Συναισθηματική υπερφαγία.......!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 90
  1. #31
    Εγω παλι εχασα κιλα απο το πολυ αγχος.Ημουν 54 και τωρα ειμαι 49 κιλα.Οταν εχω αγχος τρεφομαι λιγο και καμια φορα ποναει το στομαχι μου και μου ερχεται εμετος.Αν εχω στεναχωρια μεγαλη δεν τρωω τιποτα.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Μα αυτό γράφω, βρες άλλα πράγματα που να σε ευχαριστούν ΕΚΤΟΣ από το φαγητό . Ταινίες, μουσική, τα ζωάκια, βιβλία κλπ κλπ δεν σου αρέσουν......?
    Κ αυτό για τη γυμναστική, δεν αρέσει σε όλους η ίδια μορφή άσκησης, άλλος τη βρίσκει με το μπάσκετ, άλλος με την ορειβασία, περί ορέξεως λαχανοντολμάδες.
    ....... κ ξεκίνα να αγαπάς τον εαυτό σου τότε, μην του κάνεις κακό κ σταμάτα να σε τιμωρείς επειδή δεν είσαι ή δεν έχει αυτό που θα ήθελες να είσαι ή να έχεις. Είπαμε, στο μυαλό είναι όλο αυτό, πάρτο απόφαση να σε αγαπάς κ να σε φροντίζεις κ σιγά- σιγά θα γίνεις κ αυτή που θέλεις κ θα αποκτήσεις κ αυτά που επιθυμείς. Με το να σε καταστρέφεις πας όλο κ πιο κοντά στον πάτο, δεν ξέρω κ πόσο είσαι, αλλά δεν μου ακούγεσαι κ για τόοοοοοσο μεγάλη που να λέει ότι "σιγά τώρα, με πήρανε τα χρόνια!". Άμα δεν αγαπήσεις εσύ τον εαυτό σου δεν θα σε αγαπήσει ποτέ κανένας, εγώ δεν με αγάπαγα κ αποφάσισα να με εξαφανίσω κ να με εξαϋλώσω, το ίδιο είναι. Reset στο σκληρό θέλει κ κάποιες αποφάσεις.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Bulletproof εγώ το αντίθετο παθαίνω, όταν αγχώνομαι ή στενοχωριέμαι θέλω να φάω όλο το ψυγείο, το φαί δρα σαν αγχολυτικό και σαν κατευναστικός παράγοντας.

    Μαριπόζα αυτό είναι το θέμα μου, ότι δεν αγαπάω τον εαυτό μου, θα μου πάρει καιρό αυτό ακόμα και να τα καταφέρω. Γενικά έχω κάποιες ασχολίες εκτός φαγητού αλλά δεν με καλύπτουν, έχω και ανηδονία δηλαδή αδυναμία να πάρω ευχαρίστηση από δραστηριότητες, όπως είναι πχ η γυμναστική. Ίσως αυτό που θα 'θελα να έχω είναι η υγεία μου και ξεσπάω με το φαί. Εσύ πως αγάπησες τον εαυτό σου;
    ΥΓ: Αν νιώθεις ότι σε πρήζω μπορείς να μην απαντήσεις, απλά το κάνω γιατί μερικές φορές η πράξη απέχει από τη θεωρία και θέλω παραπάνω διευκρινήσεις.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Συνειδητοποίησα ότι η παγίδα στην οποία είχα πέσει με έκανε δυστυχισμένη. Γιαυτό κ όταν με αναγκάσανε οι γονείς μου να πάω σε ειδικό πρόγραμμα (γιατί αν περιμένεις από ανορεξικό να δεχθεί το πρόβλημά του σώθηκες, όλοι λέμε ότι δεν μας νοιάζει τί βλέπουν οι άλλοι, εμείς μας αρέσουμε έτσι......) γενικά ήμουν πολύ συνεργάσιμη σε θεραπεία, γιαυτό μάλλον "ξέμπλεξα" κ αρκετά νωρίς εν σχέσει με άλλους. Βέβαια να σου τονίσω ότι έπεσα σε ανθρώπους που όντως ξέρανε τη δουλειά τους, για να είμαι ειλικρινής, την ξέρανε πολύ καλά. Αλλά σε όλα συν Αθηνά κ χείρα κίνει, έτσι.....? Αλλάζεις τον τρόπο που σκέφτεσαι κ συνειδητοποιείς ότι δε θέλεις να φέρνεις στον εαυτό σου τη δυστυχία αλλά την ευτυχία. Σε ορισμένα πράγματα ξέρεις (δε λέμε πχ να απολυθείς) που εξαρτώνται από σένα η ευτυχία είναι απόφαση. Μάθε να σε αγαπάς κ να σε προσέχεις. Μη βάζεις στο σώμα σου σκουπίδια, μάθε να το αγαπάς κ να το φροντίζεις. Αλλά όταν λέμε αλλάζεις μοτίβο ζωής εννοούμε αλλάζεις, όχι μισές δουλειές. Αλλάζεις τον τρόπο που σκέφτεσαι, που λειτουργείς, τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το φαγητό, όλα. Εγώ για κανένα χρόνο που πρήστηκα πολύ λόγω προβλήματος υγείας (τρελή κατακράτηση υγρών) ναι μεν μου έπεσε το ηθικό, όμως δεν έπαψα να με αγαπάω. Το να αγαπάς τον εαυτό σου είναι επίσης απόφαση. Η ανηδονία που λες θα υποχωρήσει όταν αρχίσεις να αλλάζεις τρόπο σκέψης. Κάποιος καλός ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό, αλλά κ στο να αλλάξεις τον τρόπο διαχείρισης της τροφής. Ξέρεις σε πόσα πράγματα έχω φέρει τα πάνω- κάτω στη ζωή μου επειδή έλεγα ότι "όλα στο μυαλό είναι"?

    ΥΓ: Δεν με πρήζεις, δεν έχουμε κ πολλή δουλειά αυτές τις μέρες κ το forum κ τα site της εφημερίδας μου απασχολούν κ εμένα το μυαλό μου από άλλα θέματα :Ρ

  5. #35
    Συμφωνω με την mariposa7.Pillow ξερω πολλους ανθρωπους που τρωνε οταν αγχονωνται ιδιαιτερα τρωνε υδατανθρακες και ζαχαρη.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Κάτι με κρατάει στο να αγαπήσω τον εαυτό μου και να νιώσω ευτυχισμένη, ίσως οι εμπειρίες μου μέχρι τώρα, ίσως λόγω θρησκείας, (κι ας μην πιστεύω, μέσα μου είναι εδραιωμένα όλα αυτά ότι όσο πιο πολύ υποφέρουμε τόσο το καλύτερο για την επόμενη ζωή) ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Και εκεί που λέω να πάρω απόφαση να είμαι ευτυχισμένη, σαμποτάρω τον εαυτό μου και λέω είναι δύσκολο κτλ. Έχω και ιδεοψυχαναγκασμό οπότε είναι πολύ δύσκολο να είναι καθαρό το μυαλό μου και να μην κολλάει σε βλακείες.

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Συμφωνω με την mariposa7.Pillow ξερω πολλους ανθρωπους που τρωνε οταν αγχονωνται ιδιαιτερα τρωνε υδατανθρακες και ζαχαρη.
    Κι εγώ αυτό κάνω!

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Γιατί τα απλά σάγχαρα είναι η τροφή του εγκεφάλου, γιαυτό το ρίχνουν πολλοί στα ζυμάρια κ τα γλυκά. Έχει αποδειχτεί ότι είναι κ εθιστικά. Πάντως ρε pillow έλεος πια με τα αυτοβασανιστήρια, κ επειδή δεν είμαι σίγουρη εάν θα έχουμε κ άλλες ζωές (βασικά δεν το πιστεύω με τίποτα!), κοίτα να ευχαριστηθείς τη ζωή που έχεις τώρα.

    Όσο για αυτό που λες με τους υδατάνθρακες, θα σου πρότεινα κάτι που σε 10 μέρες θα άλλαζες σώμα, ψυχολογία κ θα ένοιωθες κ τις δυνάμεις σου κ τον εαυτό σου καλύτερα, αλλά είναι πολύ πολύ απόλυτο, δηλ. δε σηκώνει "ντεμί" φάσεις ή εκπτώσεις. Κόψε μαχαίρι το οτιδήποτε έχει ζάχαρη, καθώς κ το οτιδήποτε περιέχει αλεύρι, κάθε είδους, ή δημητριακά, εκτός από κουάκερ (βρώμη) που επιτρέπεται. Επίσης όχι γαλακτομικά εκτός από άπαχο γάλα κ γιαούρτι. Αν το κάνεις τρόπο ζωής θα μπεις σε άλλο σώμα κ θα γίνεις κ άλλος άνθρωπος σε χρόνο dt, στο εγγυώμαι. Από δέρμα μέχρι πρήξιμο θα γίνεις super. Αν σε πιάσει καμιά υπογλυκαιμία, μέλι ή χρήση γλυκαντικών αλλά με μέτρο. Κ καλού- κακού κάνε κ 1 εξέταση αίματος για candida.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Ίσως απλά είμαι εθισμένη και τίποτα άλλο (εννοώ ότι μπορεί να μη βασανίζω τον εαυτό μου εσκεμμένα), ίσως όλα μαζί (και τον βασανίζω και είναι εθιστικά αυτά που τρώω).
    Θα προσπαθήσω να το κάνω αυτό αν το αντέξω, είναι πολύ καλή λύση αν έχει αποτέλεσμα και είναι τόσο σύντομη, αλλά σίγουρα είναι και δύσκολη λύση.
    Σ' ευχαριστώ!

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Τα καλά κ όσα αξίζουν είναι πάντα δύσκολα......... στην αρχή τουλάχιστον :)

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μακαρόνια και τέτοια επιτρέπονται; Έχουν αλεύρι νομίζω! Και μετά τις 10 μέρες τι θα κάνω, θα έχω απεξαρτοποιηθεί και δεν θα με πειράζει;

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Κ τα μακαρόνια εννοείται απαγορεύονται γιατί έχουν γλουτένη τόσο τα φρέσκα (αλεύρι) όσο κ τα μη φρέσκα (είναι από καθαρό σιμιγδάλι, ό,τι χειρότερο....). Δεν σου λέω να το πας στα άκρα, πχ να αγοράζεις μέχρι κ light ζαμπόν γαλοπούλας χωρίς γλουτένη, αλλά γενικά όχι άμυλα (πατάτες, ρύζια) κ γλουτένη. Αυτή η ουσία (πολλοί είναι δυσανεκτικοί κ δεν το ξέρουν κιόλας.....) σου γ@μ@ει τον οργανισμό κ το σώμα. Τις πρώτες 10 μέρες θα πάθεις κάτι τύπου στερητικό ξαφνικά περιορίζεται δραματικά το διατροφολόγιό σου, κόβονται μπισκότα, κέικ, ψωμιά, τα πάντα. Αλλά καλύτερα να φας 1 king size σαλάτα (χωρίς κρουτόν βέβαια) με όσα καλαμάκια κοτόπουλο θες να χορτάσεις (άμα είσαι κ του junk, βέβαια δε σου λέω να φας κ 2ψήφιο νούμερο!) παρά 1 τοστ. Σου ακούγεται κουφό, αλλά ισχύει. Κ αφού εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου να μην τρώει κάποια πράγματα, σιγά- σιγά θα μειώνεις κ τις ποσότητες σε όσα ήδη τρως (πχ αντί 6 καλαμάκια πας στα 3). Απλά θα γίνεις άλλος άνθρωπος. Κ θα αδυνατίσεις κ το κυριότερο θα είσαι κ υγιής κ στο σώμα κ στο πνεύμα. Οι επεξεργασμένοι υδατάνθρακες αρρωσταίνουν ακόμα κ το μυαλό. Επίσης με πολύ πολύ μέτρο τα light αναψυκτικά κ τα αναψυκτικά γενικά βέβαια..... Καλύτερα κρύα/ζεστά τσάγια με γεύσεις. Εγώ έπινα λίτρα zero, την έχω κόψει μαχαίρι, ούτε τη γεύση της δε θυμάμαι.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Ψωμί χωρίς γλουτένη επιτρέπεται; Γενικά απαγορεύεται και το αλεύρι και η γλουτένη ή μόνο το δεύτερο; Οπότε τα κόβω για πάντα όλα αυτά ε; Απλά τις πρώτες 10 μέρες θα 'ναι δύσκολα. Σιγά μην αντέξω, θα το προσπαθήσω αλλά δεν εγγυώμαι ότι θα το κρατήσω. :( Ευτυχώς μ' αρέσουν οι σαλάτες και τα junk. Μήπως όμως αυτό που λες είναι η δίαιτα Άτκινς; Από υδατάνθρακες τι επιτρέπεται εκτός από σαλάτα, σόρυ αν στα πρήζω. Καλά αναψυκτικά καλύτερα να μην παίρνω καθόλου γιατί άμα παίρνω κατεβάζω 1,5 λίτρο σε 2-3 μέρες......

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Κανονικά δεν επιτρέπεται γιατί έχει μαγιά, αλλά εν πάσει περιπτώσει, δεν θα πάθεις νομίζω κάτι με 1-2 φέτες τη βδομάδα. Το αλεύρι περιέχει γλουτένη, η οποία είναι μια υδατοδιαλυτή πρωτεϊνη, που όμως δεν κάνει καθόλου καλό. Πρήζει κ παχαίνει. Δυστυχώς η ρουφιάνα είναι κρυμμένη παντού, γιατί χρησιμοποιείται ευρέως ως συντηρητικό. Δεν σου λέω να φτάσεις να αποφεύγεις μέχρι κ τον ντοματοχυμό κ να αγοράζεις κ ντοματοχυμό/πελτέ χωρίς γλουτένη, αλλά γενικά κόψε το ο,τιδήποτε περιέχει οποιουδήποτε είδους αλεύρι (καλαμποκάλευρο, κορν φλαουερ, αλεύρι πολύσπορο κλπ κλπ). Από υδατάνθρακες λαχανικά κ φρούτα. Αλλά άμα ρε pillow το πας "σιγά μην αντέξω....." γ@μησέ τα......, με νοοτροπία looser δεν πας πουθενά. ΘΑ το αντέξεις, είναι απόφαση ζωής, κ όχι μόνο για τη συγκεκριμένη δίαιτα, αλλά για όλα. Ή η ευτυχία σου ή το φαγητό, τί διαλέγεις....? Θα αφήσεις αυτό να είναι πιο δυνατό από εσένα....? Άμα τα καταφέρεις θα δεις κ πόσο θα ανέβει η αυτοπεποίθησή σου γενικότερα, αφού όντως θα έχεις κατορθώσει κάτι το πολύ δύσκολο.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Δεν ξέρω είμαι τόσο πολύ εθισμένη στη ζάχαρη και τα γλυκά και τους χυμούς ή αναψυκτικά αυτή την περίοδο (δεν ήμουν πάντα έτσι), που γι'αυτό λέω δεν θ' αντέξω...Έχεις δίκιο, διαλέγω ευτυχία, απλά ξέρεις τι; Όταν είχα χάσει κιλά στο παρελθόν ναι μεν ήμουν ευτυχισμένη και έλεγα τι έκανα τόσα χρόνια που δεν αδυνάτιζα (όχι ότι δεν προσπαθούσα αλλά όπως είπα υπάρχουν και άλλα θέματα σε μένα-τα χάπια μέχρι που τα μείωσα), μετά πέρασε αυτό το διάστημα της ευτυχίας και δεν είχα που να στηριχθώ και στηρίχθηκα στο φαί.......δυστυχώς......μόλις ήπια καφέ χωρίς ζάχαρη. :)

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. υπερφαγια
    By bee100 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 23-11-2013, 21:12
  2. Υπερφαγία
    By whitecandle in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 85
    Last Post: 20-07-2012, 11:59
  3. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2011, 15:21
  4. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ/ΑΦΑΓΙΑ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 75
    Last Post: 07-05-2011, 08:52
  5. Υπερφαγία
    By natasaxaxi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2011, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •