να σταματαγε ο χρονος αλλα παιδι οχι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ξερεισ ομωσ...δεν αλλαζει μονο ο κοσμοσ... δεν αλλαζει μονο η οπτικη μασ για τον κοσμο...

    απλα πιστευω κατα μεγαλο ποσοστο..οι υποχρεωσεισ, οι ανασφαλειεσ..τα βαρη..η κουραση..η απομοιθοποιηση..η απογοητευση προσωποποιουνται...

    .παιρνουν σχημα..μορφοποιουνται στα αντικειμενα γυρω μασ..σε αυτα που βλεπουμε...στον τροπο που τα βλεπουμε ((πχ..μια παλια γλαστρα με ενα υπεροχο λουλουδι...-- ενα λουλουδι σε μια απαισια χτυπημενη σπασμενη ασχημη γλαστρα..))

    ..αλλα και στην διαθεση μασ..η οποια με την σειρα τησ μασ κανει να εστιαζουμε την προσοχη μασ στα πιο ασχημα πραγματα... ειναι σαν φαυλοσ κυκλοσ..

    Ναι ο κοσμοσ σε μεγαλο ποσοστο ειναι βρομικοσ κακοσ και ασχημοσ..αλλα πρεπει πανω απο ολα να καλλιεργουμε την αισθηση τησ \"ασφαλιασ\" στην ζωη μασ...πρεπει να νιωθουμε ασφαλεισ μεσα στην ζωη..ασφαλεισ που ζουμε...

    η ασφαλεια θα μασ δωσει και θα μασ δινει παντα χωρο να δουμε περα απο τα ασχημα.. να βλεπουμε την ομορφια , την καλωσυνη , την αγαπη..την φροντιδα αυτου του κοσμου...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by keep_walking
    Και να σου πω και κατι...δεν θα ηθελα να ειμαι παιδι...θα ηθελα μια νεανικη ηλικια και να σταματαγε ο χρονος αλλα παιδι οχι.
    ..εγω δεν περασα καλα ωσ εφηβη...υπεφερα..ασε που ημουν ασχημοπαπο....

    θα ηθελα να ημουν παιδι..αλλα μονο των καλοκαιριων...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    χεχε ενα παιδικο καλοκαιρι μια ολοκληρη ζωη...τωρα τα καλοκαιρια περνανε σαν σιφουνας.
    Το κακο ειναι οτι ερχονται τα γεραματα...οι αρωστιες...και το τελος αλλιως ολα θα ηταν μια χαρα.
    Μπρρρρ ψιχοπλακωθηκα...σημασια εχει οτι ειμαι καλα σημερα
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ...mmmm...σιγα.. το τελοσ δεν το φοβομαστε..το παρρον και το μελλον μασ σκιαζει...:P


    πλακα πλακα θυμαμαι απο τα καλητερα μου καλοκαιρια..που βασικα η ολη αναμνηση του ηταν 1 μερα..η τελευταια...στα 15 μου ...στο λιμανι να περιμενω το πλοιο για αθηνα... ειχα πιασει συζητηση με δυο..(μεγαλουσ)19 χρονουσ...και μετα απο 2-3 ωρεσ πολυ γελιου και ωραιων εφ ολησ τησ υλησ συζητησεων... ο ενασ ο Λειναρδοσ((τι ονομα και αυτο)) μου ειπε..πωσ θα ηθελε να παντρευτει μια κοπελα σαν κι εμενα στο μελλον....

    δεν φανταζεστε¨...:P:PP:P::

    Tουσ επομενουσ 6 μηνεσ καθε βραδυ ονειρευομουν εκεινον και πωσ μια μερα θα παω να τον βρω..κλπ... λολολολlolololollooollo.....aaaxxxxx....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by Adzik
    ...mmmm...σιγα.. το τελοσ δεν το φοβομαστε..το παρρον και το μελλον μασ σκιαζει...:P


    πλακα πλακα θυμαμαι απο τα καλητερα μου καλοκαιρια..που βασικα η ολη αναμνηση του ηταν 1 μερα..η τελευταια...στα 15 μου ...στο λιμανι να περιμενω το πλοιο για αθηνα... ειχα πιασει συζητηση με δυο..(μεγαλουσ)19 χρονουσ...και μετα απο 2-3 ωρεσ πολυ γελιου και ωραιων εφ ολησ τησ υλησ συζητησεων... ο ενασ ο Λειναρδοσ((τι ονομα και αυτο)) μου ειπε..πωσ θα ηθελε να παντρευτει μια κοπελα σαν κι εμενα στο μελλον....

    δεν φανταζεστε¨...:P:PP:P::

    Tουσ επομενουσ 6 μηνεσ καθε βραδυ ονειρευομουν εκεινον και πωσ μια μερα θα παω να τον βρω..κλπ... λολολολlolololollooollo.....aaaxxxxx....
    Βασικά δεν είναι όνομα ..........
    Και γράφεται με ι και όχι ει (αν δε κάνω λάθος)
    Πάντως στις γυναίκες ο Νικολάκης είχε γούστο
    ...........Για δες μικρός που είναι ο κόσμος.........
    been good, been bad. WILL GO ON

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Πλακα μου κανεισσσσ........σε ποιο νησι? θυμασαι??...η μου κανεισ πλακα παλι?.....:P:P:P:P
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Αdjik,
    Ποτέ δε σου έχω κάνει πλάκα.
    Δεν μπορώ να θυμάμαι (ποιό νησί) γιατί εγώ ΔΕΝ είμαι κανένας από τους δύο που περιγράφεις. Απλά έχω γνωρίσει έναν με αυτό το επίθετο. Τώρα μπορεί να είναι αυτός που είχες γνωρίσει και εσύ, μπορεί και όχι.

    (αν πάντως είναι το ίδιο άτομο αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι ότι μιλούσε πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυ. Για να σου πεί πόσο κάνει ένα και ένα πρώτα έπρεπε να σου πεί από ποιόν λαό ανακαλύφτηκαν οι αριθμοί)
    been good, been bad. WILL GO ON

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    lollll... μπα..δεν λεμε για τον ιδιο...... μακια πολλα πολλα..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •