Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 139
  1. #61
    Quote Originally Posted by sparklyshark View Post
    εγω το εχω αυτο εδω και μια δεκαετια. δεν μενοχλησε ιδιαιτερα μεχρι περσυ που για 6μηνο ημουν χαλια. αυτο που με εσωσε ηταν δυνατα προβιοτικα, διαιτα συγκεκριμενη, γλουταμινη και αμιτριπτιλινη. ρωτα γιατρο ομως γιατι αγγλια τα πηρα εγω αυτα. μπορει να υποχωρησει μεχρι και 99%. και ειναι στρες η διατροφικες διαταραχες.


    Ευχαριστούμε φίλε για τις απαντήσεις που δίνεις. Τι προβιοτικα ακριβώς είναι αυτά που σε έσωσαν; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Σε τι απευθυνθηκες; Γαστρεντερολογο; τώρα πως είσαι;

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Thomdimi View Post
    Ευχαριστούμε φίλε για τις απαντήσεις που δίνεις. Τι προβιοτικα ακριβώς είναι αυτά που σε έσωσαν; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Σε τι απευθυνθηκες; Γαστρεντερολογο; τώρα πως είσαι;
    σε gp στην αγγλια. πηρα τα vsl3. ειναι για crohns κυριως αλλα βοηθανε. γενικα τα προβιοτικα με μεγαλο πληθυσμο ειναι καλα για στομαχι κ εντερο. επισης εδω αγγλια βρισκεις τετοια σε πολλα μαγαζια, δεν ειναι αναγκη δλδ να πας σε γαστρεντερολογο. τωρα ειμαι τελειως καλα. αποφευγω βεβαια τα βαρια φαγητα και το πολυ τυρι και γαλα, αλλα εχω μηνες να παρουσιασω προβλημα.

  3. #63
    Quote Originally Posted by sparklyshark View Post
    σε gp στην αγγλια. πηρα τα vsl3. ειναι για crohns κυριως αλλα βοηθανε. γενικα τα προβιοτικα με μεγαλο πληθυσμο ειναι καλα για στομαχι κ εντερο. επισης εδω αγγλια βρισκεις τετοια σε πολλα μαγαζια, δεν ειναι αναγκη δλδ να πας σε γαστρεντερολογο. τωρα ειμαι τελειως καλα. αποφευγω βεβαια τα βαρια φαγητα και το πολυ τυρι και γαλα, αλλα εχω μηνες να παρουσιασω προβλημα.


    Εγω τώρα τελευταία ( περίπου δύο μήνες καταναλώνω) σπιτικό κεφιρ και πραγματικά με έχει βοηθήσει ως προς το ότι η κοιλιά δεν πονάει αφού ( κάθε φορά είχε κοιλιακούς πόνους και για να περάσουν πήγαινα τουαλέτα) έχει κάνει πραγματικά δουλειά. Το κυρίως πρόβλημα μου αυτή τη στιγμή είναι οι διαρροιες... Και θα ψάξω κάτι και για αυτό.

  4. #64
    Ξανά υπενθυμίζω το θέμα

  5. #65
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    thomdimi καλησπέρα, αντιλαμβανομαι πόσο ενοχλητική μπορει να γινει αυτη η νευρωση. εμενα με ειχε πιασει για ενα μηνα οταν ξεκινησα τα αντικαταθλιπτικα...και παρότι με ωφελησε ως πρωην δυσκοιλια...ηταν αφόρητα κουραστικο.
    πήγες σε καποιον ειδικο τελικα να το αντιμετωπίσεις? ψυχίατρο εννοω

  6. #66
    Quote Originally Posted by rea View Post
    thomdimi καλησπέρα, αντιλαμβανομαι πόσο ενοχλητική μπορει να γινει αυτη η νευρωση. εμενα με ειχε πιασει για ενα μηνα οταν ξεκινησα τα αντικαταθλιπτικα...και παρότι με ωφελησε ως πρωην δυσκοιλια...ηταν αφόρητα κουραστικο.
    πήγες σε καποιον ειδικο τελικα να το αντιμετωπίσεις? ψυχίατρο εννοω

    Καλησπέρα ρεα και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Είναι πολύ κουραστικό ναι. Πήγα σε ψυχίατρο και ασχολούμαι με την ομοιοπαθητική εδώ και 2-3 μήνες αλλά δεν έχω δει αποτελέσμα ως προς αυτό. Νομίζω πλέον ότι το πρόβλημα είναι οργανικό. Όχι Ψυχικό.....

  7. #67
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μα αν ηταν κατι οργανικο σε τοσες εξετασεις που εκανες δεν θα εβρισκαν κατι?...μπορει και να χεις δικιο.. καλυτερα να το ψαξεις με εναν καλο γαστεντερολόγο, αν μενεις αθηνα εχεις πολυ καλες επιλογες ..μπορεις να το ψαξεις μεσω διαδυκτιου.. και με αξιολογησεις..εντωμεταξυ, αν υπάρχει καποιο μελος που μπορει να σου συστησει εναν καλο γαστεν/γο θα βοηθουσε..αν ακουσω κατι θα σου στειλω πμ..καλη τυχη και κουραγιο!

  8. #68
    [QUOTE=rea;562583]μα αν ηταν κατι οργανικο σε τοσες εξετασεις που εκανες δεν

    Θα μπορούσα να αναζητήσω γιατρό πιο εύκολα Θεσσαλονίκη λόγω του ότι είμαι πιο κοντά σε αυτή τη πόλη. Έχει κάνει κανείς ανάλυση κοπρανων; Ξέρετε αν αξίζει; Σε πρώτη φάση θέλω να κάνω αυτό γι να δω αν έχω κάποιο παράσιτο μέσα η κάτι άλλο;

  9. #69
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    [QUOTE=Thomdimi;562631]
    Quote Originally Posted by rea View Post
    μα αν ηταν κατι οργανικο σε τοσες εξετασεις που εκανες δεν

    Θα μπορούσα να αναζητήσω γιατρό πιο εύκολα Θεσσαλονίκη λόγω του ότι είμαι πιο κοντά σε αυτή τη πόλη. Έχει κάνει κανείς ανάλυση κοπρανων; Ξέρετε αν αξίζει; Σε πρώτη φάση θέλω να κάνω αυτό γι να δω αν έχω κάποιο παράσιτο μέσα η κάτι άλλο;
    οχι εγω δεν εχω κανει ποτεπάρε τηλ σε καποιο μικροβιολογικο εργαστηριο και ρωτησε αν τις καλυπτει το ταμειο

  10. #70
    Να είσαι καλά ρεα ναι θα πάρω. Άμ και είναι σχετικά φθηνές.

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    δεν εχει σημασια, στις μερες μας οτι μπορουμε να γλυτωσουμε καλο ειναι! καλη τυχη φιλε μου:)

  12. #72
    Quote Originally Posted by rea View Post
    δεν εχει σημασια, στις μερες μας οτι μπορουμε να γλυτωσουμε καλο ειναι! καλη τυχη φιλε μου:)


    Χεχεχε έχεις ένα δίκαιο σε αυτό το σημείο, δικά

  13. #73
    Quote Originally Posted by Thomdimi View Post
    Χεχεχε έχεις ένα δίκαιο σε αυτό το σημείο, δικά
    Έχει δοκιμάσει κανείς κεφιρ με λινασπορο ? Μπορεί να βοηθήσει ?

    Έχει πραγματοποιησει κάνεις σας την μέθοδο του βιοσυντονισμου;; Περιμένω σχόλια

  14. #74
    Υπενθυμίζω το θέμα για άλλη μια φορά θέλω εμπειρίες γνώμες από όποιον έχει νιώσει η βιωσει κάτι τέτοιο

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Παρασιτολογική Κοπράνων αλλά και καλλιέργεια γράφονται και καλύπτονται από τα ταμεία.
    Είναι και φθηνές.

Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ
    By στελιος66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2014, 22:38
  2. Ευερέθιστο έντερο
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 04-05-2014, 16:36
  3. αγχοσ κ ευερεθιστο εντερο
    By afroxilanthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 19-03-2014, 18:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •