τελος στην υπερφαγια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112

    τελος στην υπερφαγια

    Καλη χρονια.Ευχομαι η νεα χρονια με οτι και αν συμβει να με κανει να σταματησω τα επεισοδεια υπεεφαγιας που χω παθει τα τελευταια χρονια κ ιδιαιτερα που τρωω συνεχεια γλυκα.Ξερω η ζωη μου δυσκολα να αλλαξει γτ πιστευω πως ολα αυτα τα κανω γτ δεν περναω καλα.Πρεπει να περασω καλα εγω για να σταματησωωνα τρωω.Μονη μ πρεπει να τπαρω αποφαση κ να δωσω ενα τελος σε αυτο.Οι υπολοιποι οσοι θελουν ας ειναι οπως να ναι,στον εαυτο μ δεν θα τ επιτρεψω αλλο.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    lena86 ξεκίνα με μικρές αλλαγές και αυτές θα φέρουν μία μεγαλύτερη. Βάλε στη ζωή σου ενδιαφέροντα πράγματα που θα παίρνουν τη θέση των γλυκών.

    Καλή χρονιά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    Καλη χρονια κ σε σενα.Θα σκεφτω ποια ειναι τα ευχαριστα πραγματα για να μειωσω την καταναλωση των γλυκων.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    καλη μας χρονια κοριτσια!!!! να σταματησω και το πολυ......φαγητο...τελος !!!!
    [I]Love...[/I]

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Το πολύ φαγητό δεν σταματιέται εύκολα.Μπορείς όμως να μην τρως junk food και να ασκείσαι για να καις περισσότερες θερμίδες ώστε να εξισορροπείς.
    Ο μόνος τρόπος να σταματήσεις να τρως είναι να βρεις για ποιο λόγο τρως πολύ.Ποιο κενό καλύπτεις και να το εξολοθρεύσεις,διαφορετικά θα βρίσκεσαι συνέχεια σε έναν λαβύρινθο χωρίς πόρτα εξόδου

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Αυτο ειναι η μια εξηγηση. Δεν πιστευω οτι στην υπερκαταναλωση πρεπει ντε και καλα να υπαρχει κενο απο πισω. Το ακουμε τοσο συχνα που ειναι σαν να βρηκαμε την τελεια εξηγηση για τους απανταχου χοντρούς.
    Θα αφησω απεξω τους εχοντες καποιο ιατρικο προβλημα φυσικα. Αυτοι ειναι αλλη κατηγορία. Ολοι οι υπολοιποι ομως δεν μπορουν να βραζουν στο ιδιο καζανι. Δεν τρωνε ολοι επειδη εχουν κενα.
    Σε ολη μου τη ζωη επαιρνα και εχανα βαρος. Υπηρξαν καποιες στιγμες που ειχα οντως το κενο και το γεμιζα με φαγητο, αλλα τα περισσοτερα χρονια που υπηρξα αφράτη, απλα μου αρεσε το φαγητο. Ειχα τις καλες μου, ειχα τους φιλους μου, τους συντροφους μου, εκανα αυτα που με ευχαριστουσαν και απλα ετρωγα το παραπανω γιατι μου αρεσε το φαγητο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    Εγω παλι φαγητο τρωω πολυ λιγο.Η αδυναμια μ ειναι στα γλυκα.Κ το κακο ειναι πως ενω εγω η ιδια δεν κανω αγορες τετοιων τροφιμων υπαρχει σε πληθωρα καθημερινα μεσα στο σπιτι ακομα κι αν δεν ειναι περιοδος γιορτων

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    εγω , απο σημερα 1η ημερα, διαιτα . Τελος!
    [I]Love...[/I]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    willowfairy καλή αρχή.Κράτα γερά!!!
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αυτο ειναι η μια εξηγηση. Δεν πιστευω οτι στην υπερκαταναλωση πρεπει ντε και καλα να υπαρχει κενο απο πισω. Το ακουμε τοσο συχνα που ειναι σαν να βρηκαμε την τελεια εξηγηση για τους απανταχου χοντρούς.
    Θα αφησω απεξω τους εχοντες καποιο ιατρικο προβλημα φυσικα. Αυτοι ειναι αλλη κατηγορία. Ολοι οι υπολοιποι ομως δεν μπορουν να βραζουν στο ιδιο καζανι. Δεν τρωνε ολοι επειδη εχουν κενα.
    Σε ολη μου τη ζωη επαιρνα και εχανα βαρος. Υπηρξαν καποιες στιγμες που ειχα οντως το κενο και το γεμιζα με φαγητο, αλλα τα περισσοτερα χρονια που υπηρξα αφράτη, απλα μου αρεσε το φαγητο. Ειχα τις καλες μου, ειχα τους φιλους μου, τους συντροφους μου, εκανα αυτα που με ευχαριστουσαν και απλα ετρωγα το παραπανω γιατι μου αρεσε το φαγητο.
    Και όμως..Το να σου αρέσει το φαγητό δεν σημαίνει ότι θα τρως σαν να είναι η τελευταία σου ημέρα πάνω στον πλανήτη με αποτέλεσμα να παραμορφώνεις το σώμα σου απο το πάχος και παράλληλα να έχεις πιθανότητες και για άλλες σωματικές παθήσεις
    Κατά την άποψη μου ο σωστός καλοφαγάς,ξέρει ότι έχει 365 ημέρες τον χρόνο επι τουλάχιστον 2 γεύματα την ημέρα ώστε να τρώει καλά και μετρημένα.Να δοκιμάσει 700 διαφορετικά φαγητά και συνδυασμούς γεύσεων με τέτοιο τρόπο ώστε να μην παχαίνει.Αυτός που τα έχει εντάξει με το μέσα του,ξέρει πότε να σταματήσει να τρώει και να μην φτάνει σε υπερβολές που οδηγούν σε άλλες καταστάσεις.Το λέμε ότι τρωμε πολύ με το πρόσχημα ότι μας αρέσει το φαγητό,εγώ προσωπικά νομίζω ότι κοροϊδεύομαστε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    Προσωπικα δεν ημουν ατομο που ετρωγε φαγητο.Η μανα μ θυμαμαι καποτε με κυνηγαγε.Τα πραγματα στη ζωη μ δεν εχουν ερθει ετσι οπως τα θελω με συνεπεια να καταφευγω στα γλυκα.Ημουν παντα η κοκετα που προσεχε την εμφανιση της κ ξαφνικα κατεντησα η υπερβαρη που δεν μπορει να αντισταθει στα γλυκα που βλεπει μπροστα της.Εχω ομως ηδη ξεκινησει διαιτα.Δεν θα αφησω αλλο ετσι το σωμα μου.Κ ποτε δεν ειναι αργα να το πετυχω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αυτο ειναι η μια εξηγηση. Δεν πιστευω οτι στην υπερκαταναλωση πρεπει ντε και καλα να υπαρχει κενο απο πισω. Το ακουμε τοσο συχνα που ειναι σαν να βρηκαμε την τελεια εξηγηση για τους απανταχου χοντρούς.
    Θα αφησω απεξω τους εχοντες καποιο ιατρικο προβλημα φυσικα. Αυτοι ειναι αλλη κατηγορία. Ολοι οι υπολοιποι ομως δεν μπορουν να βραζουν στο ιδιο καζανι. Δεν τρωνε ολοι επειδη εχουν κενα.
    Σε ολη μου τη ζωη επαιρνα και εχανα βαρος. Υπηρξαν καποιες στιγμες που ειχα οντως το κενο και το γεμιζα με φαγητο, αλλα τα περισσοτερα χρονια που υπηρξα αφράτη, απλα μου αρεσε το φαγητο. Ειχα τις καλες μου, ειχα τους φιλους μου, τους συντροφους μου, εκανα αυτα που με ευχαριστουσαν και απλα ετρωγα το παραπανω γιατι μου αρεσε το φαγητο.
    Μπορει κ να χεις κ δικιο σε αυτο που λες.Για μερικους ή ακομα και στους περισσοτερους να ισχυει αυτο που λες,αλλα εχω παρατηρησει πως οταν ειμαι καλα προσεχω τη διστροφη μου κ οταν πεφτω ψυχολογικα την καταστρεφω.Αρα;Κ αν δεις παραπανω οπως γραφω δεν ημουν παντα ετσι,αλλα μ αλλαξαν οι καταστασεις που συμβαινουν.Για παραδειγμα τ καλοκαιρι π μας περασε ειχα παει κ εκανα τα μπανια μ,ειχα παρεα να κανουμε χαβαλε ,βγαιναμε..περναγα γενικα καλα..κ δεν ετρωγα ουτε καν παγωτο.Αλλα τα ωραια πραγματα δεν κρατανε για παντα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Το πολύ φαγητό δεν σταματιέται εύκολα.Μπορείς όμως να μην τρως junk food και να ασκείσαι για να καις περισσότερες θερμίδες ώστε να εξισορροπείς.
    Ο μόνος τρόπος να σταματήσεις να τρως είναι να βρεις για ποιο λόγο τρως πολύ.Ποιο κενό καλύπτεις και να το εξολοθρεύσεις,διαφορετικά θα βρίσκεσαι συνέχεια σε έναν λαβύρινθο χωρίς πόρτα εξόδου

    απλως κανω βουλιμικες κρισεις (voulimia neurosa) ...''Διαταραχη Προσληψης Τροφης''
    [I]Love...[/I]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    Εχασα ηδη 3 κιλα.Συνεχιζω κ για τα υπολοιπα..:)

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by lena86 View Post
    Εχασα ηδη 3 κιλα.Συνεχιζω κ για τα υπολοιπα..:)
    Πολύ καλά! Υπομονή κι επιμονή!

Similar Threads

  1. Υπερφαγια...SOS!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 03-08-2015, 07:15
  2. Ένα τέλος δίχως τέλος
    By koutavi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-02-2015, 15:24
  3. Υπερφαγία
    By whitecandle in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 85
    Last Post: 20-07-2012, 11:59
  4. Υπερφαγία
    By natasaxaxi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2011, 19:21
  5. Replies: 2
    Last Post: 10-02-2011, 00:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •