Serotax - Κατάθλιψη - Μαύρο - Αλκοόλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    13

    Serotax - Κατάθλιψη - Μαύρο - Αλκοόλ

    Χαιρετώ.

    δεν είμαι περήφανος για όπου έχω καταλήξει.

    Βαριέμαι, χαμένα ενδιαφέροντα, άγχος, κρίσεις πανικού, χαμένοι φίλοι, προσπαθώ γυμναστήρια, χόμπι, σεμινάρια, τίποτα...
    Προσπαθώ σχέσεις, την πάτάω κι εκεί, δουλειά βαρετά, ο χρόνος περνάει μπροστά μου, και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
    Ολα αυτά επι 2 χρόνια.
    Από το καλοκαίρι που λόγω άγχους έχω πλέον και ζάλες και εμβοές στα αυτιά είπα κάτι πρέπει να κάνω.
    Εκανα εξετάσεις, Αθλητής!!!
    πήγα ψυχολόγο, πολύ ακριβό και νομίζω ότι υπάρχουν κι άλλα που μπορώ να κάνω (σπορ, μια σχέση, παρέες, να είμαι πιο εξωστρεφής, έστω και με το ζόρι)

    Ολο αυτό το διάστημα, τα βράδια καπνίζω λίγο μαύρο.
    Με ηρεμεί, και με κάνει να μην σκέφτομαι.

    Οταν είχα μία σχέση για ένα 3μηνο, το είχα κόψει (όπως και για άλλα διαστήματα παλαιότερα) και έπινα κάνα δυο ποτήρια κρασί ή κάνα τσιπουράκι που μου αρέσει πολύ.

    Τώρα ο γιατρός μου, που έδωσε serotax.

    τι γίνεται με το αλκοολ και τη φούντα;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Από άλλες συζητήσεις που έχουν γίνει ανά καιρούς στο site,άτομα που καπνίζουν μαύρο έχουν γράψει ότι τους κάνει να αισθάνονται χειρότερα.Μου κάνει εντύπωση που λες το αντίθετο.
    Ρώτα τον ψυχολόγο σου αν παίζει κανένα ρόλο το ότι καπνίζεις χασίς,εάν δηλαδή το φάρμακο χάνει κάποιες από τις δραστικές του ουσίες.
    Όσον αφορά το αλκοόλ,φαντάζομαι ότι θέλει την ίδια προσοχή με κάθε άλλο φάρμακο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    13
    Λένε ότι ο κανόνας με τα μαύρα, κλπ, είναι ότι σου τονώνει αυτό που ήδη αισθάνεσαι.
    Η καλή διάθεση γίνεται \"καλύτερη\" και η κακή \"χειρότερη\"...

    (δεν είμαι υπέρ των, ας μην περεξηγηθώ)

    στην περίπτωση μου, μου μπλοκάρει το μυαλό και δεν σκέφτομαι, που είναι και το ζητούμενο.

    Ευχαριστώ πολύ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    4
    re paidia to mayro den kanei gia katathlipsi.ektos kai an einai kamia katigoria ksexoristi pou spania to briskeis
    an exeis katathlipsi kai pieis mayro ginese xoma se pairnei apo kato....
    einai kirios gia to stress kai to agxos aipnia an exeis ponous kai tetoia

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    13
    εμένα με πιάνει γιατί δεν σκέφτομαι.

    το ερώτημα είναι αν είναι ασφαλές σε συνδιασμό με SEROXAT.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    13
    ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by BurnOut
    εμένα με πιάνει γιατί δεν σκέφτομαι.

    το ερώτημα είναι αν είναι ασφαλές σε συνδιασμό με SEROXAT.
    Προφανώς κανείς εδώ δεν γνωρίζει την απάντηση σ\'αυτό το ερώτημα. Γιατί δεν ρωτάς αυτόν που στα έγραψε?
    Μάκια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103
    Εγώ πάλι λέω να ρωτήσεις το γιατρό που σου έδωσε τα seroxat.Αν και νομίζω ότι με το μαύρο απλά συμπιέζεις το ελάττήριο του μυαλού σου. Έχεις σκεφτεί τις συνέπειες της επαναφοράς???Μήπως να το παλέψεις λίγο διαφορετικά και να μην ψάχνεις υποκατάστατα?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    29
    ο φιλος βρισκεται σε μια κατασταση αγχωτικη και προσπαθει
    με τον ενα η τον αλλο τροπο να ξεφυγει...Μην ξεχναμε ποτε οτι μεσα μας ειναι το αντιδοτο που θα δωσει λυση στο προβλημα μας.Ισως αυτην την περιοδο καλο θα ηταν BurnOut
    να σταματησεις το μαυρο.Το να τα μπλεκεις ολα μαζι σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    13
    παιδιά ευχαριστώ.

    μία μόνο φορά έκανα κάναβη και πήρα και seroxat και μόνο με το άγχος μην τυχόν συμβέι τίποτα, προτίμησα και σταμάτησα την κάναβη. Ελπίζω και για πάντα.

    Οπως λέει κι ο cd2me, χρειάζομαι καθαρό μυαλό και όλες μου τις δυνάμεις.

    Τώρα για το αλκοολ, ο γιατρός λέει όχι, αλλά γιορτές έρχονται, παρεούλα θα υπάρχει, ένα - δυο ποτηράκια κρασί θα τα πιω...

    ευχαριστώ και πάλι...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αναζητώντας το νέκταρ της ζωής
    Posts
    76
    Η λύση δεν βρίσκεται στο να κάνεις πράγματα με το ζόρι.
    Ούτε τα χάπια θα δώσουν την λύση στο πρόβλημα σου μόνα τους. Τώρα που παίρνεις δύναμη σιγά, σιγά θα πρέπει να βρεις και τι έχεις ανάγκη να κάνεις στην ζωή έτσι ώστε να έχει κάποιο νόημα η ύπαρξη σου σε αυτόν τον κόσμο.
    Μην υποτιμάς την ψυχοθεραπεία. Είναι ο πιο σύντομος δρόμος για να βρεις τον εαυτό σου. Θέλει σίγουρα κάποιον χρόνο μέχρι να βρεις τον κατάλληλο για εσένα ψυχοθεραπευτή αλλά στο τέλος θα βγεις κερδισμένος. Και εγώ κάποτε έλεγα πως είναι τζάμπα λεφτά και το απέφευγα νομίζοντας πως μπορώ να καταφέρω και μόνη μου. Έφτασα να κάνω ψυχοθεραπεία γιατί μπλόκαρα και βρέθηκα σε απόγνωση και κατάλαβα πως τα κάνω χειρότερα. Όσα χάπια και να πάρεις δεν πρόκειται να λύσεις το πρόβλημα του κενού που νιώθεις μέσα σου. Βοηθάνε σίγουρα τα χάπια αλλά δεν θεραπεύουν το κενό. Για μένα είναι πρώτα η ψυχοθεραπεία που χρειάζεται και μετά τα χάπια σαν υποστήριξη για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
    Το χόρτο σε περιόδους κακής ψυχολογίας επιβαρύνουν το πρόβλημα σου γιατί αποφεύγεις να βρεις λύση. Το ίδιο ισχύει και με το αλκοόλ. Είναι λύση για να δραπετεύεις από την πραγματικότητα. Όσο αποφεύγεις να ζήσεις την πραγματικότητα τόσο πιο πολύ μπορεί να επιβαρύνεις το πρόβλημα σου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    13
    δοκίμασα ψυχοθεραπεία, (πήγα τρεις φορές) και κατέληξα (καλώς ή κακώς) στο ότι μπορώ να κάνω πολλά πράματα μόνος μου πριν \"καταλήξω\" εκεί.

    Και εννοώ σπορ, φίλους, σχέσεις, χόμπι, κλπ.

    Απο την άλλη το υψηλό κόστος (>500? το μήνα) που καταλήξαμε και με τους δύο που είδα, το καθιστά αν όχι απαγορευτικό, κάτι δυσβάσταχτο.

    Σίγουρα δεν λέω όχι στην ψυχοθεραπεία και πιθανώς να ξεκινήσω, ειδικά τώρα που τη βλέπω με καλό μάτι.

    ευχαριστώ.

    Υ.Γ. Αν υπάρχει κάποια πρόταση για ψυχοθεραπευτή, θα την ήθελα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αναζητώντας το νέκταρ της ζωής
    Posts
    76
    500 ευρώ; Μπορείς να κάνεις ψυχοθεραπεία πιο αραιά. Εγώ πληρώνω 70 ευρώ την επίσκεψη και πηγαίνω κάθε 15 μέρες. Στην αρχή χρειάζεται να πηγαίνεις κάθε βδομάδα αλλά μετά από λίγο καιρό δεν υπάρχει λόγος. Εσύ θα λύσεις το πρόβλημα σου, με τον εαυτό σου έχεις να συζήτησης τα περισσότερα. Ο ψυχοθεραπευτής είναι το στήριγμα που έχεις σε αυτήν την προσπάθεια. Δεν πρέπει να στηρίζεσαι πάνω του. Στο εαυτό σου μόνο.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Θα σου πρότεινα να σταματήσει να καπνίζεις χόρτο αν έχεις «ψυχολογικά» προβλήματα. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι η κάνναβη μπορεί να σου δημιουργήσει ακόμα περισσότερα, ακόμα και σχιζοφρενικές καταστάσεις.

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/4305783.stm

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/6917003.stm

    Από το BBC.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    13
    Ευχαριστώ και πάλι, παιδιά...

    Bee θα το ξανασκεφτώ έτσι όπως το λές, στο αραιό....

    Mightisright, ωραία τα λινκς. Αλλος ένας λόγος!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •