Αδυναμία,ζάλη,τάση για λιποθυμία!! - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 90 of 90
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    frozen έχω ευθειασμό και στένωση στον α7.. σε φυσίατρο έχεις πάει πρέπει να σε δεί και να σου δείξει ασκήσεις να κάνεις καθημερινά για να έχεις κάποια βελτίωση....
    το καλό είναι ότι δεν έχετε θέματα με καρδιά εννοώντας ταχυκαρδίες έκτακτες κτλ. ούτε εγώ τα θέλω τα χάπια οι περισσότεροι που ακούω βραχυχρόνια έχουν βελτίωση δε γίνεται μια ζωή με χάπια τουλάχιστον όχι από τώρα..

  2. #77
    Quote Originally Posted by dcat View Post
    frozen έχω ευθειασμό και στένωση στον α7.. σε φυσίατρο έχεις πάει πρέπει να σε δεί και να σου δείξει ασκήσεις να κάνεις καθημερινά για να έχεις κάποια βελτίωση....
    το καλό είναι ότι δεν έχετε θέματα με καρδιά εννοώντας ταχυκαρδίες έκτακτες κτλ. ούτε εγώ τα θέλω τα χάπια οι περισσότεροι που ακούω βραχυχρόνια έχουν βελτίωση δε γίνεται μια ζωή με χάπια τουλάχιστον όχι από τώρα..
    Συμφωνω απολυτα..ειμαστε νεοι ανθρωποι να παορνουμε χαπια..εχουμε μια ζωη να ζησουμε ομορφη.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    Quote Originally Posted by Frozen78 View Post
    Θεωρώ ότι πρέπει να επισκεφτείς ψυχίατρο μόνο και όχι κάποιον άλλον γιατρό. Σε εμένα τα φάρμακα δεν είχαν παρενέργειες πέραν από λίγη υπνηλία το πρώτο χρονικό διάστημα (9ος/2014).
    Με βοήθησαν πολύ και σκέψου ότι έπαιρνα εξ αρχής μικρή δόση την οποία μου έχει μειώσει κι άλλο πλέον. Η διάγνωση για μένα ήταν Αγχώδης Διαταραχή και όχι κατάθλιψη. Πίστεψε με τα περνάω και εγώ αυτά...
    Frozen78 Αγχωδης διαταραχη τι ειναι? να ρωτησω κατι αλλο ειχα κανει 2 τσιγαρα εκεινα τα γνωστα.. αλλα τα ειχα μπερδεψει με ρακι, ρετσινα-μπυρα.. μετα απο 10 λεπτα επαθα badtrip και αφου το καταλαβα επαθα κριση πανικου, επειδη και κριση πανικου δεν ηξερα τι ειναι ειχα τα συπτωματα. ταχυκαρδια, μυρμήγκιασμα, αφυδατωση και τρεμουλο ιδικα στο αριστερο μου ποδι που δεν σταματουσε με τιποτα..απο τοτε μεχρι σημερα ειμαι χαλια εχω ζαλαδες φοβαμαι υπερβολικα νομιζω οτι θα πεθανω και ο αερας δεν μου φτανει καποιες φορες.. εκανα αιματολογικες μετα πηγα σε ψυχολογο αλλα δεν του ειπα τι εκανα.. πηγα σε νοσοκομειο εκανα ξανα αιματολογικες και δεν μου βρικαν τιποτα.. να σημειωσω ο ψυχολογος μου εδωσε 2 αντιαγχοτικα αλλα δεν τα πηρα..

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Phatox View Post
    Frozen78 Αγχωδης διαταραχη τι ειναι? να ρωτησω κατι αλλο ειχα κανει 2 τσιγαρα εκεινα τα γνωστα.. αλλα τα ειχα μπερδεψει με ρακι, ρετσινα-μπυρα.. μετα απο 10 λεπτα επαθα badtrip και αφου το καταλαβα επαθα κριση πανικου, επειδη και κριση πανικου δεν ηξερα τι ειναι ειχα τα συπτωματα. ταχυκαρδια, μυρμήγκιασμα, αφυδατωση και τρεμουλο ιδικα στο αριστερο μου ποδι που δεν σταματουσε με τιποτα..απο τοτε μεχρι σημερα ειμαι χαλια εχω ζαλαδες φοβαμαι υπερβολικα νομιζω οτι θα πεθανω και ο αερας δεν μου φτανει καποιες φορες.. εκανα αιματολογικες μετα πηγα σε ψυχολογο αλλα δεν του ειπα τι εκανα.. πηγα σε νοσοκομειο εκανα ξανα αιματολογικες και δεν μου βρικαν τιποτα.. να σημειωσω ο ψυχολογος μου εδωσε 2 αντιαγχοτικα αλλα δεν τα πηρα..
    Μη βασανίζεσαι ρωτώντας και ξαναρωτώντας, ακριβώς ίδια περίπτωση σου είπα ήταν το παιδί που σου έγραψε στο θέμα σου, προσπάθησε να είσαι ήρεμος και κάνε αυτά που σου είπαμε.

  5. #80
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    10
    Έστω και αρκετά καθυστερημένα ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας...Έχουν περάσει αρκετοί μήνες από τότε που ανέβασα το θέμα απλά μετά από μια σύντομη συνομιλία που είχα με τον φροζεν,είδα ότι δεν είχε σχολιάσει κάποιος άλλος τις επόμενες μέρες και σταμάτησα να το κοιτάω...Μπήκα τώρα μετά από καιρό και είδα ότι τελικά γράφτηκαν και άλλες απαντήσεις...
    Λοιπόν και πάλι ευχαριστώ όλους σας...
    Όσο για μένα είμαι περίπου στα ίδια,αδυναμία και ζάλη,βαρύ κεφάλι κτλ υπάρχει σχεδόν καθημερινά,με την μόνη διαφορά ότι η τάση για λιποθυμία εμφανίζεται πλέον αρκετά σπάνια έως καθόλου....
    Ψυχολογικά είμαι χάλια τελείως με το θέμα των φοβιών μου που είχα περιγράψει τότε στο αρχικό μου κείμενο,φοβάμαι πάρα πολύ για αρρώστιες,νόσους και για την υγεία γενικότερα....
    Λεφτά δυστυχώς δεν υπάρχουν για γιατρούς καθώς παραμένω άνεργος,οπότε πέρα από μια αιματολογική που είχα κάνει από τότε που έγραψα και βγήκε ψιλό καθαρή πέρα από δυο μετρήσεις υψηλές(ουρικό οξύ,γμgt)δεν έχω κάνει κάτι άλλο μετά τον νευρολόγο που είχα πάει τότε(είχα κάνει μαγνιτική εγκεφάλου και είχε βγει καθαρή όπως είπα)...Ούτε σε ψυχολόγο έχω πάει παρόλο που θέλω να νικήσω τις φοβίες μου είτε έχω κάτι παθολογικό είτε όχι.....Φοβάμαι και τα φάρμακα
    Για να απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις που μου είχατε κάνει τότε....
    Dcat Το πρόβλημα με τις έκτακτες συστολές συνεχίζει να υπάρχει απλά αρκετά πιο σπάνια..Πριν 1,5 χρόνο την τελευταία φορά που είχα κάνει καρδιολογικές εξετάσεις μου είχαν πει πως όλα είναι καλά,τώρα δεν ξέρω...
    Γέλα πολύ όντως περιέγραψες μια κατάσταση ακριβώς ίδια με την δική μου,έχει τύχει να κοιμηθώ πολλές φορές με τα ρούχα έχοντας στο μυαλό μου πως αν γίνει κάτι να τρέξω ποιο γρήγορα στο νοσοκομείο χωρίς να χάσω χρόνο...
    Επίσης είμαι 30 χρονών,μένω μόνος και φοβάμαι όταν μένω μόνος επειδή "μπορεί να μου συμβεί κάτι" πχ καρδιολογικό ή να λυποθημίσω πχ ή να μου κοπεί η ανάσα και δεν θα είναι κάποιος εκείνη την στιγμή να με τρέξει...
    Αντρέα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου,είναι μεγάλο βάσανο αυτό που περνάμε φίλε...
    Τέλος άλλο πρόβλημα που δεν είχα γράψει τότε και το έχω τον τελευταίο καιρό είναι με τον λαιμό και την αναπνοή μου..Νιώθω να κολάνε φλέματα στον λαιμό,είτε να υπάρχουν στην αναπνοή και να μου την δυσκολεύουν,πολλές φορές σαν να νιώθω ότι πνίγομαι και δυο φορές ένιωσα ότι μου κόπηκε η ανάσα για δυο τρια δευτερόλεπτα...
    Το θέμα είναι ότι θα ήθελα πολύ να μην αγχώνομαι για τίποτα είτε είναι ψυχολογικά όλα αυτά είτε όχι,να μην με ενδιαφέρει βασικά αλλά δυστυχώς δεν γίνεται!!
    Το έχω ρίξει και στο ποτό τους τελευταίους μήνες γιατί με κάνει να νιώθω καλύτερα,πίνω 4,5 μπύρες την ημέρα...
    Αυτά....

  6. #81
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    10
    Α ξέχασα άλλη μια απάντηση σε μύνημα
    :@ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ,όχι δεν έχω χαμηλό αιματοκρίτη,κανονικός μου βγαίνει συνέχεια!!

  7. #82
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    Lightbulb

    αυτο με την αδυναμια κατι μου λεει....
    βασικα τρως τιποτα η μηπως εχες χασει κιλα γι αυτο δε μπορεις να σταθεις στα ποδια σου?
    αν δε τρως πολυ καλα θα χρειαστεις να κανεις το φαι νοστιμοτερο..
    Last edited by αλεξανδρος_77; 02-02-2016 at 13:35.

  8. #83
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    τα λεφτα που δινεις για τις μπύρες σου βγαινουν για μια - δυο επισκεψεις σε ψυχίατρο τον μηνα... απλα σκεψου το, αν θες..γιατι αλλη λυση εγω δεν βρισκω για την περιπτωση σου

  9. #84
    διαβαζω τα μνμ σου AlxX και είναι σαν να ακούω τον εαυτό μου..εγω αυτα με τις αδυναμιες και τις τασεις λιποθυμιας τα εχω τον τελευταιο μηνα..εξετασεις αιματολογικες εκανα τον ιουλιο και καρδιολογικές πριν απο 2 εβδομάδες..καθαρές βγήκαν..εγω όμως ειμαι στα κλαρια που λενε..δεν την παλευω μια..φοβαμαι να κανω οτιδηποτε μονη μου φαντασου ουτε καπνιζω τωρα τελευταια..μπανιο κανω για πεντε λεπτα..κοιταζω παντα να ειμαι ντυμενη οπως λες κι εσυ για να μην πεθανω και με βρουν π.χ με την πετσετα..αν πιω αλκοολ χαλαρωνω..καποιες φορες..καποιες αλλες μου κανει ταχυκαρδια..μεχρι πριν απο λιγο ημουν στα πατωματα..συνηλθα πριν απο κανα διωρο..ετσι στο ασχετο μ επιασε μια ατονια σε φαση να μη μπορω να μιλησω..κι ενα μπερδεμα ενα κενο μεσα στο κεφαλι μου..μη με κραξετε αλλα μολις ηπια ενα ποτηρακι κρασι και μιλησα με εναν ανθρωπο συνηλθα..βεβαια δεν μιλησα περι ανεμων και υδατων αλλα για αυτα που με βασανιζουν..αυτα τα ολιγα..και η ζωη συνεχιζεται..κουραγιο..
    α και κατι αλλο..φαντασου οτι βλεπω ανθρωπους να περπατανε στο δρομο να κανουν τα ψωνια τους κι αν ειμαι στη φαση που ημουν πριν (ατονια κλπ)κλαιω με λυγμους γιατι εγω δεν μπορω να το κανω αυτο ενω καποτε μπορουσα..γιατι εγω πρεπει να κανω θεραπεια γι αυτο ενω για τους αλλους ειναι αυτονοητο..τελοσπαντων ας ειναι καλα οι ανθρωποι..ας ειναι καλα ολος ο κοσμος..θα ξαναγινουμε και εμεις καλα.. :-)

  10. #85
    Σου εγραψα ολοκληρο κειμενο αλλα χαθηκε

  11. #86
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    4
    na koitakseis kai su tin piesh sou prwta kai an de peftei kai exei ws sunepeia na lipothimas tote na pas se psixiatro...den exeis kati allo an exeis kanei oles tis eksetaseis alla apekleise kai to teleutaio tin piesh.....apokleioume ola ta pathologika meta pame sto psixiatro..

  12. #87
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    4
    katerinaki mou diabase ti parenergeies kanoun ta farmaka pou perneis mipos ftaine auta gia tin atonia pou exeis...den exeis kati na fobasai skepsou egw menw monh mou kai lypothimaw kai alles fores kanw emeto meta apo lypothimia ..apo xamhlh piesh pou fernoun ta farmaka..otan eimai kala odigaw bgainw kanw ta pswnia mou kai fusika kai gw zileuw tous ygieis anhtrwpous pou einai eksw kai trigirnane enw egw exw toso xamhlh piesh..tha ksanaginoume kala opws to grafeis mexri tote de to bazoume katw gelameeee me oti uparxei kalo ...sou grafw kai ponaei to sterno mou kai gelaw

  13. #88
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    4
    mh grafete oti einai agxos episis se kapoion pou de kserete ...mporei na nai ontws h piesh xamhlh h diki tou...to agxos de se ftanei na lupothimiseis otan kaneis mpanaki kai skotodines de fernei...fernei aisthima panikou pou akoloutheite isws apo mia ligothimia oxi kanw mpanio de mporo na stathw trexw na ksaplwsw...

  14. #89
    Γεια σου! Ειμαι 18 χρονων και εδω και 2 μηνες περιπου αντιμετωπιζω παρομοια κατασταση με την δικη σου. Ολα ξεκινησαν οταν τελη Φεβρουαριου λογω μιας αντιβιωσης αισθανθηκα εντονη ταραχη και ταχυκαρδια. Δεν το αφησα ομως γιατι τρομαξα και επισκεφτηκα καρδιολογο οπου και με διαβεβαιωσε οτι δεν προκειται για κατι σοβαρο. Αισθανομουν σε καθημερινη βαση απο την ωρα που θα ξυπνουσα μεχρι και την ωρα που θα σηκωνομουν ζαλαδες, ασταθειες κλπ. Ανησυχα και εκανα αιματολογικες εξετασεις οι οποιες ομως δεν εδειξαν καποιο δεικτη ανεβασμενο. Πηγα την καθιερωμενη πενθημερη της Γ' Λυκειου και οταν γυρισα με πλακωσαν ολα τα συμπτωματα μαζι. Αισθανομουν "τσιμπηματα" σε ποδια, χερια, το δερμα στο προσωπο μου τσιτωμενο, ο αυχενας μου πονουσε. Φοβηθηκα και ακομη φοβαμαι παρα πολυ. Πολλεσ φορες ξυπνουσα να παω σχολειο και με πονουσε το στομαχι μου, αισθανομουν ατονια. Πηρα βιταμινες τις οποιες συνεχιζω ακομα οι οποιες με βοηθησαν αρκετα. Ωστοσο, σημερα αισθανθηκα ενα τσιμπηματακι κατω απο το το αριστερο μου ματι. Υποχωρησε για ενα διαστημα το απογευμα και μολις το επανεφερε στο νου μου επανηλθε. Δεν ξερω τι να κανω. Φοβαμαι να επισκεφτω γιατρο και φοβαμαι να μιλησω στουα γονεις μου. Γι' αυτο κατεφυγα εδω. Δεν ξερω αν ολα αυτα οφειλονται σε αγχος. Εχω τρομοκρατηθει πααααααααρα πολυ. Φοβαμαι απιστευτα!

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εχω ακριβως τα ιδια.. Αυτον τον καιρο έχω πολυ αδυναμια πολλες φορες οταν στέκομαι η περπατάω νιωθω τα βηματα μου βαριά κ οτι θα πέσω κατω. Κ εχω καρδιοφοβια θα ξαναπάω καρδιολόγο κ αυτή τη φορα θα λύσω όλες μου τις απορίες κ έτσι ωστε μόλις με πιανει κατι να ξέρω τι ειναι. Εγω μολις κανω λιγο γυμναστική η αγχωθώ κ ανεβασω παλμους φοβαμαι οτι θα πάθω ανακοπή. Εχω την ψευδαίσθηση οτι ζαλίζομαι οτι παραπαταω θολό μυαλο κ ολη μέρα ασχολούμαι με τον εαυτό μου. Και φυσιολογικές αντιδράσεις του οργανισμού με τρομάζουν καταστάσεις που δεν πρέπει να δίνω καν σημασία όπως όταν γυρνάω το κεφάλι μου σκέφτομαι αστραπιαία ότι θα ζαλιστω κ ζαλίζομαι. Είναι η δύναμη της ανθυποβολης. Αν καταφέρουμε να μην ανθυποβαλλομαστε στις αρνητικές σκέψεις κ φόβους μας δε θα τα νιώθουμε αυτά η απλά δεν θα τα δίνουμε σημασία γιατί θα ξέρουμε ότι είναι φυσιολογικά. Εγω επίσης νυστάζω κ είμαι κουρασμένη κ σκέφτομαι γιατί νιώθω έτσι κ γιατί ζαλίζομαι ενώ είναι από τη νύστα.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. ζαλη οταν ξαπλωνω!!!
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2017, 07:18
  2. Ζάλη εδώ και 2 χρόνια...
    By tzab in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 03-01-2014, 01:40
  3. ζάλη
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 28-06-2013, 18:13
  4. γεια σας πος θα τη διοξο τη ζαλη;
    By manolhs in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 21-04-2012, 00:08
  5. η ζαλη ως συμπτωμα
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 03-09-2009, 14:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •