Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 10 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 139
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    εμένα παντως το είχα αρκετα με το αγχος. πολλαπλασιαστήκε με την εναρξη του ladose

  2. #77
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1
    φιλε μου καλησπερα.πασχω απο το ιδιο προβλημα απο βρεφος.για εμενα παιζει ρολο και το ανγχος.και οι τροφες .συνεχεια αλλαζω φαρμακα γιατι ο οργανισμος δεν τα ανεχετε συνεχεια.δοκιμασε το συμπλεγμα βιταμινων β .....καπως βοηθανε!

  3. #78
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    6
    Σε ολους εσας οι πονοι οι διαρροιες κτλ μπορουν να συμβουν πχ και οταν αραζετε στον καναπε η κανετε κατι ευχάριστο? Η αυτα αρχιζουν με καποια αγχωτικη ιδεα η πχ καποια υποχρεωση που δεν μπορειτε να αποφυγετε?

  4. #79
    Quote Originally Posted by Ian View Post
    Σε ολους εσας οι πονοι οι διαρροιες κτλ μπορουν να συμβουν πχ και οταν αραζετε στον καναπε η κανετε κατι ευχάριστο? Η αυτα αρχιζουν με καποια αγχωτικη ιδεα η πχ καποια υποχρεωση που δεν μπορειτε να αποφυγετε?

    Εξαρτάται. Συνήθως συμβαίνει μετά από κάτι κακό αλλά άμα το εωεις χρόνια πλέον δεν μπορείς να καταλάβεις ποτέ σε πιάνει και ύστερα από ποια κατάσταση. Υπάρχει κανείς που έχει βρει οριστική λύση;


    Είδα προχθές ένα κλινικο εργαστήριο το οποίο μπορεί να σου δώσει οριστική λύση. Αυτό μπορεί να γίνει μέσω ειδικών εξετάσεων σε διάφορα ζώτικα όργανα και το πιο σημαντικό με μια χαρτογραφηση του εντέρου όπου εκεί ουσιαστικά μπορούν να δουν τι βακτήρια λείπουν και να τα αποκατάστησουν μέσω συμπληρώματων και σκευάσματων. Έχει ακούσει κάνεις για τα κέντρα nutrilab και ibs-center στην Αθήνα; Είναι μουφα η όντως μπορεί να επιτευχθεί κάτι τέτοιο;

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Καλησπέρα κ απο μένα! εγώ δεν έχω θέμα δυσκοιλιότητας ή ευκοίλιας...εμένα το θέμα του ευρέθιστου εντέρου μου δημιουργεί φουσκώματα,πονο μπροστα και κατω απο το στήθος, τσιμπίματα σε πλευρα και πλατη ανάμεσα απο την σπονδυλικη, σπασμούς στο στομάχι κ φυσικά δυσφορία που ενίοτε κάποιες φοές το νιώθω σαν κάτι να με κλείνει απο μέσα ή συσπάσεις στο έντερο που νιώθω ακόμα και τους παλμούς στην κοιλιά,χωρίς να έχω ταχυπαλμία. Είναι λιγάκι τρομακτικά τα συμπτώματα αυτα κ έτσι έχω οδηγηθεί σε 2 καρδιολόγους, 1 πνευμονολογο, γαστρεντερολόγο και παθολογο!!! :cool: Βέβαια, ακόμα κ τώρα οταν νιώθω αυτά λεω...μήπως και είναι καρδιά?? :D Μετά πάλι ξεχνιέμαι και τα ξεπερνάω!!! έχετε αντιμετωπίσει τέτοια συμπτώματα??

  6. #81
    Οσοι εχουν δυσκοιλιοτητα τοτε ενδεδειγμενη λυση ειναι η μια κουταλια της σουπας λαδι πριν απο καθε γευμα καθως και πρωι-βραδυ...
    Επισης καλη -και αμεση- δουλεια κανει το χαρουπομελο!
    Τωρα για διαρροιες μονο Imodium...Oλα,μα ολα τα αλλα ειναι απλα χασιμο χρονου..
    Οριστε και ενα φοβερο σαιτ και φορουμ με αναλυτικες πληροφοριες για το θεμα..

    ibsgroup.org/

  7. #82
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    1
    Και εγω υποφέρω απο αυτο αλλα με την ομοιοπαθητική οντως ειδα βελτίωση απλα ηθελα να ρωτησω επιτρέπεται ο Ντεκαφεινε (1 φλιτζάνι ) γιατι ο γιατρός μου λεει ναι αλλα ειδα σε καποια sites οτι απαγορεύεται και αυτος

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Γεμιστς τον εαυτο σας με προβιοτικα!!! Βοηθανε τρομερα κ βαζουν σε ταξη το εντερο!!στο φαρμακειο υπαρχει προβιοτικο ειδικο για το ευερεθιστο εντερο. Μονο ετσι μου περασε το ευερεθιστο εντερο..

  9. #84
    Quote Originally Posted by Apos View Post
    Μία από τα ίδια ρε φίλε. Ειλικρινά. Σου καταστρέφει τη ζωή αυτό το πράγμα. Και δεν ξέρεις και που να πας για βοήθεια. Σε ψυχολόγο; Σε ψυχίατρο; Σε παθολόγο; Σε ομοιοπαθητικό; Πάει να σπάσει το κεφάλι μου με αυτό το πράγμα, αλήθεια σου λέω. Και σε νιώθω full σε αυτά που λες. Ώρες ώρες νιώθω σαν όλο αυτό να είναι καταπιεσμένα συναισθήματα και να προσπαθεί να εκτονωθεί ο οργανισμός έτσι, με αυτόν τον τρόπο. Μακάρι να βρεθεί κάποια λύση σε αυτό το θέμα. Έχουμε αυτό, έχουμε και τα ψυχολογικά μας, και νιώθω τόσο αβοήθητος πλέον. Σαν να δίνεις μάχη με τον ίδιο σου τον εαυτό και τα συναισθήματά σου.
    αυτο ακριβως ειναι ...καταπιεσμενα συναισθηματα που δεν ειπωθηκαν ποτε και πνιγοντε καθε μερα ολο και περισσοτερο ...Και απλα ο οργανισμος φωναζει ! ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ !

  10. #85
    Καλησπερα παιδια , να ρωτησω ποσο καιρο συνεχομενα μπορει να σας κρατησει ολο αυτο? εγω περιπου 3 εβδομαδες εχω διαρροιες καθε μερα και φουσκωματα , αερια και ολα αυτα ..ειχα παει σε γιατρο μου ειπε ευερεθσιστο εντερο -σπαστικη κολιτιδα αλλα δεν μου ειπε να κανω κολονοσκοπιση μονο αιματος θυροειδη και crp. ολα τελεια ! Μου εδωσε τα ibutin βλεπω μια ελαχιστη βελτιωση ...κανω δοιαρροια περπου 1 με δυο φορες τη μερα οταν τρωω μετα απο 5 λεπτα ...Εαιμαι πολυ αγχωδης σαν κοπελα σε υπερβολικο βαθμο αλλα φοβαμαι μηπως ειναι τιποτε αλλο....

  11. #86
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Panthiraki View Post
    Καλησπερα παιδια , να ρωτησω ποσο καιρο συνεχομενα μπορει να σας κρατησει ολο αυτο? εγω περιπου 3 εβδομαδες εχω διαρροιες καθε μερα και φουσκωματα , αερια και ολα αυτα ..ειχα παει σε γιατρο μου ειπε ευερεθσιστο εντερο -σπαστικη κολιτιδα αλλα δεν μου ειπε να κανω κολονοσκοπιση μονο αιματος θυροειδη και crp. ολα τελεια ! Μου εδωσε τα ibutin βλεπω μια ελαχιστη βελτιωση ...κανω δοιαρροια περπου 1 με δυο φορες τη μερα οταν τρωω μετα απο 5 λεπτα ...Εαιμαι πολυ αγχωδης σαν κοπελα σε υπερβολικο βαθμο αλλα φοβαμαι μηπως ειναι τιποτε αλλο....
    Πήγα και γω πρόσφατα σε γαστρεντερολόγο και μεταξύ των άλλων εξετάσεων που μου έγραψε (αίματος, ούρων, θυρεοειδή), έκανα και καλλιέργεια και καλπροτεκτίνη κοπράνων. Όλες οι εξετάσεις βγήκαν καθαρές! Το φάρμακο που παίρνω όταν με πιάνουν διάρροιες είναι το smecta! Είναι το καλύτερο και το μόνο που μου κάνει δουλειά. Σταματάει τη διάρροια και μπορώ να πω ότι ήδη από την επόμενη ημέρα, δεν έχω συμπτώματα διάρροιας. Ταυτόχρονα μου έδωσε να πάρω το duspatalin για τις συσπάσεις του εντέρου. Βοηθάει και αυτό στα φουσκώματα κυρίως. όχι στη διάρροια.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Kαλημερα παιδια! Εδω κ 3 μηνες εχω θεμα με την κοιλια μου. Εχω παει 2 φορες στα επειγοντα..Ποναω πολυ ολο αυτο το διαστημα. Στην αρχη ειχα εναλλαγες δυσκοιλιοτητας κ διαρροιας.. εδω κ αρκετες μερες πηγαινω κανονικα τουαλετα ομως ο πονος δε λεει να με αφησει..εχει καταστραφει η καθημερινοτητα μου! Εχω κανει 2 φορες υπερηχο, 3 φορες αιματος. Δεν εβρισκαν κατι. Ειμαι φοβερα αγχωδες ατομο, με ψυχοσωματικα απο μικρη. Ομως φοβαμαι μηπως αυτη τη φορα δεν ειναι ψυχοσωματικο. Το 2019 η αληθεια ειναι οτι περασα εντονο στρες λογω γαμου κ μετακομισης κ γενικοτερης αλλαγης κ οικονομικης πιεσης.. δεν ξερω ομως. Τρεμω μην ειναι κατι σοβαρο εν τελει. Ειχε καποιος αντιστοιχο θεμα με πονους για μηνες; να σημειωσω οτι ακολουθω αγωγη καιρο τωρα με σπασμολυτικα,προβιοτικα κ παυσιπονα που δε βοηθουν ΚΑΘΟΛΟΥ!

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Kαλημερα παιδια! Εδω κ 3 μηνες εχω θεμα με την κοιλια μου. Εχω παει 2 φορες στα επειγοντα..Ποναω πολυ ολο αυτο το διαστημα. Στην αρχη ειχα εναλλαγες δυσκοιλιοτητας κ διαρροιας.. εδω κ αρκετες μερες πηγαινω κανονικα τουαλετα ομως ο πονος δε λεει να με αφησει..εχει καταστραφει η καθημερινοτητα μου! Εχω κανει 2 φορες υπερηχο, 3 φορες αιματος. Δεν εβρισκαν κατι. Ειμαι φοβερα αγχωδες ατομο, με ψυχοσωματικα απο μικρη. Ομως φοβαμαι μηπως αυτη τη φορα δεν ειναι ψυχοσωματικο. Το 2019 η αληθεια ειναι οτι περασα εντονο στρες λογω γαμου κ μετακομισης κ γενικοτερης αλλαγης κ οικονομικης πιεσης.. δεν ξερω ομως. Τρεμω μην ειναι κατι σοβαρο εν τελει. Ειχε καποιος αντιστοιχο θεμα με πονους για μηνες; να σημειωσω οτι ακολουθω αγωγη καιρο τωρα με σπασμολυτικα,προβιοτικα κ παυσιπονα που δε βοηθουν ΚΑΘΟΛΟΥ!
    Καλημέρα
    Μια φορά το είχα αυτό το πόνο που λες. Όχι απλά ποναγα αλλά περπατούσα σκυμμενη.. Δεν υπήρχε περίπτωση να ισιώσω το σώμα μου. Τελικά αποδείχτηκε ότι το πρόβλημα ήταν γυναικολογικο..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #89
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Kαλημερα παιδια! Εδω κ 3 μηνες εχω θεμα με την κοιλια μου. Εχω παει 2 φορες στα επειγοντα..Ποναω πολυ ολο αυτο το διαστημα. Στην αρχη ειχα εναλλαγες δυσκοιλιοτητας κ διαρροιας.. εδω κ αρκετες μερες πηγαινω κανονικα τουαλετα ομως ο πονος δε λεει να με αφησει..εχει καταστραφει η καθημερινοτητα μου! Εχω κανει 2 φορες υπερηχο, 3 φορες αιματος. Δεν εβρισκαν κατι. Ειμαι φοβερα αγχωδες ατομο, με ψυχοσωματικα απο μικρη. Ομως φοβαμαι μηπως αυτη τη φορα δεν ειναι ψυχοσωματικο. Το 2019 η αληθεια ειναι οτι περασα εντονο στρες λογω γαμου κ μετακομισης κ γενικοτερης αλλαγης κ οικονομικης πιεσης.. δεν ξερω ομως. Τρεμω μην ειναι κατι σοβαρο εν τελει. Ειχε καποιος αντιστοιχο θεμα με πονους για μηνες; να σημειωσω οτι ακολουθω αγωγη καιρο τωρα με σπασμολυτικα,προβιοτικα κ παυσιπονα που δε βοηθουν ΚΑΘΟΛΟΥ!
    Καλημέρα Πενυ.. γαστροσκοπηση έχεις κάνει; έχεις επισκεφτεί γαστρεντερολογο;;

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Καλημέρα Πενυ.. γαστροσκοπηση έχεις κάνει; έχεις επισκεφτεί γαστρεντερολογο;;
    Kαλημερα. Ειχα παει το καλοκαιρι για θεματα με το στομαχι κ ειχα κανει γαστροσκοπηση.. Ξαναπηγα προσφατα κ μου ειπε να κανω αιματος διοτι υπερηχο ειχα ηδη κανει στα επειγοντα.

Page 6 of 10 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ
    By στελιος66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2014, 22:38
  2. Ευερέθιστο έντερο
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 04-05-2014, 16:36
  3. αγχοσ κ ευερεθιστο εντερο
    By afroxilanthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 19-03-2014, 18:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •