Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast
Results 121 to 135 of 139
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα κι από μένα. Κι εγώ όταν αγχώνομαι πηγαίνω συνέχεια τουαλέτα. Ιδίως όταν είναι να ταξιδέψω. Έχω σωθεί όμως με τα προβιοτικα οπότε λίγες μέρες πριν το ταξίδι τα ξεκινάω (πρωί με άδειο στομάχι και μετά δεν τρώω τίποτα για τουλάχιστον μισή ώρα) και όταν φτάνει η ώρα του ταξιδιού είμαι οκ.
    Δυστυχώς δεν δουλεύει τίποτα στην περίπτωσή μου. Σαν να υπάρχει απευθείας σύνδεση του νευρικού συστήματος με το γαστρεντερικό. Κάθε κρίση άγχους πυροδοτεί το έντερό μου να αντιδράσει.

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλησπέρα!

    Στη δική μου περίπτωση το τελευταιο τρίμηνο όλο το ψυχοσωματικό έδωσε εντολή στο κάλο μου εντερακι να μου το γυρίσει σε άρνηση ...

    Δεν βοηθάει πλέον ούτε η διατροφή ούτε το πολύ νερό.....Μόνο όταν ηρεμώ και είμαι καλά αρχίζει και συνεργάζεται πάλι....

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλησπέρα!

    Στη δική μου περίπτωση το τελευταιο τρίμηνο όλο το ψυχοσωματικό έδωσε εντολή στο κάλο μου εντερακι να μου το γυρίσει σε άρνηση ...

    Δεν βοηθάει πλέον ούτε η διατροφή ούτε το πολύ νερό.....Μόνο όταν ηρεμώ και είμαι καλά αρχίζει και συνεργάζεται πάλι....
    Άρα κατά μέσο όρο είμαστε εντάξει :D

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Άρα κατά μέσο όρο είμαστε εντάξει :D
    Οταν η ψυχούλα μας ειναι ήρεμη και ευτυχισμένη ολα τότε ειναι εντάξει !
    Εξαφανίζονται δια μαγείας!!!!

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οταν η ψυχούλα μας ειναι ήρεμη και ευτυχισμένη ολα τότε ειναι εντάξει !
    Εξαφανίζονται δια μαγείας!!!!
    Μάλλον παίρνουμε τη ζωή πολύ στα σοβαρά...

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Μάλλον παίρνουμε τη ζωή πολύ στα σοβαρά...
    Μου πήρε πολύ καιρό να συνειδητοποιήσω ότι κάθε άτομο είναι υπεύθυνο για την ζωή του .
    Μου πήρε μήνες να ανακαλύψω ότι η αγωνία μου ,η θλίψη μου ,το θάρρος ,η αϋπνία μου και το άγχος μου ,δεν έλυσαν τα προβλήματα τους αλλά επιδείνωσαν τα δικά μου....

    Άρα δεν είμαι υπεύθυνη για τις πράξεις των άλλων ,αλλά είμαι υπεύθυνη για τις αντιδράσεις που επιτρέπω να εκφράζοντα στο σώμα μου...

    Όλο αυτό μπορεί να φαίνεται εκτός θέματος άλλα είναι η ουσία όλων των ψυχοσωματικών μας ...


    Καλή μας ημέρα!

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μου πήρε πολύ καιρό να συνειδητοποιήσω ότι κάθε άτομο είναι υπεύθυνο για την ζωή του .
    Μου πήρε μήνες να ανακαλύψω ότι η αγωνία μου ,η θλίψη μου ,το θάρρος ,η αϋπνία μου και το άγχος μου ,δεν έλυσαν τα προβλήματα τους αλλά επιδείνωσαν τα δικά μου....

    Άρα δεν είμαι υπεύθυνη για τις πράξεις των άλλων ,αλλά είμαι υπεύθυνη για τις αντιδράσεις που επιτρέπω να εκφράζοντα στο σώμα μου...

    Όλο αυτό μπορεί να φαίνεται εκτός θέματος άλλα είναι η ουσία όλων των ψυχοσωματικών μας ...


    Καλή μας ημέρα!
    Πιό εντός θέματος δεν θα μπορούσε να είναι.
    Όπως λένε οι Στωικοί φιλόσοφοι, δεν είναι τα γεγονότα που μας επηρεάζουν, αλλά η εντύπωση που έχουμε για τα γεγονότα.

    Καλή μέρα Μαριλού

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Πιό εντός θέματος δεν θα μπορούσε να είναι.
    Όπως λένε οι Στωικοί φιλόσοφοι, δεν είναι τα γεγονότα που μας επηρεάζουν, αλλά η εντύπωση που έχουμε για τα γεγονότα.

    Καλή μέρα Μαριλού
    Στωική φιλοσοφία που άσκησε επιρροή ακόμα και στους Πατέρες της εκκλησιά μας ...

    Μέσα από αυτούς ανακάλυψα τι σημαίνει!

    Αν καταφέρουμε λοιπόν και αντιμετωπίζουμε τα άσχημα γεγονότα χωρίς να ταράζουμε την ψυχή και το σώμα μας θα μπορέσουμε να φτάσουμε και πολύ κοντά τους !

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Στωική φιλοσοφία που άσκησε επιρροή ακόμα και στους Πατέρες της εκκλησιά μας ...

    Μέσα από αυτούς ανακάλυψα τι σημαίνει!

    Αν καταφέρουμε λοιπόν και αντιμετωπίζουμε τα άσχημα γεγονότα χωρίς να ταράζουμε την ψυχή και το σώμα μας θα μπορέσουμε να φτάσουμε και πολύ κοντά τους !
    Μπαίνουμε σε άλλα χωράφια, γι αυτό, αν συνεχιστεί αυτή η συζήτηση, ίσως θα πρέπει η διαχείριση να την μεταφέρει σε νήμα που θα ανοιχτεί γι αυτό τον σκοπό.

    Οι Στωικοί, όπως και η Επικούρειοι, είναι οι δυό φιλοσοφικές σχολές όπου η φιλοσοφία ξέφυγε από οντολογικά ζητήματα και αναφέρθηκε στον άνθρωπο. Η τάση αυτή ξεκίνησε από το Σωκράτη, μαθητές του οποίου υπήρξαν οι ιδρυτές των δύο αυτών σχολών. Επηρέασαν όχι μόνο τους πατέρες της χριστιανικής εκκλησίας, αλλά και τη σύγχρονη Δυτική σκέψη.

    Η περίφημη "Στωική αταραξία" είναι αυτό που περιέγραψες στην τελευταία σου φράση

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Μπαίνουμε σε άλλα χωράφια, γι αυτό, αν συνεχιστεί αυτή η συζήτηση, ίσως θα πρέπει η διαχείριση να την μεταφέρει σε νήμα που θα ανοιχτεί γι αυτό τον σκοπό.

    Οι Στωικοί, όπως και η Επικούρειοι, είναι οι δυό φιλοσοφικές σχολές όπου η φιλοσοφία ξέφυγε από οντολογικά ζητήματα και αναφέρθηκε στον άνθρωπο. Η τάση αυτή ξεκίνησε από το Σωκράτη, μαθητές του οποίου υπήρξαν οι ιδρυτές των δύο αυτών σχολών. Επηρέασαν όχι μόνο τους πατέρες της χριστιανικής εκκλησίας, αλλά και τη σύγχρονη Δυτική σκέψη.

    Η περίφημη "Στωική αταραξία" είναι αυτό που περιέγραψες στην τελευταία σου φράση
    Έτσι ακριβώς !
    Πολυ κατατοπιστικά χωράφια όμως, και πραγματικά γνωρίζοντας τα κάποιος θα του λυθούν πολλές απορίες!

    Ας τα αφήσουμε όμως προς το παρόν !

  11. #131
    λοιπον να πω κ εγω τις δικες μου εμπειριες σχετικα με το σεε, το εχω εδω κ εναμιση χρονο, μεχρι τον περασμενο δεκεμβριο βρισκομουν κυριολεκτικα σε αδιεξοδο επειδη δεν ηξερα οτι ειχα (εντωμεταξυ το ανεπτυξα απο τις πανελλαδικες κατα πασα πιθανοτητα) αλλα απο δεκεμβριο μεχρι κ να τελειωσουν οι εξετασεις το παλευαμε με προβιοτικα κλπ, τα οποια εκαναν δουλεια εν μερει, αλλα πλεον κυριως αναπτυσσεται οταν τρωω συγκεκριμενες τροφες (ξηρα τροφη πχ) ως δυσκοιλιοτητα κυριως, κ πολυ σπανια ως κολικοι πονοι κ διαρροια. οταν αγχωνομαι τερμα αναπτυσσεται για πολυ λιγο, μεχρι να χαλαρωσω ξερω γω. αλλα ναι το κυριο θεμα μου ειναι οτι ενω ειχα ο,τι ειχα μεσα στο σχολειο κ ηθελα να παρακολουθησω κανονικα τα μαθηματα του φροντιστηριου μ επιανε μια ατονια (γιατι ειδικα μετα την πραξη, αλλα οχι μονο, με πιανει μια ατονια για μιση-μια ωρα ξερω γω) κ επρεπε να ανταπεξερθω κανονικα. ενταξει, τωρα ο,τι εγινε εγινε, αλλα θα θελα να ξερω ακριβως ποιες τροφες με πειραζουν, ενας γαστρεντερολογος μας ειχε δωσει μια λιστα αρκετα αυστηρη αλλα δεν ηταν 100% ακριβης, κ δεν θελω να μαι πειραματοζωο αλλο

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by theslaya500 View Post
    λοιπον να πω κ εγω τις δικες μου εμπειριες σχετικα με το σεε, το εχω εδω κ εναμιση χρονο, μεχρι τον περασμενο δεκεμβριο βρισκομουν κυριολεκτικα σε αδιεξοδο επειδη δεν ηξερα οτι ειχα (εντωμεταξυ το ανεπτυξα απο τις πανελλαδικες κατα πασα πιθανοτητα) αλλα απο δεκεμβριο μεχρι κ να τελειωσουν οι εξετασεις το παλευαμε με προβιοτικα κλπ, τα οποια εκαναν δουλεια εν μερει, αλλα πλεον κυριως αναπτυσσεται οταν τρωω συγκεκριμενες τροφες (ξηρα τροφη πχ) ως δυσκοιλιοτητα κυριως, κ πολυ σπανια ως κολικοι πονοι κ διαρροια. οταν αγχωνομαι τερμα αναπτυσσεται για πολυ λιγο, μεχρι να χαλαρωσω ξερω γω. αλλα ναι το κυριο θεμα μου ειναι οτι ενω ειχα ο,τι ειχα μεσα στο σχολειο κ ηθελα να παρακολουθησω κανονικα τα μαθηματα του φροντιστηριου μ επιανε μια ατονια (γιατι ειδικα μετα την πραξη, αλλα οχι μονο, με πιανει μια ατονια για μιση-μια ωρα ξερω γω) κ επρεπε να ανταπεξερθω κανονικα. ενταξει, τωρα ο,τι εγινε εγινε, αλλα θα θελα να ξερω ακριβως ποιες τροφες με πειραζουν, ενας γαστρεντερολογος μας ειχε δωσει μια λιστα αρκετα αυστηρη αλλα δεν ηταν 100% ακριβης, κ δεν θελω να μαι πειραματοζωο αλλο
    Καταλαβαίνω όσα λες περί πειραματόζωου, αλλά ο καθένας είναι ο καλύτερος γιατρός του εαυτού του. Εσύ θα ανακαλύψεις σιγά σιγά ποιές τροφές σε ενοχλούν...

  13. #133
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1
    Καλησπερα στους φορουμιτες! Είμαι νεα στη σελιδα αυτη.. Εχω μείνει έκπληκτη με όσα διαβάζω γιατι περνάω γενικά στη ζωή μου παρόμοιες καταστάσεις με το αρχικό ποστ αυτου του thread.. Πριν 15 χρονια περνουσα ζόρια με το αγχος κ το στομάχι μου, κ τώρα πάλι μετα απο τοσο καιρό το αγχος κ το στρες χτυπησανε το στομαχι μου πολύ ασχημα σε σημειο να με αγχώνουν ΠΑΡΑ πολλες καταστάσεις κ να θελω no2 στις πιο ακυρες στιγμές(αν ειμαι στην αναμονή σε κάποια υπηρεσία, σε βολτα με φιλους, σε εκδρομή κτλπ).. Ειναι λες κ γυρναει το μυαλό μου μέσα σε μια στιγμη κ μου προκαλει διάρροια, μούδιασμα, ταραχή..Ειναι φοβερή πραγματικά η σύνδεση εγκεφάλου-εντέρου..Μιλάνε μεταξύ τους μεσα σε seconds! Και το φοβερο ειναι οτι μπορει να ειμαι μια χαρα, να βγω μια βολτα και ξαφνικά να σκεφτώ οτι 'έχει γουστο να με πιασει κανα στομάχι' με αποτελεσμα να το προκαλέσω εκείνη τη στιγμή.. Εχω λιγους μηνες τωρα που εχω ξεκινησει ψυχοθεραπεία, κ ενώ ειμαι κατα των φαρμάκων, επειδη ζοριζομαι να βγω απ το σπιτι με το φοβο οτι θα με πιασει αυτο που δε θελω, μου ειπε ο γιατρος να ξεκινησω ενα ελαφρυ φαρμακακι να νοιωσω πιο ομορφα με το καιρό κ λεω να το δοκιμασω.. Περιμενω να δω....

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Vassiliki88 View Post
    Καλησπερα στους φορουμιτες! Είμαι νεα στη σελιδα αυτη.. Εχω μείνει έκπληκτη με όσα διαβάζω γιατι περνάω γενικά στη ζωή μου παρόμοιες καταστάσεις με το αρχικό ποστ αυτου του thread.. Πριν 15 χρονια περνουσα ζόρια με το αγχος κ το στομάχι μου, κ τώρα πάλι μετα απο τοσο καιρό το αγχος κ το στρες χτυπησανε το στομαχι μου πολύ ασχημα σε σημειο να με αγχώνουν ΠΑΡΑ πολλες καταστάσεις κ να θελω no2 στις πιο ακυρες στιγμές(αν ειμαι στην αναμονή σε κάποια υπηρεσία, σε βολτα με φιλους, σε εκδρομή κτλπ).. Ειναι λες κ γυρναει το μυαλό μου μέσα σε μια στιγμη κ μου προκαλει διάρροια, μούδιασμα, ταραχή..Ειναι φοβερή πραγματικά η σύνδεση εγκεφάλου-εντέρου..Μιλάνε μεταξύ τους μεσα σε seconds! Και το φοβερο ειναι οτι μπορει να ειμαι μια χαρα, να βγω μια βολτα και ξαφνικά να σκεφτώ οτι 'έχει γουστο να με πιασει κανα στομάχι' με αποτελεσμα να το προκαλέσω εκείνη τη στιγμή.. Εχω λιγους μηνες τωρα που εχω ξεκινησει ψυχοθεραπεία, κ ενώ ειμαι κατα των φαρμάκων, επειδη ζοριζομαι να βγω απ το σπιτι με το φοβο οτι θα με πιασει αυτο που δε θελω, μου ειπε ο γιατρος να ξεκινησω ενα ελαφρυ φαρμακακι να νοιωσω πιο ομορφα με το καιρό κ λεω να το δοκιμασω.. Περιμενω να δω....
    Γειά σου Βασιλική. Δε μπορώ να πω οτι χαίρομαι που βρήκα κάποια ομοιοπαθή, κάποια που καταλαβαίνει τι περνάω, γιατί περνάει κι εκείνη τα ίδια. Εύχομαι να σταθείς πιό τυχερή απο μένα και να ξεπεράσεις το πρόβλημα. Πάντως τα φάρμακα δε με βοήθησαν.

    Ποιές καταστάσεις σε αγχώνουν και ποιές σκέψεις (πέρα από το φόβο οτι θα συμβεί) πυροδοτούν το πρόβλημα;

    Καλή τύχη και κράτα μας ενήμερους...
    Last edited by proteus; 18-11-2020 at 13:23.

  15. #135
    blackcrow
    Guest
    Καλησπέρα. Πριν από τρεις εβδομάδες η σύντροφος μου έκανε τη δεύτερη δόση εμβολίου. Ανέβασε πυρετό, εμφάνισε ρίγη, όλα όσα παθαίνει η πλειοψηφία των εμβολιασμένων με moderna. Την τρίτη μέρα εμφάνισε διάρροια, πόνο στην κοιλιά, αναγούλες και τάση για εμετό. Πήραμε το γιατρό, μας είπε ότι περιλαμβάνεται στις παρενέργειες, είπαμε οκ, θα περιμένουμε να περάσει. Την επόμενη μέρα εμφάνισα κι εγώ πόνο στην κοιλιά, τάση για λιποθυμία, για εμετό, αναγούλες. Μιλήσαμε με τον παθολόγο και είπε ότι δεν πρέπει να είναι από το εμβόλιο κι ότι έχει να κάνει με κάποια γαστρεντερίτιδα. Υπομονή, δίαιτα και προχωράμε. Έτσι μας είπε. Πέρασαν τρεις, τέσσερις ημέρες, τίποτα. Πάνω στην εβδομάδα πήγαμε σε γαστρεντερολόγο. Μας έβαλε ένα φουλ πακέτο από εξετάσεις, αίματος, κοπράνων, για σαλμονέλα, διάφορα. Όλα καθαρά. Και των δύο. Μας έγραψε και μια ομάδα φαρμάκων (αντιβίωση για το έντερο, αντιεμετικά, γαστροπροστασία κ.ά.). Έλα που έχουμε φτάσει στο τέλος της τρίτης εβδομάδας και δεν βλέπουμε φως. Είμαστε συνέχεια στο ρύζι, πατάτα, κοτόπουλο, μπανάνα. Τα φάρμακα τελείωσαν αλλά συνεχίζουμε να έχουμε απίστευτα φουσκώματα, δυσκοιλιότητα (η διάρροια πέρασε από την πρώτη εβδομάδα) και αναγούλες μετά από κάποια γεύματα. Η ψυχολογία στα τάρταρα. Εγώ παλιότερα είχα θέματα με σπαστική κολίτιδα, σύντροφος ποτέ. Ούτε στομάχι, ούτε έντερο, δεν είχε εμφανίσει ποτέ στη ζωή της κάποια ενόχληση. Εξετάσεις όπως κολονοσκόπηση και αξονική κοιλίας έχουν γίνει μέσα στον προηγούμενο χρόνο. Δεν μπορούμε να βγούμε σε μια ταβέρνα. Είχαμε κλειστεί μέσα σε όλη την καραντίνα, προσέχαμε απίστευτα, περιμέναμε να βγούμε λίγο και τώρα προσωπικά έχω πέσει (αυτή κρατάει ακόμη). Αύριο έχουμε και πάλι ραντεβού με τον γιατρό. Πιάνω τον εαυτό μου να κινούμε μεταξύ άγχους και θλίψης. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε από τι μπορεί να προήλθε όλο αυτό. Έχουμε μια υποψία μιας και δυο μέρες πριν την εμφάνιση των συμπτωμάτων φάγαμε αρκετούς ξηρούς καρπούς αλλά δεν είμαστε σίγουροι. Ενοχλητική κατάσταση.

Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ
    By στελιος66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2014, 23:38
  2. Ευερέθιστο έντερο
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 04-05-2014, 17:36
  3. αγχοσ κ ευερεθιστο εντερο
    By afroxilanthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 19-03-2014, 19:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •