Νοιώθω μπερδεμένη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37

    Unhappy Νοιώθω μπερδεμένη...

    Καλησπέρα..Ονομάζομαι Ιουλία και είμαι 16...Δεν ξέρω πως βρήκα το θάρρος να μοιραστώ αυτά που νοιώθω αλλά δεν άντεχα να τα κρατώ άλλο πλέον μέσα μου...Λοιπόν τα τελευταία χρόνια νοιώθω απολύτως μπερδεμένη..βλέπω τις φίλες μου που έχουν αγόρια και γενικότερα κατακτήσεις και σκέφτομαι "Γιατί όχι εγώ;" και πέφτει το ηθικό μου..Νοιώθω οτι είμαι άσχημη για αυτό κανένας δεν με θέλει...Έχω ψάξει στο ίντερνετ και κατάλαβα οτι έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση..Τέλως πάντων στην αρχή φοβήθηκα αλλά μετά κατάλαβα οτι πρέπει να το καταπολεμήσω..προσπάθησα και άρχισα σιγά σιγά να έχω αυτοπεποίθηση..Ξαφνικά όμως συνέβη κάτι άλλο..όταν έβγαινα έξω με φίλες ένοιωθα οτι όλοι με σχολιαζουν αρνητικά και κανείς δεν θέλει να μου μιλήσει..πήγα σε ψυχολόγο και μου βρήκε κοινωνιοφοβία..Και όταν το έμαθα άρχισα να κυλάω πάλι από την αρχή..αυτοπεποίθηση μηδέν,χειρότερα από πριν,(φανταστείτε οτι κάθε φορά που έβλεπα φίλη μου να μιλάει με αγόρι νευρίαζα και μου έπεφτε το ηθικό..τόσο άσχημα τα πράγματα)και νοιώθω οτι δεν αξίζω την αγάπη κανενός...Έχω καιρό να πάω ψυχολόγο πάντως :mad: λόγω του σχολείου.. και δεν ξέρω..νοιώθω οτι έχω και αρχές κατάθλιψης...υπάρχει κάποια εδώ που να έχει νοιώσει τα ίδια και να μπορεί να με συμβουλέψει....δεν ζητάω σε καμία περίπτωση να μου διαγνώσετε τι έχω απλά να με συμβουλέψετε αν θέλετε..Ευχαριστώ πολύ:o

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου Ιουλια. Κοιταξε ειναι πολυ συχνος ο προβληματισμος σου, μπορεις να δεις πολλα παρομοια θεματα και εδω στο φορουμ, αρχικα να σε ρωτησω κατα ποσο γνωριζεσαι με αγορια δηλ εκει με συμμαθητες σου στο σχολειο ή στα φροντιστηρια υπαρχει καποιος που να σου χει τραβηξει την προσοχη, να μιλατε, να σου αρεσει εσενα κλπ?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    Μάλλον ξέχασα να το πω..Είμαι ένα άτομο το οποίο ντρέπεται πάρα μα πάρα πολύ...Με αγόρια δεν μιλάω σχεδόν ποτέ..Ντρέπομαι να μιλάω με αγόρια...Και έμαθα και πρόσφατα οτι τα αγόρια του σχολείου μου με κράζουν οπότε δεν θέλω να τους ξαναμιλήσω ποτέ..Και παρόλο που ντρέπομαι που μιλάω με αγόρια πάλι αναρωτιέμαι γιατί δεν έχω αγόρι..Δεν σκέφτομαι καθαρά..Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα..

  4. #4
    Τωρα που ειναι καλοκαιρι γιατι δεν πας ξανα στον ψυχολογο σου? και οταν αρχισει παλι το σχολειο να πηγαινεις να τον βλεπεις απογευματα δεν γινεται? οταν μιλουσες με τον ψυχολογο σου αισθανθηκες καλυτερα?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    Βασικά ένοιωθα μια ξαλάφρωση...αλλά και πάλι και μετά τις συνεδρίες δεν έγινε κατι το τρομερό...και πάλι δεν ένοιωθα καλά...πάλι και μετά τις συνεδρίες αναρωτιόμουν γιατί εγώ δεν έχω αγόρι και επίσης και μετά τις συνεδρίες ένοιωθα νεύρα κάθε φορά που οι φίλες μου τα έφτιαχναν με αγόρι...δεν ξέρω τι μου συμβαίνει πραγματικά...μου λείπει να είμαι μικρή και να μην με νοιάζουν τέτοια θέματα....αλλά δεν μπορώ να γυρίσω τον χρόνο πίσω...και αυτό είναι που πονάει περισσότεροο..

  6. #6
    Ο χρονος δεν γυριζει πισω αλλα να ξερεις οτι εισαι μικρη.Εισαι 16 χρονων! με τους γονεις σου το εχεις συζητησει φανταζομαι ε? αν ο ψυχολογος δεν σε βοηθαει τοτε το επομενο βημα ειναι ο ψυχιατρος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Bulletproof τι να τον κάνει τον ψυχίατρο 16 χρονών κοριτσάκι?
    Ιουλία μου είσαι στην εφηβεία και είναι λογικό να έχεις ανησυχίες, μεταπτώσεις στη διάθεση σου κλπ. Κάνε πράγματα που σου αρέσουν και σε ευχαριστούν. Το γεγονός ότι οι φίλες σου έχουν αγόρια κι εσύ δεν έχεις δεν πρέπει να σε προβληματίζει. Εσύ μπορεί να μην είσαι έτοιμη ακόμη. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο! ΝΑ συνεχίζεις να ζεις την ανεμελιά σου, είσαι μικρή ακόμα και να είσαι ο εαυτός σου!
    Bulletproof τι να τον κάνει τον ψυχίατρο 16 χρονών κοριτσάκι?:confused:

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    Αρχικά ευχαριστώ που απαντήσατε..ξέρετε στις μέρες μας με το ίντερνετ και την ανάπτυξη της τεχνολογίας τα παιδιά πλέον θεωρούνται μεγάλα από τα 12..Τέλως πάντων έχω αρχίσει να το συζητάω με την μητέρα μου(ο πατέρας μου δεν θέλει απο τώρα να κάνω σχέση και το καταλαβαίνω,φοβάται)..Να μην λέμε ψέματα πάντως δεν ξέρω και εγώ η ίδια αν είμαι έτοιμη πραγματικά να κάνω σχέση...Η ίδια η μητέρα μου πιστεύει οτι ζηλεύω που έχουν αγόρι όχι επειδή θέλω και εγώ να έχω απλά επειδή δεν θέλω να είμαι διαφορετική απο τις φίλες μου...Και τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να είναι και αυτό..Λέτε να μην μπορέσω να αντέξω την διαφορετικότητα?Επίσης επειδή το παρέλειψα,μου είπε η μητέρα μου να μην ξανασχοληθώ με αυτό το θέμα(δηλαδή να το αφήσω όπως είναι)και να κάνω υπομονή μέχρι να νοιώσω πραγματικά έτοιμη...καταλάβατε νομίζω..Μου έδωσε και παραδείγματα οτι η ανηψιά της είναι 17 και δεν έχει κάνει ακόμα σχέση και τέτοια..Αλλά και πάλι θέλω τουλάχιστον να ξεκινήσω να μιλάω με αγόρια αλλιώς όταν μεγαλώσω δεν θα μπορώ να βρω κάποιον που να μου αρέσει..Αλλά ντρέπομαι...ντρέπομαι να τους μιλάω επειδή νοιώθω οτι θα με χλευάσουν..και στο γυμνάσιο τα αγόρια δεν με συμπαθούν οπότε δεν μπορώ να τους μιλήσω..ελπίζω μόνο τώρα που θα πάω λύκειο τα αγόρια που θα συναντήσω να με συμπαθήσουν και να είναι καλά απέναντί μου...Στο γυμνάσιο πραγματικά είτε δεν μου έδιναν σημασία είτε με χλεύαζαν μπροστά μου...αν συνεχιστεί και με τα άλλα αγόρια και στο λύκειο τότε δεν θα έχω καμία ελπίδα να τους μιλήσω.Γενικότερα δεν δέχομαι να με κοροιδεύουν..Θέλω απλά να είναι σοβαροί κάτι που δεν γίνεται και κατά τα φαινόμενα πάλι δεν θα μιλάω με αγόρια μέχρι την αποφοίτησή μου στο λύκειο...μετά θα πάω σχολή και ούτε εκεί θα μπορέσω να βρω φίλο από την στιγμή που δεν θα έχω εμπειρίες και έτσι καταστράφηκε όλη μου η ζωή...γιατί τα φέρνει η μοίρα ετσι δεν ξέρω...θέλω να αλλάξω τα πάντα αλλά δεν μπορώ....νοιώθω οτι δεν έχω την δύναμη οτι εγώ φταίω...θέλω να μην με νοιάζει τίποτα αλλά δεν γίνεταιι...έχω κουραστεί κάθε μέρα να σηκώνομαι και το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι να είναι αν ποτέ θα βρω αγόρι που θα γίνουμε φίλοι(δεν λέω να τα φτιάξουμε,απλα να γίνουμε φίλοι)..νοιώθω οτι η ζωή μου καταστρέφεται απο αυτό...και μάλιστα πολύ..:( και από το σάββατο φεύγω για διακοπές όπου θα περάσω χάλια αφου θα έχω όλο αυτό το θέμα στο μυαλό μου..στην ουσία με αυτό το θέμα καταστρέφω την ζωή μου..ξέρω,ξέρω είμαι πολύ υπερβολική αλλά έτσι νοιώθω :'(

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    PAPA ευχαριστώ και εσάς πολύ:D Ξέρετε δεν είναι μόνο το θέμα σχέση αλλα θέλω να βρω και αγόρια φίλους κάτι που δεν μπορώ μιας και δεν μιλάω ποτέ με αποτέλεσμα να πιστεύω οτι ποτέ δεν θα βρώ...και δεν είναι μόνο το θέμα οτι δεν μιλάω αλλά είμαι αρκετά διαφορετική απο αυτά που θέλουν...τα αγόρια θέλουν φίλες βαμμένες,με μίνι φούστες και να βγάζουν χάλια βαθμούς...εγώ δεν θέλω να βάφομαι...δεν μου αρεσει...δεν μου αρέσει να φοράω κόντα ρούχα...και επίσης βγάζω πολύ καλούς βαθμούς...ακριβώς το αντίθετο δηλαδή από αυτό που θέλουν τα αγόρια οπότε ειναι ανώφελο να βρω φίλο αγόρι... :(

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Είσαι υπερβολική γιατί είσαι μικρή και συνήθως όταν είμαστε μικροί υπερβάλλουμε σε όλα μας!!! Θα συμφωνήσω με τη μητέρα σου. Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι συνέχεια. Να απολαύσεις τις διακοπές σου και σιγά σιγά θα ξεπεράσεις την συστολή που έχεις με τα αγόρια. Εγώ ξέρω άντρα τριάντα χρονών που όταν ντρέπεται κοκκινίζει. Δεν είναι κάτι τραγικά!! Φαίνεσαι ιδιαίτερα έξυπνη κοπέλα. Δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι για το πότε θα κάνεις φιλίες με αγόρια. Θα έρθει από μόνο του όταν χαλαρώσεις! ζήσε το σήμερα και μην προβληματίζεσαι για το τι θα γίνει του χρόνου ή σε τρία χρόνια! Αυτό που κάνεις σε εμποδίζει να απολαύσεις την ανεμελιά της ηλικίας σου.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    PAPA ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά...θα προσπαθήσω να χαλαρώσω όσο μπορώ..μακάρι να έχει αποτέλεσμα..:D και πάλι σας ευχαριστώ πολύ..Επίσης θέλω να αναφέρω οτι σκέφτομαι πολύ τα πάντα,νομίζω το καταλάβατε:p

  12. #12
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Bulletproof τι να τον κάνει τον ψυχίατρο 16 χρονών κοριτσάκι?
    Ιουλία μου είσαι στην εφηβεία και είναι λογικό να έχεις ανησυχίες, μεταπτώσεις στη διάθεση σου κλπ. Κάνε πράγματα που σου αρέσουν και σε ευχαριστούν. Το γεγονός ότι οι φίλες σου έχουν αγόρια κι εσύ δεν έχεις δεν πρέπει να σε προβληματίζει. Εσύ μπορεί να μην είσαι έτοιμη ακόμη. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο! ΝΑ συνεχίζεις να ζεις την ανεμελιά σου, είσαι μικρή ακόμα και να είσαι ο εαυτός σου!
    Bulletproof τι να τον κάνει τον ψυχίατρο 16 χρονών κοριτσάκι?:confused:
    Ειπα για τον Ψυχιατρο επειδη η ioulia1 λεει πως εχει νευρα,αγχος γενικα ειναι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση και λεει οτι ο ψυχολογος δεν την βοηθησε.Ελπιζω να μην με παρεξηγησατε,δεν το ειπα με κακο σκοπο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Ειπα για τον Ψυχιατρο επειδη η ioulia1 λεει πως εχει νευρα,αγχος γενικα ειναι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση και λεει οτι ο ψυχολογος δεν την βοηθησε.Ελπιζω να μην με παρεξηγησατε,δεν το ειπα με κακο σκοπο.
    Καμμία παρεξήγηση!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    Πάντως για άλλη μια φορά με βοηθήσατε πάρα πολύ :) Σας εύχομαι καλό καλοκαίρι :)

  15. #15
    ioulia1 παντως να ξερεις δεν ειναι κακο να διαφερεις απ'της φιλες σου! και μπραβο σου που βγαζεις καλους βαθμους! και εμενα δεν μου αρεσει το βαψιμο και το προκλητικο ντυσιμο και ειμαι 29 χρονων γυναικα! Το οτι δεν εχεις φιλο ακομα δεν παει να πει οτι εισαι ασχημη σε καμια περιπτωση! εχεις αλλες προτεραιοτητες τωρα οπως το διαβασμα κτλ αργοτερα θα ερθει και το αγορι.Μην αγχονεσε ,ολα θα πανε καλα! σου ευχομαι καλο καλοκαιρι και καλη ξεκουραση!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νοιώθω τόσο μόνος
    By thevillager in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 01-11-2013, 09:43
  2. Με χώρισε, Δεν νοίωθω καλά
    By gkogos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 03-07-2012, 04:19
  3. νοιωθω ασχημα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 24-05-2011, 22:10
  4. Αυτα που νοιωθω
    By PENAKI1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 05-03-2011, 18:31
  5. Νοιώθω μόνος...
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 29-09-2006, 00:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •