Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 139 of 139
  1. #136
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    6
    Αγαπητοί συμπάσχοντες/ συμπάσχουσες,

    Διάβασα όλα τα παραπάνω ποστ και μπορώ να πω ότι κυριολεκτικά ταυτίζομαι με όλα!!! Έχω διάγνωση για νόσο Κρον και ήμουν σε βιολογικό παράγοντα για 7 χρόνια, χωρίς όμως να έχω ούτε ένα σύμπτωμα της νόσου (!). Από τότε άρχισα να αμφισβητώ όλες τις ιατρικές διαγνώσεις και πόσο μάλλον προγνώσεις!!! Προ 4ετιας και λόγω ενός προσωπικού γεγονότος, άρχισαν οι κρίσεις πανικού, οι φοβίες, οι ταχυκαρδίες και ξεκίνησα νέο κύκλο εξετάσεων σε καρδιολόγο αυτή τη φορά... Όταν λοιπόν απέκλεισα κάθε παθολογικό παράγοντα, κατάλαβα ότι η ψυχολογία μου είναι αυτή που διαταράσσει την υγεία του εντέρου μου... Άρα από τότε προσπάθησα να θεραπεύσω την αιτία και όχι το σύμπτωμα... Έκανα κλινική ύπνωση για τις κρίσεις πανικού, γιόγκα για την σωστή στάση του σώματος και τις σωστές αναπνοές που με βοηθούν στην διαχείριση του άγχους και παράλληλα ψυχοθεραπεία Gestalt.
    Πριν τρεις μήνες όμως δυστυχώς η κολίτιδα επανήλθε, καθώς περνούσα μία πολύ πιεσμένη κατάσταση στην δουλειά... Εμφανίστηκε με επίμονη δυσκοιλιότητα που δεν δικαιολογείται βάσει διατροφής...
    Και έτσι έψαξα να βρω τί θα μπορούσε να με βοηθήσει!! Με χαρά σας πληροφορώ ότι με βοήθησε πολύ ο ιατρικός βελονισμός, ο οποίος κάνει θαύματα στην συγκεκριμένη πάθηση!!! Είμαι στον δεύτερο μήνα θεραπείας, τα συμπτώματα της κολίτιδας έχουν εξαφανιστεί, η λειτουργία του εντέρου έχει αποκατασταθεί και είμαι πολύ ευτυχισμένη που κοιμάμαι καλά και έχω διώξει όλες τις άσχημες σκέψεις από το μυαλό μου. Ευγνωμονώ τον γιατρό μου, που με πίστεψε, με άκουσε και κάθε εβδομάδα είναι στο πλευρό μου συνοδοιπόρος!! Εύχομαι να είστε όλοι καλά!!!

  2. #137
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2
    Γεια σου Mary J. Σε παρακαλώ, στειλε μου ενα μύνημα με το ονομα του ιατρου βελονιστη και ισως διεύθυνση. Εχω κι εγω χρονια Σεε και άγχος, αϋπνία κλπ. Εχω καταλάβει οτι ο ύπνος αν δεν είναι 7-8 ώρες και ποιοτικός, ξεκινάνε ολα τα προβλήματα με το άγχος και αυτό ξεκινάει τα προβλήματα με το στομάχι, κοιλιά κλπ. Γι'αυτό θα ήθελα απο εδω και πέρα όποιος γράφει, να αναφέρει πόσες ώρες κοιμάται, αν εχει νυχτερινές αφυπνίσεις αν ξυπνάει το πρωί και νιώθει κουρασμένος και αν κοιμάται πολλές ώρες μέσα στην ημέρα 1+, αυτό δεν είναι καλό. Ο ύπνος εμένα χάλασε λόγω της δουλειάς που κάνω, δουλεύω με βάρδιες, τη μια ημέρα πρωί, την άλλη απόγευμα. Από τότε ξεκίνησε και το άγχος, στρες και προέκυψαν όλα τα υπόλοιπα. Mary J , περιμένω το μύνημα σου με το όνομα του ιατρού βελονιστή σου.

    Παιδιά, ρυθμίστε το βιολογικό σας ρολόι.. είναι μαζί με τη σωστή διατροφή και λιγο άσκηση το ίδιο σημαντικό για το άγχος.

    Το όνομα μου είναι και το username στο discord app. Mary J , αν θες μπορείς να μου στείλεις μύνημα εκεί, ή και αίτημα φιλίας, ευχαριστώ.
    Last edited by steveonduty#1663; 18-09-2022 at 10:48.

  3. #138
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    3
    Καλησπέρα Mary J αν θες στείλε μου ένα μνμ να μου πεις για τον βελονισμο γτ αντιμετωπίζω κ εγώ όλο το καλοκαίρι θέματα με έντερο κ στομάχι.
    Έχω κάνει κ γαστροσκοπηση κ κολονοσκοπηση τα πάντα έχω ευερέθιστο έντερο κ κάποια θέματα στο στομάχι παλινδρόμηση γαστρίτιδα κ διαφραγματοκηλη.
    Μερικές μέρες τώρα έχω τυμπανισμο κ ενοχλήσεις στο έντερο κ την ανάγκη για αφόδευση 3-4 φορές την μέρα.
    Παίρνω λιμπραξ 1.5 μήνα ειδα μια καλυτέρευση κ τώρα ο γιατρός μου έδωσε κ ριφακολ για 10 μέρες είμαι στην τρίτη μέρα ακόμα τα ίδια πρησμένη η κοιλιά.
    Μου λέει ότι είμαι σε έξαρση πάλι ο γιατρός!!
    Συν ότι έχω χρόνια ψυχοσωματικά κ αγχώδεις διαταραχές!!
    Μια λύση όπως αυτό που είπες για βελονισμό να δοκιμάσουμε κ αυτό μπας και ηρεμήσουμε λιγάκι.
    Γτ η ποιότητα ζωής είναι για γέλια με αυτά τα θέματα να μας κυνηγούν!!

  4. #139
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    1
    Καλησπέρα! Πέρασαν χρόνια για να ανακαλύψω το φόρουμ αλλά νιώθω ότι αυτό το μήνυμα το έγραψα εγώ! Αν βλέπεις ακόμα αυτό το μήνυμα,έχεις δει αποτελέσματα γενικά? Ευχαριστώ

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ
    By στελιος66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2014, 23:38
  2. Ευερέθιστο έντερο
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 04-05-2014, 17:36
  3. αγχοσ κ ευερεθιστο εντερο
    By afroxilanthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 19-03-2014, 19:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •