Εσεις τι θα κανατε..?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1

    Εσεις τι θα κανατε..?

    Καλησπερα! Το θεμα μου ειναι το εξης. Εχω σχεση με το αγορι μου εδω και καποια χρονια, ομως για λογους δικης του δουλειας θα χρειαστει να μετακομισουμε στην πολη του ωστε να συγκατοικησουμε και να ειμαστε μαζι. Αυτο συνεπαγεται δικη μου αλλαγη περιβαλλοντος (απο Θεσ/νικη σε επαρχια), δουλειας, φιλους, συνηθειες και να πω την αληθεια εχω αγχωθει παρα πολυ για το αν θα τα καταφερω. Σαν να μην εφταναν ολα αυτα, να τονισω οτι ειμαι μοναχοπαιδι κ ενω μεχρι τωρα θεωρουσα οτι δεν ειμαι ιδιαιτερα εξαρτημενη απο τους δικους μου (αυτοι μενουν σε αλλη πολη), τωρα που ειναι να μετακομισουμε κ βλεπω το αγορι με τους δικους του συνεχεια μου εχει καρφωθει στο μυαλο οτι εγω κανω μεγαλη βλακεια που δεν τους εχω ενω αυτος θα τους εχει καθε μερα.. Ξερω οτι ακουγεται χαζο και εγωιστικο αλλα ετσι νιωθω! Ειναι και αυτες οι κλασικες Ελληνιδες μανες που εχουν αποψη για ολα. Του στυλ γιατι δεν βαφετε τους τοιχους ετσι? αυτο το επιπλο καλο δεν ειναι να το παρετε? βεβαια λεει κ ενα "εγω την γνωμη μου λεω εσεις οτι θελετε καντε" αλλα ολο τη γνωμη της μας λεει για καθε θεμα!!! τη στιγμη που η δικη μου μαμα ειναι χιλιομετρα μακρια κ δεν λεει τη δικη της γνωμη! Ειναι πρωτη φορα που αισθανομαι αχ γιατι να μην εχω κ γω τους δικους μου να πουν κι αυτοι τη δικη τους γνωμη? Ειλικρινα ωρες ωρες σκεφτομαι μηπως να μην μετακομισω.. αλλα τοτε αυτο σημαινει κ το τελος της σχεσης!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Τόσο καιρό μένατε μαζί; Για να μην είναι διατεθειμένος να κάτσει αυτός μαζί σου στην δικιά σου πόλη που αν κατάλαβα καλά μένετε, αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίζει! Προτιμάει δηλαδή τη μαμούλα του; Και εσύ γιατί δίνεις τόση σημασία στους γονείς; Δική σου γνώμη δεν έχεις; Δεν το λέω για να στην πω, αλλά ίσως οι γονείς σου άθελά τους σου έχουν κάνει κακό και σου επιβάλλονται! Και πρέπει τώρα εσύ να ανεχτείς την "πεθερά σου"; Πολλά δεν μαζεύτηκαν; Δεν ξέρω, είναι δική σου επιλογή! Δυστυχώς σε τέτοια κοινωνία ζούμε, εις βάρος πάντα των γυναικών!! Λυπάμαι όχι μόνο για σένα, για όλες όσες τραβάνε τα ίδια!!

  3. #3
    Οχι οχι ισως δεν το εξηγησα εγω καλα.. Μεναμε Θεσ/νικη στην αρχη της σχεσης και μετα αυτος μετακομισε για λογους δουλειας στην πολη του..Οποτε ειχαμε καποια χρονια σχεση εξ αποστασεως. Επομενως τωρα ειπαμε να μετακομισω για να ειμαστε μαζι. Δεν παει αλλο απο αποσταση..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Κατάλαβα. Όπως και να 'χει σκέψου το καλά το τι θες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    Αν νιωθετε τα ιδια ο ενας για τον αλλο και η σχεση σας εχει μελλον τοτε ναι να το κανεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    εχω κανει ακριβως την ιδια μετακομιση (απο θεσσαλονικη στην επαρχια) και για τον ιδιο λογο.
    ποτε δεν μου περασε απ το μυαλο να ειχα την οικογενεια μου μαζι για να ανακατευεται...

    μου κανει εντυπωση που δεν ζητας το ακριβως αντιθετο! να μην ανακατευεται η μανα του δηλαδη, οχι να χωθει κι η δικια σου.
    περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
    αν η σχεση σας ειναι σημαντικη και για τους δυο σας, θα ειστε μαζι, αν δεν ειναι, δεν εχει κανενα νοημα να παιδευεστε.
    btw, το οτι ανακατευεται η μανα του ειναι δικο του θεμα. αυτος της το επιτρεπει. αρα, δεν φταιει η μανα, φταιει ο γυιοκας...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by dilimma View Post
    Καλησπερα! Το θεμα μου ειναι το εξης. Εχω σχεση με το αγορι μου εδω και καποια χρονια, ομως για λογους δικης του δουλειας θα χρειαστει να μετακομισουμε στην πολη του ωστε να συγκατοικησουμε και να ειμαστε μαζι. Αυτο συνεπαγεται δικη μου αλλαγη περιβαλλοντος (απο Θεσ/νικη σε επαρχια), δουλειας, φιλους, συνηθειες και να πω την αληθεια εχω αγχωθει παρα πολυ για το αν θα τα καταφερω. Σαν να μην εφταναν ολα αυτα, να τονισω οτι ειμαι μοναχοπαιδι κ ενω μεχρι τωρα θεωρουσα οτι δεν ειμαι ιδιαιτερα εξαρτημενη απο τους δικους μου (αυτοι μενουν σε αλλη πολη), τωρα που ειναι να μετακομισουμε κ βλεπω το αγορι με τους δικους του συνεχεια μου εχει καρφωθει στο μυαλο οτι εγω κανω μεγαλη βλακεια που δεν τους εχω ενω αυτος θα τους εχει καθε μερα.. Ξερω οτι ακουγεται χαζο και εγωιστικο αλλα ετσι νιωθω! Ειναι και αυτες οι κλασικες Ελληνιδες μανες που εχουν αποψη για ολα. Του στυλ γιατι δεν βαφετε τους τοιχους ετσι? αυτο το επιπλο καλο δεν ειναι να το παρετε? βεβαια λεει κ ενα "εγω την γνωμη μου λεω εσεις οτι θελετε καντε" αλλα ολο τη γνωμη της μας λεει για καθε θεμα!!! τη στιγμη που η δικη μου μαμα ειναι χιλιομετρα μακρια κ δεν λεει τη δικη της γνωμη! Ειναι πρωτη φορα που αισθανομαι αχ γιατι να μην εχω κ γω τους δικους μου να πουν κι αυτοι τη δικη τους γνωμη? Ειλικρινα ωρες ωρες σκεφτομαι μηπως να μην μετακομισω.. αλλα τοτε αυτο σημαινει κ το τελος της σχεσης!
    δεν μας ειπες και πολλα για τη σχεση σου αν τον θελεις ....ειδικα προς το τελος αχ μαμα αχ μπαμπα καταλαβα περισσοτερο ....ξερεις δεν ειναι αναγκη οι γονεις μας να ειναι μαζι μας για να ειμαστε ακομη προσκολημενοι....δεν ειναι η φυσικη τους παρουσια η οχι αλλα το κατα ποσον πραγματικα εφυγες απο κοντα τους και μπορεις να εισαι ενα ξεχωριστο ατομο

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Πρέπει να αποκολληθούν από γονείς και οι δύο.......εκτός και αν δεν θέλουν.......

  9. #9
    Απλως νιωθω οτι θα προτιμουσα να ημασταν μονοι μας! Το οτι οι γονεις του ειναι συχνα πυκνα εκει με κανει υποσυνειδητα να σκεφτομαι γιατι να μην εχω κ γω τους δικους μου? Ειναι ενα ειδος υποσυνειδητης συγκρισης! Στην πραγματικοτητα δεν θελω κανεναν να παρεμβαινει, ουτε τους δικους μου -που ουτως η αλλως ειναι μακρια και δεν το κανουν-. Ομως το οτι μετακομιζουμε στην πολη του κανει αναποφευκτο το γεγονος οτι οι δικοι του θα εχουν μια καποια γνωμη. Π.χ καθαριζουμε το σπιτι τσουπ να σου θα πεταχτουν κι αυτοι, μιλαμε για τα χρωματα που θα το βαψουμε τσουπ να σου γιατι δεν το βαφετε ετσι κετσι να τελειωνετε?, σκεφτομαστε τι επιπλα να μεταφερουμε απο θεσ/νικη τσουπ γιατι δεν παιρνετε αυτο κι εκεινο? :confused: δεν ξερω, εγω ειμαι υπερβολικη που εχω αρχισει να πνιγομαι?
    @Primal71 ναι εχεις δικιο με αυτα κ με εκεινα εχω αρχισει να ξερερωνω!
    @Remedy θα με ενδιεφερε να μου πεις περισσοτερα για την εμπειρια σου. Εσυ δεν ειχες τετοια??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by dilimma View Post
    Απλως νιωθω οτι θα προτιμουσα να ημασταν μονοι μας! Το οτι οι γονεις του ειναι συχνα πυκνα εκει με κανει υποσυνειδητα να σκεφτομαι γιατι να μην εχω κ γω τους δικους μου? Ειναι ενα ειδος υποσυνειδητης συγκρισης! Στην πραγματικοτητα δεν θελω κανεναν να παρεμβαινει, ουτε τους δικους μου -που ουτως η αλλως ειναι μακρια και δεν το κανουν-. Ομως το οτι μετακομιζουμε στην πολη του κανει αναποφευκτο το γεγονος οτι οι δικοι του θα εχουν μια καποια γνωμη. Π.χ καθαριζουμε το σπιτι τσουπ να σου θα πεταχτουν κι αυτοι, μιλαμε για τα χρωματα που θα το βαψουμε τσουπ να σου γιατι δεν το βαφετε ετσι κετσι να τελειωνετε?, σκεφτομαστε τι επιπλα να μεταφερουμε απο θεσ/νικη τσουπ γιατι δεν παιρνετε αυτο κι εκεινο? :confused: δεν ξερω, εγω ειμαι υπερβολικη που εχω αρχισει να πνιγομαι?
    @Primal71 ναι εχεις δικιο με αυτα κ με εκεινα εχω αρχισει να ξερερωνω!
    @Remedy θα με ενδιεφερε να μου πεις περισσοτερα για την εμπειρια σου. Εσυ δεν ειχες τετοια??
    ναι, αλλα αποφασισε τι θελεις κι επικεντρωσου.
    π.χ.
    αν θελεις να μην σας ανακατευονται, μην καθεσαι και του λες ασχετα, οτι σκεφτεσαι οτι δεν εχεις κι εσυ τους γονεις σου να χωνονται κι αυτοι , γιατι θα γινονται χειροτερα τα πραγματα.
    πες του αυτο που οντως ισχυει. οτι θελεις να αποφασιζετε οι δυο σας και να μην τους εχετε πολυ- πολυ στα ποδια σας.
    το εχετε συζητησει ποτε? εκεινου του αρεσει αυτη η παρεμβαση?

    οχι, δεν εισαι υπερβολικη, αλλα ειναι πολυ σημαντικο, το αν σκεφτεστε με τον ιδιο τροπο επι του θεματος. διαφορετικα, θα εχετε δυσαρεσκειες και πιθανα, συγκρουσεις.
    εμεις, δεν ειχαμε κανενα τετοιο θεμα, γιατι συμφωνουμε. δεν μας αρεσουν οι παρεμβασεις, γενικοτερα.... αλλα ειχαμε και χρονια σχεση πριν συγκατοικησουμε και συγκατοικουσαμε για μεγαλα διαστηματα ειτε στο ενα ειτε στο αλλο σπιτι, πριν αποφασισουμε να ζησουμε μονιμα στο σπιτι του. ηταν πολυ ομαλη η μεταβαση και μας βγηκε σε πολυ καλο. δεν εχω μετανοιωσει.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by dilimma View Post
    Απλως νιωθω οτι θα προτιμουσα να ημασταν μονοι μας! Το οτι οι γονεις του ειναι συχνα πυκνα εκει με κανει υποσυνειδητα να σκεφτομαι γιατι να μην εχω κ γω τους δικους μου? Ειναι ενα ειδος υποσυνειδητης συγκρισης! Στην πραγματικοτητα δεν θελω κανεναν να παρεμβαινει, ουτε τους δικους μου -που ουτως η αλλως ειναι μακρια και δεν το κανουν-. Ομως το οτι μετακομιζουμε στην πολη του κανει αναποφευκτο το γεγονος οτι οι δικοι του θα εχουν μια καποια γνωμη. Π.χ καθαριζουμε το σπιτι τσουπ να σου θα πεταχτουν κι αυτοι, μιλαμε για τα χρωματα που θα το βαψουμε τσουπ να σου γιατι δεν το βαφετε ετσι κετσι να τελειωνετε?, σκεφτομαστε τι επιπλα να μεταφερουμε απο θεσ/νικη τσουπ γιατι δεν παιρνετε αυτο κι εκεινο? :confused: δεν ξερω, εγω ειμαι υπερβολικη που εχω αρχισει να πνιγομαι?
    @Primal71 ναι εχεις δικιο με αυτα κ με εκεινα εχω αρχισει να ξερερωνω!
    @Remedy θα με ενδιεφερε να μου πεις περισσοτερα για την εμπειρια σου. Εσυ δεν ειχες τετοια??
    Έχεις δίκιο, και επιπλέον άκου τη Ρέμεντυ, έχει και η Ρέμεντυ δίκιο!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 17-07-2015 at 11:42.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    ΚΑΙ ΤΙ Μ'ΑΥΤΌ;

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 17-07-2015 at 11:42.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 17-07-2015 at 11:42.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι θα κάνατε στην θέση μου;
    By paraoulaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-10-2013, 07:11
  2. Τi θα κάνατε αν?
    By betelgeuse in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 15-02-2012, 22:08
  3. Replies: 141
    Last Post: 23-09-2010, 22:05
  4. Τι θα κανατε στη θεση μου??
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2009, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •